Jump to content

Σωστή εισαγωγή links στο μήνυμά μας

Αξιολογήστε το θέμα


WebMaster

Recommended Posts

  • Super Συντονιστής

Σωστή εισαγωγή links στο μήνυμά μας. 

Θα περιγράψω παρακάτω τον σωστό τρόπο εισαγωγής συνδέσμου (link) στα μηνύματά μας και καλό θα είναι να ακολουθείτε όλοι αυτή την διαδικασία.

Ενα απλό copy paste σε ένα σύνδεσμο στο forum, δεν είναι σωστό και πολλές φόρες φέρνει αποτελέσματα που οπτικός χαλάει όλο το μήνυμα. Ο ένας λόγος ειναι ότι πολλές φορές ενα λινκ περιεχέι πολλούς χαρακτήρες κάτι σαν αυτό το παρακάτω παράδειγμα. Αυτό το έκανα με απλό copy paste στο μήνυμα. 

https://www.ebay.de/itm/Amiko-X-Finder-2-Messgerat-Sat-Finder-Satelliten-Messgerat-DVB-S2-DVB-C-DVB-T2/162237751942?hash=item25c61fa286:g:M8MAAOSw4shX~5Bt:rk:1:pf:0

Άλλες φορές βγάζει πολλά σύμβολα ακαταλαβίστικα λόγο που πχ ο ie αλλα και ο edge δεν υποστηρίζουν ελληνικά και στο μηνυμα βγαζει κάτι σαν το παρακάτω.

 

likn ie.PNG

 

Ο σωστός τρόπος λοιπών links στο forum ειναι ο παρακάτω.

Στο επεξεργαστή κειμένου εδώ που συντάσσουμε το μήνυμα δηλαδή πατάμε από το κεντρικό μενού το εικονίδιο αυτό με τον σύνδεσμο.

link1.png

 

Αυτό ανοιγει το παρακάτω παράθυρο.

link3.PNG

Στο πάνω πεδίο γράφουμε η κάνουμε paste το λινκ που θέλουμε οπως ακριβώς ειναι. Στο κάτω πεδίο γράφουμε μια ανάλογη περιγραφή. Στο παράδειγμα το λινκ που εχω βάλει αφορά το amiko x finder και το λινκ είναι αυτό ακριβώς που εχω βάλει στην αρχή του μηνύματος. Οταν τέλος πατήσουμε "εισαγωγή στο μηνυμα" το αποτέλεσμα αντί όλου αυτού του κατεβατού με τα σύμβολα ειναι το παρακάτω.

Amiko x finder

Όπως βλέπετε το αποτέλεσμα ειναι πολύ καλύτερο και δεν χαλάει το μηνυμα. Θα παρακαλούσα να εφαρμόσετε όλοι αυτόν τον τρόπο εισαγωγής.

Ο Admin

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Την έχω εφαρμόσει από την πρώτη στιγμή που ανέβασα κάποιο σύνδεσμο ( λινκ ) Τάκη!! Είναι πολύ εξυπηρετικό, και στο μάτι πολύ ποιο άνετο! 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
On 29/11/2018 at 11:21 ΠΜ, Ο Admin έγραψε

Σωστή εισαγωγή links στο μήνυμά μας. 

Θα περιγράψω παρακάτω τον σωστό τρόπο εισαγωγής συνδέσμου (link) στα μηνύματά μας και καλό θα είναι να ακολουθείτε όλοι αυτή την διαδικασία.

Ενα απλό copy paste σε ένα σύνδεσμο στο forum, δεν είναι σωστό και πολλές φόρες φέρνει αποτελέσματα που οπτικός χαλάει όλο το μήνυμα. Ο ένας λόγος ειναι ότι πολλές φορές ενα λινκ περιεχέι πολλούς χαρακτήρες κάτι σαν αυτό το παρακάτω παράδειγμα. Αυτό το έκανα με απλό copy paste στο μήνυμα. 

https://www.ebay.de/itm/Amiko-X-Finder-2-Messgerat-Sat-Finder-Satelliten-Messgerat-DVB-S2-DVB-C-DVB-T2/162237751942?hash=item25c61fa286:g:M8MAAOSw4shX~5Bt:rk:1:pf:0

Άλλες φορές βγάζει πολλά σύμβολα ακαταλαβίστικα λόγο που πχ ο ie αλλα και ο edge δεν υποστηρίζουν ελληνικά και στο μηνυμα βγαζει κάτι σαν το παρακάτω.

 

likn ie.PNG

 

Ο σωστός τρόπος λοιπών links στο forum ειναι ο παρακάτω.

Στο επεξεργαστή κειμένου εδώ που συντάσσουμε το μήνυμα δηλαδή πατάμε από το κεντρικό μενού το εικονίδιο αυτό με τον σύνδεσμο.

link1.png

 

Αυτό ανοιγει το παρακάτω παράθυρο.

link3.PNG

Στο πάνω πεδίο γράφουμε η κάνουμε paste το λινκ που θέλουμε οπως ακριβώς ειναι. Στο κάτω πεδίο γράφουμε μια ανάλογη περιγραφή. Στο παράδειγμα το λινκ που εχω βάλει αφορά το amiko x finder και το λινκ είναι αυτό ακριβώς που εχω βάλει στην αρχή του μηνύματος. Οταν τέλος πατήσουμε "εισαγωγή στο μηνυμα" το αποτέλεσμα αντί όλου αυτού του κατεβατού με τα σύμβολα ειναι το παρακάτω.

Amiko x finder

Όπως βλέπετε το αποτέλεσμα ειναι πολύ καλύτερο και δεν χαλάει το μηνυμα. Θα παρακαλούσα να εφαρμόσετε όλοι αυτόν τον τρόπο εισαγωγής.

Ο Admin

Ακολούθησα αυτά που έγραψες και όντως το βρήκα πολύ καλό  αφού πρώτα έκανα και ένα τεστ για να δω τι παίζει. Thanks Takis

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Είναι χρήσιμος τρόπος εισαγωγής λίνκ, καλύτερος απότι σε αλλα σαιτ γιατι μπορει να σημειωσεις φράση που σενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προσπάθησα να βάλω σύνδεσμο (σ.σ. link) για να φαίνεται το βίντεο από το YouTube,

όπως το πετυχαίνει ο φίλος, ο Τάσος, χωρίς αποτέλεσμα.

Υπάρχει ο σωστός τρόπος (δεν το έχω παρατηρήσει στο site);

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής
Στής 9/2/2019 καί ώρα 10:18 ΜΜ, Ο neoktistos έγραψε

Προσπάθησα να βάλω σύνδεσμο (σ.σ. link) για να φαίνεται το βίντεο από το YouTube,

όπως το πετυχαίνει ο φίλος, ο Τάσος, χωρίς αποτέλεσμα.

Υπάρχει ο σωστός τρόπος (δεν το έχω παρατηρήσει στο site);

Όταν εχουμε να κάνουμε με video κάνουμε απλά επικόλληση το λινκ, δεν χρειάζεται κάτι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...