Jump to content

ΕΡΤ στις 39'Ε στον AMIKO ALIEN 2 και AMIKO ALIEN SHD-8900


tasos.cz

Recommended Posts

  • Μέλος

Δές αυτό εδώ Τάσο :AΥΤΟ

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Δηλαδη εσυ να το δοκιμασεις αγορι μου :Banane0: γιατι εγω δεν χρειαζομαι ασυρματο δικτυο, εχω καλωδιακη συνδεση του δεκτη με ιντερνετ

6 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Δές αυτό εδώ Τάσο :AΥΤΟ

Ωραιο φαινεται 

Παρτο αυτο το USB HUB και πες εδω στο νημα τα αποτελεσματα για ολους οσους διαβαζουνε το νημα, και εχουνε τον ΑΜΙΚΟ ΑΛΙΕΝ 8900

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Έχω ασύρματο στον χαισπιτ βολεύομαι απο κεί μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τοτε παρε για λιγο το ασυρματο απο τον edision highspeed και δοκιμασε το στον ΑΜΙΚΟ 8900

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Το δοκίμασα και δεν κατάφερα να συνδεθώ θα προσπαθήσω κάποια στιγμή ξανά....τώρα βλέπω τα ζωάκια στο  WILD.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ωραια θα το βαλω και εγω να δω NationaL Geo Wild

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
31 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Το δοκίμασα και δεν κατάφερα να συνδεθώ θα προσπαθήσω κάποια στιγμή ξανά....τώρα βλέπω τα ζωάκια στο  WILD.

Το βλεπω το Nat Geo Wild με τσεχικο ηχο. Εσυ ηχο σε ποια γλωσσα εχεις? Σιγουρα Γερμανικα ετσι? :Banane0:

ΥΓ. Εχεις απαντηση με εμαιλ. Ειναι οπως το λες :Banane0:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ναί Γερμανικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μέ το Ε2 βλέπεις τα κανάλια της ΕΡΤ στις 39 μοίρες..... εγώ όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Παρατα το Ε2 δεν κανει για τον δεκτη μας. Ειναι αργο, σερνεται, εχει πολες ατελειες και δεν μπορει να συγκριθει με το spark που για τον AMIKO ALIEN ειναι τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Σήμερα πρόσθεσα και τον Hellas Sat  αλλά μαύρα χάλια ....μου κατεβάζει τα tv και τα  radio κανάλια όλα σε μια λίστα ,όλα στο ίδιο τσουβάλι  άστα σου λέω χαμός.....σκέτη απογοήτευση  ακόμα και τα data όλα στην ίδια ΄λίστα....αστα να πάνε ....ποτέ μου δεν συμπάθησα του linuxατους δέκτες.

8 λεπτά πριν, Ο tasos.cz έγραψε

Παρατα το Ε2 δεν κανει για τον δεκτη μας. Ειναι αργο, σερνεται, εχει πολες ατελειες και δεν μπορει να συγκριθει με το spark που για τον AMIKO ALIEN ειναι τέλειο.

Ο δικός μου έχει λειτουργικό  OPEN  ATV.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Aκόμα και με το spark δεν βλέπω την ερτ παρ ,ότι εχω περάσει και τα μπισκοτα.....λέω να επαναφέρω τον δέκτη στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και να ξαναπεράσω απο την αρχή τα  plugin μπας και στώσει.....τί μου προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τον Alien τον αγορασα για τα καναλια της ΕΡΤ στις 39Ε και οχι για να μαθω linux. To linux και το Ε2 ας το αφηνουμε για τους αλλους "ειδικους"

8 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Aκόμα και με το spark δεν βλέπω την ερτ παρ ,ότι εχω περάσει και τα μπισκοτα.....λέω να επαναφέρω τον δέκτη στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και να ξαναπεράσω απο την αρχή τα  plugin μπας και στώσει.....τί μου προτείνεις;

Περιεργο που δεν βλεπεις με το spark την ΕΡΤ. Εμενα και οι δυο ALIEN ανοιξαν αμεσως ολα τα καναλια της ΕΡΤ

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • Μέλος

Όλα τα όμορφα πράγματα κάποτε τελειώνουνε. Στον ΑΜΙΚΟ ALIEN 8900 που αγόρασα πέρυσι στις αρχές του χρόνου δυστυχώς πριν από λίγες ημέρες μετά από ένα χρόνο λειτουργίας έπαυσα να βλέπω τα κανάλια της Skylink. Φαίνεται ο Τσέχος που μου πούλησε τον ΑΜΙΚΟ ALIEN 8900 είχε συνδρομή για ένα χρόνο η οποία έληξε πριν λίγες ημέρες. Είχα χορτάσει να βλέπω ενδιαφέροντα κανάλια ντοκιμαντέρ όπως το Nat Geo, Viasat History, National Geo Wild, Spektrum και άλλα ενδιαφέροντα κανάλια ντοκιμαντέρ και όχι μόνο αυτά, όλα σε HD ποιότητα και σε τσέχικη γλώσσα. Λυπήθηκα για τον τερματισμό της συνδρομής, μου λείπουνε πολύ αυτά τα κανάλια της Skylink, κυρίως αυτά με τα ντοκιμαντέρ :k0584:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Πόσο κοστίζει μια κάρτα συνδρομής....κανα 25αρι τον μήνα ;

