Jump to content

Τα πανελλήνιας εκπομπής κανάλια της Digea και σε HD δορυφορικά από τις 3,1 μοίρες ανατολικά


ioanis

Recommended Posts

2 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Ο δέκτης σου είναι καλός αλλά παλιός και επομένως μη εμπορικός μην περιμένεις λοιπόν να γίνει κάτι. Αντιθέτως η Edision  στις 4-1-22 ανέβασε καινούργιο λογισμικό και ήταν όλα μια χαρά αλλά την πρόλαβαν οι εξελίξεις ( δεν περιέλαβαν την απουσία του Flag) οπότε είναι θέμα χρόνου να ανεβάσουν καινούργιο.

Ο δικός μου ΑΜΙΚΟ ΜΙRA wi-fi είναι καινούριο μοντέλο (τον αγόρασα Σεπτέβρη του 2020) αλλά έχει να βγάλουν νέα αναβάθμιση από τον Απρίλη του 2020... Μίλησα πριν λίγο με τεχνικό της Astrasat που δεν είχε ιδέα για το πρόβλημα που δημιουργήθηκε ψες, μέχρι που το διαπίστωσε και ο ίδιος ανοίγοντας ένα ΑΜΙΚΟ που είχε κοντά του. Μου είπε ότι το καλό είναι ότι τα SD παίζουν κανονικά, και μέχρι να σταματήσουν θα δουν τι θα κάνουν... Μακάρι να κάμουν κάτι, αλλά με με βάση την μέχρι τώρα εμπειρία μου, δύσκολο το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Κορυφαία μηνύματα σε αυτό το θέμα

Στατιστικά ανα ημέρα

  • Μέλος

Κάποια στιγμή τα SD θα πάψουν να εκπέμπουν  ( πιθανολογώ μέχρι το καλοκαίρι)  αν δεν κάνουν κάτι για τα  HD τότε ....κλάφτα Χαράλαμπε που λεν και στο χωριό μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εβγαλα απο το ντουλαπι τον παροπλισμενο ΑΜΙΚΟ SHD 8900, εβαλα με τον γνωστο τροπο (menou-9999-index-service κλπ) τα απαραιτητα μπισκοτα και εχω παλι HD  εικονα στα καναλια της DIGEA HD με καλλιτερη εικονα απο οτι ειχα στον ΑΜΙΚΟ  8265+ :k05164: .   Αν  βρω χρονο ισως στην στηλη των δεκτων θα περιγραψω για οσους εχουν τον ΑΜΙΚΟ SHD 8900 πως να ενεργοποιησουν τα απαριτητα BISS. Θα δοκιμασω να ενεργοποιησω και τα καναλια ERT1HD, ERT2 HD στις 39Ε

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Πήγα στις 39 Ε και ενεργοποίησα τα κανάλια ERT1 HD, ERT2 HD και ERT3 HD στις 39Ε. Επιτέλους βλέπω αρκετά ελληνικά κανάλια σε HD ποιότητα (συνολικά 11) από την Digea και την ERT  :k05164:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εγώ ξέθαψα τον παλιό Edision Atgus mini  και παμπάλαιο λογισμικό και τι λέτε ότι έγινε ;  Ναί σωστά μαντέψατε ....παίζει τα HD καμπάνα :aetsch:  :aetsch:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ένας άλλος παλιός μου δέκτης που ακούει στο όνομα  Opticum  X7  με λογισμικό από το μακρινό 2014 παίζει άψογα τα HD κανάλια της Digea και χωρίς την ένδειξη Flag περιττό να αναφέρω ότι παίζει και τα κανάλια HD της κρατικής ΕΡΤ.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά τώρα βλέπω ότι όλα τα HD και στις 2 συχνότητες παίζουν κανονικά και χωρίς τα flag στον Αmiko Mira!

Επεξεργάστηκε από savvas70
Link to comment
Share on other sites

Τα άφησαν ελεύθερα για λίγο και ξανακλείδωσαν πάλι...

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Για όσους έχουνε δέκτη ΑΜΙΚΟ SHD 8900 περιγραφω την μεθοδο ξεκλειδωματος των καναλιων BISS  βλέπε εδώ: https://www.newsat.gr/forum/topic/650-ερτ-στις-39ε-στον-amiko-alien-2-και-amiko-alien-shd-8900/page/6/?tab=comments#comment-33187

 

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
15 ωρες πριν , Ο savvas70 έγραψε

Τα άφησαν ελεύθερα για λίγο και ξανακλείδωσαν πάλι...

Προφανώς κάποιες δοκιμές κάνουν εκεί στην Digea.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Γιά εμάς εδώ στο εξωτερικό θα είναι μεγάλη απώλεια αν κοπούν ή αν κωδικοποιηθούν με τέτοια μορφή που δεν θα μπορούμε να έχουμε λήψη,  τι να μας κάνει ένας  Ant1 Europa στις 9 μοίρες .....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.βάλτε τους άσσους με τα τριάρια στα HD

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Σε drembox πως περνάμε κλειδιά μια και το εχω ξεχασει? :classic_blush:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
1 ώρα πριν, Ο athmichalop έγραψε

Καλημέρα.βάλτε τους άσσους με τα τριάρια στα HD

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σε δέκτες όπως :  Edision pioccollino  και Edision Piccollo δεν παίζει τίποτα μια και απουσιάζει το Flag και μπερδεύει τους δέκτες.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη picollino led έχω και παίζουν από την αρχή που βγήκαν στον δορυφόρο

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ναί αλλά ο δικό σου  είναι προγενέστερος από τον δικό μου.Ο δικό σου έχει συμπίεση σήματος HEVC 264 και έχεις αυτό το λογισμικό (  Piccollino_3in1_LED_v.2486.zip)    ενώ  το δικό μου HEVC 265 και δουλεύει με άλλο  λογισμικό  ( Piccollino_S2_v.1569.zip    ) και δεν ταιριάζει  το δικό σου στο δικό μου.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
1 ωρα πριν , Ο athmichalop έγραψε

Καλημέρα.βάλτε τους άσσους με τα τριάρια στα HD

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εβαλα 11 11 11 33 11 11 11 33 αλλα παραμενει το μαυρο στα HD

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
1 ωρα πριν , Ο tasos.cz έγραψε

Εβαλα 11 11 11 33 11 11 11 33 αλλα παραμενει το μαυρο στα HD

Και θα παραμείνει μαύρο μέχρι να βγάλει ο ήλιος.....κέρατα.  Μέχρι να βγάλουν νέο λογισμικό  Τασούλη.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Γραφτηκε οτι η Digea στα HD  χρησιμοποιει τα ίδια BISS με την SD έκδοση. Ποια ειναι τα BISS στην SD έκδοση? Νομιζα οτι ειναι τα 11 11 11 33 11 11 11 33 αλλα με αυτα παραμενει το μαυρο στα HD

Link to comment
Share on other sites

2 ωρες πριν , Ο tasos.cz έγραψε

Γραφτηκε οτι η Digea στα HD  χρησιμοποιει τα ίδια BISS με την SD έκδοση. Ποια ειναι τα BISS στην SD έκδοση? Νομιζα οτι ειναι τα 11 11 11 33 11 11 11 33 αλλα με αυτα παραμενει το μαυρο στα HD

Τάσο, τα BISS της SD έκδοσης είναι παντού άσσοι, εκτός από αυτό του Alpha που το τελευταίο ψηφίο είναι 0. Πάντως δοκίμασα τόσα  με αυτά αλλά και με τα άλλα που έγραψες αλλά τίποτα δεν αλλάζει φυσικά...

Επεξεργάστηκε από savvas70
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μπαινουν και με ολα ασσους (11 11 11 11 11 11 11 11) αλλα και με τα τριαρια μεσα (11 11 11 33 11 11 11 33). Το προβλημα ειχα αλλου, τωρα το διορθωσα και εχω παλι τα HD της Digea.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Ο tasos.cz έγραψε

Μπαινουν και με ολα ασσους (11 11 11 11 11 11 11 11) αλλα και με τα τριαρια μεσα (11 11 11 33 11 11 11 33). Το προβλημα ειχα αλλου, τωρα το διορθωσα και εχω παλι τα HD της Digea.

Πώς διόρθωσες το πρόβλημα; Μιλάς για δέκτη ΑΜΙΚΟ;

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μιλαω για το linux δεκτη ΑΜΙΚΟ ALIEN SHD 8900

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Θυμήθηκα ότι είχα στο ντουλάπι τον μικρούλη δέκτη EDISION PROGRESIV HDC+ NANO PLUS LED που τον είχα αγοράσει με 100 κορόνες δηλαδή με 4Ε.

Έβαλα τα απαραίτητα κλειδιά BISS και  είδα ότι παίζει όλα τα HD κανάλια της DIGEA στις 3,1Ε και όλα τα HD της ERT στις 39Ε.

Κρίμα που οι άλλοι δυο δέκτες μου EDISION ARGUS MINIPLUS HIGHSPEED και ΑΜΙΚΟ8265+ δεν παίζουνε τα HD κανάλια της DIGEA και όλα τα HD της ERT.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Είσαι....αρχοντόπουλο Τασούλη :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Στής 15/1/2022 καί ώρα 11:54 ΠΜ, Ο Δημητρης έγραψε

Σε drembox πως περνάμε κλειδιά μια και το εχω ξεχασει? :classic_blush:

Δεν είχα ποτέ μου drembox  στην κατοχή μου και δεν γνωρίζω τίποτα γι,αυτούς τους δέκτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Μέλος
Δημοσιεύτηκε (επεξεργασμένο)

κανενα νεο λογισμικο για τον ΑΜΙΚΟ 8265+ που να βγαζει τα ελληνικα καναλια της DIGEA σε HD?

το ιδιο ερωτημα επισης για τον δεκτη ΑΜΙΚΟ 4Κ, υπαρχει λογισμικο που να βγαζει τα ελληνικα καναλια της DIGEA σε HD?

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Στής 20/3/2024 καί ώρα 5:48 ΜΜ, Ο ioanis έγραψε

Γιαννακη ευχαριστω για το αρχειο :k05103: , παω να το δοκιμασω και θα γραψω εδω τα σχετικα αποτελεσματα στην ληψη των ελληνικων καναλιων :k05178:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Γιαννακη ΧΙΛΙΑΑΑΑΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το αρχειο για ΑΜΙΚΟ 4Κ . Με εσωσες φιλε μου ακομη μια φορα :k05103:

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέου...