Jump to content
  • 0
neoktistos

Ανανέωση εγκατάστασης υλικών λήψης τηλεοπτικών σημάτων (γενικά)

Ερώτηση

Καλησπέρα σας.

Έχω αναφερθεί κατά καιρούς (καί εδώ) σε λήψεις σημάτων επίγειων εκπομπών (ψηφιακών καί αναλογικών).

Θα ήθελα να πάρω κάποιες πληροφορίες σχετικά με κάποια υλικά ανά κατηγορία ή βαθμού-σημείου εγκατάστασης.

Η εγκατάσταση που μ' ενδιαφέρει, είναι στο πατρικό μου, όπου έχει μια κεραία τύπου χελιδόνα και κλειστού διπόλου 

(σ.σ. δεν μπορώ να βρώ ακριβή και καθαρή εικόνα στο internet, ούτε ποιανής εταιρίας είναι), που είναι η πιό μεγάλη στο τύπο της, δηλαδή θεωρητικά

για περιοχές με δύσκολη - ασθενή λήψη μακρινών επίγειων πομπών.

Επίσης, στο ίδιο μέρος ή μάλλον στην ταράτσα του σπιτιού, έχω και εγκατεστημένη κεραία - κάτοπτρο (αυτήν που ανέφερα κατά καιρούς)

για δορυφορικές λήψεις, χωρίς το μοτέρ που είχε (θα το συζητήσω σε άλλο θέμα).

Το πρώτο θέμα που μ' ενδιαφέρει είναι το θέμα ενισχυτή.

Έχω διαβάσει θεωρητικά από το διαδίκτυο, ότι ο οποιοσδήποτε ενισχυτής,

θα πρέπει να τοποθετείται κοντά στην κεραία και πάνω σ' αυτό είναι η πρώτη μου, ερώτηση που θα παραθέσω παρακάτω για να μην μακρηγορήσω.

Το δεύτερο ερώτημά μου, έχει να κάνει με τον τύπο του ενισχυτή (βρίσκομαι ανάμεσα σε δύο).

Ο ένας τύπος ενισχυτή, έχει να κάνει με την σύνδεση με το κάτοπτρο (από την απάντηση κάποιου από 'σάς εξαρτάται η τελική επιλογή μου)

και ο άλλος είναι για να συνδέσω 2 UHF κεραίες + 1 VHF + 1 FM ή (Ch. 2-3-4 VHF) όπως αναφέρονται σε κάποιες εταιρίες.

Οι πρώτες μου απορίες είναι:

1. Έχω ψάξει και βρει στο internet, ενισχυτές που ενσωματώνουν και σύνδεση με δορυφορικό κάτοπτρο.

    α)  Αξίζει η επιλογή τους, κυρίως από θέμα απωλειών σήματος;

    β)  Εαν τοποθετήσω μοτέρ, θα είναι ομαλή η λειτουργία του όλου συστήματος;

 

2.  Τελικά έχει νόημα (ή  απαραίτητη) η απόσταση ενισχυτή - κεραίας και ποιά στο περίπου

     θα πρέπει να είναι, δεδομένου ότι ο ιστός της κεραίας -όπως και τώρα- θα έχει ύψος κοντά στα 3 ~ 3 1/2 μ.;

 

 

Επεξεργάστηκε από neoktistos
Διόρθωση

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Recommended Posts

  • 0

Πριν απαντήσω θέλω να ρωτησω κάτι.. Ποιος ο λόγος να μπλέξεις με τόσες κεραιες? Τι ακριβώς θες να πιάσεις?

Τους ενισχυτές με είσοδο  sat καλύτερα να τους ξεχάσεις, δεν εχω βάλει πότε και δεν νομίζω ότι προσφέρουν κατι και αν έχεις και μοτέρ το θέμα θα μπλέξει Οι λύσεις ειναι δυο.Η κατεβάζεις 2 ανεξάρτητα καλώδια εν για επιγεια και άλλο ένα για τα δορυφορικά, και η δεύτερη με ενα μόνο καλώδιο δορυφορικό που μέσα θα ρίξεις επιγεια και δορυφορικά. 

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 
  • 0

Ξέχασα να γράψω κάτι. Η απόσταση του ενισχυτη τοποθετείτε περιπου 1,5  μέτρο από το έδαφος (την πλάκα).Αν μπει πολυ ψηλά δεν θα υπαρχει εύκολη πρόσβαση σε μελλοντική πχ ρύθμιση η αντικατάσταση του.Αν από την αλλη μπει πολυ μακριά από την κεραία δεν θα εχει σωστή απόδοση λόγο απώλειας του καλωδίου.

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 
  • 0

Καλησπέρα, φίλε και σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Εξήγησέ μου, λίγο την τελευταία λύση που προτείνεις.

Καταρχήν, για την επίγεια λήψη.

