Jump to content

Τα πανελλήνιας εκπομπής κανάλια της Digea και σε HD δορυφορικά από τις 3,1 μοίρες ανατολικά


ioanis

Recommended Posts

  • Μέλος

Τα πανελλήνιας εκπομπής κανάλια της Digea και σε HD δορυφορικά από τις 3,1 μοίρες ανατολικά

49e64ce03f0007569665400826eef4a0_XL.thumb.jpg.184625b82ada1d6a7b7b4e98b5b2342c.jpg

Η Digea ανέβασε όλα τα πανελλήνιας εκπομπής κανάλια της στον δορυφόρο Eutelsat 3Β στις 3,1 μοίρες ανατολικά, και σε υψηλή ανάλυση HD, για τη διανομή τους στους επίγειους σταθμούς.

Οι συχνότητες εκπομπής των καναλιών είναι:

Eutelsat 3B
12601 H 18845 HD 3/5 MPEG-4 DVB-S2 QPSK 4:2:0
ALPHA HD
SKAI HD
ANT1 HD
OPEN BEYOND HD

12625 H 18845 HD 3/5 MPEG-4 DVB-S2 QPSK 4:2:0
STAR HD
MEGA HD
m.TV HD

Τα κανάλια είναι όλα κρυπτογραφημένα σε BISS με κλειδί
D1 8E A2 01 B2 1C DF AD

Αναδημοσίευση από : digitaltvinfo.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Κορυφαία μηνύματα σε αυτό το θέμα

Στατιστικά ανα ημέρα

  • Μέλος

Συντόνισα χθες τον δέκτη για να βρω τα κανάλια της Digea σε HD και απογοητεύτηκα. Περίμενα εικόνα στα κανάλια να ειναι σε πραγματική υψηλή ανάλυση HD αλλά δυστυχώς περίμενα άδικα. Αν αυτό λέγεται ποιότητα  HD τότε αγαπητή Digea πήγαινε να κουρευτείς. Το μόνο ευχάριστο είναι ότι βρήκα με την τυφλή ανίχνευση και το κανάλι ERTWOLD και έτσι δεν χρειάζεται να περιμένω το κάτοπτρο να  περιστραφεί από 3,1Ε στις 39Ε, κοιτάζω την ΕΡΤ μόνο από το κανάλι ERTWOLD στις 3,1Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Η  ERTWOLD καλέ μου φίλε Τασούλη κατεβαίνει από τον BulgariaSat 1,9 EAST και από την συχνότητα 12149 Η 30000....στίς 3,1 μοίρες δεν υπάρχει κάποιο κανάλιι της Κρατικής ΕΡΤ αλλά επειδή οι  γεωστατικές  θέσεις των δύο δορυφόρων είναι πολύ κοντά έχει ως αποτέλεσμα να κατεβαίνουν κανάλια με ένα lnb και από τους δύο δορυφόρους...εδώ να σημειώσω και να πω ότι με τα κατάλληλα  καλούδια έρχεται φως σε πολλά Σερβικά κανάλια που εκπέμπουν από τον BoulgariaSat. .

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Στειλε μου εμαιλ για να δοκιμασω τα "καλουδια"  Γιαννακη

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Η εικόνα της  ΕΡΤ  WORLD είναι άθλια  ( δεν βλέπετε )γιατί ο Βούλγαρος την παίρνει την   Νοβα  αλλά και τα περισσότερα κανάλια του είναι .....άστα να πάνε.

Link to comment
Share on other sites

6 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Η  ERTWOLD καλέ μου φίλε Τασούλη κατεβαίνει από τον BulgariaSat 1,9 EAST και από την συχνότητα 12149 Η 30000....στίς 3,1 μοίρες δεν υπάρχει κάποιο κανάλιι της Κρατικής ΕΡΤ αλλά επειδή οι  γεωστατικές  θέσεις των δύο δορυφόρων είναι πολύ κοντά έχει ως αποτέλεσμα να κατεβαίνουν κανάλια με ένα lnb και από τους δύο δορυφόρους...εδώ να σημειώσω και να πω ότι με τα κατάλληλα  καλούδια έρχεται φως σε πολλά Σερβικά κανάλια που εκπέμπουν από τον BoulgariaSat. .

Εμένα αντίθετα, μαζι με τα κανάλια του EUTELSAT 3B κατεβάζω και αρκετά κανάλια του ASTRA 4Α. Δεν λαμβάνω κανένα κανάλι του BOULGARIASAT. Χρειάζεται μετακίνηση του πιάτου λίγο πιο δυτικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
11 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Η εικόνα της  ΕΡΤ  WORLD είναι άθλια  ( δεν βλέπετε )γιατί ο Βούλγαρος την παίρνει την   Νοβα  αλλά και τα περισσότερα κανάλια του είναι .....άστα να πάνε.

