Jump to content

ERT WORLD στις 1.9E (BulgariaSat)

Αξιολογήστε το θέμα


tasos.cz

Recommended Posts

  • Μέλος

Περιστρεφοντας το κατοπτρο μου στις 1.9΅Ε (BulgariaSat) προσπαθησα να βρω την ERT WORLD στην συχνοτητα 12149 Η 30000  2/3 DVB-S2. Ο δεκτης μου AMIKO ALIEN SHD 8900 την συχνοτητα την βλεπει, δεν βρισκει ομως το καναλι ERT WORLD.  Συνδεοντας στο ιδιο κατοπτρο τον δεκτη ΑΜΙΚΟ ΗD8265+ ο δεκτης βλεπει την ERT WORLD στις 1.9Ε.  Γιατι ο AMIKO ALIEN SHD 8900 δεν βρισκει την ERT WORLD  στις 1.9Ε ενω ο ΑΜΙΚΟ ΗD8265+ την βρισκει?

 

ERT WORLD 1,9E.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τελικα διαπιστωσα οτι η συχνότητα  της ERT WORLD 12149 Η 30000  2/3 DVB-S2 στις 1.9Ε γίνεται με πρότυπο εικόνας hevc , h265 οπότε ο δέκτης ΗD8265+ κατεβάζει το κανάλι ενω ο AMIKO ALIEN SHD 8900 που ειναι πιο παλιος  δεν εχει αυτην την δυνατοτητα. Κριμα γιατι  συνήθισα με τον ΑΜΙΚΟ 8265+ να βλέπω στα γρήγορα την ERT WORLD μαζί με τα κανάλια της DIGEA από τις 3,1Ε με  παράπλευρη λήψη, ενω με τον AMIKO ALIEN SHD 8900 δεν μπορω να κανω το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Είπαμε αυτοί οι δέκτες είναι παμπάλαιοι και δεν υποστηρίζουν  πρωτόκολλο συμπίεσης σήματος HEVC 265. Όσες συχνότητες στο γεώτοξο  σου  έχουν  συμπίεση 265 ο δέκτης σου δεν μπορεί να τις διαβάσει σαν τβ κανάλια  παρά μόνον τα κανάλια τα αποθηκεύει  στα ράδιο κανάλια.....με άλλα λόγια την ΕΡΤ θα την βρείς στα ραδιόφωνα και θα έχεις μόνο ήχο.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μπορεί Γιαννάκη ο AMIKO ALIEN SHD 8900 να είναι παλιός δέκτης όμως την πιο βασική λειτουργία για τον οποίο τον έχω είναι το ξεκλείδωμα των καναλιών BISS στα ελληνικά κανάλια της DIGEA και της  ERT και μάλιστα σε ποιότητα HD.

Αν σε αυτό προσθέσω  ότι έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας από τον ΑΜΙΚΟ 8265+  και έχει επίσης την υβριδική HbbTV τότε ο δέκτης αξίζει τα λεφτά του και ειμαι πολυ ευχαριστημενος που τον εχω :k05164:

Amiko-Alien-shd-8900-1.jpg

zad.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αναφορά λήψης Boulgaria sat 1.9E

boulgariansat1.9E.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...