Jump to content

Κανάλια από ουκρανια

Αξιολογήστε το θέμα


Δημητρης

Recommended Posts

  • Super Συντονιστής

Μπορεί καποιος να αναφερει δορυφορικά καναλια από ουκρανία? 

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ελεύθερα κανάλια  από Ουκρανία όπως Unian TV, DOM TV,ICTV UA, INTER+, Ukraine 24, Channel 5, SONATA TV, Kyiv TV, TV-1 κλπ λαμβάνω από τον ASTRA 4A ταυτόχρονα μαζί με τον EUTELSAT 3B με το 90αρι πιάτο που έχω για τα κανάλια της DIGEA. Eδω το κανάλι Ukraine 24 εκπέμπει live από καταφύγιο...Photo0072.thumb.jpg.aed87b9b54ecb923f2d5295a673d7c52.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μέσα από τον δορυφόρο  BulgariaSat-1   1.9° East   12303 Η 30000 κατεβαίνει το κανάλι  Ukraine 24  μαζί με τα κανάλια της Digea (  δηλαδή με ένα LNB  μια και οι δύο τροχιακές θέσεις είναι πάρα πολύ κοντά ). Έχουν καταστραφεί οι πομποί για της επίγειες εκπομπές αλλά οι δορυφορικές αναμεταδόσεις δουλεύουν κανονικά.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εδώ το κανάλι  Ukraine 24 .

20220302_083115.thumb.jpg.bfbc1fb9e4e456f1272d6876f632fcac.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννη, μπορεί να σου φαίνεται απίθανο, όμως στη θέση που έχω τώρα το 90άρι πιάτο μου λαμβάνω ταυτόχρονα εκτός από τα κανάλια της Digea και όλα τα κανάλια του Eutelsat 3b, όλα τα ουκρανικά κανάλια από τον Astra 4A, καθώς και τη συχνότητα 12456Η του Bulgaria Sat1 που έχει και τα ελεύθερα κανάλια Magic TV, Perviy Kanal και RTP International.

Επεξεργάστηκε από savvas70
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Φαίνεται πώς το έχεις ρυθμίσει κάτι παραπάνω από ....σωστά :a0210:.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εδώ όλα τα δορυφορικά Ουκρανικά κανάλια.

https://www.flysat.com/en/regions/country/ukraine

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ουκρανικά κανάλια στην ΕΟΝ!

684455c425b1aed85bd00978b5108c36_XL.thumb.jpg.c0f9fab7765535e307b49d69f5f75b83.jpg

Πριν λίγο εμφανίστηκαν στην πλατφόρμα της ΕΟΝ τα δύο Ουκρανικά κανάλια στην θέση 820 το UATV και στην θέση 821 το 1+1 International.

Επίσης σταμάτησαν την εκπομπή τους μέσω ΕΟΝ τα δύο Ρωσικά κανάλια από την θέση 430 το RT Doc HD και θέση 814 το RT HD.

digitaltvinfo.gr/

Link to comment
Share on other sites

To ουκρανικό κανάλι UA έχει εμφανιστεί και στη δορυφορική Nova Cyprus, επίσης στη θέση 820.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μεταφέρω εδω την πολύ σημαντική σου πληροφορία Σάββα οτι τα ουκρανικά κανάλια Setanta Sports+ και  Setanta Sports στον  Hotbird (10853Η) είναι χωρίς κωδικοποίηση και μεταδίδουν live αγώνες του αγγλικού πρωταθλήματος με αγγλικό ήχο. Ελεύθερα επίσης τα Eurosport 1-2, Discovery, Animal Planet,  History και FOX όλα με αγγλικό ήχο. Όλα ανοίκουν στο πακέτο XTRA TV, 

Μπράβο Σάββα για την είδηση, χόρτασαν τα μάτια μου με εγγλέζικο ποδόσφαιρο και γκόλ, όπως χθές στον αγώνα Τοττενταμ - Εβερτον 5-0. Πράγματι βρήκα όλα τα κανάλια που ανέφερες στον Hotbird 13B στις 13,0°E: 10853-H-29900 3/5 DVB-S2/8PSK.  Με το μικρό μου κάτοπτρο έχω λήψη Q=96, S=69. Tα κανάλια έχουνε μέτρια ποιότητα γιατί εκπέμπουνε σε SD, μακάρι να ήτανε σε ΗD.

