Jump to content

Αναβαθμισεις δεκτων ΑΜΙΚΟ


tasos.cz

Recommended Posts

  • Μέλος
7 λεπτά πριν, Ο tasos.cz έγραψε

4Κ ειναι? :captain:

ΟΧΙ.....με 46 ευρώ θέλεις και 4 Κ :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αν διαπιστωσω οτι ο Amiko MINI 4K.UHD S2X πιανει ελληνικα καναλια με τα γνωστα Biss

τοτε με 48 μολις ευρω θα εχω και 4Κ :k05164:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Είπαμε ΔΕΝ είναι ο δέκτης 4 Κ.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τάσο σε μια μετάφραση που έκανα τα χαρακτηριστικά του δέκτη από τα Τσέχικα στα Ελληνικά βλέπω ότι ο δέκτης είναι όντος 4Κ. Το μόνο που μένει είναι να δούμε αν υπάρχει λογισμικό για να δεις τα Ελληνικά κανάλια στις 39 μοίρες..

amiko-mini-4k-uhd-combo-dvb-s2-t2-c-prijimac_ie3814823.thumb.jpg.7945b426afcc0a5192535674fce8898e.jpg

 Λήψη προγραμμάτων σε ανάλυση 4K υποστήριξη για τον νέο κωδικοποιητή H.265 / HEVC για DVB-T / 2: δυνατότητα ενεργοποίησης τροφοδοσίας κεραίας 5V μέσω ομοαξονικού καλωδίου Conax reader (παρέχεται με ρύθμιση SW σε mcas για ανάγνωση καρτών ICE, πιθανή ρύθμιση και για ανάγνωση καρτών Irdeto) γρήγορη και εύκολη εγκατάσταση - Λειτουργία FastScan και αυτόματος συντονισμός προγραμμάτων για DVB-T / T2 Μενού OSD στα Τσεχικά και Σλοβακικά + άλλες γλώσσες (EN, DE, FR, PL, ..) επισκόπηση προγραμμάτων με πολλαπλές επιλογές εμφάνισης - μία έως τρεις στήλες δυνατότητα αναζήτησης προγραμμάτων μέσω του κουμπιού FIND EPG - οδηγός προγράμματος με 4 επιλογές εμφάνισης: τρέχον πρόγραμμα, επόμενο πρόγραμμα, γραμμή χρόνου, χρονοδιάγραμμα του επιλεγμένου προγράμματος καθαρός πίνακας πληροφοριών για το πρόγραμμα Κουμπί ανάκλησης για εναλλαγή μεταξύ των τελευταίων προγραμμάτων που παρακολουθήσατε 2x σύνδεση υψηλής ταχύτητας USB 2.0 εγγραφή σε εξωτερικό μέσο αποθήκευσης εξωτερικός αισθητήρας υπερύθρων - η συσκευή μπορεί να τοποθετηθεί, για παράδειγμα, πίσω από μια τηλεόραση η κάτω πλευρά περιέχει αυτοκόλλητα για την τοποθέτηση της συσκευής πορτοκαλί οθόνη με οπίσθιο φωτισμό Σύνδεση Ethernet ή μέσω εξωτερικού προσαρμογέα wifi (προαιρετικό) Υποστήριξη TimeShifting αναβάθμιση λογισμικού μέσω USB bitstream ψηφιακού ήχου μέσω HD OUT Λειτουργία HDMI-CEC υποστήριξη αναπαραγωγής MKV, AVI, MPG, MP4, TS, VOB, JPEG και MP3 τη δυνατότητα ρύθμισης της συσκευής ώστε να απενεργοποιείται αυτόματα σε διάφορα διαστήματα μετά από αδράνεια Υποστήριξη χρονοδιακόπτη αυτόματης απενεργοποίησης (μέγ. 2 ώρες) εμφάνιση teletext και υπότιτλων απλά παιχνίδια μέσω τηλεχειριστηρίου - Tetris, Snake, Othello εφαρμογή *: Youtube, πρόγραμμα ανάγνωσης RSS, πρόγνωση καιρού, Web TV, Burger / Stalker IPTV χαμηλή κατανάλωση ενέργειας σε κατάσταση αναμονής

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Λογισμικό για τον Δέκτη που θέλεις..... θα προσπαθήσω να σου βρώ.

