Jump to content

Η DIGEA στον HELLASAT.

Αξιολογήστε το θέμα


savvas70

Recommended Posts

Ξεκίνησε σήμερα να εκπέμπει και στον HellaSat το πακέτο τροφοδοσίας της Digea. Στη συχνότητα 12338Η εκπέμπουν τα κανάλια Alpha HD, Skai HD, ANT1 HD, Open HD. Στην 12353Η τα Star HD, Mega HD, m.TV HD και στην 12415Η όλα μαζί τα κανάλια σε SD. To σήμα εδώ στην Κύπρο και στους 3 αναμεταδότες είναι πολύ ισχυρό (με 80άρι πιάτο τους λαμβάνω με L 99% και Q 90%. Τα κλειδιά παραμένουν τα ίδια όπως και στις 3.1. Το πρόβλημα όμως είναι άλλο. Και εδώ τα HD εκπέμπουν σκόπιμα χωρίς flag κωδικοποίησης, κάτι που σημαίνει ότι σε πολλούς δέκτες (μεταξύ αυτών και ο δικός μου AMIKO Mira 1) δεν ανοίγουν ακόμα και με την εισαγωγή των κλειδιών και θα χρειαστούν πάλι νέα αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

 Σάββα πρώτα-πρώτα σε ευχαριστούμε για την καλή είδηση που μας έφερες ήταν αυτό που έλεγα πάντα ότι η Digea πρέπει  να μετακομίσει στον Hellas Sat....όπερ και εγένετο . Λοιπόν σε δέκτες της EDISION ..όπως  Piccollo.....Piccollino  παίζουν κανονικά η ΕΡΤ HD Καθώς και η Digea SD  θα περιμένουμε ασφαλώς αναβάθμιση που ευελπιστώ να έρθει σύντομα. Σε δέκτη όμως που δοκίμασα Edision Headspeed δεν παίζει η ΕΡΤ γιατί το λογισμικό είναι αρχαίο παίζουν όμως τα sd  της Digea.

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλά Γιάννη! Αυτό έπρεπε να είχε γίνει από την αρχή, κάλλιο αργά παρά ποτέ όμως... Ο HellaSat (σε αντίθεση με τον Eutelsat 3B) έχει ισχυρό και σταθερό σήμα, και με ένα μικρών διαστάσεων πιάτo όλα τα ελληνικά επίγεια κανάλια (κρατικά - ιδιωτικά) θα είναι πλέον εύκολα προσβάσιμα δωρεάν. Υπόψιν ότι ακόμα και με 60άρι πιάτο ο ελληνικός δορυφόρος λαμβάνεται άνετα σε όλα τα Βαλκάνια και Ανατολική Μεσόγειο! Και εγώ έχω βάλει τα κλειδιά στη συχνότητα 12415Η με τα SD και μου τα άνοιξε αμέσως, περιμένω όμως και εγώ νέα αναβάθμιση για τα HD.

Επεξεργάστηκε από savvas70
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Να ρωτήσω εγω κατι. Ποιος ο λόγος της ταυτόχρονης εκπομπής και από 3,1 και από 39? Θα φύγουν κάποια στιγμή από 3,1?

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι ότι πολύ σύντομα, όταν όλα τα κέντρα εκπομπής συντονιστούν με τις 39 Ε η μετάδοση στις 3.1 Ε θα σταματήσει.

Επεξεργάστηκε από savvas70
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Το γεγονός ότι όλα  τα  πανελλήνιας εμβέλειας κανάλια είναι πιά  μαζί σε έναν δορυφόρο είναι για μας εδώ έξω πάρα πολύ θετικό. Δεν χρειάζεται πιά να γυρίζω το κάτοπτρο  με το μοτεράκι των 36 βολτ.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Παρατήρησα ότι  κάπου ..κάπου κάνει κάποια   μωσαϊκά  σε όλα τα κανάλια προφανώς να οφείλεται  στις δοκιμές που κάνουν  ....ας ελπίσουμε  ότι το πρόβλημα θα διορθωθεί  και θα παίζουν ξανά κανονικά όπως στις 3,1 μοίρες.

Link to comment
Share on other sites

7 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Παρατήρησα ότι  κάπου ..κάπου κάνει κάποια   μωσαϊκά  σε όλα τα κανάλια προφανώς να οφείλεται  στις δοκιμές που κάνουν  ....ας ελπίσουμε  ότι το πρόβλημα θα διορθωθεί  και θα παίζουν ξανά κανονικά όπως στις 3,1 μοίρες.

