Jump to content

ΕΡΤ στις 39'Ε στον AMIKO ALIEN 2 και AMIKO ALIEN SHD-8900


tasos.cz

Recommended Posts

  • Μέλος

Αν κατέβω ποιό χαμηλά με τον κέρσορα δείχνει άλλα 5 είναι ανάλογα με τους δέκτες ,άλλωστε αυτό δεν είναι και τόσο σπουδαίο για μένα  δεν είναι τόσο σημαντικό   και δεν αποτελεί κριτήριο για την αγορά ενός δέκτη  τουλάχιστον για μένα. .

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Γιά πές μου .....την εφαρμογή Hbbtv στο λειτουργικό spark ή στο  Enigma2 την έχει;.ρωτάω γιατί απο δέκτες linux δεν έχω και τις καλύτερες γνώσεις γιατί δεν έχω πολυ ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Δεν μου απαντησες στο 90αρι κατοπτρο που εχεις η μεγαλυτερη διασταση ειναι 90 εκ? 

H υβριδικη  HBBTV ειναι στο spark οχι στο enigma2

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Έλα Τασούλη  τώρα γύρισα είχα πάει για περπάτημα έκανα 5 km. Λοιπόν το δικό μου κάτοπτρο έχει ύψος 92 cm x 87 πλάτος και είναι απο αλουμίνιο....ελαφρύ κάτοπτρο για να μην ζορίζεται το μοτερ  τό έχω πολλά χρόνια και απο μάρκα .....no name αγνώστου προελεύσεως και κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Κατέθεσα μόλις τώρα τα χρήματα  στην τράπεζα για το ΑΜΙΚΟ τον περιμένω μέχρι το τέλος της εβδομάδος να έρθει και να δούμε τι ψάρια θα πιάσω.:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Είμαι περίεργος και θέλω να δώ τί ανταπόκριση, τί ευαισθησία έχει το τιουνερ στα χαμηλά και αδύνατα σήματα και  πως συμπεριφέρεται γενικότερα σε αντίξοες καιρικές συνθήκες (βροχές  συννεφιά) κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Πώς να σώσω τα plugin από το Spark σε ΗDD?
Στον AMIKO ALIEN 8900 που έχει Spark έκδοση 1.2.83 διαπίστωσα ότι όταν θέλω να δημιουργήσω ένα εφεδρικό σύστημα στον σκληρό δίσκο, το Spark μου δίνει μόνο αυτές τις τρεις επιλογές δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας στον σκληρό δίσκο:
1. ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΜΟΝΟ 2. ΚΑΝΑΛΙΑ 3. ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΝΑΛΙΑ. Έτσι στην καλύτερη περίπτωση μπορώ να σώσω από τον δέκτη το ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΝΑΛΙΑ αλλά όχι τα πρόσθετα (PLUGIN) που έχω περασμένα στον δέκτη. 
Μπορείτε φίλοι μου να μου περιγράψετε τον τρόπο πώς να σώσω τα plugin από το Spark σε στικάκι USB?

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Το παραπανω ερωτημα ειναι βασικοτατο και ψαχνω επιγοντως για την λυση του. Γιατι στον AMIKO ALIEN 8900 ειναι στημενα και μαλιστα πολυ καλα στημενα τα plugin τα οποια μετατρεψανε το AMIKO ALIEN 8900 σε πανισχυρο μηχανημα με παρα πολλες δυνατοτητες τηλεθεασης. Τρεμω μονο στην ιδεα αν χασω τις δυνατοτητες αυτες, θα φτωχυνει τοτε παρα πολυ ο υπεροχος κοσμος της τηλεθεασης που μου προσφερει τωρα ο AMIKO ALIEN 8900  τον οποιο λατρευω. Ειναι για την ωρα το πιο αγαπητο μου μηχανημα απο τα άλλα 7 που εχω.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αν βρείς τον τρόπο να τον μοιραστείς μαζί μας εδώ στο φορουμ, εχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να κρατήσεις αντίγραφα απο τα plugin το λέω όμως με καθε επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
6 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Αν βρείς τον τρόπο να τον μοιραστείς μαζί μας εδώ στο φορουμ, εχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να κρατήσεις αντίγραφα απο τα plugin το λέω όμως με καθε επιφύλαξη.