 

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Γιαννη μου, εχει αυτο το λογισμικο τα κλειδια με τα ελληνικα καναλια στις 39Ε? :captain:Αν ναι, τοτε μεσωσες φιλε μου :k05164:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Και γω θα τον ήθελα αυτόν τον δέκτη αλλά κάτσε πρώτα να δούμε τι παίζει από λογισμικό....βρήκα κάτι αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν έχει τα κλειδιά από τις 39 μοίρες.....άσε και θα δούμε Τασούλη.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

AMIKO Mini 4K S2X_V1.0.44_EMU_20032022.rar

 

Είναι η πιο φρέσκια που έχω για τον δέκτη που .....ζαχαρώνεις.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ευχαριστω Γιαννη για το λογισμικο. Μακαρι να ειχα τον δεκτη να το δοκιμαζα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Στής 12/6/2022 καί ώρα 9:24 ΠΜ, Ο ioanis έγραψε

Εγώ έχω τον Piccollino S2 T2 C και βλέπω όλα τα HD στις 39 καθώς και στις 3,1 μοίρες του έχω περάσει και την λίστα με τα  WEB TV  για να βλέπω τα επαρχιακά κανάλια και του έβαλα και τα γνωστά cccam και βλέπω όλα τα Diema Sport  στον Hellas Sat   και είμαι μιά χαρά.

Γιαννη στειλε την λίστα με τα  WEB TV που εχεις

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Πάρε την από  ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Δουλεύουν τα περισσότερα κανάλια.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τάσο τον δέκτη( τον σκέτο δορυφορικό χωρίς τα επίγεια) τον έχει και το κατάστημα του Βυζαρέλη στην Θεσσαλονίκη.

 

 

Περιγραφή

Τεχνικά χαρακτηριστικά:

 

Δέκτης & Αποδιαμόρφωση

Τύπος δέκτη: DVB-S / DVB-S2

Συνδετήρας εισόδου: F-type, Connector, Female

Επίπεδο σήματος: -65 έως -25 dBm

Ισχύς & πόλωση LNB: Κάθετος: + 13V / + 14V,

Οριζόντια: + 18V / + 19V

Ρεύμα: Μέγ. 400mA

Προστασία υπερφόρτωσης

Συχνότητα τόνου 22KHz: 22 ± 1KHz

DiSEqC Control: Έκδοση 1.0, 1.1, 1.2, USALS

Αποδιαμόρφωση: QPSK, 8PSK

Ρυθμός συμβόλων εισόδου: 2-45 Mbps,

FEC: 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8 και Auto

Αποκωδικοποίηση MPEG TS A / V

Μεταφορά ροής: MPEG-2, MPEG-4, H.264, H.265

Ρυθμός εισόδου: Μέγ. 120Mbit / s

Aspect Radio: 4: 3, 16: 9, Γραμματοκιβώτιο

Αποκωδικοποίηση βίντεο: UHD 4K x 2K, HEVC / H.265, MPEG-4 / H.264 SP @ L3 έως ASP @ L5, MP @ ML, MP @ HL, MP@L4.1, HP@L4.1

Ανάλυση βίντεο: 720 * 480p / i, 720 * 576p / i, 1280 * 720p, 1920 * 1080p / i, 3840 * 2160p

Αποκωδικοποίηση ήχου: AAC-LC, HE-AAC, LPCM, MP3, WMA, WAV

Λειτουργία ήχου: Αριστερά / Δεξιά / Στερεοφωνικά / Μονοφωνικά

Ρυθμός δειγματοληψίας: 32, 44.1 και 48KHz

Πόροι συστήματος

Κύριος επεξεργαστής: 1000 MHz

Μνήμη Flash: Serial Flash 8MB x 1

RAM DDR: DDRIII 1866 128MBx2

Είσοδος / Έξοδος A / V & Data

Ethernet: 10 / 100M RJ45

USB: Συμβατό με δύο υποδοχές USB 2.0

Ψηφιακή έξοδος βίντεο

S / PDIF: Coaxial Digital Audio ή Dolby Digital Bit Stream Output

SCART: (1-CVBS, 1-L / R, SL, FB) ή έξοδος RCA

IR: Σύνδεση τύπου Jack, Εξωτερικός αισθητήρας IR

RS232: Jack-type, Transfer rate 115.2Kbps, 9 pin D-sub Type

Φυσικές προδιαγραφές

Μέγεθος [W * H * D]: 146mm * 110mm * 35mm

Καθαρό βάρος: 0,25 Kg

Θερμοκρασία λειτουργίας: 0 ° C ~ + 45 ° C

Θερμοκρασία αποθήκευσης: -10 ° C ~ + 70 ° C

Υγρασία αποθήκευσης: 5% ~ 95% RH (χωρίς συμπύκνωση)