Είναι η αλήθεια Γιάννη, υπάρχει ένα ελαφρύ πιξελιάρισμα στην εικόνα σε όλα τα κανάλια SD από τις 39 μοίρες που ελπίζουμε τις επόμενες ημέρες να φτιαχτεί. Για τα HD δεν μπορώ να ξέρω αφού ως γνωστόν ο δέκτης μου δυστυχώς δεν τα ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μετά και την αναμενόμενη έλευση των νέων λογισμικών για δέκτες Edision  έχουμε λήψη σε  HD  σε  όλα τα  κρατικά αλλά και  ιδιωτικά κανάλια με  ικανοποιητική εικόνα .... είναι πλέον θέμα χρόνου να ανέβουν λογισμικά και για δέκτες ΑΜΙΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

Η Edision βγάζει γρήγορα νέα λογισμικά, δυστυχώς η ΑΜΙΚΟ συνήθως αργεί...

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Γι,αυτό τον επόμενο δέκτη που θα πάρεις κοίτα να είναι  Edision....πλάκα κάνω....πάρε ότι θέλεις Σάββα μου :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Το MEGA HD στη συχνότητα 12352Η προσωρινά ελεύθερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Έχουμε ενεργοποίηση στον  Hellas Sat της συχνότητας 12156 Η  28332 χωρίς για την ώρα να μεταφέρει κάποιο κανάλι.......αναμένουμε λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Κλείδωσε ψες για λίγες ώρες το MEGA HD, αλλά σήμερα άνοιξε πάλι και εκπέμπει FTA... 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Λήψη των καναλιών ΕΡΤ και DIGEA  στον  Hellas Sat.

20220612_111427.thumb.jpg.15bcb552582b2a1ea52d173bc8d26b7e.jpg20220612_111524.thumb.jpg.4178bb463f8a986d3609cc23e8dfe01e.jpg

20220612_111533.thumb.jpg.4c673733171059ef9bb88b43cd24fcfa.jpg20220612_111555.thumb.jpg.b76b80b43724ca421b1680695c7d9a20.jpg

20220612_111604.thumb.jpg.d0360ab92fbd2fb54a28a8e7e6a8a34b.jpg20220612_111619.thumb.jpg.7d1db283b0fffa04ea09d923982abafc.jpg

20220612_111630.thumb.jpg.a953601aa1b9bb9630e4bdd937eae574.jpg20220612_111640.thumb.jpg.928f0917b4cbcd2be52c1bf1b7b28870.jpg

20220612_111651.thumb.jpg.93453a5da49e2de53e56a5cb7895e6cc.jpg20220612_111659.thumb.jpg.0faf2afcbc93144b317fe8cb40bb9e0f.jpg

 

 

Το κινητό μου δεν έχει και την καλύτερη ανάλυση και ως εκ τούτου δεν έχω και τις τέλειες εικόνες.

20220612_111604.jpg

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εξακολουθούν να κάνουν κάποια  ``  Μωσαίκά -  στιγμιαίο παγωμα εικόνας   ´´ τα κανάλια ( αναφέρομαι στα HD) παρ , ότι η ισχύς και η ποιότητα σήματος είναι στο 90%  με  95%  ελπίζω κάποια στιγμή να στρώσει η εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

3 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Εξακολουθούν να κάνουν κάποια  ``  Μωσαίκά -  στιγμιαίο παγωμα εικόνας   ´´ τα κανάλια ( αναφέρομαι στα HD) παρ , ότι η ισχύς και η ποιότητα σήματος είναι στο 90%  με  95%  ελπίζω κάποια στιγμή να στρώσει η εικόνα.

Αυτό θα πρέπει να σημαίνει Γιάννη ότι ακόμα θα γίνονται δοκιμές, δεν έχουν γυρίσει ακόμα τα κάτοπτρα στα κέντρα εκπομπής στις 39Ε. Επίσης τα κανάλια Mega και  Alpha ξεκλειδώνουν και κλειδώνουν τακτικά καθημερινά για κάποιες ώρες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Μέλος

Συνεχίζουν τα παγώματα στα κανάλια της Digea και είναι πολύ ενοχλητικό :k05115:......να δούμε πότε θα.....στρώσουν.

Link to comment
Share on other sites

4 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Συνεχίζουν τα παγώματα στα κανάλια της Digea και είναι πολύ ενοχλητικό :k05115:......να δούμε πότε θα.....στρώσουν.

