Jump to content

Edision Multi-Finder DVB-S/C/T2 Messgerät und CCTV Tester


ioanis

Recommended Posts

  • Μέλος

Edision Multi-Finder DVB-S/C/T2 Messgerät und CCTV Tester

s-l1600.thumb.jpg.5e38f7faaa4bb46f7645344e38c8096a.jpg

Παιδιά .....μου  περίσσεψαν 260 ευρώ και πήγα και αγόρασα πριν μία εβδομάδα  αυτό εδώ το πεδιόμετρο......σε μιά πρώτη ματιά .....καλούτσικο μου φαίνεται ....είναι και HEVC 265 μετράει και τα επίγεια σήματα παίρνει και Bissκοτα  καθώς και cccam και γενικά έχει φώς σε πάρα πολλά κανάλια.

Το εργαλείο είναι Made in Greece.......Θέρμη Θεσσαλονίκης .....λέει.

 

https://www.ebay.de/itm/112873979566?epid=27015370093&hash=item1a47d03eae:g:jYYAAOSwvP9arMau

Edision Multi-Finder DVB-S/C/T2 Messgerät und CCTV Tester
 

Messen wie die Profis! Der Edision Multi-Finder macht das nun fu¨r jedermann moglich, er eignet sich zum Einmessen von DVB-S/DVB-S2/DVB-T/DVB-T2 und DVB-C Signalen. Der Multi-Finder unterstützt sogar die neue Empfangstechnik H.265/HEVC und dient außerdem als Tester für CCTV-Systeme wie AHD/CVI/TVI/CVBS. Der Multi-Finder ist voll HDTV tauglich, besitzt einen großen 7-Zoll LCD-Bildschirm, eine HDMI IN/OUT Funktion, einen wechselbaren 6300mAh-Lithium-Accu und ist kinderleicht zu bedienen.

 

Technische Daten:

Typ: Messgerät für Satelliten DVB-S/S2, Terrestrische DVB-T/T2, Kabel DVB-C Signale & CCTV-Tester

7-Zoll LCD Farbdisplay

H.265/HEVC Support

DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2, USALS und Unicable

Schneller Spektrum Analyzer

Konstellation Chart für DVB-S/S2 Signale

Transponderdatenanalyse fürDVB-S/S2 Signale

Azimut, Elevation & LNB Skew Tilt

6000 Speicherplatze TV & Radio Programme

Programmeditor und Favoritenlisten

CCTV Kamera Support: AHD/TVI/CVI/CVBS

DC-out 12V/1A

RS485 PTZ Control

HDMI & AV Eingang/Ausgang

Display Tasten mit Schnellzugriffsfunktion

Abnehmbare Lithium-Batterie 6300mAh

USB WiFi/WLAN (optional)

Anwendungen: YouTube, RSS, Wetter, WEB-TV

Ports: DC IN, ANT IN, LNB IN, LAN, HD OUT, AV OUT, RS485, RS232/AV IN, HD IN, BNC OUT, BNC IN, DC OUT, USB

Smartcard-Reader

Software Update: USB & HTTP

 

Lieferumfang:

Edision Multi-Finder

Transporttasche

Schutztasche

Fernbedienung

Auto-Ladegerät

Jack zu AV Kabel

Jack zu RS232 Kabel

BNC zu BNC Kabel

DC-out Adapterkabel

Netzteil

Bedienungsanleitung EN/DE/GR

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τού πέρασα λογισμικό από ΕΔΩ  και είδα φώς σε όλη την Digea καθώς και στα κανάλια της ΕΡΤ  στις 39 μοίρες σε όλα τα SD  και όσο για τα HD φως είδα μόνο στην ΕΡΤ 1 HD       σε  ΕΡΤ 2 HD       και σε  ΕΡΤ 3 HD  σκοτάδι   προφανώς το λογισμικό της SAT  SOFT  θέλει βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Γιάννη καλορίζικο το εργαλείο, καλές μετρήσεις!

Ειχα αγοράσει ένα πιο παλιά version πριν χρονια ομως. Την επόμενη ημέρα κι όλας το πούλησα. Αν μάθεις να δουλεύεις σε πεδιόμετρο με spectrum, μετά όλα τα υπόλοιπα σου φαίνονται παιδικά! Δεν μου άρεσε η ακρίβεια στης μετρήσεις του, ήταν αργό στης ενδείξεις, τώρα για spectrum φυσικά εκεί του έβαλα ενα μηδενικό. Εγω εχω αλλη άποψη σχετικά με τα πεδιόμετρα. Οκ μπορεί να εχει lan να εχει usb να εχει υποδοχή για να διαβάσει κάρτες, να παίρνει κλειδια και όλα τα σχετικά. Αλλα ένα καλό οργανο για τον τεχνικό - εγκαταστάτη πρέπει να ειναι αξιόπιστο να ειναι γρήγορο και να εχει ακρίβεια στης μετρήσεις. Προσωπική μου άποψη πάντα τα εξτρα όλα αυτά τα βλέπω σαν περιττά Το συγκεκριμένο ειναι απλά ένας φορητός δέκτης.

