Jump to content

Βοήθεια για Εύρεση του Δορυφόρου Eutelsat 3b

Αξιολογήστε το θέμα


kostas1

Recommended Posts

Ρε φιλαράκια που να βάλω της ένδειξης για να έχω 40 μοιρες 

Είναι από τα πρώτα πιάτα της νοβα

IMG_20210206_160819.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Κωστα οι 39,6 μοίρες ανύψωση που χειμάζεται ο eutelsat 3b στην περιοχή σου αλλα και γενικά ολοι οι αλλοι δορυφόροι, ισχύει μόνο αν η βάση - ιστός του πιάτου ειναι απόλυτα κάθετος με αλφάδι. Αν χάνει μερικες μοίρες πχ 1-2 δεν υπαρχει προβλημα. Αν ομως ειναι ας πούμε 5+ τότε οι μοίρες αλλάζουν ανάλογα. 

Τον έχεις αλφαδιάσει τον ιστο? Αν οχι μπορείς να το κάνεις?

Το πάτο πριν λύσεις της βίδες και το γυρίσεις έβαλες τίποτα σημάδια ώστε να το φέρεις αν χρειαστεί πίσω?

Στο πάτο που είχες βάλει υπολογίζουμε μάλλον την μεγάλη γραμμή δηλαδή την αριστερή.

Μια λύση που προτείνω ειναι. Αν υπάρχει δυνατότητα να ανεβάσεις τον δέκτη σου στην ταράτσα μαζί με μια μικρή tv ώστε να βλέπεις το σήμα. Αν μπορείς να τό κάνεις καλο ειναι να μπεις στο μενού που μετράει το σήμα, να επιλέξεις τον hotbirt 13ε για αρχή μια και ειναι εύκολος στην λήψη. Αν τον βρεις μετά θα δούμε για της 3,2 μοιίρες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει παρά πολλούς δορυφόρους astra hotdirt  eutelsat 6η 9 δεν θυμάμαι thor και μερικούς άλλους αυτόν τον σκασμενο των eutelsat3b δεν πετυχενο λες και μου παίζει κρυφτό 

Και σκέφτομαι αφού πιάνει αυτούς στο ύψος οκ θα είμαι 

Απλά νωμιζο θα με βοηθούσε να ξέρω  την σειρά που είναι για να ξέρω αν βρω παράδειγμα τον thor μετά είναι ο eutelsat 3b

Επεξεργάστηκε από kostas1
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Καλημέρα. Αυτά που ρωτάς υπάρχουν στο site satlex που εχω αναφέρει μερικά μηνύματα ποιο πανω. Το ειδες καθόλου? Μαλλων οχι απ οτι καταλαβαίνω η δεν του ΄έδωσες την ανάλογη σημασια. Οι δορυφόροι ειναι σε τόξο και ο καθένας εχει δικές του μοίρες ανύψωσης και δεν ειναι σε ευθεία γραμμή. Στο satlex όταν επιλέγεις τον δορυφόρο που θες βγαζει εκτός των άλλων πολυ σημαντικών πληροφοριών, και την εικόνα με την θέση του στον ορίζοντα.

Στην περιοχή σου ο κεντρικός δορυφόρος αυτός που ειναι στο ψηλότερο του τόξου (του πάτου δηλαδή) ειναι ο Eutelsat 21,5E. (φώτο 3). Από εκεί και μετά είτε πας ανατολικά είτε δυτικά το πάτο αρχίζει και κατεβαίνει ανάλογα.

Φώτο 1 ειναι ο hotbirt 13,Ε εκεί που ήταν το πάτο σου στην αρχή.

Φώτο 2 ειναι αυτός που ζητάς. 3,1Ε

 

hot-b.PNG

sat1.PNG

sat2.PNG

Link to comment
Share on other sites

Οκ τα είδα και ευχάριστο φίλε τώρα σίγουρα θα των βρω 

Μου έδωσες πολύ παραστατικά να καταλάβω τι παίζει 

Ευχαριστώ για την υπομονή σου 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Αν θες περιέγραψε μας με ποιο τρόπο προσπαθείς να τον βρεις, τι κινήσεις κάνεις. Ισως κάνεις κάτι λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

Εστίασα νότια βάζω της μοίρες ας πούμε στο 39 και πάω το κάτοπτρο σιγά σιγά από αριστερά στα δεξιά 

Μετά ανεβάζω μια μοίρα πάνω και κανό από τα δεξιά στα αριστερά 

Τον δέκτη τον έχω εκεί δίπλα στην κεραία με μια μικρή τν με βλέπω αν θα ανέβουν η μπάρες 

