Jump to content

Επιλογή πεδιομέτρου για ερασιτεχνική χρήση


neoktistos

Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει -κι από την εμπειρία του φυσικά- στην επιλογή ενός οργάνου που θα το χρησιμοποιήσω για κάποιες ώρες ανάγκης ή αλλιώς, για ερασιτεχνική χρήση. Στο δια ταύτα!

Είμαι μεταξύ του AMIKO TSC 1270 και του Sat LInk ST 5150.

Εκτός από την διαφορά στην οθόνη (απεικόνιση καναλιών) και στην τιμή, η ταχύτητα των ενδείξεων, είναι ικανοποιητική, δηλαδή 1 ή κάτω από δευτερόλεπτο κατά τον συντονισμό συχνότητας, είτε δορυφόρου (στην κίνηση του κατόπτρου) είτε της επίγειας λήψης;

Σκέφτομαι βέβαια και την διαφορά της βολικότητας που έχουν μεταξύ τους, λ.χ. το πρώτο, είναι πιό μικρό από το δεύτερο.

Πιστεύετε ότι αξίζουν καί τα δυό όργανα;

* Κατά το παρελθόν, ήμουν της επιλογής -πέρα από την κατηγορία τιμής μ ό, τι συνεπάγεται αυτό- να έχω και εικόνα στα κανάλια.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Μέλος

Χωρίς δεύτερη κουβέντα θα αγοράσεις το  Sat LInk ST 5150.

Εγώ έχω αυτό εδώ: https://www.ebay.de/itm/114284754580?epid=2256205749&hash=item1a9be6f694:g:vpEAAOSwe~Ze~ClP

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Αν ψάχνεις κατι καλο, δες αυτό εδώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω, το Ρωσικό όργανο και μάλιστα έχω αποθηκευμένα από το YouTube τα πρώτα βίντεο παρουσίασής του.

Όμως, είμαι επιφυλακτικός στο θέμα της υποστήριξης, όσον αφορά στ' ανταλλακτικά κι αυτό επειδή δεν πωλείται στην Ελλάδα.

Στο SatLink, η ταχύτητα πλησιάζει τουλάχιστον στο παραπάνω όργανο;

Γνωρίζω για το Dr.HD1000 Combo, ότι έχει μόνο ενδείξεις και ότι η ταχύτητά του είναι εφάμιλλη των ακριβών οργάνων! 

Αλήθεια, ακόμη δεν πουλήθηκε τ' όργανο; Μήπως, δυσκολεύονται οι περισσότεροι, αφού δεν γνωρίζουν τα στοιχεία των ενδείξεων;

Επεξεργάστηκε από neoktistos
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Δεν εχει μόνο ενδείξεις αλλά εχει και εικόνα που βλέπεις τα κανάλια φυσικά. Τι ανταλλακτικά χρειαστείς? εκτός από μπαταρία ίσως κάποια στιγμή? Και οτι αφορα της ενημερώσεις, δεχεται αρχείο .xml (λίστα με δορυφόρους) που το κατεβάζεις από ένα site οτι ωρα θες και με οτι δορυφόρους θες, το περνας και τέλος. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη.

Στο Dr.HD 1000 Combo αναφέρεσαι ή στο SatLink;

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Στο Dr HD που πουλάω εγω αναφέρομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Στής 21/9/2021 καί ώρα 1:02 ΠΜ, Ο Δημητρης έγραψε

Δεν έχει μόνο ενδείξεις, αλλά έχει καί εικόνα που βλέπεις τα κανάλια, φυσικά.

Τί ανταλλακτικά να χρειαστείς; 

Εκτός από μπαταρία, ίσως κάποια στιγμή... 

Και ό. τι αφορά τις ενημερώσεις, δέχεται αρχείο ".xml" (λίστα με δορυφόρους) που το κατεβάζεις από ένα site ό, τι ώρα θες

και μ' όποιους δορυφόρους θες, το περνάς και τέλος.

