Jump to content

ΕΡΤ στις 39'Ε στον AMIKO ALIEN 2 και AMIKO ALIEN SHD-8900


tasos.cz

Recommended Posts

  • Μέλος

Ε

3 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Θέλω φρέσκα plugin....απο πού θα τα πάρω; ο δέκτης έχει απο τον προκάτοχο του μόνο 4 και για να περάσω και τα μπισκότα θέλω και το αντίστοιχο plugin.

Ελα μικρουλη, σου εστειλα με εμαιλ τα καλυτερα και φρεσκότερα plugin που υπαρχουνε, θα χορτασει το ματι σου :k05164:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αυριο θα πιάσω δουλειά τωρα η τηλεόραση είναι υπό ...... γυναικοκατάληψη :classic_angry:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Στο ιντερνετ αγορι μου θα ειναι συνδεδεμενοι ο δεκτης και ο Η/Υ  κανενα ειδικο καλωδιο δεν χρεαζεσαι 

Παναγια μου αυτες οι γυναικες τι σου κανουνε. Αφησε στην γυναικα σου την τηλεοραση που βλεπει και κανε μια τηλεοραση δωρο στον εαυτο σου.  Εγω στην δικια μου γυναικα την εχω βαλει μια 37αρα τηλεοραση μονο για αυτην στον πανω οροφο και εγω στο κατω οροφο εχω τρεις τηλεορασεις 42, 32 και 24 ιντσες

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Φαντάστηκα ότι τα σύνδεσες με Noul Kabel....αυτό το πρόγραμμα απο που το κατέβασες...... καλέ μου γέροντα;

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
1 ωρα πριν , Ο ioanis έγραψε

Φαντάστηκα ότι τα σύνδεσες με Noul Kabel....αυτό το πρόγραμμα απο που το κατέβασες...... καλέ μου γέροντα;

Κατεβασε το απο εδω: www.bernyr.de/dcce1/dcc/dcc296.zip

Eιναι φοβερο πραγραμματάκι. 

Για την ακριβεια δεν εγκαθισταται στον Η/Υ αλλα τρεχει κατευθειαν γιατι ειναι αρχειο exe

"Τάδε έφη" ο γέροντας του φόρουμ :grandpa:

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
9 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Τασούλη ο δέκτης ήρθε είναι εδώ...λογισμικό φοράει το 1.2.54  στείλε μου το 1.2.83 και τα plugin που δουλευεις εσύ.......περιμένω σοφέ ανθρωπε.

Σου εχω στειλει με εμαιλ οδηγίες  απο που να  κατεβασεις το 1.2.83. Σου ειπα τοτε οτι ειναι τεραστιο αρχειο δεν μπορει να σταλει με εμαιλ. Λοιπον νεαρουλη αρχιζεις να ξεχνας. Για να ξεχνας τοσο δεν εισαι και  τοσο νεαρουλης. Εισαι σαν και μενα ενα νεαρό γερόντι:grandpa:

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Λοιπον αναφερω εδω στο νημα σχετικα με την  spark version 1.2.83 που ειναι τεραστιο αρχειο 52ΜΒ και δεν μπορει να σταλει με εμαιλ (βλ.συνημμενη φωτο)

 

Μπορεις το spark version 1.2.83 να το κατεβασεις μονος σου απο εδω:

 

https://www.linuxsat-support.com/thread/117913-spark-1-2-83-for-amiko-alien2-7162/

 

Καταβασε το αρχειο AMIKO_ALIEN2_1.2.83_app βαλτο στο στικακι,  πηγαινε στο Μenu-Αναβαθμιση-Αναβαθμιση απο USB, πατα το κοκκινο πληκτρο και θα γινει η αναβαθιση.

SPARK-1.2.83.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Το παραπανω 1.2.83 ειναι για τον ΑΜΙΚΟ ΑLΙΕΝ 2 (ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ 7162) και δεν ξερω αν ταιριαζει στο ΑΜΙΚΟ ΑLΙΕΝ 8900 (ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ 7111). 

