Jump to content

Λήψη των ΕΡΤ1,ΕΡΤ2,ΕΡΤ3,ΕΡΤ-SPORTS,ERT WORLD,VOULH στις 39Έ

Αξιολογήστε το θέμα


tasos.cz

Recommended Posts

  • Μέλος

Λήψη πριν λιγο των ΕΡΤ1, ΕΡΤ2, ΕΡΤ3, ΕΡΤ-SPORTS, ERT-WORLD, VOULI απο τον Ηellasat3 στις 39΄Ε περιοχή λήψης  Τσεχία με περιστρεφόμενο κάτοπτρο 70 εκατοστών

ERT1.jpg

ERT2.jpg

ERT3.jpg

ERT-SPORT.jpg

ERT-WORLD.jpg

BOYLH.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Λήψη και από εδώ με 2.1μ

39E - 12224 Hor ( ERT Package ) with 2.1m.png

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
6 ωρες πριν , Ο tasos.cz έγραψε

Λήψη πριν λιγο των ΕΡΤ1, ΕΡΤ2, ΕΡΤ3, ΕΡΤ-SPORTS, ERT-WORLD, VOULI απο τον Ηellasat3 στις 39΄Ε περιοχή λήψης  Τσεχία με περιστρεφόμενο κάτοπτρο 70 εκατοστών

ERT1.jpg

ERT2.jpg

ERT3.jpg

ERT-SPORT.jpg

ERT-WORLD.jpg

BOYLH.jpg

Χαμηλά σήματα βλέπω τασούλη.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

70αρι κατοπτρο εχω Γιαννάκη, τι περιμενες να βγαλω? :captain:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Το 70αρι πρέπει να το κάνεις....... 170αρι  μιά και έχεις ιδιόκτητο χώρο νεαρέ μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Στον ιδιοκτητο χωρο βασιλευει με σιδερενια πυγμη η γυναικα μου που μου δηλωσε ορθα-κοφτα "Δεν σου επιτρέπω να βαλεις κανενα κατοπτρο στους ομορφους κηπους μου" !!! :twoguns:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Άστες τις γυναίκες......δεν ξέρουν τι σημαίνει δορυφορικό πάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Το δορυφορικο παθος μπορουμε να το καταλαβουμε μονο εμεις νεαρουλη μου:k05164:. Απο την αλλη ομως Γιαννακη φαινεται οτι δεν γνωριζεις το παθος των γυναικων για τα λουλουδια που φυτευουνε στον κηπο.Φαντασου τωρα πως μπορει να αντιδρασει μια γυναικα οταν στον ομορφο κηπο που περιποειται καθημερινα τα λουλουδια της βλέπει  ξαφνικα να ξεφυτρωνει ενα δορυφορικο τερας διαμετρου 2 μετρων! Θα παθει σοκ!. Εδω δεν μου επιτρεπει να βαλω ουτε την 100αρα Gibertini :k05111:

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
5 ωρες πριν , Ο tasos.cz έγραψε

Στον ιδιοκτητο χωρο βασιλευει με σιδερενια πυγμη η γυναικα μου που μου δηλωσε ορθα-κοφτα "Δεν σου επιτρέπω να βαλεις κανενα κατοπτρο στους ομορφους κηπους μου" !!! :twoguns:

Καλά  εντάξει  πές της.........τραγούδα. Πάρε της ένα κόσμημα να την καλοπιάσεις και κάνε την δουλειά σου στα γρήγορα πρίν το μετανοιώσει και πέσει ........παντόφλα Τασούλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χτες βράδυ δεν είχε σήμα το πακέτο της ΕΡΤ στις 39 ανατολικα σημερα επανηθλθε με σημα 60%

Επεξεργάστηκε από HATTERS
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Βασικά δεν πολύ βλέπω τα κανάλια της ΕΡΤ και ως εκ τούτο δεν το  πήρα χαμπάρι....συνήθως τα βράδια βλέπω Γερμανικά κανάλια ή μέσα από WEB TV βλέπω τις ειδήσεις από το  Alert tv ή το Attica tv απο τον Ασπρόπυργο αν δεν κάνω λάθος.Αλλά 60 % το σήμα σου είναι χαμηλό....με τι μέγεθος κατόπτρου το κατεβάζεις ;

Link to comment
Share on other sites

Στους υπόλοιπους πομπούς του Hellas Sat το σήμα είναι πάνω απο 80% θεωρώ ότι το σήμα είναι χαμηλό εσκεμμένα στην ΕΡΤ (12.224 H ) και στο ΡΙΚ ( 12.441 V ). Λήψη με wave frontier νομίζω ειναι 1 μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μέ 90αρι κάτοπτρο εδώ στο Wuppertal κατεβάζω την  12224 καθώς και την 12441  με 90 % ένταση σήματος και με 77% ποιότητα σήματος και με ένα  lnb Invacom 0,2 db.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Στην Πάφο της Κύπρου με πιάτο 80 εκ. και lnb GT - S40M 0.1dB, λαμβάνω την 12224 με 82% ποιότητα σήματος και 79% στάθμη, και την 12441 με 78%. και 64% στάθμη. Σαφώς όμως πιο αδύνατο σήμα από τις περισσότερες άλλες συχνότητες όπως π.χ. τη συχνότητα που εκπέμπουν το ΡΙΚ και το 4Ε που φτάνoυν 90% ποιότητα και 99% στάθμη. Το ίδιο ακριβώς και η συχνότητα της ΕΡΤ world.