Μάλλον όταν οι μεταδόσεις στις 3.1Ε σταματήσουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εξακολουθούν  τα σπασίματα στην Digea και πολύ σπάνια στην ΕΡΤ προφανώς να οφείλεται στο λογισμικό και όχι στις δοκιμές δεν θα το απέδιδα στις καιρικές συνθήκες  γιατί ο καιρός εδώ είναι πάρα πολύ καλοκαιρινός.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αυτά είναι τα σήματα που κατεβάζω και επομένως τα σπασίματα  ΔΕΝ  οφείλονται  στην κακή ποιότητα τους.

20220725_095103.thumb.jpg.6d5b18f514dd5e20b1f9059e2c5c3991.jpg

20220725_095128.thumb.jpg.015e950f277579a5cfcc6dcf2f4c0d49.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Παιδιά μην δίνετε  και πολύ σημασία στα ψιλοσπασίματα .....ψιλοπαγώματα  δεν είναι δα και τόσα πολλά  κάπου ....κάπου γίνονται  άλλωστε τζάμπα λήψη κάνουμε χωρίς συνδρομή αυτό μετράει....θα στρώσουν ελπίζω σιγά....σιγά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Μέλος

Παραμένουν τα ψιλοσπασίματα όπως έχω πεί και παραπάνω αλλά δεν δείνω και πολύ σημασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπερα έβαλα της συχνότητα της digea και δεν μου βγάζει σήμα καθόλου.. Στον Hellas sat σήμερα 

Link to comment
Share on other sites

Στής 4/6/2022 καί ώρα 8:05 ΜΜ, Ο savvas70 έγραψε

Να σε καλά Γιάννη! Αυτό έπρεπε να είχε γίνει από την αρχή, κάλλιο αργά παρά ποτέ όμως... Ο HellaSat (σε αντίθεση με τον Eutelsat 3B) έχει ισχυρό και σταθερό σήμα, και με ένα μικρών διαστάσεων πιάτo όλα τα ελληνικά επίγεια κανάλια (κρατικά - ιδιωτικά) θα είναι πλέον εύκολα προσβάσιμα δωρεάν. Υπόψιν ότι ακόμα και με 60άρι πιάτο ο ελληνικός δορυφόρος λαμβάνεται άνετα σε όλα τα Βαλκάνια και Ανατολική Μεσόγειο! Και εγώ έχω βάλει τα κλειδιά στη συχνότητα 12415Η με τα SD και μου τα άνοιξε αμέσως, περιμένω όμως και εγώ νέα αναβάθμιση για τα HD.

 

Link to comment
Share on other sites

Σάββα όταν λες νέα αναβάθμιση που στα κανάλια η στον δέκτη.... Έχω edision progressiv HD c 2 κομμάτια και ένα Argus δεν ανοίγει η συχνότητα 12352.... Ενώ σε ένα edision progressiv ο ένας τα ανοίγει οι άλλοι δύο δεν ανοίγει η συχνότητα 12352... Παράξενο... 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ο καλός φίλος μας Σάββας έχει ένα μικρό ζόρι με τον δέκτη του γιατί η εταιρεία ΑΜΙΚΟ δεν έβαλε ακόμα λογισμικό για τους δέκτες της που να υποστηρίζουν το άνοιγμα των καναλιών στις 39 μοίρες. Σάββα θα πάρω τηλ. τον Βυζαρέλη στην Θεσσαλονίκη  μήπως έχουν κανένα νεότερο επι του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας σε όλους...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα καλά με τα edision ήταν θέμα στης συχνότητες ανοίγουν όλα μία χαρά.... Και σας ευχαριστώ για την αποδοχή.... 

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, όπως έγραψε και ο Γιάννης πιο κάτω, η τελευταία αναβάθμιση σε δέκτες ΑΜΙΚΟ είναι από τον περασμένο Φλεβάρη και έτσι δεν ανοίγουν τα HD κανάλια της Digea για το λόγο ότι (όπως κάνει και η ΕΡΤ εδώ καιρό) έχουν αφαιρέσει επίτηδες τα flag κωδικοποίησης, με αποτέλεσμα τα κανάλια να φαίνονται σαν ελεύθερα και οι δέκτες να μπερδεύονται και να μην μπορούν να τα ανοίξουν ακόμα και αν βάλεις τα κλειδιά. Περιμένουμε νέες αναβαθμίσεις για να λυθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...