Αν είχα σήμερα 250 ευρώ θα αγόραζα αυτό εδώ το ρώσικο μαζί με ένα tablet. Εύρεση δορυφόρου σε 5-10 sec το πολύ. Ταχύτητα απόκρισης spectrum 120 msec όση εχoυν και τα επαγγελματικά promax.

https://dr-hd.com/product/satfinders/drhd-500-combo.html

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Η αλήθεια είναι όντως ότι περισσότερο μοιάζει με δέκτη  παρά με πεδιόμετρο αλλά δεν με πειράζει γιατί ήθελα να το αποκτήσω  το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το .......βάρος του ,  άλλωστε το αγόρασα από ......μεράκι...έτσι κι αλλιώς έχω στην κατοχή μου άλλα δύο πεδιόμετρα ....το Satlink  WS 6912 καθώς και το Satlink WS 6951.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Και αυτό   ΕΔΩείναι καλό εργαλείο και μάλιστα  με λιγότερα χρήματα  και με πολλά έξτρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Μέλος

Multi-Finder_01.thumb.jpg.f88a6961f13c9cc11faf0e6461048927.jpg

Λοιπόν......με το MULTI  FINDER έχω το εξής πρόβλημα : Μέχρι τώρα και με λογισμικό από ΕΔΩ δούλευε κανονικά η Digea...με την αλλαγή όμως που έγινε στην συχνότητα σε 12737 είπα να ενημερώσω το πεδιόμετρο και του έβαλα λοιπόν την συχνότητα και κατέβασα   τα κανάλια και φυσικά ΄θέλοντας να δω φώς στα κανάλια του περνάω τα Bissκοτα πατώντας όμως  το ΟΚ  για να γίνει η αποθήκευση δεν ανταποκρίνεται ..... δεν τα αποθηκεύει τα bissκοτα  ....όλες τις άλλες αλλαγές που χρειάστηκε να κάνω τις αποθηκεύει μια χαρά. Δοκίμασα όλα τα διαθέσιμα λογισμικά απο το  sat-soft με τα ίδια δυστυχώς αποτελέσματα.  Δεν αποθηκεύει τα κλ....α. Όποια ιδέα έχετε....δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Εχω μια μικρή απορία! Ενα πεδιομετρο - satfinder ειναι για εύρεση σήματος και ρύθμιση της κεραίας. Ποιος ο λόγος να έχουμε εικόνα ? Σε τι μας χρησιμεύει? Να δούμε τι πιάσαμε? :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εεεε...ναι .....αφού μπορεί να αναπαράγει και την εικόνα από ένα κλειδωμένο κανάλι ...γιατί όχι; Το θέμα αγαπητέ Δημήτρη είναι γιατί δεν αποθηκεύει τις αλλαγές που κάνω στα κλει...α ; ψιλιάζομαι  πώς  κάτι στο λογισμικό δεν πάει καλά. Σαν πεδιόμετρο  όμως μιά χαρά είναι .Ευελπιστώ στο επόμενο χρονικό διάστημα να κυκλοφορήσει κάποιο νέο λογισμικό και να διορθωθεί η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Λοιπόν.....έκανα το εξής απλό : Αντέγραψα  μόνο  τα κανάλια :classic_biggrin: (  τα μετέφερα με usb  stick στό πεδιόμετρο) από έναν δέκτη Piccollino   Edision  και Ωωωω!!! του θαύματος τα κανάλια με την καινούργια συχνότητα  12737  έφεραν φώς  και στο πεδιόμετρο  και για έναν παράξενο λόγο ταυτόχρονα με τα κανάλια μεταφέρθηκαν και τα κλει...α ..........αυτό δεν είναι λίγο ....κουλό  παίδες ;:k05115:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιάννη.

Καθόλου κουλό... νομίζω.

Θα ήθελα να μάθω, τί λογισμικό έχει;

Το δικό του ή είναι στυλ "Enigma";

Με ποιο πρόγραμμα διαχειρίζονται τα δεδομένα του, στον υπολογιστή; Μήπως είναι παρόμοιο με τους δέκτες της (EDISION) ;

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Το λογισμικό είναι αυτό εδώ από το http://sat-soft.net/index.php/122-multi-finder/123-software

Multi-finder_v.1064.zip

Η λίστα καναλιών όμως είναι από τον δέκτη Piccollino  Edision (  η τιμή του στα 37,90 ευρώ)  που σαν δέκτης δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από άλλους πιό ακριβούς ....παρεμπιπτόντως να πω ότι εχθές του πέρασα και cccam για έναν χρόνο και δεν ξέρω τι να πρωτο δώ.

2056637172_2021-11-05085404.thumb.png.a6daece6d85fd6a305b540a2c319860d.png

Θεωρώ με το ΄ίδιο πρόγραμμα  ( δεν γνωρίζω πιό) μια και περισσότερο είναι δέκτης και λιγότερο πεδιόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...