Jump to content

Ρύθμιση τζόγου σε disegc μοτέρ


Δημητρης

Recommended Posts

  • Super Συντονιστής

Ενα χρήσιμο αρχείο .pdf που εξηγεί πως να ρυθμίσουμε τον τζόγο σε ένα μοτέρ diseqc. Το άρθρο αναφέρεται στον τζόγο που αποκτούν εσωτερικά τα γρανάζια του μοτέρ με την πάροδο του χρόνου. 

moter.jpg

 

BacklashAdjustment.pdf

Ρύθμιση τζόγου.pdf

Επεξεργάστηκε από Δημητρης
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα ο τεχνικος που ειχε ερθει να βαλει το μοτερ μου ειχε πει η βιδα αλλεν που ειναι στα πλαινα θελει μερικες φορες ξεσφιξιμο σφιξιμο και μερικα χτυπηματα δεξια αριστερα το πιατο αν μου κανει τζογο, δεν ξερω τι ισχυει τελικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Το αρχείο .pdf είναι στα Αγγλικά και δεν με βοηθάει σε τίποτα μια και γω είμαι .....σκράπας από ξένες γλώσσες :k0505:.....βλέπεις δεν κόβει το ρημάδι πώς λοιπόν να καταλάβω αφού δεν είναι στην μητρική μου γλώσσα τα Ηπειρώτικα ;

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής
2 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Το αρχείο .pdf είναι στα Αγγλικά και δεν με βοηθάει σε τίποτα μια και γω είμαι .....σκράπας από ξένες γλώσσες :k0505:.....βλέπεις δεν κόβει το ρημάδι πώς λοιπόν να καταλάβω αφού δεν είναι στην μητρική μου γλώσσα τα Ηπειρώτικα ;

Δεν χρειάζεται να γνωρίζεις αγγλικά, βλέπεις από της εικόνες. Αν βρω χρόνο ίσως να το κάνω μετάφραση. 

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής
2 ωρες πριν , Ο Red έγραψε

Σε μενα ο τεχνικος που ειχε ερθει να βαλει το μοτερ μου ειχε πει η βιδα αλλεν που ειναι στα πλαινα θελει μερικες φορες ξεσφιξιμο σφιξιμο και μερικα χτυπηματα δεξια αριστερα το πιατο αν μου κανει τζογο, δεν ξερω τι ισχυει τελικα.

Το pdf αναφέρετε σε βλάβη που παρουσιάζεται εσωτερικά στα γρανάζια του μοτέρ που με την πάροδο του χρόνου αλλα και λόγο του βάρους από το κάτοπτρο αποκτούν τζόγο. Η βίδα αλλεν που συγκρατεί το μπράτσο του μοτέρ αν ειναι σφιγμένη καλά δεν λασκάρει ποτέ. Αλωστε με το χέρι μπορεί να διαπιστώσει κάποιος αν το παίξιμο ειναι εξωτερικά στην αλλεν βίδα η εσωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μηχανική μετάφραση στο αρχείο και το διόρθωσα όσο μπορούσα με τα λίγα αγγλικά που γνωρίζω...

Ρύθμιση τζόγου.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής
2 ωρες πριν , Ο sat3x1 έγραψε

Έκανα μηχανική μετάφραση στο αρχείο και το διόρθωσα όσο μπορούσα με τα λίγα αγγλικά που γνωρίζω...

Ρύθμιση τζόγου.pdf 143 kB · 5 downloads

Ευχαριστω! Πρόσθεσα το pdf και στο αρχικό ποστ.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Καλά....άμα αρχίζουν αυτά και έχουν τζόγο και όταν τα γρανάζια τους είναι πλαστικά δεν τα σώζει τίποτα θέλουν .....πέταμα.

Link to comment
Share on other sites

Τυχερός άτυχος εγώ που δεν έχω μοτέρ, αλλά πέντε πιάτα στη ταράτσα! Δυστυχώς η γυναίκα δεν με άφησε να τρυπήσω το 2013 την ταράτσα και να βάλω ένα πιάτο με μοτέρ. Λέω κρίμα γιατί έχω ένα ανοικτό ορίζοντα τουλάχιστον 180 μοιρών, θα έβαζα ένα πιάτο στο 1,80μ., μια δορυφορική κάρτα pc και θα ήμουν άρχοντας.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής
Στής 16/10/2022 καί ώρα 6:21 ΜΜ, Ο ioanis έγραψε

Καλά....άμα αρχίζουν αυτά και έχουν τζόγο και όταν τα γρανάζια τους είναι πλαστικά δεν τα σώζει τίποτα θέλουν .....πέταμα.

Δεν είναι ακριβώς ετσι. Υπάρχουν μοτέρ με πλαστικά και υπαρχουν και τα αναφερόμενα με μεταλλικά. Αυτά με τα μεταλλικά όμως αφορά μόνο τα γρανάζια που υπάρχουν στον μειωτήρα στροφών. Σε όλα τα diseqc μοτέρ το κεντρικό μεγάλο γρανάζι που δίνει κίνηση και συνδέεται με το μπράτσο, ειναι πλαστικό. Αυτό το γρανάζι αποκτά τζόγο στην επαφή του με τον μειωτήρα και αυτό δείχνει το παραπάνω άρθρο. Δεν έχουν ομως όλες οι μάρκες ρύθμιση τζόγου. 

Αν καταφέρω θα ανεβάσω φώτος από 2-3 μοτέρ που εχω στο εργαστήριο για να ειναι ποιο κατανοητό. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν από χρόνια είχα πάρει ένα stab usals  αλλά μου χάλασε σχετικά γρήγορα. Δεν ξέρω ίσως να το επηρέασε η τοποθεσία που έμενα τότε γιατί  την έπιανε πολύ ο αέρας όταν φυσούσε.  

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Ναι αέρας ειναι σημαντικός παράγωντας γιατί το καταπονεί καθώς και το βάρος του κατόπτρου.

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...