 

Amiko webleaflet – eng – Mini 4K – S2X

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
18 ωρες πριν , Ο tasos.cz έγραψε

Ευχαριστω Γιαννη για το λογισμικο. Μακαρι να ειχα τον δεκτη να το δοκιμαζα. 

Τι θα πει .......Μακαρι να ειχα τον δεκτη ........αγόρασε τον τασούλη μην το καθυστερείς  να μας πεις και τις εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Περισσότερα για τον δέκτη σου κοίτα στον Βυζαρέλη. Θα πάρω τηλ.να ρωτήσω πόσο τον έχει και αν υπάρχει λογισμικό για τις 39 μοίρες.

https://astrasat.gr/product/δορυφορικοσ-δεκτησ-αμικο-μινι-4κ-ultra-hd-s2x/

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ρώτησε τον Βυζαρέλη Γιάννη άν ο δέκτης πιάνει δορυφορικά κανάλια 4Κ , η μήπως παιζει μονο βιντεο σε 4Κ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Λοιπόν Καλέ μου φίλε Τασούλη πήρα τηλέφωνο και έχω να σου πω τα παρακάτω.

 

1)  Ο δέκτης λαμβάνει κανάλια 4Κ .....κανονικά

2) Κοστίζει  74 ευρώ.

3) Δεν έχουν βγάλει ακόμα ανεπίσημο λογισμικό αλλά θα το φροντίσουν .....μόλις σταθεροποιηθούν τα κανάλια στις 39 μοίρες και φύγουν τελείως από τις 3,1 τότε θα κυκλοφορήσει και νέο λογισμικό.

4) Για την ώρα ο δέκτης ανοίγει στις 39 μοίρες τα sd κανάλια της Digea και από θέμα ΕΡΤ ανοίγει μόνο την ΕΡΤ 1 HD.

5) Υπάρχει μου είπε και ο δέκτης AMIKO MIRA που τα ανοίγει όλα αλλά δεν είναι 4Κ.

Όποιος θέλει μπορεί να επικοινωνήσει στα Διαβατά Θεσσαλονίκης με το τηλέφωνο  0030 2310  784232 και να μιλήσει με το τεχνικό τμήμα και με τον κύριο Τάσο.

Σημείωση :  Του είπα ότι  η  Edision  τρέχει  ήδη  λογισμικό και μου απάντησε ότι και για μας είναι θέμα χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή τιμή για δέκτη 4Κ, αφού εγώ πήρα τον ΑΜΙΚΟ MIRA 1 (που δεν είναι 4Κ) από τον εδώ γενικό αντιπρόσωπο, στην τιμή των 80 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μόλις δω Σάββα ότι κυκλοφόρησε  λογισμικό για αυτόν τον δέκτη με χαρά θα αγοράσω έναν.....μπορεί και δύο ....με τέτοια τιμή για δέκτη 4Κ είναι ότι πρέπει. Θα φέρουν  τον ίδιο δέκτη σε Compo γύρο στα 80 ευρώ μου είπε.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μου είπε ακόμη ότι οι πελάτες από την Κύπρο Απευθύνονται  στην τοπική αντιπροσωπεία που έχουν στην μεγαλόνησο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη, ενδιαφέρομαι και εγώ για αγορά του συγκεκριμένου δέκτη, ειδικά στην περίπτωση που δεν κυκλοφορήσει νέα αναβάθμιση για τον AMIKO Mira 1. Έχω μόνο μια απορία, επειδή δεν έχω τηλεόραση 4Κ, στην περίπτωση που εκπέμπει ένα κανάλι σε 4Κ η τηλεόραση μου απλά θα παίζει το κανάλι χαμηλότερη ανάλυση ή δεν θα το παίζει καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, φίλε μου, Τάσο.
Εάν γνωρίζεις από "Enigma 2" δέκτες, θα σου πρότεινα αυτόν που έχω, δηλαδή, τον "Octagon SF8008 4K Combo",
που είμαι υπέρ-ευχαριστημένος!