Αυτή τη στιγμή, η κεραία (UHF) λαμβάνει κοιτάζοντας προς Χορτιάτη, ενώ όπως κοιτάει Νοτιο-Ανατολικά με το βουνό προς Νότο (και προς Βορρά), λαμβάνει αρκετά καλά (σχεδόν όλη την ημέρα) και κανάλια από Δυτική Μακεδονία (συχν. 47-52) και... για την. VHF (καν. 4 VHF) κεραία που υπάρχει και κοιτά προς Δύση, λάμβανε το πρώτο κρατικό των Σκοπίων (αναλογικά όμως), που όμως, δεν μ' ενδιαφέρει εμένα προσωπικά. Αυτό που μάλλον είχε ενδιαφέρον, ήταν οι λήψεις και πάντα αναλογικά κι από άλλες χώρες, απ' όλες τις κατευθύνσεις, όπως Ανατολικά (π.χ. Συρία) Δυτικά (π.χ. Ισπανία - tve La1 κ.α.) αλλά καί από Βορρά (βλ. Ρωσία).

Καλά, για την VHF, απ, ό, τι γνωρίζω είναι για άλλους σκοπούς (βλ. εκπομπή πειρατικών ραδιοφώνων αν δεν κάνω λάθος) δεν πιστεύω να χρησιμεύει σε κάτι.

Η δεύτερη κεραία που (δεν έχω αυτή την στιγμή) θα χρειαστώ μελλοντικά, είναι UHF για λήψη των περιφερειακών καναλιών από την Ανατολική Μακεδονία - Θράκη (μέχρι στιγμής έρχονται από διαδόσεις) και σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω αυτή την δυνατότητα, όμως καλύτερα αποτελέσματα θα περιμένω με την αλλαγή των συχνοτήτων απ' ό, τι πληροφορούμαι, κάτι που ίσως να κάνει εφικτή την λήψη τους, μια που με τα σημερινά δεδομένα, καί οι δύο συχνότητες "ταπώνονται", η μεν "47" της Θράκης με της Δυτικής Μακεδονίας (η "δυτικής" λαμβάνεται κανονικά και μόνο αν πειράξω λίγο την καθετότητα του ιστού χάνεται και εμφανίζεται η της Θράκης όταν έχει διάδοση) και η 51 της Ανατολικής Μακεδονίας με του Χορτιάτη.

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 
  • 0

Για την μεταφορά επίγειου και δορυφορικοί στο ίδιο καλώδιο χρειάζεσαι 2 μικτες sat-tv, η έναν μικτή και μια πρίζα sat-tv.Η σύνδεση ειναι αυτί που φαίνεται στην φώτο. Αν μπει ενισχυτής ομως θα χρειαστεί να ειναι ο λεγόμενος κεντρικής και χρειάζεται να πάρει τροφοδοσία (ρεύμα) πάνω του πχ από πρίζα στην ταρατσα - δώμα.

 

 

Το θέμα των 2 κεραιών για εξάλιψη παρεμβολών ειναι δυσκολο. Παλιά πριν τα ψηφιακά (επι αναλογικών δηλαδή) σε ορισμένες περιοχές κάναμε διαφορες πατέντες να το πω και ετσι. Δες της παρακάνω εικόνες.

 

 

 

sat-uhf.JPEG

 

1.PNG

2.PNG

κ1.PNG

sat-tv.PNG

Επεξεργάστηκε από Sat

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 
  • 0

Καλησπέρα φίλε Sat.

Δεν έχω θέμα παρεμβολών.

Το θέμα μου είναι να κάνω λήψη -τουλάχιστον τις περισσότερες ώρες της ημέρας- εκτός από τα κανάλια

της Δυτικής Μακεδονίας (υπάρχει δυνατότητα 24ωρης λήψης) καί τα περιφερειακά της Ανατολικής Μακεδονίας.

Στην δεύτερη περίπτωση, επειδή η κεραία είναι η μεγάλη της φωτογραφίας (IKUSI) και είναι αρκετά δυνατή η λήψη

που έχει κι ας είναι τα καλώδια προς αντικατάσταση (20+ και βάλε...), δε γνωρίζω κατά πόσο θα το λαμβάνω (έστω με διακυμάνσεις). Θυμάμαι πως πριν μπω στη διαδικασία να την σταθεροποιήσω, μου έβγαζε σήμα, μάλλον πριν γίνει η τελευταία αλλαγή συχνοτήτων (~2014) στην Μακεδονία. Κι αυτό γιατί τότε, λάμβανα καί την 47 καί την 51, πριν "μετακομίσει" 

πακέτο που εκπέμπει μέσω Χορτιάτη (συχν. 59) "πάνω" στην 51 (κι εκπέμπει ακόμη και σήμερα).