Μπορεις. Το ψαχνω, θα το βρω και θα το αναφερω εδω για να το μοιραστω μαζι σας

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Είχα κάνει παλιά μια προσπάθεια με τον Pingulux και δεν είχα καταφέρει κάτι όμως ξαναλέω οι γνώσεις μου για τους linux είναι πολύ λίγες....λογικά όμως πρέπει να υπάρχει αυτή η δυνατότητα της αντιγραφής.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Σε καθε προβλημα υπαρχει η λυση  νεαρουλη μου :k05164:

7 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Είχα κάνει παλιά μια προσπάθεια με τον Pingulux και δεν είχα καταφέρει κάτι όμως ξαναλέω οι γνώσεις μου για τους linux είναι πολύ λίγες....λογικά όμως πρέπει να υπάρχει αυτή η δυνατότητα της αντιγραφής.

Το δουλεψες το πραγμα με τον υπολογιστη? Εκανες καθολου συνδεση Η/Υ -δέκτη? Μηπως δοκιμασες να το κανεις, κατι πηγε στραβα και το  enigma2 του Pingulux σου κολλησε? Αν δεν κανω λαθος το enigma2 στον Pingulux τωρα δεν δουλευει ετσι? 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

 To enigma2 δεν δουλευεί δεν φορτώνει ...το έχω ξαναπεί δουλεύει μόνο το spark και δεν το εχω κάνει ποτέ σύνδεση με p.c  άλλωστε σαν δέκτης δεν μου λέει πολλά ....αργεί πολύ να ανοίξει  και εγώ είμαι ανυπόμονος να περιμένω τόση ώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Να το μαθεις το enigma 2, πειραματικα στο Pingulux και μετα θα εφαρμωσεις τις γνωσεις σου στο πανισχυρο ALIEN που ερχεται. Αλλωστε σαν νεαρουλης που εισαι:bike: το μυαλό σου ειναι σφουγγαρι και θα ρουφιξει ολες τις απαραιτητες γνωσεις. Ακου τα λογια του σοφου γεροντα :grandpa:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αφού το enigma2 δεν ανοίγει λέμε....τι να μάθω απο έναν δέκτη που είναι στο σκοτάδι; Tόν AMIKO ίσως και να τον στείλω στην Ελλάδα σε δικό μου άτομο ...αλλά ασε πρώτα να έρθει.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
6 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Αφού το enigma2 δεν ανοίγει λέμε....τι να μάθω απο έναν δέκτη που είναι στο σκοτάδι; Tόν AMIKO ίσως και να τον στείλω στην Ελλάδα σε δικό μου άτομο ...αλλά ασε πρώτα να έρθει.

Να τον στησεις απο την αρχη βρε σου λεω? 

Να συνδεσεις τον Pingulux σε δικτυο με τον Η/Υ μεσω του dcc296 και απο το ftp να περασεις στον pingulux νεο enigma2. Βεβαια σου τα λεω θεωρητικα, ποτε δεν το εκανα μια και εγω δεν εχω (για την ωρα τουλαχιστον) ακομη τις γνωσεις του Ε2.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
12 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

.... Tόν AMIKO ίσως και να τον στείλω στην Ελλάδα σε δικό μου άτομο ...αλλά ασε πρώτα να έρθει.

Να τον στειλεις, να τον στειλεις , ναι, ναι.  Και μετα θα σου στειλω εγω τον δικο μου ΜΠΟΥΓΑΓΑΑΑΑΑΑ  :k05164::k05164::k05164:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Στής 17/2/2019 καί ώρα 12:55 ΜΜ, Ο ioanis έγραψε

...Λοιπόν το δικό μου κάτοπτρο έχει ύψος 92 cm x 87 πλάτος και είναι απο αλουμίνιο....ελαφρύ κάτοπτρο για να μην ζορίζεται το μοτερ  τό έχω πολλά χρόνια και απο μάρκα .....no name αγνώστου προελεύσεως και κατασκευής.