Έχει δυνατότητα απεικόνισης και λήψης καναλιών, σ' ό, τι... κινείται
(επίγεια, δορυφορικά καί IPTV, όπως και MultiStream κανάλια στους δορυφόρους).

Εάν γνωρίζεις από διαχείριση αρχείων μέσω FTP και χωρίς απαραίτητα να χρησιμοποιείς το πρόγραμμα
που... "διαφημίζεται", δηλαδή το "DCC" (Dreambox Control Center), τ' οποίο σπάνια χρησιμοποιώ, π.χ. για "TelNet εντολές".
Το είχα αγοράσει από την Ελλάδα και το κατάστημα των Αφών Καλέμη (Αθήνα) στα 134€,
συμπεριλαμβανομένων των εξόδων αποστολής, τον Δεκέμβρη του 2018!
Σήμερα, παρατηρώ ότι η τιμή παραμένει πάνω από τα 100€, κάπου στα 119€ (χωρίς έξοδα αποστολής).

Για δέκτες κάτω των 100€, δεν γνωρίζω δυνατότητες που ν' αγγίζουν,
έστω με μερική επιτυχία τις δυνατότητες του δέκτη που έχω
(4K, Multistream, εύκολη διαχείριση, μέσω FTP κ.τ.λ.).

Και το σημαντικό: Υποστηρίζεται καί από την Octagon και από τις σχετικές ομάδες,
καθώς καί από την "δική μας" (SatDreamGr), με αρκετά μεγάλη επιτυχία θα έλεγα.

Επεξεργάστηκε από neoktistos
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Ο savvas70 έγραψε

Φίλε Γιάννη, ενδιαφέρομαι και εγώ για αγορά του συγκεκριμένου δέκτη, ειδικά στην περίπτωση που δεν κυκλοφορήσει νέα αναβάθμιση για τον AMIKO Mira 1. Έχω μόνο μια απορία, επειδή δεν έχω τηλεόραση 4Κ, στην περίπτωση που εκπέμπει ένα κανάλι σε 4Κ η τηλεόραση μου απλά θα παίζει το κανάλι χαμηλότερη ανάλυση ή δεν θα το παίζει καθόλου;

Φίλε Σάββα, ίσως εξαρτάται από την τηλεόραση (αν αναφέρεσαι σε Full HD οθόνη).
Εγώ στην δική μου, την Samsung UE40EH6030 (Full HD+ 3D) και έτους το... 2012, έχω τον 4K δέκτη που περιγράφω
στο προηγούμενο μήνυμα και μου εμφανίζει κανονικά τα δορυφορικά καί IPTV κανάλια με ανάλυση 2160!
Μόνο που μάλλον λόγω μερικής ασυμβατότητας, έχει θέμα με τον ήχο του δέκτη, που όμως λύνεται μ' επανεκκίνηση,
είτε της μια είτε καί των δύο συσκευών.

Επεξεργάστηκε από neoktistos
Link to comment
Share on other sites

neoktistos έχω την Full HD LED TV LG 43LK5000PLA του 2019.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
11 ωρες πριν , Ο savvas70 έγραψε

neoktistos έχω την Full HD LED TV LG 43LK5000PLA του 2019.

Χμμμμμ.....για να δείς 4Κ πρέπει η τηλεόραση να είναι  ULTRA HD δηλαδή 4Κ....δεν νομίζω να δείς κανάλια 4Κ με την τηλεόραση που έχεις μόνο ήχο θα ακούς.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εγώ δεν θέλω να αποκτήσω  δέκτη  Enigma 2 γιατί μου φαίνονται .....ακαταλαβίστικοι ...εάν και ευ όσον προηγηθεί  φροντιστήριο ως προς τον τρόπο λειτουργίας τότε...... ίσως .