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

 Συνδρομητικη καρτα Skylink εχω, ειναι ομως το βασικο πακετο,  δεν εχει τα καναλια που με ενδιαφερουν. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
 Συνδρομητικη καρτα Skylink εχω, ειναι ομως το βασικο πακετο,  δεν εχει τα καναλια που με ενδιαφερουν. 
Cccam δεν έχεις?

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Σου εστειλα εμαιλ

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος γνωστός μου, μου ζήτησε να του βρω ένα δεκτή για να βλέπει στην αλβανία ο πατέρας του ελληνικά καναλια και δεν ήθελε να πληρώσει πολλά. Ψάχνοντας βρηκα έναν αρκετά φτηνό VENEX 8000HD στα 26 ευρω. Τον δοκίμασα και όλα καλά, απλός και φτηνός δέκτης, με ενσωματωμένα τα keys για digea και ERT.Τα οποία δεν διαγράφονται μετά από reset του δέκτη οπως εγινε με τον δέκτη που είχε πριν.Ενα άλλο που μου άρεσε στον δέκτη ειναι οτι με το info μπορείς να επεξεργαστείς ανά πάσα στιγμη τα keys καθώς και το ότι στην οθονη του δέκτη όταν πατάς info σε ένα κανάλι βγαζει το level του σήματος.

Αυτο που με χάλασε ειναι που είδα με εκπληξη ότι το ertsports δεν εκπέμπει σε full hd ανάλυση αλλά σε 1440 χ 1088.....:classic_angry:

Παραθέτω και μερικες φώτο τραβηγμένες από την tv μου.

 

IMG_20200127_170029.jpg

IMG_20200128_172005.jpg

IMG_20200128_172050.jpg

IMG_20200128_172116.jpg

IMG_20200128_172135.jpg

 

IMG_20200128_181836.jpg

Επεξεργάστηκε από Satellite
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αν μπορείς ανέβασε ένα λίνκ για να δούμε τον δέκτη.....έψαξα στο Γερμανικό ebay μήπως και τον βρώ αλλά .....τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, από εδώ τον αγόρασα.  VENEX-8000HD

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

VENEX 8000HD

Ψηφιακός δορυφορικός FTA δέκτης HD, USB και Multimedia Εφαρμογές

.

Κατάλληλος για λήψη του πακέτου της Digea μέσω του δορυφόρου Eutelsat

.

Ψηφιακός δορυφορικός FTA δέκτης HD, USB, Multimedia Εφαρμογές και DIGEA της VENEX, 8000HD. Ο κατάλληλος δέκτης για λήψη των ελεύθερων καναλιών Standard και High Definition έως και 1080p. Ενσωματώνει έξοδο HDMI, έξοδο Scart, έξοδο ψηφιακού ήχου SPDIF και θύρα USB η οποία υποστηρίζει σύνδεση εξωτερικού αποθηκευτικού μέσου, για λειτουργία PVR, όπως και αναπαραγωγή αρχείων εικόνας, μουσικής αλλά και ταινίες. Υποστηρίζει εύχρηστο, ελληνικό μενού διαχείρισης και είναι συμβατός με ελληνικό Teletext και EPG.

Ο δέκτης 8000HD της VENEX είναι μια φαινομενικά απλή συσκευή δορυφορικής λήψης με ένα tuner DVB-S/S2, θύρα HDMI για έξοδο υψηλή ευκρίνειας και χωρίς θύρες για αποκρυπτογράφηση καναλιών. Ο μικρός όμως αυτός δέκτης κρύβει ένα μυστικό. Ένα χαρακτηριστικό που μπορεί να προσφέρει εξαιρετική λύση με το ελάχιστο δυνατό κόστος και κόπο. Ο 8000HD έχει στο λογισμικό του περασμένα τα απαραίτητα κλειδιά BISS για την αποκρυπτογράφηση των δορυφορικών εκπομπών της Digea και της ΕΡΤ.