Σε ρωτησα Γιαννακη γιατι σκεφτομαι αντι της 104 χ 97 Gibertini  που εχω και που ειναι πιο βαρια, να βαλω σαν δευτερο περιστρεφομενο πιατο ενα αλλο κατοπτρο που εχω, που ειναι σαν το δικο σου 92 χ 87 επισης no name, ειναι ελαφρυ απο αλουμινιο και δεν θα ζορισει το μοτερ.  Και εχουμε κατι αερηδες εδω στην βορειοδυτικη Τσεχια κατσε καλα. Μεχρι που φοβαμαι να μην φυγουνε απο τον αερα τα 2 κατοπτρα είτε .... η καμιναδα. Χαχαχα. Το σκεφτομαι σοβαρα να βαλω το 90αρι γιατι εχω επι πλεον εκει στον χωρο  μεγαλη στενοτητα μεταξυ καμιναδας-σκεπης-φεγγιτη διπλα στο 70αρι περιστρεφομενο που τωρα δουλευει. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τι 100 ....τι 90 cm η διαφορά είναι μικρή....βάλε το ελαφρύτερο μην τα παιξει και το μοτεράκι .

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τασούλη ο δέκτης ήρθε είναι εδώ...λογισμικό φοράει το 1.2.54  στείλε μου το 1.2.83 και τα plugin που δουλευεις εσύ.......περιμένω σοφέ ανθρωπε.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
19 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Τασούλη ο δέκτης ήρθε είναι εδώ...λογισμικό φοράει το 1.2.54  στείλε μου το 1.2.83 και τα plugin που δουλευεις εσύ.......περιμένω σοφέ ανθρωπε.

Μπραβο νεαρουλη μου, καλοριζικο το πανισχυρο linux μηχανάκι σου, να το χαρεις οσο μπορεις περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αυτές τις ημερες εψαχνα να βρω τρόπο πώς μπορω να σώσω τα plugin από το Spark σε ΗDD?
Στον AMIKO ALIEN 8900 που έχει Spark έκδοση 1.2.83 διαπίστωσα ότι όταν θέλω να δημιουργήσω ένα εφεδρικό σύστημα στον σκληρό δίσκο, το Spark μου δίνει μόνο αυτές τις τρεις επιλογές δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας στον σκληρό δίσκο:

1. ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΜΟΝΟ

2. ΚΑΝΑΛΙΑ

3. ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΝΑΛΙΑ.

Έτσι στην καλύτερη περίπτωση μπορώ να σώσω από τον δέκτη το ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΝΑΛΙΑ αλλά όχι τα πρόσθετα (PLUGIN) που έχω περασμένα στον δέκτη.  

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

πές μου βήμα βήμα τι πρέπει να κάνω για να δώ Hbbtv λογισμικό πέρασα τελικά το 1.2.83.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
1 ώρα πριν, Ο ioanis έγραψε

πές μου βήμα βήμα τι πρέπει να κάνω για να δώ Hbbtv λογισμικό πέρασα τελικά το 1.2.83.

Μπραβο που περασες  το 1.2.83 ειναι το τελευταιο που υπαρχει.

Για την υβριδικη δεν εκανα απολυτως τιποτε, απο μονη της μου ανοιξε η ΗΒΒΤV της ΕΡΤ, της (CT) ,της 3sat και σε αλλα καναλια οπου υπαρχει. Οταν εισαι σε καποιο καναλι που εχει ΗΒΒΤV για λιγο στα δεξια εμφανιζεται μια μικρη καρτουλα με μηνυμα (της ΕΡΤ), η κοκκινο ματακι (CT) κλπ και μετα απο λιγο σβηνει. Προτου σβησει πρεπει να πατησεις το κοκκινο πληκτρο στο τηλεκοντρολ. Μηπως δεν προλαβες να δεις το μηνυμα για να πατησεις το κοκκινο πληκτρο?

Αν δεν ισχυει αυτο δες στα προσθετα μπας και υπαρχει καποιο plugin για την ΗΒΒΤV που πρεπει να ενεργοποιήσεις. Για να ενεργοποιησεις ενα plugin αρκει να το γυρισεις απο κοκκινο χρωμα (ανενεργο) σε πρασινο χρωμα (ενεργο plugin).