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
  • Super Συντονιστής
Στής 15/6/2022 καί ώρα 8:42 ΜΜ, Ο neoktistos έγραψε

Φίλε Σάββα, ίσως εξαρτάται από την τηλεόραση (αν αναφέρεσαι σε Full HD οθόνη).
Εγώ στην δική μου, την Samsung UE40EH6030 (Full HD+ 3D) και έτους το... 2012, έχω τον 4K δέκτη που περιγράφω
στο προηγούμενο μήνυμα και μου εμφανίζει κανονικά τα δορυφορικά καί IPTV κανάλια με ανάλυση 2160!
Μόνο που μάλλον λόγω μερικής ασυμβατότητας, έχει θέμα με τον ήχο του δέκτη, που όμως λύνεται μ' επανεκκίνηση,
είτε της μια είτε καί των δύο συσκευών.

Αυτό με την ανάλυση 2160 πρέπει να ειναι λάθος καθώς η tv ειναι 1920χ1080. Aυτη την 2160 δηλαδή που την βλέπεις? Ανέβασε μια φώτο να καταλάβουμε καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Γεια σας φιλοι μου. Υπαρχει προβλημα με το ιντερνετ και δεν μπορω να μπω στο φορουμ. Τωρα μπηκα με vpn οποτε αν με χασετε παλι να ξερετε οτι δεν ειναι απο την δικη μου υπαιτιοτητα. Λοιπον τωρα σχετικα με το δεκτη ΑΜΙΚΟ 4Κ εχω να σας πω τα εξης:

Για αποφυγή σύγχυσης διευκρινίζω ότι υπάρχουν τρία είδη ΑΜΙΚΟ 4Κ.  Το πρώτο ΑΜΙΚΟ είναι σε πράσινο κουτί και έχει επίγειο και καλωδιακό τιουνερ,

Το δεύτερο ΑΜΙΚΟ 4Κ είναι σε γαλάζιο κουτί και είναι με δορυφορικό τιουνερ και το τρίτο σε γκρι κουτί είναι ΑΜΙΚΟ 4Κ combo με δορυφορικό, επίγειο και καλωδιακό τιουνερ.

Το τρίτο  AMIKO Mini 4K UHD Combo - DVB-S2/T2/C είναι αυτό που με ενδιαφέρει και στοιχίζει εδώ στην Τσεχία 1595 κορόνες (64 ευρω). Είναι αυτό εδώ:

https://www.hityshop.cz/amiko-mini-4k-combo-dvb-s2-t2-c-prijimac_d482030.html?utm_campaign=Amiko&utm_medium=referral&utm_source=zbozi.cz&utm_term=482030



Μετά από συζήτηση με τον πωλητή πήρα διαβεβαίωση ότι τα 4Κ ο δέκτης ΑΜΙΚΟ τα βλέπει από όλα τα τιουνερ του, δορυφορικό, επίγειο και καλωδιακό και το παρήγγειλα κιόλας.

 Όλη η αγορά με αντικαταβολή θα μου στοιχίσει 1634.00 Kč (65 ευρω). Δεν πληρώνω μεταφορικά που είναι δωρεάν σαν Δώρο από την εταιρία επειδή η αγορά ξεπερνά  τις 1500 κορόνες. Τις εντυπώσεις μου θα τις αναφέρω εδώ όταν έρθει ο δέκτης

 

AMIKO Mini 4K UHD.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Στής 16/6/2022 καί ώρα 8:18 ΠΜ, Ο ioanis έγραψε

Εγώ δεν θέλω να αποκτήσω  δέκτη  Enigma 2 γιατί μου φαίνονται .....ακαταλαβίστικοι ...εάν και ευ όσον προηγηθεί  φροντιστήριο ως προς τον τρόπο λειτουργίας τότε...... ίσως .

Συμφωνω απολυτως με το Γιαννη. Εαν κατορθωσεις Νεοφυτε να μας "διδαξεις επιτυχως" τα ακαταλαβιστικα για μας σχετικα με το enigma 2 τοτε ισως θα στραφουμε στον δεκτη σου Octagon SF8008 4K Combo που ξερουμε οτι ειναι πολυ καλος δεκτης. Ομως αμφιβαλλω το φροντιστηριο να πετυχει  :classic_biggrin::classic_biggrin::classic_biggrin:

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...