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι ένας χρήστης μπορεί να στοχεύσει τον δορυφόρο Eutelsat 3D στις 3.1Ε, να συνδέσει τον 8000HD και να δει τα ιδιωτικά ψηφιακά κανάλια της Digea και της ΕΡΤ αμέσως, χωρίς ούτε μια ρύθμιση. Η λήψη των transponder για τα συγκεκριμένα κανάλια από τον Eutelsat 3D είναι πανελλαδικά σχετικά εύκολη, οπότε ο δέκτης της VENEX δίνει άμεσα λύση σε όλες τις περιοχές όπου δεν έχουν επίγεια λήψη.

Έτοιμος για χρήση

Για την προβολή καναλιών από τον 8000HD αρκεί μονάχα η σύνδεση της δορυφορικής παροχής. Ο δέκτης υποστηρίζει ελληνικό μενού, είναι ήδη ρυθμισμένος για λήψη του Eutelsat 3D και έχει περασμένα στις μνήμες του τα κανάλια της Digea και της ΕΡΤ. Εάν λοιπόν έχει τροφοδοτηθεί με την κατάλληλη δορυφορική παροχή, παρέχει άμεσα εικόνα, χωρίς καμία επιπλέον ρύθμιση. Μάλιστα, έχει μονάχα τα συγκεκριμένα κανάλια στις μνήμες του, ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί από οποιονδήποτε. Έτσι, το zapping μεταξύ των καναλιών είναι πανεύκολο, αφού η λίστα καναλιών περιλαμβάνει μονό τα κανάλια της Digea και της ΕΡΤ.

PVR και Media Player

Στην πρόσοψή του ο δέκτης διαθέτει θύρα USB όπου μπορούν να συνδεθούν δίσκοι FAT32 και NTFS για λειτουργία PVR και Media Player. Μια εγγραφή μπορεί να πραγματοποιηθεί είτε άμεσα, είτε μέσω χρονοπρογράμματος, είτε μέσω EPG. Ως media player υποστηρίζει μεγάλο αριθμό αρχείων εικόνας και ήχου, συμπεριλαμβάνοντας όλα τα γνωστά πρότυπα, όπως mkv, mp4, mp3, avi, jpeg κ.ά.

Προσοχή: Η λειτουργία PVR δεν είναι διαθέσιμη σε κωδικοποιημένα κανάλια, όπως επίσης και στα κανάλια της Digea.

Συμβατός με DiSEqC 1.0/ 1.1/ 1.2 & USALS

Συνδέσεις:

1 x F SAT In

1 x LOOP OUT

1 x HDMI

1 x SCART

1 x S/PDIF Digital audio coaxial

2 x USB 2.0 port Type A Connector

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Στής 25/1/2020 καί ώρα 1:38 ΠΜ, Ο tasos.cz έγραψε

Όλα τα όμορφα πράγματα κάποτε τελειώνουνε. Στον ΑΜΙΚΟ ALIEN 8900 που αγόρασα πέρυσι στις αρχές του χρόνου δυστυχώς πριν από λίγες ημέρες μετά από ένα χρόνο λειτουργίας έπαυσα να βλέπω τα κανάλια της Skylink. Φαίνεται ο Τσέχος που μου πούλησε τον ΑΜΙΚΟ ALIEN 8900 είχε συνδρομή για ένα χρόνο η οποία έληξε πριν λίγες ημέρες. Είχα χορτάσει να βλέπω ενδιαφέροντα κανάλια ντοκιμαντέρ όπως το Nat Geo, Viasat History, National Geo Wild, Spektrum και άλλα ενδιαφέροντα κανάλια ντοκιμαντέρ και όχι μόνο αυτά, όλα σε HD ποιότητα και σε τσέχικη γλώσσα. Λυπήθηκα για τον τερματισμό της συνδρομής, μου λείπουνε πολύ αυτά τα κανάλια της Skylink, κυρίως αυτά με τα ντοκιμαντέρ :k0584:

Παρά τις "παράπλευρες απώλειες"  του μεγάλου αριθμού καναλιών ντοκιμαντέρ  έμειναν μερικά κανάλια ντοκιμαντέρ να βλέπω από την κλασσική συνδρομητική κάρτα της SKYLINK όπως τα  κανάλια PRIMA ZOOM, VIASAT NATURE, CS HISTORY, CS MYSTERY. Σε αυτά τα κανάλια ντοκιμαντέρ μπορεί να προστεθεί το κρατικό κανάλι CT2 HD που πολλές φορές παρουσιάζει υπέροχα ντοκιμαντέρ 