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Θέλω φρέσκα plugin....απο πού θα τα πάρω; ο δέκτης έχει απο τον προκάτοχο του μόνο 4 και για να περάσω και τα μπισκότα θέλω και το αντίστοιχο plugin.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
2 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Θέλω φρέσκα plugin....απο πού θα τα πάρω; ο δέκτης έχει απο τον προκάτοχο του μόνο 4 και για να περάσω και τα μπισκότα θέλω και το αντίστοιχο plugin.

Ελα μην φοβασαι κατι θα κανουμε για σενα μικρουλη, αφου ξερεις οτι σου εχω αδυναμια  :action-smiley-069:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Το τηλεχειριστήριο του έκανα ένα καθάρισμα του έβαλα και καινούργιες μπαταρίες και πάει σφαίρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Λοιπον βρηκα τον τροπο πως σωζουμε σε HDD  τα πολυτιμα plugin του δεκτη ΑΜΙΚΟ ΑΛΙΕΝ  σας περιγραφω τον τροπο:

ΠΩΣ ΣΩΖΟΥΜΕ ΤΑ PLUGIN του AMIKO ALIEN σε HDD 

 

1. Εγκαταστήστε το προγραμμα dcc στον υπολογιστή σας. Υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις του dcc, εγώ επέλεξα το dcc2.96.

 

2. Συνδέστε τον υπολογιστή και τον δέκτη στο δίκτυο και ανοίξτε το πρόγραμμα dcc στον υπολογιστή σας. Αν χρησιμοποιείτε το dcc2.96 μην ξεχάσετε να χρησιμοποιήσετε name = root και passw = root. Η επιτυχής σύνδεση του δέκτη στον υπολογιστή μέσω του hub εμφανίζεται με πράσινο χρώμα, βλέπε παρακάτω εικόνα . Επίσης θα δείτε κάτω αριστερά το  πράσινο τετραγωνάκι FTP και το Telned για επιβεβαίωση ότι ο δέκτης έχει συνδεθεί με επιτυχία με τον  υπολογιστή.

01.PC-ALIEN-HUB.jpg

3. Κάντε κλικ κάτω αριστερά στην στο FTP και θα δείτε να απεικονίζεται ο δορυφορικός δέκτης στα αριστερά  και ο υπολογιστής στα δεξιά. Τώρα μπορείτε να ξεκινήσετε τη μεταφορά αρχείων με τον δέκτη στον υπολογιστή σας.

02.DCC2.96-ALIEN8900-PC.jpg

4. Κάντε κλικ στο φάκελο  root όπου θα βρείτε τον φάκελο plugin. Μετά με το δεξί πλήκτρο του ποντικού πάτε στο plugin, κάντε κλικ στο επάνω βέλος στο κέντρο του dcc και τα πρόσθετα plugin θα αρχίσουνε να μεταφέρονται στον υπολογιστή βλέπε εικόνα παρακάτω

03.transport-plugin.jpg

5. Με την λήξη της μεταφοράς τα  plugin του AMIKΟ ALIEN 8900 έχουνε  αποθηκευτεί στον υπολογιστή βλέπε την παρακάτω εικόνα. Τα plugin αυτά μπορείτε να τα πάρετε ανά πάσα στιγμή σε ένα USB stick και να τα ανεβάσετε στον δικό σας δέκτη η σε άλλο AMIKΟ ALIEN.

04.plugin-in-PC.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τό ήξερα ότι θα βρείς άκρη...εσένα σε τρέμουν οι υπολογιστές  είσαι άπεχτος αγόρι μου. Αυτό το αρχείο το θέλω να μου το στείλεις καλέ μου γέροντα.  Ααα!! και κάτι ακόμα....αυτή την έργασία σου καλό θα ήταν να την κάνεις απο μόνη της θέμα έτσι ώστε ο κάθε ένας να μπορεί εύκολα να την βρεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

. Συνδέστε τον υπολογιστή και τον δέκτη στο δίκτυο και ανοίξτε το πρόγραμμα dcc στον υπολογιστή σας........ Τί εννοείς.....να συνδεθεί ό δέκτης με τον τπολογιστή με ειδικό καλώδιο ; ηή απλά να είναι και τα δύο συνδεδεμένα στο ιντερνετ;

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...