Μπορείς ν' ανεβάσεις φωτογραφία -αν σου είναι εύκολο- με το πεδιόμετρο ν' απεικονίζει κανάλια;

Αν κατάλαβα καλά στο DR.HD 1000 Combo, αναφέρεσαι...

Εμφανίζει και κανάλια με κωδικοποίηση HEVC ή 4K;

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Το κινητό μου εχει χαλάσει η κάμερα και βγαζει θαμπές φώτο, αν και έβγαλα μερικές. Για HEVC και 4K νομιζω δεν εχει εικόνα αλλά δεν ξέρω και αν μπορεί να κάνει λήψη. 

Δεν θα το πουλούσα με τίποτα και το δίνω απλά λόγο της μικρής οθόνης και που εχω θέμα με τα μάτια λόγο ηλικίας και δεν μπορώ να τα δω. Κάνει εύρεση δορυφόρου με το spectrum σε λιγότερο από 1 λεπτό στην κυριολεξία. 

 

 

 

IMG_20210923_114715.jpg

IMG_20210923_114756.jpg

IMG_20210923_114807.jpg

Link to comment
Share on other sites

19 ωρες πριν , Ο Δημητρης έγραψε

IMG_20210923_114715.jpg

IMG_20210923_114756.jpg

IMG_20210923_114807.jpg

Σ' ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Κανονικά βλέπω τις εικόνες,

Ρώτησα γιατί δεν είχα προσέξει σε κάποιο από τα βίντεο ή ακόμη δεν αναφέρθηκε πουθενά ότι έχει εικόνα, εκτός κι αν κάνω λάθος!

Αν δεν έχει καί αυτή την δυνατότητα ή μάλλον αν την είχε (βλ. HEVC, 4K), θα ήταν η επιλογή μου.

Μπορείς να δοκιμάσεις αν εμφανίζει τουλάχιστον τα σήματα που εμπεριέχουν τα κανάλια που εκπέμπουν σε HEVC (Όπως το RTL UHD, στον Astra 1 στις 19,2 Ανατολικά) ;

Αναφέρει τ' όργανο για την δυνατότητα λήψης, των επίγειων πομπών DVB-T2;

Έχεις δοκιμάσει παρόμοια όργανα (κατηγορίας 500€< ) ;

Επεξεργάστηκε από neoktistos
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Κοίτα. Η εικόνα δεν ενδιαφέρει σχεδων καθόλου σε τέτοιου είδους όργανο. Τι να την κάνεις? Ο σωστός τρόπος εύρεσης ειναι το spectrum είτε στα επίγεια ειτε στα δορυφορικά. Μετα κοιτάζεις της μετρήσεις σου οπως πχ MER - BER κ.τ.λ.π και τέλειωσες. Ολα τα όργανα σχεδών κάνουν ταυτοποίηση μέσω NIT (πληροφορία που παρέχετε απο τους δορυφόρους) και όταν λοκαρει βγάζει μήνυμα σε ποιον ειναι με της μοίρες και το ονομα του.Αρα η εικόνα εδώ σου ειναι παντελώς άχρηστη.

Φυσικά και κάνει λήψη DVB-T2

Λογο που το μοτερ από το 1,25 κατοπτρο μου εχει χαλάσει, εχω βάλει προσωρινά ενα ποιο μικρό πιάτο. Θα δοκιμασω να το γυρίσω στης 19 και θα σου πω.

Οσο για όργανα, στο μαγαζί δουλευα Promax hd ranger (κάπου στα 3,500) ευρώ είχε τότε.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Την ίδια άποψη έχω και εγώ....η εικόνα μου είναι αδιάφορη ...κοιτάζω μόνο τις  μπάρες έντασης σήματος + ποιότητας   σήματος MER...BER και......τέλος. Τα υπόλοιπα είναι περιττά.

Link to comment
Share on other sites

Στής 23/9/2021 καί ώρα 12:07 ΜΜ, Ο Δημητρης έγραψε

Κοιτάξτε!