Παρολο που ειναι η εικονα  της  ΕΡΤ  WORLD σε αυτη την θεση είναι άθλια, προτιμω να την βλεπω μαζι με τα καναλια της Digea. Μερικες φορες βλεπω τα καναλια της ΕΡΤ απο τις 39Ε αλλα οχι συχνα. Μου την σπαει ο μεγαλος χρονος περιστροφης κατοπτρου απο τις 3,1Ε μεχρι 39Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
14 ωρες πριν , Ο savvas70 έγραψε

Εμένα αντίθετα, μαζι με τα κανάλια του EUTELSAT 3B κατεβάζω και αρκετά κανάλια του ASTRA 4Α. Δεν λαμβάνω κανένα κανάλι του BOULGARIASAT. Χρειάζεται μετακίνηση του πιάτου λίγο πιο δυτικά.

Στόχευσε το πιάτο σου ένα κλίκ  δυτικότερα και θα κατεβάσεις όλον τον δορυφόρο Boulgaria Sat...Η ΕΡΤ είναι ελεύθερη αλλά το ΡΙΚ το κλειδώσανε πιό παλιότερα ήταν και τι ΡΙΚ ελεύθερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
4 ωρες πριν , Ο tasos.cz έγραψε

Παρολο που ειναι η εικονα  της  ΕΡΤ  WORLD σε αυτη την θεση είναι άθλια, προτιμω να την βλεπω μαζι με τα καναλια της Digea. Μερικες φορες βλεπω τα καναλια της ΕΡΤ απο τις 39Ε αλλα οχι συχνα. Μου την σπαει ο μεγαλος χρονος περιστροφης κατοπτρου απο τις 3,1Ε μεχρι 39Ε.

Κάπου διάβασα ότι πιθανόν η Digea μέσα στο καλοκαίρι θα μετακινηθεί στις 33 μοίρες ανατολικά  (  μπορεί να είναι και....ράδιο αρβύλα) και τότε τα πράγματα θα είναι πιο εύκολα στην λήψη της ΕΡΤ από τις 39 μοίρες. Το λογικό θα  ήταν η Digea να έκανε εκπομπή από τον Hellas Sat.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
30 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Κάπου διάβασα ότι πιθανόν η Digea μέσα στο καλοκαίρι θα μετακινηθεί στις 33 μοίρες ανατολικά  (  μπορεί να είναι και....ράδιο αρβύλα) και τότε τα πράγματα θα είναι πιο εύκολα στην λήψη της ΕΡΤ από τις 39 μοίρες. Το λογικό θα  ήταν η Digea να έκανε εκπομπή από τον Hellas Sat.

Η  Digea επρεπε να εκπεμπει απο τις 39Ε . Ελληνικη εταιρια ειναι, απο τον ελληνικο δορυφορο Hellas Sat στις 39E επρεπε να εκπεμπει. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Σωστός και εγώ συμφωνώ μαζί σου αλλά μην ξεχνάς ότι η Digea είναι μία εταιρεία και όπως όλες οι εταιρείες αποσκοπεί στο κέρδος.....στις 3,1 μοίρες ο δορυφόρος είναι μη εμπορικός και έχει σαν αποτέλεσμα να προσφέρει φτηνές υπηρεσίες στους πελάτες του σε σχέση με τον Hellas Sat που ασφαλώς είναι ακριβότερος. Προσωπικά  δεν με νοιάζει  και πολύ από που θα εκπέμψει αρκεί να είναι μέσα στο γεώτοξο που κάνω λήψη δηλ. απο 68,5 ανατολικά...έως 45 δυτικά.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Ιωάννη, και το θετικό τώρα με τις δυο νέες HD συχνότητες της Digea το σήμα είναι πολύ πιο ισχυρό σε σχέση με τις παλιές που έκλεισαν. Ακόμα και με 80άρι πιάτο (για να μην πω και με 60άρι) έχουν άνετη λήψη παντού!

Επεξεργάστηκε από savvas70
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Για γρήγορο ζαπιγκ σε ελληνικά κανάλια βλέπω με το περιστρεφόμενο πιάτο στις 3,1Ε τα κανάλια της DIGEA και την ERTWORLD από τις 1,9Ε. Όλα τα κρατικά κανάλια προτιμώ να τα βλέπω σε υψηλή ανάλυση από το Ιντερνετ μέσω υπολογιστή αντί να περιμένω την περιστροφή του κατόπτρου από τις 3.1Ε έως τις 39Ε. Στις 1,9Ε επίσης αρέσει να βλέπω τα λαογραφικά βουλγαρικά κανάλια TV RODINA ΗD και το FEN FOLK.  

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Και τα εκπαιδευτικά αγόρι μου.....πες το μην ντρέπεσαι  :classic_biggrin::classic_biggrin:.....λαογραφικά τα λέμε ...τώρα ;

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
10 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Και τα εκπαιδευτικά αγόρι μου.....πες το μην ντρέπεσαι  :classic_biggrin::classic_biggrin:.....λαογραφικά τα λέμε ...τώρα ;

Δυστυχως  Γιαννακη τα καναλια ντοκυμαντερ η οπως τα ονομαζεις εκπαιδευτικα ειναι σφραγισμενα και δεν τα βλεπω. Τα λιγα καναλια  ντοκυμαντερ που βλεπω τα παρακολουθω απο την θεση 23,5Ε με την καρτα Skylink

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Σημερα στις 8 ωρα το βραδυ, δηλαδη πριν 20 λεπτα ολα τα καναλια HD της DIGEA  εχουν μαυρο στην οθονη. Μηπως η DIGEA αλλαξε το κρυπτογραφημένα σε BISS κλειδί D1 8E A2 01 B2 1C DF AD?