Όταν έχεις συνηθίσει να βλέπεις την ζωντάνια των καναλιών σε HD ανάλυση, είτε δορυφορικά με όλα τα κανάλια της Skylink στις 23,5Ε, είτε επίγεια στη τσέχικη DVBT/T2, είτε τώρα τελευταία δορυφορικά τα ελληνικά της DIGEA στις 3,1Ε και τα κρατικά της ΕΡΤ στις 39Ε, τότε σου κακοφαίνεται να βλέπεις τα κανάλια σε SD ανάλυση.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Τάσο για τα καλά σου λόγια καθώς και για τη μεταφορά της είδησης! Δυστυχώς από σήμερα το πρωί δεν έχω πρόσβαση στις περισσότερες συχνότητες του Hotbird και Hellasat. Ο μόνος δορυφόρος που κατεβαίνει απροβλημάτιστα το δέκτη μου είναι ο Eutelsat3B. Συγκεκριμένα αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις ρυθμίσεις DiSEqC. Έχω κάμει τα πάντα, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, μέχρι ξανά αναβάθμιση λογιμισμικού, χωρίς αποτέλεσμα... Αγόρασα καινούριο διακόπτη DiSEqC για να το βάλω αύριο, με την ελπίδα ότι είναι εκεί το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Είσαι σίγουρος Σάββα ότι φταίει το DiSEqC? Μήπως ξέφυγε λίγο το κάτοπτρο από την θέση του? Η μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στις καλωδιώσεις? Στην δική μου εγκατάσταση τον περασμένο μήνα οι πολύ δυνατοί αέρηδες που έχουμε εδώ στην Τσεχία μου κόψανε το καλώδιο μεταξύ του lnb και του μοτέρ

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, ο καιρός ήταν μια χαρά σήμερα, δεν είχαμε ανέμους. Στο πιάτο για τον  Hotbird έχω διπλό lnb που τροφοδοτεί και δέκτη της Nova Cyprus που όλα τα κανάλια είναι μια οκ. Αντίθετα στον AMIKO Mira ούτε τα μισά του Hotbird δεν πιάνει. Το ίδιο και με τον Hellasat που δεν πιάνει κανένα κανάλι της πλατφόρμας της ΕΡΤ, ενώ βγάζει μαζί και κανάλια του Eutelsat3b. Αντίθετα όταν κάνω ανίχνευση του Eutelsat3b όλα είναι μια χαρά... Μια περίεργη κατάσταση που πρώτη φορά αντιμετωπίζω, και εξέπληξε ακόμα και τον τεχνικό της Astrasat Cyprus που τον πήρα τηλέφωνο...

Επεξεργάστηκε από savvas70
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα ήταν στο DiSEqC switch... Σήμερα πρωί ανέβηκα στην ταράτσα και έβαλα το καινούριο 4πλό ΑΜΙΚΟ premium D-401 και όλα μια χαρά! Μονό πλυν το ότι ο νέος διακόπτης φαίνεται να μου κατέβασε ελαφρά την ποιότητα σήματος και στους 3 δορυφόρους, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα...

Επεξεργάστηκε από savvas70
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Κάθε διακοπτηκό υλικό που μπαίνει ανάμεσα στο lnb και τον δέκτη προκαλεί πτώση σήματος έως και 2 db ...αυτό οφείλεται  στην εσωτερική ωμική αντίσταση των κυκλωμάτων (που την μετράμε σε Ωhm) του κάθε διακόπτη .

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...