Ο λόγος που αναφέρομαι στην συμπίεση HEVC (και διορθώστε με, αν κάνω λάθος) είναι ότι -κυρίως στους δορυφόρους προς το παρόν- όπως είχε γίνει κατά την μετάβαση από MPEG-2 σε MPEG-4, δεν εμφανίζονταν τα κανάλια στην λίστα με τα ήδη σε MPEG-2 κανάλια, δηλαδή "κατέβαιναν" στα Ραδιόφωνα (το μικρότερο κακό).

Επίσης, κατά την λήψη -από τ' όργανο φυσικά- των DVB-S2 αναμεταδοτών, ο χρόνος απόκρισης των ενδείξεων, είναι εξίσου γρήγορος με τους αντίστοιχους πομπούς DVB-S;

Μ' ενδιαφέρει η "από πρώτο χέρι" πληροφορία, σχετικά με την συμπεριφορά του οργάνου.

 

 

Επεξεργάστηκε από neoktistos
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Το παρακάτω video τα λεει ολα. Σύγκριση μεταξύ promax των 3000+ ευρώ με το εν λόγο όργανο. Ακριβώς ιδιες ενδειξεις και απόκριση.

Ψαξε στο Youtube υπαρχουν αρκετά video που δείχνουν της λειτουργείες του.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Πριν λιγο έβαλα ένα μικρο πιάτο της cosmote που εχω στον astra 19 για τεστ. Σχετικά με HEVC στην 11214 Η εχω χαμηλό σήμα και στο όργανο εχω ενδείξεις μόνο στο spectrum ότι υπάρχει σήμα σε αυτή την συχνότητα. Στην δεύτερη 11391 Η εχω καλύτερο σήμα. Εδω κλειδώνει και κάνει και μετρήσεις και κατεβάζει και το όνομα του καναλιού. Αν μπορέσω αυριο θα ανεβάσω καμία φώτο. 

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Ενδιαφέρον!!!

Απορώ πώς το πουλάς! 

Δείχνει εξαιρετικό -για τα λεφτά του- όργανο!

Λογικά στο χαμηλό σήμα (όσον αφορά στο HEVC) υποθέτω ότι το χρώμα διαφέρει σε σχέση με τις υπόλοιπες συχνότητες (π.χ. κόκκινο έναντι πρασίνου κ.λ.π.).

Σωστά;

Επίσης, όταν θέλεις να περιστρέψεις (με DiSEqC 1.2 ή USAL-1.3) το κάτοπτρο, με τ' όργανο, έχει ικανοποιητική διάρκεια η μπαταρία του (π.χ. 2 ~ 2.5 ώρες) και η εκκίνηση είναι εξίσου ικανοποιητική, ακόμη κι ο μικροσυντονισμός;

Επεξεργάστηκε από neoktistos
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αν νομίζεις ότι μπορείς να κουνάς το κάτοπτρο 2 - 2,5 ώρες πέρα ...δώθε με το οργανάκι(  ή το κάθε οργανάκι )    τότε θα σε απογοητεύσω γιατί η μπαταρία του θα τα φτύσει  γρήγορα:k05115:   ...εκτός και αν το τροφοδοτείς με μπαταρία από.......Τρακτέρ.:classic_biggrin::classic_biggrin:.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Το ανάφερα γιατί το δίνω, λογο οθόνης. Δεν κατάλαβα όταν λες (κόκκινο - πράσινο) σε ποιό χρώμα αναφέρεσαι?

2 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Αν νομίζεις ότι μπορείς να κουνάς το κάτοπτρο 2 - 2,5 ώρες πέρα ...δώθε με το οργανάκι(  ή το κάθε οργανάκι )    τότε θα σε απογοητεύσω γιατί η μπαταρία του θα τα φτύσει  γρήγορα:k05115:   ...εκτός και αν το τροφοδοτείς με μπαταρία από.......Τρακτέρ.:classic_biggrin::classic_biggrin:.