Φυσικά καί από τις δύο κατευθύνσεις, λαμβάνω καί τα Πανελλήνιας Εμβέλειας κανάλια.

 

Να περάσω στο αρχικό ερώτημα.

Την δεύτερη κεραία την αφήνω για το μέλλον, ενώ για το θέμα της μίξης σημάτων με το κάτοπτρο,

η δεύτερη λύση που προτείνεις (ξεχωριστά καλώδια) μέχρι την απάντησή σου, ήθελα να την... αποφύγω,

αλλά τελικά καταλήγω σ' αυτήν.

Το τί θα πράξω με την δορυφορική θα το συζητήσουμε, στην ώρα του.

 

Τώρα, σχετικά με την θέση του ενισχυτή, σε ιστό με ύψος περίπου 4μ. με την κεραία φυσικά, στην κορυφή,

ποιά η θέση ή μάλλον ποιό το ύψος τοποθέτησης του ενισχυτή (σκέφτομαι και το ενδεχόμενο εισαγωγής θορύβου);

Κοντά στα 2,3μ είναι αρκετό ή θα πρέπει να κάνω τους απαραίτητους υπολογισμούς για το καλύτερο αποτέλεσμα;

Αν χρειαστεί όμως, βάσει υπολογισμών να "κατεβάσω" την κεραία, τότε εννοείται ότι θα το πραγματοποιήσω.

 

 

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 
  • 0

Καλησπέρα ή μάλλον καλημέρα.

Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι θέλω να κάνω την ανανέωση της εγκατάστασης, γιατί διακρίνω ότι λαμβάνω -εκτός από τον Χορτιάτη (Π.Ζ. Κεντρικής Μακεδονίας) σχεδόν εύκολα καί συχνότητες της Φλώρινας (Π.Ζ. Δυτικής Μακεδονίας) και επιθυμώ να λάβω -εαν είναι εφικτό τουλάχιστον, γι' αρκετές ώρες την ημέρα και τα περιφερειακά (μόνα σ' αυτά αναφέρομαι καί για την Δυτική Μακεδονία)  της Π.Ζ. Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης. Αυτή την στιγμή, έχω φυσικά όλο τον Χορτιάτη και την Δυτική Μακεδονία (όλες τις συχνότητες).

Το θέμα μου είναι τα περιφερειακά. Με τα τωρινά δεδομένα, από Δυτική Μακεδονία, λαμβάνω τις 47 και 52. Μέχρι εδώ καλά. Υπάρχουν όμως κάποιες ημέρες που μάλλον λόγω διάδοσης και με το δεδομένο ότι η κεραία κοιτά προς Νοτιο-Ανατολικά (κάποιες φορές ο... αέρας την γυρνά προς ανατολικά, κάτι που θα το διευθετήσω εκείνη την στιγμή, ελπίζω), είμαι σίγουρος ότι μπορεί να λάβει καί τα περιφερειακά της Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης, μόνο που οι συχνότητες των, είναι οι 47 ("τρακάρει" με την Φλώρινα) και 51 (με του Χορτιάτη που έχει τα κανάλια ΠΕΛΛΑ και ΕΓΝΑΤΙΑ και TIME νομίζω).

Όπως είναι η κατάσταση, η λύση θα ήταν με ένα προγραμματιζόμενο ενισχυτή, που όμως απορρίπτεται κυρίως λόγω κόστους, όμως ευτυχώς που απ' ότι μαθαίνω θ' αλλάξουν οι συχνότητες των καναλιών μέχρι το... επόμενο Πάσχα (λόγω του... αθάνατου Ελληνικού Δημοσίου).

Στην τελευταία περίπτωση, μου γεννήθηκε η απορία για ένα υλικό που πιθανόν να μην χρειαστεί τελικά, αλλά κρίνοντας από τα στοιχεία του χάρτη των συχνοτήτων, θα περιμένω εκείνη την περίοδο και θα πράξω αναλόγως,

Ν' αναφέρω τις συχνότητες που μ' ενδιαφέρουν, καθώς καί τις περιφερειακές ζώνες.

Περιφέρεια      Κεντ. Μακεδονία    Δυτική Μακεδονία   Αν. Μακ. / Θράκη

Κέντρο εκπομπής    Χορτιάτης             Φλώρινα               Θάσος

ΠΑΡΟΧΕΑΣ              Συχνότητες          Συχνότητες          Συχνότητες

ΕΡΤ                             24 - 36                 34 - 35 (35)               22 - 37

DIGEA                        27 - 30 - 43          23 - 26 - 32             23 - 3239

DIGEA 2* (Περιφ.)      47 - 48                   40 - 44                  35 (35) - 41       

*   Υπάρχει σ' εκκρεμότητα η συχνότητα  51 του ανεξάρτητου παροχέα (Χορτιάτης), κάτι που ελπίζω και αν συνεχίσει να εκπέμπει, να... μην διαλέξει κάποια συχνότητα πάνω σε περιφερειακά από τις γειτονικές ζώνες, αν και έχει βγει απόφαση να σταματήσουν να εκπέμπουν (να ενσωματωθούν τουλάχιστον με τα υπόλοιπα περιφερειακά).