Βρηκα αυτην εδω ιστοσελιδα απο που μπορεις να κατεβασεις την 1.2.83 ΑΜΙΚΟ ΑLΙΕΝ 8900 (ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ 7111). 

https://digitalne.ellano.sk/forum/amiko-shd-8900-alien/272-amiko-shd-8900-alien-firmware

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Το έκανα μόνιμο το θέμα παιδια για να ειναι στην κορυφή μια και ειναι χρήσιμο.:classic_happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
6 ωρες πριν , Ο Takis67 έγραψε

Το έκανα μόνιμο το θέμα παιδια για να ειναι στην κορυφή μια και ειναι χρήσιμο.:classic_happy:

Καλα εκανες Δημητρη, αυτο το θεμα εχει πολυ "ψωμι" και θα τραβηξει κοσμο  :party:

Εγω και ο Γιαννακης για το θεμα αυτο "θα του αλλάξουμε τα φώτα" :k05215:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εγκατασταση των plugin στο spark

plugin-foto.jpg

 

Λοιπόν για όσους δεν ξέρουνε πως περνάμε τα plugin στο spark των δεκτών 7111 (AMIKO ALIEN 8900) και 7132 (AMIKO ALIEN2) είναι μια πολύ ευκολη διαδικασία με τα εξής βήματα :

1.Κλείνετε τον δέκτη

2.Φορμάρετε ένα στικάκι USB στο fat32

3.Μεταφέρετε από τον υπολογιστή στο στικάκι τον φάκελο των plugin

4.Βάζετε το στικάκι στην εισοδο  USB  του κλεισμένου δέκτη και ανοίγετε τον δέκτη

5.Μετά το μπουτάρισμα ο δέκτης θα γράψει update plugin, θα πατήσετε ΟΚ και θα γίνει αυτόματα η εγκατάσταση των plugin.

 

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Spark versus Enigma2

amikospark.jpg%20

 

Screen-Shot-2015-04-16-at-1.25.01-PM.png

 

Αγόρασα πρόσφατα δύο δέκτες Linux τον AMIKO ALIEN 8900 (επεξεργαστης 7111) και τον AMIKO ALIEN 2 (επεξεργαστης 7132). Και οι δύο δέκτες έχουν διπλό boot, μία εκκίνηση με Spark και η δεύτερη εκκίνηση με Enigma2. Έχω διαπιστώσει αυτές τις συγκρίσεις του Spark σε σχέση με το Enigma2:

 

Το Spark είναι πιο αξιόπιστο, πιο σταθερό, έχει καλύτερη ταχύτητα σάρωσης, έχει τυφλή ανίχνευση, καλό streaming, καλό web interface, πολυ καλή λειτουργία του YouTube και του EPG, τέλεια λειτουργία της HbbTV και τέλειο έλεγχο του μοτερ στην περιστροφή του κατοπτρου. Απο την άλλη πλευρά ως προς το Ε2 εχει το μειονεκτημα ότι ειναι κλειστο σύστημα με μικρή δυνατότητα αναπτυξης των λειτουργιων  του δέκτη και με λιγότερα plugin σε σύγκριση με το Ε2.

 

Το Enigma2 σε σύγκριση το Spark και στους δυο δέκτες  μου διαπίστωσα ότι  έχει πιο αργή σάρωση, δεν έχει τυφλή ανίχνευση, δεν είναι τόσο αξιόπιστο όσο το  Spark έχει αναξιόπιστη λειτουργία περιστροφής του κατόπτρου, το σύστημα πολλές φορές μπλοκάρει, κολλάει και παύει να λειτουργεί.. Όσον αφορά τον ταχύτερο με τρία τιουνερ δέκτη  (7132) AMIKO ALIEN 2  το Enigma2 δεν βλέπει το δεύτερο δορυφορικό τιουνερ και τον επίγειο δέκτη DVB-T. Από την άλλη πλευρά το Enigma2 έχει πολύ περισσότερα plugin,  παρέχει την δυνατότητα πειραματισμού , έχει πολύ μεγαλύτερη υποστήριξη και προσφέρει ατελείωτες δυνατότητες για ανάπτυξη.

 

Θα ήθελα να ακούσω και την δική σας άποψη, αν ισχύουνε  οι μνημονευόμενες  συγκρίσεις μεταξύ του Spark και  του Enigma2 και αν υπάρχουν και άλλες διαφορές που δεν τις ανεφερα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