Θα συμφωνήσω. Ακόμα και σε επαγγελματικού τύπου πχ promax, αυτό που ζητάς δεν γινετε. 30 λεπτά ίσως ειναι το όροιο καθώς αν υπολογίσουμε οτι 200 - 300 ma θέλει το μοτέρ + το ρεύμα του οργάνου, η κατανάλωση ανεβαίνει αρκετά. Στην τελική αν δεν σου φτιάσει μπορείς να το συνδέσεις στον φορτιστή. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

2 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Αν νομίζεις ότι μπορείς να κουνάς το κάτοπτρο 2 - 2,5 ώρες πέρα ...δώθε με το οργανάκι(  ή το κάθε οργανάκι )    τότε θα σε απογοητεύσω γιατί η μπαταρία του θα τα φτύσει  γρήγορα:k05115:   ...εκτός και αν το τροφοδοτείς με μπαταρία από.......Τρακτέρ.:classic_biggrin::classic_biggrin:.

Σωστός ο... παίκτης!!!

Αν είναι άσχετος κάποιος, όλο και κάποια... κοτσάνα θα σκαρφιστεί για να ρωτήσει!!!:Banane0:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
  • Μέλος

Όταν το μηχανάκι το έχεις σε αναμονή (  stand by ) η μπαταρία του κρατάει  περίπου 1 1/2  ώρα αν όμως έχεις και την οθόνη ανοιχτή τότε η μπαταρία τινάζει  τα πέταλα πολύ γρήγορα , αυτό συμβαίνει σε όλα τα μηχανάκια ..όποιο και να αγοράσεις...εγώ έχω  3 και η μπαταρία τους δεν κρατάει και πολύ άν όμως έχεις συνδέσει και το τροφοδοτικό όπως είπε και ο Δημήτρης τότε μπορείς να κάτσεις όλη μέρα στήν ταράτσα.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής
2 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Όταν το μηχανάκι το έχεις σε αναμονή (  stand by ) η μπαταρία του κρατάει  περίπου 1 1/2  ώρα αν όμως έχεις και την οθόνη ανοιχτή τότε η μπαταρία τινάζει  τα πέταλα πολύ γρήγορα , αυτό συμβαίνει σε όλα τα μηχανάκια ..όποιο και να αγοράσεις...εγώ έχω  3 και η μπαταρία τους δεν κρατάει και πολύ άν όμως έχεις συνδέσει και το τροφοδοτικό όπως είπε και ο Δημήτρης τότε μπορείς να κάτσεις όλη μέρα στήν ταράτσα.

Το οργανάκι αυτο εδω υπερτερεί σε σχέση με τα ολα τα υπόλοιπα σχεδων. Δεν εχει stand by αλλα ο διακόπτης του ειναι on-off δηλαδή κόβει το ρεύμα της μπαταρίας. Αυτο βοηθάει στο οταν κλείνεις το οργανο από διακόπτη η μπαταρία του δεν εξαντλείτε. Εχει τύχη να το εχω ετσι 3-4 μήνες και η μπαταρία οταν το ανοίγω να ειναι full.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Το Dr.HD 1000 Combo τελικά πουλήθηκε σήμερα σε ένα φίλο απ το insomnia.gr Σε πρόλαβαν neoktistos! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Δημήτρη.

Δεν πειράζει. Μου έτυχαν κάποιες αναποδιές και γι' αυτό δεν σ' ενόχλησα για το θέμα.

Να 'σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ο neoktistos  να είναι καλά και ας ψοφήσουν  χίλια αρνιά :classic_biggrin:....θα βρεί άλλο μηχανάκι.

Link to comment
Share on other sites

11 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Ο neoktistos  να είναι καλά και ας ψοφήσουν  χίλια αρνιά...

Τί έγραψες... Βρε Ποιητά!!!:default_akyhne_afro:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σας, από την...

Φλεγόμενη πρωτεύουσα του νομού Πέλλας!!!

"Ξεθάβω", την (γενική) ερώτηση του παρόντος θέματος και θα εστιαστώ ή καλύτερα, θα περιοριστώ στα δύο "οργανάκια", που ανέφερα στο πρώτο μήνυμα.

