Jump to content

Βοήθεια για Εύρεση του Δορυφόρου Eutelsat 3b

Αξιολογήστε το θέμα


kostas1

Recommended Posts

  • Μέλος

Την 12130  V 27500 την τσιμπάς  απο τον δορυφόρο Astra 4A / SES-5 όσο για τα υπόλοιπα σήματα τα ίδια έχω και εγώ εδώ......δές τις εικόνες.Εσύ δεν είσαι  100%  τις 100% κεντραρισμένος στον Eutelsat 3b αλλά αφού είσαι ικανοποιημένος  άστα όπως είναι.

20210212_141631.thumb.jpg.371f603bbc95e79b9d2643f4cee19417.jpg

20210212_140432.thumb.jpg.93310714dedb0a5497cc24bcc6bf843e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο, τώρα που βλέπω τους πίνακες του Astra 4A στο Lyngsat... Είναι μια από τις συχνότητες του πακέτου της SES Ukraine. Τελικά πολύ ιδιόρυθμος αυτός ο Eutelsat 3B...

Επεξεργάστηκε από savvas70
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάγκες μόλις κατάλαβα ότι πρέπει να αλλάξω μέρος την κεραία .η βεράντα μου κάνει την ζημιά 

Καινούργιος μαθαίνουμε σιγά σιγά 

IMG_20210212_180614.jpg

Link to comment
Share on other sites

33 % μέχρι 37 %παραπανο δεν πάει

IMG_20210212_184555.jpg

Link to comment
Share on other sites

33% ποιότητα σήματος σημαίνει σπασίματα στην εικόνα...

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Αν ήταν θέμα της πλάκας και έπεφτε η νοητή ευθεία του δορυφόρου πιάνω της, δεν θα είχες καθόλου σήμα, ισως ομως να ειναι και αυτό. Μειωμένο σήμα συνήθως σημαίνει αρρύθμιστο κατοπτρο η και LNB, πρόβλημα στο ίδιο το lnb, τέλος πρόβλημα στο καλώδιο. 

Η συγκεκριμένη εφαρμογή σου δίχνει μέσω της κάμερας που ειναι οι δορυφόροι.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.satellitedirector.satellitefinder.satfinderpro.dishpoiner.azimuth&hl=el

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Καλημέρα σ'όλους από την Μεγαλόνησο. Χαίρομαι να βλέπω δορυφομανείς με μεράκι !!!!
Σίγουρα η λήψη ενός δορυφόρου έχει πολλές παραμέτρους για να είναι όσο το δυνατό καλύτερη. Βέβαια ο κάθε δέκτης παρουσιάζει την λήψη ενός tp σύμφωνα με τα δικά του δεδομένα. Πάντως ο Eutel 3B δεν είναι και ο πιο ισχυρός δορυφόρος για την Μεγαλόνησο όπου μένω. Παλιά είχα καταφέρει με 80εκ αλλά από τότε μπορεί και να έχουνε αλλάξει τα δεδομένα. Σίγουρα ο συνδιασμός καλής κεραίας , LNB και καλωδίου θα έχουμε και καλύτερο αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Και η λήψη μου με 2.1μ

3.1E - 12738 Hor ( Digea Greece ) with 2.1m.png

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μία συχνότητα με καλό σήμα που θα σας βοηθήσει στην πιο εύκολη λήψη του δορυφόρου
Watan TV - Iraq

 

3.1E - 11688 Hor ( Watan TV ) with 2.1m.png

Link to comment
Share on other sites

Η συχνότητα 11687Η του ιρακινού W.TV είναι ίσως η πιο ισχυρή του δορυφόρου. Εμένα με 90άρι (όχι και τόσο κεντραρισμένο πιάτο) μου βγάζει άνετα 90% ποιότητα και 82% ένταση σήματος. Φαντάζομαι Κύπρο, εσύ έχεις πολύ μεγαλύτερο πιάτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
55 λεπτά πριν, Ο savvas70 έγραψε

Η συχνότητα 11687Η του ιρακινού W.TV είναι ίσως η πιο ισχυρή του δορυφόρου. Εμένα με 90άρι (όχι και τόσο κεντραρισμένο πιάτο) μου βγάζει άνετα 90% ποιότητα και 82% ένταση σήματος. Φαντάζομαι Κύπρο, εσύ έχεις πολύ μεγαλύτερο πιάτο.

Ναι φίλε Σάββα την λήψη την έκανα με 2.1μ κεραία

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τις συχνότητες της Digea  τις έχω κατεβάσει και με 70αρι κάτοπτρο με ποιότητα σήματος 68%  και lnb από το .....καλάθι  και με δέκτη   PICCOLLINO S2 (H.265/HEVC) .

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
15 ωρες πριν , Ο kostas1 έγραψε

33 % μέχρι 37 %παραπανο δεν πάει

IMG_20210212_184555.jpg

Πάει  και πάρα  πάει   :classic_biggrin:..... αν το ρυθμίσεις  καλά όχι μόνο το κάτοπτρο αλλά και το lnb τότε θα έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα.....υπομονή  και επιμονή θέλει  και όταν τα καταφέρεις θα νοιώσεις μια ικανοποίηση που τα κατάφερες μόνος σου. Αν ήξερες τι κρύο και τι βροχή έχω φάει φίλε μου για να φέρω θετικό αποτέλεσμα δεν περιγράφεται........την επόμενη φώτο που θα ανεβάσεις θέλω να δώ την μπάρα τουλάχιστον στο 75 %......καλή προσπάθεια.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι λίγο σπάρος και βαριέμαι εύκολα 

Αλλά με το χιόνι που ρίχνει που να κάτσεις έξω της επόμενες μέρες θα το δω

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
1 ώρα πριν, Ο kostas1 έγραψε

Εγώ είμαι λίγο σπάρος και βαριέμαι εύκολα 

Αλλά με το χιόνι που ρίχνει που να κάτσεις έξω της επόμενες μέρες θα το δω

Αααα!!!!  κατάλαβα.....άμα κάτσεις  ξεχνάς να σηκωθείς.....πιάνεις μούχλα δηλαδή  :classic_biggrin::classic_biggrin::classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και έτσι ρε συ 

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαράκια για web tv τι παίζει πως λειτουργεί 

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Κώστα για να μην τα βάζουμε ολα μαζί εδω η webtv ειναι κατι διαφορετικό και δεν αφορα το παρών θέμα. Οπότε άνοιξε νεα ερώτηση στην ανάλογη ενότητα του forum και ρώτα τι ακριβώς θες να μάθεις. :classic_rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οκ φίλε σόρρυ

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
12 ωρες πριν , Ο kostas1 έγραψε

Ρε φιλαράκια για web tv τι παίζει πως λειτουργεί 

Άνοιξε καινούργιο θέμα ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Θα πρότεινα στον διαχειριστή αν γίνεται όλη την παραπάνω κουβέντα να την μεταφέρει στο σωστό νήμα  ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής
4 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Θα πρότεινα στον διαχειριστή αν γίνεται όλη την παραπάνω κουβέντα να την μεταφέρει στο σωστό νήμα  ΕΔΩ

Οκ θα γινει. 

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...