 Δέκτες με Enigma 2 για μένα ποτέ δεν ήταν στίς προτιμήσεις μου , και το λειτουργικό spark που διαθέτει ο 8900 δεν με κάνει να πετάω απο την χαρά μου, είναι ενας δέκτης 10ετιας και βάλε....έχω δεί και καλύτερους δέκτες.Όταν τον ανοίγει κανείς αργεί πολύ να φορτώσει ....αργεί να πάρει μπροστά......... μου θύμισε   τον παλιό  Edision VIP  παρεμπιπτόντως να αναφέρω και να πώ ότι ο δέκτης  ψιλο ανταποκρίνεται και με το τηλεχειριστήριο του Εντισιον χαισπιτ.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μην μου πεις Γιαννακη οτι μετανοιωσες που τον αγόρασες? Εγω τον ΑΜΙΚΟ ALIEN  8900 τον δουλευω καθημερινα.:k05164: Δεν μας ειπες Γιαννακη την υβριδικη Hbbtv την ειδες? :captain:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Όχι δεν μετάνοιωσα   για ένα 25αρι που μου κόστισε; αλλά όπως είπα είναι δέκτης 10ετιας....ναι είδα Hbbtv.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Κατάφερες να τον βάλεις να δουλέψει σε ασύρματο ιντερνετ; νομίζω ότι απαιτείται usb κεραία μόνο απο την ΑΜΙΚΟ.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τάσο κάτι σε ρώτησα......περιμένω απάντηση φίλε.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
1 ώρα πριν, Ο ioanis έγραψε

Κατάφερες να τον βάλεις να δουλέψει σε ασύρματο ιντερνετ; νομίζω ότι απαιτείται usb κεραία μόνο απο την ΑΜΙΚΟ.

Αυτο δεν το ξερω? Γινεται? Αν ναι τοτε θα ειναι ενα ακομη (+) για τονΑΜΙΚΟ ALIEN 

Εγω παντως το ΑΜΙΚΟ ALIEN τον συνδεω καλωδικα στο Ιντερνετ, γιατι εχω την δυνατοτητα ενσυρματης συνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ναί γίνεται!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
15 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Ναί γίνεται!!!!!

Ελα βρε εσυ ναι? Πες μας πως γινεται! Ειμαι ολος αυτια! Στείλε και φωτο πως ειναι αυτη η ασυρματη κεραια στο USB του ΑΜΙΚΟ

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Θα ανεβάσω φώτο σε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

 

004.thumb.jpg.9077271e60e978dd8011531955c5e3e0.jpg

 

 Την βάζεις στην θύρα του usb στο πίσω μέρος του δέκτη ....επιλέγεις ασύρματο ιντερνετ κάνει σάρωσει ο δέκτης και σου βγάζει το δικό σου δίκτυο το δικό σου  ruter.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
  • Μέλος

Ενταξυ γινεται αλλα αμα δεσμευσεις την θυρα usb για το ασυρματο δικτυο τοτε δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το usb για τον λογο οτι δεν θα εχεις αδεια θεση για USB. 

Χωρια που θελει σεταρισμα ο δεκτης με την ασυρματη κεραιουλα για να μπει στο δικτυο.

Και οποτε την βγαλεις την κεραιουλα για να χρησιμοποιησεις το usb πχ για να κανεις καμμια εγγραφη , ειτε για να δεις καποια ταινια. Αιντε μετα να ξανασεταρεις το δικτυο.

Ενω στην αρχη φαινεται για καλη λυση τελικα τοσο καλη λυση δεν ειναι. Μιλαμε για χρησιμοποιηση ασυρματης κεραια δικτυου για τον δεκτη ΑΜΙΚΟ ALIEN 8900 που εχει μονο μια θυρα USB

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Για αυτό σου είπα ότι εχω δεί και καλύτερους δέκτες Π.Χ εντισιον χαισπιτ έχει διπλή θύρα  usb μπρός και πίσω δεν έχει όμως Hbbtv.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αντιθετως για το επομενο μοντελο για το ΑΜΙΚΟ ALIEN 2 ο δεκτης αυτος εχει δυο USB και εκει η χρηση της ασυρματης USB κεραιουλας ειναι ιδανικη

Μαλλον η ασυρματη κεραιουλα προβλεπετσαι για τον δεκτη AMIKO ALIEN 2

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αααα!!!! τότε respect  .....είσαι ένα βήμα μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Φαντασου στον ΑΜΙΚΟ ALIEN 8900 να εχεις βαλει ασυρματη κεραιουλα, να παιρνεις "το αγιο φως" στα καναλια μεσω Ιντερνετ, να βλεπεις μια καλη ταινια που θελεις να γραψεις και να μην μπορεις να γραψεις γιατι δεν  εχεις αδεια θυρα USB

Στασου ομως μεγαλε, μπορει να γινει και στον ΑΜΙΚΟ ΑΛΙΕΝ 8900. Αρκει να βαλεις διακλαδωτηρα USB

Ενα HUB USB

Αυτο εδω για παραδειγμα

large_20170928142626_sharkoon_4_port_usb

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Το εχω σκεφτεί και αυτό που λές.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μενει να το δοκιμασουμε 

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...