830_big.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

 Η κάρτα για να καταλάβω δεν πρέπει να έχει σβήσει τελείως....σου παρέχει ακόμα κάποια κανάλια.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Οχι δεν ειναι ετσι. Η καρτα SKYLINK που χρησιμοποιω ειναι η νομιμη καρτα που εχω τοσα χρονια, την ανανεωνω καθε χρονο και περιεχει το βασικο πακετο της Skylink, στο συνολο καμμια σαρανταρια καναλια. Το βασικο αυτο πακετο περιεχει τα καναλια PRIMA ZOOM, VIASAT NATURE, CS HISTORY, CS MYSTERY. και το κρατικό κανάλι CT2 HD. Την καρτα αυτη  δεν την χρησιμοποιησα ποτε στον δέκτη ALIEN 8900. Ο δεκτης ALIEN 8900 που μου πουλησε ο Τσεχος χωρις καρτα απλα με την συνδεση του δέκτη στο Ιντερνετ εδειχνε ολα τα καναλια της Skylink του ακριβου πακετου. Προφανως ο Τσεχος ειχε κανει καποια κρυφη μη νομιμη συνδρομη με το καταλληλο firmware που δουλεψε ενα χρονο και εληξε πριν λιγες ημερες. Ητανε ομως προβληματικη η θεαση των καναλιων, καθε τοσο παγωνε καποιο καναλι και επρεπε να γινεται επανεκκινηση του δεκτη. Με την δικη μου νομιμη καρτα Skylink και τον δεκτη μου AMIKO 8265+ τα καναλια παιζουνε τελεια χωρις καμμια διακοπη :k05164:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • Μέλος

Δέκτης Linux ΑΜΙΚΟ 8900 ALIEN - Πρόβλημα λήψης με συνδρομητική κάρτα της Skylink Irdeto ICe στις 23,5' Ε

Ο κατά τα άλλα πολύ καλός δορυφορικός μου δέκτης με Linux o ΑΜΙΚΟ 8900 ALIEN έπαυσε να διαβάζει απροβλημάτιστα την συνδρομητική κάρτα της Skylink για τα τσέχικα κανάλια στις 23,5' Ε. Μερικές φορές μετά από επανεκκίνηση ο δέκτης διαβάζει την κάρτα, τώρα τελευταία όμως σπάνια διαβάζει την κάρτα παρά τις επανελειμένες επανεκκινήσεις του δέκτη. Που μπορεί να είναι άραγε το πρόβλημα?

Μπορεί κάποιος φίλος να μου υποδείξει τον τρόπο πως να επέμβω στον δέκτη ΑΜΙΚΟ 8900 ALIEN πχ στις ρυθμίσεις των plugin για να διαβάζει πάλι απροβλημάτιστα όπως και πριν την συνδρομητική κάρτα της Skylink Irdeto ICe για τα τσέχικα κανάλια στις 23,5Ε ?

Υπενθυμίζω ότι τον δέκτη ΑΜΙΚΟ 8900 ALIEN που έχει dual boot τον δουλεύω πάντα μέσω λειτουργικού Spark από την ημέρα της αγοράς του μέχρι σήμερα. Το λειτουργικό Ε2 που είναι το PKT Hyperion 5.5 δεν το χρησιμοποιώ.

550

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Σε άλλο δέκτη που να υποστηρίζει αποκωδικοποίηση  irdeto  δοκίμασες την κάρτα ;

Na jiném přijímači, který podporuje irdeto  dekódování

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
43 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Σε άλλο δέκτη που να υποστηρίζει αποκωδικοποίηση  irdeto  δοκίμασες την κάρτα ;

Na jiném přijímači, který podporuje irdeto  dekódování

Δεν φαντάζομαι να έχεις αφήσεις απλήρωτη την κάρτα ; ......γιατί απ ότι ξέρω έχει νόμιμη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Την καρτα την προπληρωνω ανελλιπως καθε χρονο Γιαννη. Το πρόβλημα τελικά λύθηκε. Στην προσπάθεια να δω τα κανάλια Αρένα στις 1.9'Ε είχα παλαιοτέρα ενεργοποιήσει κάποια από τα 33 plugin που είχα περασμένα στον  ΑΜΙΚΟ 8900 ALIEN. Τώρα απενεργοποίησα όλα τα plugin και άφησα ενεργό μόνο το plugin_mcas. Ο δέκτης τώρα διαβάζει πάλι απροβλημάτιστα την συνδρομητική κάρτα Skylink και έτσι βλέπω ξανά τα τσέχικα κανάλια στις 23,5'Ε. Επίσης στις 1,9'Ε βλέπω και τα τέσσερα κανάλια Αρένα (1-2-3-4). Παραθέτω μερικές Φώτο από την λήψη στις 23,5'Ε και στις 1,9'Ε με ενεργοποιημένο το πρόσθετο αριθμός 29 plugin_mcas

 

 

skylink-23,5E-NOVA.HD.jpg

skylink-23,5E-CT.SPORT-HD.jpg

1,9'E-ARENA-SPORT.1.jpg

1,9'E-ARENA-SPORT.2.jpg

plugin_mcas.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Με cccam έχει φώς και στα 5 αρενα και σε πολλά άλλα καθώς και σε .....εκπαιδευτικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...