Jump to content

Μάζεμα ελιάς

Αξιολογήστε το θέμα


ioanis

Recommended Posts

  • Μέλος

elies-00-2010.thumb.jpg.4cb21a2865fe2270925661b99b461f78.jpg

 

Εχθές Σάββατο είπα μαζί με την γυναίκα μου να μαζέψουμε λίγες ελιές που έχουμε εδώ στο χωριό....παιδιά αυτή η δουλειά είναι πολύ κουραστική( ξεπατώθηκα)   σήμερα νοιώθω μεγάλη κούραση και λέω να δώσω ρεπό στον εαυτό μου και αργότερα να πάω για κανα ....τσιπουράκι γιατί ως γνωστόν η πολύ δουλειά τρώει τον αφέντη. Τι λέτε σωστά .....πράττω ?

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

Τελειωσες; εγω ακομα δεν ξεκινησα γιατι ειχα καποιον δηθεν που ηθελε να βοηθησει και οταν ηρθε η ωρα αρχισε να μου λεει κατι κινεζικα...:k05116:

 

Απο τα γραφομενα σου μαλλον ειναι η πρωτη φορα που μαζευεις ελιες, τωρα ειμαι σιγουρος οταν ελεγαν η παλιοι οτι "θα σου βγει το λαδι" τι εννοουσαν, χα χα το βλεπεις και στην πραξη :classic_biggrin:

Με το καλο να τελειωσεις και θα δεις στο τελος οτι ο κοπος σου οταν παρεις το λαδι θα ανταμιφθει :a0210:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μέσα έπεσες.....πρώτη φορά μάζεψα ελιές....νομίσαμε πως είναι εύκολη υπόθεση αλλά μας βγήκε ο πάτος..χθές πήγα στο λιοτρίβι 700 κιλά περίπου και η απόδοση ήταν γύρω στα 13% και κάτι παραπάνω και πήρα κάτι παραπάνω από 100 λίτρα λάδι. Με βοήθησαν  όμως αρκετοί συγγενείς όμως....δεν έχω παράπονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα τελείωσα και εγώ δεν της έχω ζυγίζει αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να ξεπερνούν τα 500 κιλά. Αντε τώρα να βρω ελεύθερο ελαιοτριβείο, τέτοιες μέρες τώρα γίνεται χαμός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Μέλος

31 Δεκεμβρίου τελείωσα και εγώ τις ελιές στην Ορεινή Τριφυλλία Μεσσηνίας.Μαζεύω περίπου 1,5 μήνα από τις 20 Δεκεμβρίου.Οξύτητα 0,3 και ποσότητα 10 κιλά το τσουβάλι.Στο εργοστάσιο πήγαμε με τον πατέρα μου 4 φορές,και πήραμε 750 κιλά ή λίτρα λάδι.Και του χρόνου φίλοι μου Red,και Γιάννη να μαζέψετε ξανά με το καλό και εγώ με τον πατέρα μου.Καλή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Από τις 20 Νοεμβρίου ήθελα να πω οτι άρχισα να μαζεύω ελιές,και όχι από τις 20 Δεκεμβρίου έκανα ορθογραφικό λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...