Jump to content

Μπλοκ γείωσης 4 κατευθύνσεων


ioanis

Recommended Posts

  • Μέλος
  • Super Συντονιστής

Kαι που χρησιμεύει η γείωση του καλωδίου μπλεντάζ? Εγω δεν εχω δει σε καμιά εγκατάσταση αυτό το πράγμα! :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εγώ έτυχε να δω εδώ στην Γερμανία  να είναι γειωμένο το μπλόκ με 2,5 mm μονόκλωνο καλώδιο ....οι Γερμανοί δεν αφήνουν τίποτα στην τύχη του προφανώς να θέλουν να προλάβουν δυσάρεστες  εκπλήξεις  ή ο κανονισμός εσωτερικών ηλεκτρικών εγκαταστάσεων να το επιβάλει το οτιδήποτε διαρρέεται από ηλ.ρεύμα να γειώνεται εκτός από πλαστικά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

  • Διαχειριστής
Στής 23/4/2024 καί ώρα 10:59 ΠΜ, Ο ioanis έγραψε

Εγώ έτυχε να δω εδώ στην Γερμανία  να είναι γειωμένο το μπλόκ με 2,5 mm μονόκλωνο καλώδιο ....οι Γερμανοί δεν αφήνουν τίποτα στην τύχη του προφανώς να θέλουν να προλάβουν δυσάρεστες  εκπλήξεις  ή ο κανονισμός εσωτερικών ηλεκτρικών εγκαταστάσεων να το επιβάλει το οτιδήποτε διαρρέεται από ηλ.ρεύμα να γειώνεται εκτός από πλαστικά στοιχεία.

Φυσικά και είναι λάθος αυτός ο κανονισμός. Απο την γείωση του μπλενταζ δεν περνά ρεύμα!!! γιατί αυτό γειώνετε είτε πάνω στην tv είτε πανω στον δέκτη. και είναι το αρνητικό του lnb, δεν ειναι το θετικό. Κατα την άποψη μου αυτό δεν προσφέρει τίποτα απολύτως. 

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...