Αλλά μπα τίποτα 

 

Επεξεργάστηκε από kostas1
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Εισαι Κοζάνη, η διεύθυνση ποια ειναι.? Να την βρω στον χάρτη να σου πω που περίπου πρέπει να κοιτάζει το πιάτο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι μέσα στην πόλη φίλε 

Σε χωριό και δεν υπάρχουν διεύθυνσης .και δεν ξέρω με πιο τρόπο θα μπορούσα να σου πω που ακριβώς είμαι 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Μπορείς μέσω του goole maps. Ψάξε στον χάρτη να βρεις το σπιτι σου. Κρατώντας πατημένο το αριστερό του mouse μετακινείς τον χάρτη, και με  το + - δεξιά κάτω κάνεις zoom in out.

https://www.google.com/maps/place/Κοζάνη+501+00/@40.2989955,21.7898613,405m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x1359d26d8d3e3747:0x42ecab4d6e0dd9dd!8m2!3d40.3005586!4d21.7887737

Link to comment
Share on other sites

Ναι την ξέρω την εφαρμογή θες της συντεταγμένες 

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Ναι γεωγραφικό μήκος και πλάτος. 

Link to comment
Share on other sites

40.257632.  21799428

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Δεν μπορώ να το βρω. Ψάξε με το site https://www.dishpointer.com/ που σου εχω πει να το βρεις και θα σου δείξει περίπου που να κοιτάζει το πάτο.

Aπο εκεί που ήταν το πιάτο παλιά έπρεπε να το κατεβάσεις μόλεις 3,5 μοίρες και να το γυρίσεις περιπου 13 μοίρες προς τα δυτικά. Εσυ του άλλαξες τα φώτα και το πήγες 22 μοίρες χαμηλότερα! Και το χειροτερο ειναι οτι δεν έβαλλες σημάδι από εκεί που ήταν πριν το πειράξεις.

Ετσι όπως ήρθαν τα πράγματα μοναδική λύση που μπορεί να βοηθήσει ειναι να βάλεις αλφάδι στην βάση. Μετά να βάλεις την σωστή ανύψωση στο πάτο και μετά να παίξεις μονο με το ανατολικά - δυτικά να τον βρεις. Διαφορετικά ψάχνεις βελόνα στα άχυρα που λένε! 

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά από πολλή προσπάθεια των βρήκα των eutelsat 3b

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μπραβο. Βλεπεις πια ολα τα  ελληνικα καναλια στον Εutelsat 3Β? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε οκ τα κανάλια της digia ναι.

Δεν είναι HD όμως 

Και πολύ λίγα κανάλια ξένα είδα 180 κάτι αν θυμάμαι καλά 

Παίζει κάτι να ξεκλειδώσει κάποιος κάποια κανάλια για περισσότερες επιλογές

 

Επεξεργάστηκε από kostas1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα ελληνικά κανάλια της DIGEA, στον Eutelsat 3B υπάρχουν και αρκετά ελεύθερα ουκρανικά κανάλια γενικού περιεχομένου, κάποια από αυτά είναι και HD!

Επεξεργάστηκε από savvas70
Link to comment
Share on other sites

Περίμενα να είναι HD 

Όπως και της ΕΡΤ στων δορυφόρο της 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ωρες πριν , Ο kostas1 έγραψε

Περίμενα να είναι HD 

Όπως και της ΕΡΤ στων δορυφόρο της 

Aναμένεται τα κανάλια της DIGEA να εκπέμπουν και στο δορυφόρο σε HD μέχρι το Σεπτέβρη με την πλήρη ψηφιακή μετάβαση. Γι αυτό άλλωστε εκπέμπουν εις διπλού σε τρίτη συχνότητα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
12 ωρες πριν , Ο kostas1 έγραψε

Ναι φίλε οκ τα κανάλια της digia ναι.

Δεν είναι HD όμως 

Και πολύ λίγα κανάλια ξένα είδα 180 κάτι αν θυμάμαι καλά 

Παίζει κάτι να ξεκλειδώσει κάποιος κάποια κανάλια για περισσότερες επιλογές

 

Αν κατάλαβα καλά έχεις κατεβάσει 180 κανάλια συνολικά ; αν ναί..τότε τα κατέβασες με τυφλή ανίχνευση και έχεις τσιμπήσει συχνότητες από τους διπλανούς δορυφόρους .....ο  Εutelsat 3Β  δεν κουβαλάει τόσα κανάλια.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Χαίρομαι που τελικά τα κατάφερες! :default_post_thumbup:

Δοκίμασε να κεντράρεις καλυτέρα το κάτοπτρο. Πρέπει πιέζοντας το ελαφρά προς της 4 κατευθύνσεις, πάνω κάτω, αριστερά δεξιά, το σήμα να κατεβαίνει. Αν. αντίθετα ανεβαίνει προς μια κατεύθυνση η και παραπάνω, τότε δεν είσαι σωστά. Μόνο τότε είχες κεντράρει σωστά τον δορυφόρο. Τέλος πρέπει να ρυθμίσεις και την στροφή του LNB για να έχεις το μέγιστο σήμα. 

Link to comment
Share on other sites

Πιο πάνω δεν πάει φίλε Δημήτρη .αλλά νομίζω ότι είναι μια χαρά 

IMG_20210211_172025.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αυτή η συχνότητα είναι απο τον BulgariaSat-1 @ 1.9° East και όχι απο τον Eutelsat 3b αλλά επειδή οι δύο τροχιακές θέσεις είναι πολύ κοντά κατεβαίνουν και οι δύο δορυφόεοι με το ίδιο lnb.Δές  ......ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ανέβασε φώτο με τα σήματα της Digea ....απο τις συχνότητες 12702....12720  και 12738 να δούμε με τι ποιότητα σήματος τις κατεβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην Πάφο της Κύπρου, με δέκτη ΑΜΙΚΟ ΜΙRA και πιάτο 90 εκ. HUMAX μου βγάζει στην 12702Η 71% ποιότητα σήματος, στην 12720Η 52% και στην 12737Η 56%.

Επεξεργάστηκε από savvas70
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Το diseqc1.0 γιατί το έχεις ενεργοποιημένο? Ένα lnb δεν έχεις? 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

 

14 ωρες πριν , Ο savvas70 έγραψε

Εμένα στην Πάφο της Κύπρου, με δέκτη ΑΜΙΚΟ ΜΙRA και πιάτο 90 εκ. HUMAX μου βγάζει στην 12702Η 71% ποιότητα σήματος, στην 12720Η 52% και στην 12737Η 56%.

Σάββα χαμηλούτσικα  είναι τα σήματα σου, εγώ με τήν ίδια διάμετρο κάτοπτρο έχω τα παρακάτω αποτελέσματα στην Digea.

20210212_084339.thumb.jpg.655458b109d226b3f797c824ec6454c6.jpg

20210212_084353.thumb.jpg.2c2db81ab98099f2cc73e2e5aca219bb.jpg

20210212_084409.thumb.jpg.6827bcc6560f60718164a06a8194f127.jpg

Δές και μιά συχνότητα απο τον  BulgariaSat-1 @ 1.9° East.

 

20210212_084256.thumb.jpg.90d92b02b27745a2c328f2a7edd5018c.jpg

Όπως είπα και παραπάνω  ο δορυφόρος  Eutelsat 3b  και ο δορυφόρος   BulgariaSat-1 @ 1.9°  κατεβαίνουν με ένα LNB.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

 Ιωάννη, μάλλον  στη Γερμανία και γενικά στη κεντρική Ευρώπη η συγκεκριμένη δέσμη με τους αναμεταδότες της DIGEA έχει πιο δυνατό σήμα από ότι στην Κύπρο και Μέση Ανατολή. Στον συγκεκριμένο δορυφόρο (Εutelsat 3B) λάμβανω πολύ ισχυρούς αναμεταδότες όπως π.χ. η 11687Η με το αραβόφωνο W.TV WATEN με ποιότητα 90%, η 12130V με κανάλια της Ουκρανίας και ποιότητα 83%, η 11679Η με τα ιρανικά IRIN και το κρατικό της Συρίας με 81% και άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα , Ο savvas70 έγραψε

 Ιωάννη, μάλλον  στη Γερμανία και γενικά στη κεντρική Ευρώπη η συγκεκριμένη δέσμη με τους αναμεταδότες της DIGEA έχει πιο δυνατό σήμα από ότι στην Κύπρο και Μέση Ανατολή. Στον συγκεκριμένο δορυφόρο (Εutelsat 3B) λάμβανω πολύ ισχυρούς αναμεταδότες όπως π.χ. η 11687Η με το αραβόφωνο W.TV WATEN με ποιότητα 90%, η 12130V με κανάλια της Ουκρανίας και ποιότητα 83%, η 11679Η με τα ιρανικά IRIN και το κρατικό της Συρίας με 81% και άλλες.

 

Photo1488.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...