Satlink 5150 ή Amiko TSC 1270;

α) Ποιο είναι πιό γρήγορο, στην εμφάνιση της ανίχνευσης του σήματος;

 

β) Ποιο έχει πιό αξιόπιστες, μετρήσεις; 

 

* Να σημειώσω, ότι θα δεχθώ καί εμπειρικές απαντήσεις, όμως, θα ήθελα άποψη και από χρήστη καί των δύο οργάνων ή έστω του ενός! Ενδιαφέρον επίσης, θα είχε η εντύπωση που αποκομίστηκε, από την εμπεριστατωμένη χρήση του Amiko TSC 1270! Δεν έχω διαβάσει κάποια αναφορά για το συγκεκριμένο όργανο! 

 

* Να σημειώσω ότι, μετά από αναζήτηση οργάνων που να έχουν τουλάχιστον τα βασικά στοιχεία ανίχνευσης, όπως π.χ. DVB-S/S2, DVB-T/T2 (Combo) ή στην περίπτωση εικόνας, συμπίεσης καί του πρότυπου "HEVC-H.265"!

** Δυστυχώς, απορρίπτω την δυνατότητα να λαμβάνει MultiStream σήματα, λόγω... περιορισμένων οικονομικών δυνατοτήτων, αν και γνωρίζω πως θα μ' εξυπηρετούσε το όργανο που βρήκα (Satlink ST 6986)!

Επεξεργάστηκε από neoktistos
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αυτό   ΕΔΩ    να πάρεις  έχει  7  ίντσες οθόνη   . Μάζεψε λεφτά και χτύπατο θα έχεις για πάντα ένα από τα καλύτερα μηχανάκια....και θα είσαι  ο πρώτος σε όλο τον νομό της Φλώρινας και περιχώρων.:classic_biggrin::classic_biggrin:

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής
2 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Αυτό   ΕΔΩ    να πάρεις  έχει  7  ίντσες οθόνη   . Μάζεψε λεφτά και χτύπατο θα έχεις για πάντα ένα από τα καλύτερα μηχανάκια....και θα είσαι  ο πρώτος σε όλο τον νομό της Φλώρινας και περιχώρων.:classic_biggrin::classic_biggrin:

Πολλά τα χρήματα για satlink.

Το DR που ανάφερα ποιο πάνω στο ali υπάρχει με 250 ευρώ, με φοβερό spectrum και ιδια ακρίβια στης μετρήσεις με τα promax.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, για την άμεση απάντησή σας! Όμως, όπως ανέφερα στις απαντήσεις, το... budget μου, είναι μέχρι το πολύ 230€, ήτοι, ταιριάζει η επιλογή του Δημήτρη, την οποία γνωρίζω βέβαια, αλλά δεν πωλείται στην χώρα μας! Γι' αυτό και προκαθόρισα τα προϊόντα που ανήκουν στο οικονομικό φάσμα (~150 έως 250€) που ανήκουν τα δύο οργανάκια!

Απλώς, θα ήθελα τις εντυπώσεις, απ' αυτά τα δύο κατά πρώτο λόγο και ανάλογα θα κρίνω!

Όσο για το DR.HD1000 Combo, διαβάζω και ξαναδιαβάζω το μήνυμα του Δημήτρη που ενημέρωσε, πως έδωσε το όργανο και... Απορώ πως δεν έχω "σπάσει το κεφάλι μου, στον τοίχο" (😁😁😁😁😁)!!!

Βέβαια, για το λεγάμενο, μου φάνηκε αρνητικό, που έχει μικρά γράμματα, όπως ανέφερε ο φίλος, Δημήτρης και... σε συνδυασμό που καί εγώ, έχω αρχίσει να βλέπω "ομίχλες" (κούραση ματιών), κάτι που έχει αρχίσει να προδίδει... πρόωρη γήρανση, το έχω σαν τελευταία επιλογή!!

Επεξεργάστηκε από neoktistos
Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...