Τα παλαια καναλια της DIGEA σε SD αναλυση παιζουν κανονικα

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Ο tasos.cz έγραψε

Σημερα στις 8 ωρα το βραδυ, δηλαδη πριν 20 λεπτα ολα τα καναλια HD της DIGEA  εχουν μαυρο στην οθονη. Μηπως η DIGEA αλλαξε το κρυπτογραφημένα σε BISS κλειδί D1 8E A2 01 B2 1C DF AD?

Τα παλαια καναλια της DIGEA σε SD αναλυση παιζουν κανονικα

Το έχω προσέξει και εγώ, ενώ μόνο στον ALPHA HD φαίνονται οι υπότιτλοι.

Επεξεργάστηκε από savvas70
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εγω δεν βλεπω ουτε τους υποτιτλους στον ALPHA HD

Link to comment
Share on other sites

Επανήλθε τώρα η εικόνα και ο ήχος μόνο στο ΣΚΑΪ HD. (Για λίγα λεπτά και ξανακλείδωσε...)

Επεξεργάστηκε από savvas70
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Έχουν αφαιρέσει η Digea  το Flag (  αν το λέω σωστά) με αποτέλεσμα ο δέκτης να τα βλέπει ελεύθερα ενώ τα κανάλια είναι κλειδωμένα ότι δηλαδή συμβαίνει  και με την ΕΡΤ στις 39 Ε. Μιά αναβάθμιση λογισμικού θα μας σώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Πάλι καλά που παίζουν τα κανάλια σε SD.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τα πράγματα για κάποιους δέκτες όπως το ΑΜΙΚΟ ΜΙRA που έχει 2 χρόνια να βγάλουν καινούρια αναβάθμιση... Μάλλον θα μείνουμε μόνο μετα SD (όπως πάθαμε με τα δυο κανάλια της ΕΡΤ) ή θα αλλάξουμε δέκτη. Πάντως αύριο θα πάρω τηλέφωνο στην ASTRASAT να δω τι σχεδιάζουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τίποτα δεν σχεδιάζουν.....σιγά μην τους νοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Η EDISION πριν λίγες μέρες είχε βγάλει καινούργιο λογισμικό και τα κανάλια παίζαν χωρίς να περνάς τα κλειδιά...τώρα πρέπει να περιμένουμε για καινούργια Bissκοτα.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Η EDISION πριν λίγες μέρες είχε βγάλει καινούργιο λογισμικό και τα κανάλια παίζαν χωρίς να περνάς τα κλειδιά...τώρα πρέπει να περιμένουμε για καινούργια Bissκοτα.

Λογικά θα χρειάζεται νέα αναβάθμιση για να αναγνωρίζονται τα HD κανάλια της DIGEA που τώρα είναι χωρίς flag (όπως έκαμαν και με αυτά της ΕΡΤ).

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Τίποτα δεν σχεδιάζουν.....σιγά μην τους νοιάζει.

Το μεγάλο πρόβλημα θα είναι σε 5-6 μήνες που ίσως σταματήσουν τα SD. Τότε θέλοντας και μη θα κάμουν νέα αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Δηλαδή εγώ με τον ΑΜΙΚΟ 8265+ θα περιμένω να γίνει αναβάθμιση (ανεπίσημη)  του firmware του δέκτη για τα HD DIGEA, αν γίνει ποτέ. Ζήσε Μάη να φας τριφύλλι :k05116:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μας την φέρανε πάλι ...η χαρά κράτησε μόνον λίγες ημέρες....κρίμα.:angry::angry:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
12 ωρες πριν , Ο tasos.cz έγραψε

Δηλαδή εγώ με τον ΑΜΙΚΟ 8265+ θα περιμένω να γίνει αναβάθμιση (ανεπίσημη)  του firmware του δέκτη για τα HD DIGEA, αν γίνει ποτέ. Ζήσε Μάη να φας τριφύλλι :k05116:

Ο δέκτης σου είναι καλός αλλά παλιός και επομένως μη εμπορικός μην περιμένεις λοιπόν να γίνει κάτι. Αντιθέτως η Edision  στις 4-1-22 ανέβασε καινούργιο λογισμικό και ήταν όλα μια χαρά αλλά την πρόλαβαν οι εξελίξεις ( δεν περιέλαβαν την απουσία του Flag) οπότε είναι θέμα χρόνου να ανεβάσουν καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Σε κάποιους Linux δέκτες παίζουν ακόμα κανονικά το πρόβλημα είναι με τους κλειστούς δέκτες. Υπομονή μέχρι να βγάλουν καινούργιο λογισμικό.

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέου...