Jump to content

ΕΡΤ στις 39'Ε στον AMIKO ALIEN 2 και AMIKO ALIEN SHD-8900


tasos.cz

Recommended Posts

  • Μέλος

ΕΡΤ στις 39'Ε στον AMIKO ALIEN 2  και  AMIKO ALIEN SHD-8900

Bρήκα μεταχειρισμένους δυο Linux δέκτες από την ΑΜΙΚΟ, ο ένας είναι ο AMIKO ALIEN 2 Triple και ο άλλος AMIKO ALIEN SHD-8900.  

Γνωρίζει κάποιος αν οι δυο αυτοί δέκτες παίζουνε την ΕΡΤ στις 39Ε και αν ναι ποιον από τους δυο να αγοράσω? 

Τα χαρακτηριστικά τους είναι τα εξής:

AMIKO ALIEN 2 Triple-Linux δέκτης 3 tuners
https://v-electric.gr/product.php?p=sKj8x3BvjFU7E7g
https://digitaltvinfo.gr/news/market-news/item/2807

 

AMIKO ALIEN SHD-8900
https://digitaltvinfo.gr/articles/first-review/item/6983-
https://digitaltvinfo.gr/news/market-news/item/4250

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Δέν ξέρω να σου πώ ...γιατί ποτέ δεν είχα κάποιον ΑΜΙΚΟ στην κατοχή μου...αλλά πάρε τηλ. εδω και ρώτα τους....θα σου πούν με συγουριά. AstraSat, Κ. Καραμανλή 35, Ιωνία Θεσσαλονίκης, τηλ.: 2310-784232, fax: 2310-782251, e-mail: astrasat@the.forthnet.gr, site: www.astrasat.gr.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Λοιπον παλικάρια εχω νεώτερα νέα. Συγκεκριμένα εχω αγορασει και τους δυο δεκτες (AMIKO ALIEN 2  και  AMIKO ALIEN SHD-8900) μαζι με τα μεταφορικα στην τιμη των 2000 τσεχ.κορονων (77ευρω), δηλαδη μου βγηκε ο καθε δεκτης 38 ευρω. Καλα δεν ειναι? Ειμαι περιεργος μολις παραλαβω τους δυο δεκτες σε τι κατασταση ειναι. Ο Τσεχος πωλητης παντος μου ειπε οτι οι δεκτες δεν εχουνε κανενα προβλημα. Και οι δυο δεκτες ειναι linux και φορανε το λειτουργικο  PKT Hyperion 5.5  του enigma2. 

Δεν χρειάζεται να περιστρέφω το κάτοπτρο με τους δέκτες linux. Το κάτοπτρο θα το περιστρέφω έτσι όπως το κάνω τώρα με τον Εdission miniplus highspeed και με loop θα συνδέσω τους 2 δέκτες linux και τον ΑΜΙΚΟ 8265+.  Για αυτό ήθελα πολύ να αγοράσω (εκτός των άλλων πλεονεκτημάτων που προσφέρουνε οι δέκτες linux ) αυτούς τους παλιούς δορυφορικούς δέκτες που έχουνε έξοδο loop σε αντίθεση με τoυς περισσότερους νέους δορυφορικούς δέκτες που δεν τους κατασκευάζουνε πλέον με έξοδο loop. 

Μελλοντικά σκέφτομαι να βάλω στον AMIKO ALIEN 2 που έχει 2 δορυφορικά τιούνερ και ένα σταθερό κάτοπτρο στις 23,5΄Ε για τα τσέχικα κανάλια της Skylink. Δηλαδή επιθυμώ να κάνω μια σύνδεση των δεκτών όπως στην συνημμένη εικόνα.

4-DEKTES.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Από καιρό ήθελα να βγάλω πιο ισχυρό δορυφορικό σήμα στο δορυφορικό μου σύστημα με μεγαλύτερο περιστρεφόμενο κάτοπτρο (1 μέτρου Gibertini OP 100) απότι έχω τώρα με το 70αρι περιστρεφόμενο κάτοπτρο. Όποτε τώρα με την αγορα των 2 δεκτών linux θα προχωρήσω στον στόχο μου όπως στην συνημμένη εικόνα, δηλαδή να στήσω δορυφορικό σύστημα με  4 δέκτες με 2 περιστρεφόμενα κάτοπτρα και τα μοτέρ να τα κινούν οι Edission και AMIKO 8265+.