Επεξεργάστηκε από savvas70
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εννοείς την 12224...έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ακριβώς. Το διορθώνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νέα συχνότητα (10730Η) όπου εκπέμπει μόνο ένα ραδιόφωνο της ΕΡΤ, η Φωνή της Ελλάδας. Ίσως σε αυτή τη συχνότητα εμφανιστούν και τα υπόλοιπα ραδιόφωνα της ΕΡΤ, που ως γνωστόν στάματησαν από την 1η Μαρτίου να εκπέμπουν στους HOTBIRD.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Την συχνότητα δεν την λες ΝΕΑ είναι εκεί και πολύ καιρό απλά τώρα μεταφέρει και το ραδιόφωνο -  φωνή της Ελλάδος -

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

6 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Την συχνότητα δεν την λες ΝΕΑ είναι εκεί και πολύ καιρό απλά τώρα μεταφέρει και το ραδιόφωνο -  φωνή της Ελλάδος -

Σωστός Ιωάννη, το πρόσεξα αργοτέρα, αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα να το διορθώσω. Δεν υπάρχει επεξεργασία δημοσίευσης στο φόρουμ, κάτι που πρέπει να προσεχθεί σε μελλοντική αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αν δεν κάνω λάθος   για να έχεις πρόσβαση στην επεξεργασία κειμένου νομίζω ότι πρέπει να συμπληρώσεις κάποιον αριθμό μηνυμάτων......ο διαχειριστής θα σε διαφωτίσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Διαχειριστής
8 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Αν δεν κάνω λάθος   για να έχεις πρόσβαση στην επεξεργασία κειμένου νομίζω ότι πρέπει να συμπληρώσεις κάποιον αριθμό μηνυμάτων......ο διαχειριστής θα σε διαφωτίσει περισσότερο.

Στα απλά μέλη υπαρχει περιορισμός edit μέχρι και 15 λεπτά μετά την δημοσίευση του μηνύματος. Μόνο οι moderators έχουν απεριόριστο χρόνο. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Σε ολα τα αλλα δορυφορικα φορουμ στην Ελλαδα υπαρχει περιορισμος χρονου για διορθωση μηνυματος. Η μονη εξαιρεση αποτελει το satleo οπου μπορεις να διορθωσεις ενα λαθος οποτε το αντιληφτεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Δυστυχώς απόψε το μοναδικό επίγειο κανάλι της ΕΡΤ που μεταδιδόταν free to air σε δορυφόρο, η ΕΡΤ3 SD στη συχνότητα 12225Η του HellaSat, κλείδωσε απόψε και έπεσε μαύρο...

Επεξεργάστηκε από savvas70
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Πράγματι διαπίστωσα και εγώ  ότι το ΕΡΤ3 SD έχει μαύρη οθόνη ενώ το INFO του καναλιού δουλεύει κανονικά παρουσιάζοντας αυτήν την στιγμή την εκπομπή "Τα λιμάνια του κόσμου". Δεν με ενδιαφέρει όμως το κανάλι αυτό γιατί βλέπω το ίδιο κανάλι σε άριστη υψηλή ποιότητα από το ΕΡΤ3 ΗD (12242-Η-13381 HellaSat )

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

962233435_2022-02-23091136.thumb.png.aa4e9eaa1eea8aa000a7facd374c2a45.png

 

Κάντε ...κλικ για μεγέθυνση.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ειδησεογραφικό κανάλι ΕΡΤ News που μέχρι πρότινος ήταν μόνο διαδικτυακό (μέσω ERTflix) άρχισε πλέον να εκπέμπει επίγεια, αλλά και ελεύθερα δορυφορικά στον ΗellaSat και το 2ο mux (συχνότητα 12241Η). Το κανάλι μεταδίδεται προς το παρόν σε ποιότητα εικόνας SD, και έχει αντικαταστήσει την αναμετάδοση του δορυφορικού καναλιού DW english.

 

Επεξεργάστηκε από savvas70
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Μέλος

Σύγχυση με το ΕΡΤNews

13/03/2022

ertnews.jpeg.903458e83ab55337d1032faa03cce79d.jpeg

Η εσπευσμένη απόφαση της διοίκησης να δημιουργήσει εν μία νυκτί ένα νέο ενημερωτικό κανάλι (ΕΡΤNews) και να το βάλει στη συχνότητα που εξέπεμπε μέχρι την περασμένη εβδομάδα η Deutsche Welle μάλλον δημιούργησε περισσότερα προβλήματα από όσα ήθελε να λύσει. Το νέο κανάλι δεν εκπέμπει στη μισή Ελλάδα, καθώς βρίσκεται στη δεύτερη ψηφιακή συχνότητα (μπουκέτο καναλιών) της ΕΡΤ, μαζί με τα άλλα διεθνή δορυφορικά, ενώ στα τηλεκοντρόλ των τηλεθεατών το κανάλι βρίσκεται μετά την 25η θέση! Οι τηλεθεατές δεν πληροφορήθηκαν καν την αλλαγή, ούτε και τη διαδικασία για το πώς θα έχουν πρόσβαση στην ενημέρωση της κρατικής τηλεόρασης.www.typologies.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Λογικό αυτό το μπέρδεμα γιατί τα 3 ξένα καναλια λίγοι τα παρακολουθούν οπως και ότι υπάρχουν πολλοί που τα διαγράφουν από την λίστα. Το άνοιξαν χωρίς καμία ενημέρωση του κοινού. :default_post_thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...