Δεν θα χρειαστεί να αγοράσω τίποτε εκτός από καλώδιο γιατί όλα τα υλικά υπάρχουνε, έχω στην αποθήκη παρoπλισμένη μια Gibertini OP 100, ένα μοτέρ STRONG SRT DM2100 και 4 διπλά LNB. Το μόνο που με στενοχωρεί είναι ότι ο AMIKO 8265+ δεν έχει έξοδο loop προς τον AMIKO ALIEN SHD-8900 αλλά και αυτό θα το ξεπεράσω βάζοντας στην Gibertini διπλό LNB βλέπε παρακάτω διάγραμμα. Μάλιστα είναι προτιμότερο έτσι γιατί με αυτό τον τρόπο θα οδηγήσω το σήμα του μεγάλου κάτοπτρου επίσης στον AMIKO ALIEN 2 και επομένως την ισχυρή λήψη του μεγάλου κάτοπτρου θα την λαμβάνω και στα δυο δωμάτια.

 

4-DEKTES-2-peristrefomena-katoptra.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ααααα καλά εσένα σε βλέπω να πιάνεις δουλειά στην ...ΝΑΣΑ   Τασούλη.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ήρθανε τα δυο μηχανάκια linux. Θα μελετήσω λίγο την θεωρία και μετά θα τους ανοίξω. Έχετε καμία υπόδειξη να μου επισημάνετε προτού ανοίξω τους δυο δέκτες?

001-2x-AMIKO-LINUX.jpg

002-AMIKO-ALIEN-2.jpg

003-AMIKO-SHD-8900.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Δοκιμασέ τους και πές μας τις εντυπώσεις  αλλά και τις δυνατότητες που έχουν σαν δέκτες.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Από περιέργεια, πες μου αν δουλεύουν οι δέκτες με διαφορετικό τηλεκοντρόλ, δλδ ο alien2 με το κοντρολ του 8900 και αντιστρόφος

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Γεια σου Γιωργο. Απ οτι ειδα  τα 2 τηλεκοντρολ εξωτερικα ειναι διαφορετικα. Οταν θα βαλω τους δεκτες στην μπριζα θα δοκιμασω αν δουλεψουνε με το ιδιο τηλεκοντρολ. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τί ;......ακόμα δεν τα έβαλες στην πρίζα ; έλα ρε Τασούλη  παίξε μπάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ακομη διαβαζω θεωρια :k05164:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τώρα που έμπλεξες με τους Linux θα σου δημιουργιθούν πολλά ερωτήματα σχετικά με το πως λειτουργούν αυτοί οι δέκτες.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Η ληψη  με τον ΑΜΙΚΟ ALIEN SHD 8900 της ERT-HD απο τον HELLASAT 3 στις 39 μοιρες Ανατολικα  


ERT-HD-HELLASAT-3-39E.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Δεν μου αρέσει και τόσο η εικόνα. Έχει εξαφανίσει εντελώς τους φιλάθλους :P

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Στής 30/1/2019 καί ώρα 6:16 ΜΜ, Ο GEORGE M. έγραψε

Από περιέργεια, πες μου αν δουλεύουν οι δέκτες με διαφορετικό τηλεκοντρόλ, δλδ ο alien2 με το κοντρολ του 8900 και αντιστρόφος

Παρολο που τα δυο τηλεκοντρολ εξωτερικα διαφερουνε, τα τηλεκοντρολ δουλευουνε και αναποδα, δλδ ο alien2 με το τηλεκοντρολ του 8900 και αντιστρόφος

11 λεπτά πριν, Ο GEORGE M. έγραψε

Δεν μου αρέσει και τόσο η εικόνα. Έχει εξαφανίσει εντελώς τους φιλάθλους :P

Μαλλον επειδη ο Αρης εβαλε γκολ και προηγειται 0-1 :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Άιντε  τυχερέ πάλι βολεύτικες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Μέλος
Στής 30/1/2019 καί ώρα 12:01 ΜΜ, Ο tasos.cz έγραψε

Ήρθανε τα δυο μηχανάκια linux. Θα μελετήσω λίγο την θεωρία και μετά θα τους ανοίξω. Έχετε καμία υπόδειξη να μου επισημάνετε προτού ανοίξω τους δυο δέκτες?

001-2x-AMIKO-LINUX.jpg

002-AMIKO-ALIEN-2.jpg

003-AMIKO-SHD-8900.jpg

Με έχεις βαλει στο λούκι φίλε τάσο για αυτόν εδώ τον δέκτη AMIKO ALIEN SHD 8900 Linux και ψάχνω κάθε μέρα εδώ στο Γερμανικό  ebay μήπως και βρώ καμιά καλή ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Θα δυσκολευτεις να βρεις τετοιο υπεροχο μηχανημα γιατι ειναι χιλιοδοκιμασμενο linux  με φουλ υποστηριζομενο enigma2 και οσοι το εχουνε δυσκολα θα το δωσουνε

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Βρήκα κάποια κομμάτια αλλά η τιμή τους ήταν γύρω στο 50αρικο  και δεν ......

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
2 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Βρήκα κάποια κομμάτια αλλά η τιμή τους ήταν γύρω στο 50αρικο  και δεν ......

50άρικο και δεν το πήρες? Έπρεπε να το πάρεις. 50άρικο αξίζει η τέλεια υβριδικη HBBTV που παιζει. Συν ολα τα άλλα καλα του:firstprize:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Οποτε, amiko alien ή alien 2?? Ποιος είναι ο καλύτερος ?

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Και οι δυο ειναι εξίσου καλοί. Ο ALIEN 2 ειναι πιο γρηγορος συν οτι εχει 2 δορυφορικά τιούνερ, ο ALIEN 8900 εχει πάλι πιο πλούσια υποστήριξη

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
17 λεπτά πριν, Ο tasos.cz έγραψε

50άρικο και δεν το πήρες? Έπρεπε να το πάρεις. 50άρικο αξίζει η τέλεια υβριδικη HBBTV που παιζει. Συν ολα τα άλλα καλα του:firstprize:

Μπάααα δεν έχω βιασύνη.....θα βρώ με τον καιρό.......έχουν γνώση οι φύλακες.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
8 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Μπάααα δεν έχω βιασύνη.....θα βρώ με τον καιρό.......έχουν γνώση οι φύλακες.

Αμ δεν θα βρείς τότε, μέχρι να το πάρεις απόφαση πάει το τραίνο, το έχασες , όπως το τραγουδάει ο υπέροχος Τόλης

 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

θα βρώ  σου λέω  δεν βιάζομαι......και να μην βρώ  εεεε δεν θα κάτσω να σκάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Και την υβριδική? Θέλεις να χάσεις την τέλεια ΗBBTV που παιζει ο AMIKO ALIEN? Καμμία εξυπνη  smart τηλεοραση δεν παίζει την HBBTV τόσο καλά όσο οι δορυφορικοί δέκτες ΑΜΙΚΟ ALIEN. Κανένα πρόβλημα δεν έχουνε με τις ελληνικες γραμματοσειρές, παίζουνε γρήγορα και τέλεια την υβριδική ΕΡΤ και οχι μονο την ΕΡΤ. Και τις γερμανικες υβριδικές της ZDF,  της 3SAT  και άλλων γερμανικών καναλιών. Κάτσε εσύ να σου τους φάνε τους ΑΜΙΚΟ ALIEN οι άλλοι.

 

Ελα νεαρούλη θα εχουμε κανενα κωδικο η θα φυγω? Για σενα καθομαι τωρα, πρέπει να φυγω:animals1_4:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Και οι δύο οι amiko εχουν HBBTV ?

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

ΚΑι οι δυο ΑΜΙΚΟ ΑΛΙΕΝ που εχω παιζουνε τελεια την HBBTV της ΕΡΤ.  Και όχι μόνο της ΕΡΤ αλλά και την υβριδική των άλλων δορυφορικών καναλιών οσα την παρουσιαζουν.

ΑΜΙΚΟ ALIEN 2 :k0502:  +  AMIKO ALIEN 8900 :k0502:  ,   Οι δυο νικητες και πρωταθλητές σε όλα :award::award:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Νεαρούλη εισαι ακομα εκει? Θα μας δωσεις νερο να πιουμε η να φυγω? Πρεπει να φυγω βρεεεεε :animals1_4:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ειμαι τοσο ενθουσιασμενος με τους ΑΜΙΚΟ ALIEN που σκεφτομαι να αγορασω ακομα εναν για τον 2ο όροφο του σπιτιου :k05164:

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...