*   Με μπλε χρώμα οι επιθυμητές λήψεις 

*   Με κόκκινο χρώμα, η πιθανή αλληλοπαρεμβολή

*   Με μαύρο χρώμα οι αδιάφορες λήψεις ή η μή επιθυμητές     

Όπως διαπιστώνετε, ο χάρτης είναι ιδιαίτερα ευνοϊκός για κάποιον που είναι σε κάποια τοποθεσία που να έχει οπτική επαφή με τους πομπούς,

Παρατηρώ όμως ότι ίσως υπάρχει μια... παραφωνία!!! Η "35" της Θάσου (που μ' ενδιαφέρει), είναι πιθανόν να έχει θέμα με τα κρατικά της Φλώρινας και σκέφτηκα το ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσω κάποια από τα φίλτρα απόρριψης (παγίδα αν καταλαβαίνω σωστά) καναλιών.

 

Πού θα πρέπει να τοποθετηθεί ακριβώς και ποιά ρύθμιση μπορεί να χρειαστεί (αν χρειαστεί τελικά);

Πιστεύετε ότι αν το τοποθετήσω εκεί που πρέπει (στην μια από τις δύο κεραίες), θα έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα;

1435497608_.jpg.c2e5201845e665b7b9a29c23a1b33eed.jpg

 

 

                             

 

 

 

Επεξεργάστηκε από neoktistos
Διόρθωση

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 
  • 0

Καλησπέρα ή μάλλον... καλημέρα σας!

Για να... "ζωντανέψω" (μετά από... σχεδόν δύο χρόνια), το θέμα, καθώς λόγω προσωπικών προβλημάτων (απώλεια συγγενούς), έμεινε... στάσιμο.
Παρατηρώ -κυρίως μετά από την 2η ψηφιακή μετάβαση- την προσαρμογή των σχετικών υλικών για το καλύτερο αποτέλεσμα στην λήψη.
Ας ξεκινήσω με το πρώτο υλικό που μ' ενδιαφέρει, δηλαδή τον ενισχυτή ιστού.
Έχω κατασταλάξει, το πόσες κεραίες και από ποια μπάντα χρειάζομαι, καθώς και την ενίσχυση που προσφέρεται μέσω ρυθμιστικών.
Πρώτα, μ' ενδιαφέρει να έχω 2 UHF κεραίες οπωσδήποτε, ενώ η ενίσχυσή τους από τον ενισχυτή, να ξεκινάει από 35db και πάνω,
κάτι που έχω διαπιστώσει σε κάποια μοντέλα των ενισχυτών.
Πριν συνεχίσω, όσον αφορά την ενίσχυση- θα ήθελα να ρωτήσω, αν ο ενισχυτής που θα προτιμήσω, έχει συχνότητα αποκοπής
την 59 και πάνω (LTE 1 - 4G), θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω εξωτερικό φίλτρο LTE 2 - 5G;
Ποιο θα είναι το αποτέλεσμα -πιθανό πρόβλημα στην λήψη ή απώλειες- σ' αυτή την περίπτωση;
 

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 
  • 0
Στής 5/6/2022 καί ώρα 12:34 ΠΜ, Ο neoktistos έγραψε

Καλησπέρα ή μάλλον... καλημέρα σας!

Για να... "ζωντανέψω" (μετά από... σχεδόν δύο χρόνια), το θέμα, καθώς λόγω προσωπικών προβλημάτων (απώλεια συγγενούς), έμεινε... στάσιμο.
Παρατηρώ -κυρίως μετά από την 2η ψηφιακή μετάβαση- την προσαρμογή των σχετικών υλικών για το καλύτερο αποτέλεσμα στην λήψη.
Ας ξεκινήσω με το πρώτο υλικό που μ' ενδιαφέρει, δηλαδή τον ενισχυτή ιστού.
Έχω κατασταλάξει, το πόσες κεραίες και από ποια μπάντα χρειάζομαι, καθώς και την ενίσχυση που προσφέρεται μέσω ρυθμιστικών.
Πρώτα, μ' ενδιαφέρει να έχω 2 UHF κεραίες οπωσδήποτε, ενώ η ενίσχυσή τους από τον ενισχυτή, να ξεκινάει από 35db και πάνω,
κάτι που έχω διαπιστώσει σε κάποια μοντέλα των ενισχυτών.
Πριν συνεχίσω, όσον αφορά την ενίσχυση- θα ήθελα να ρωτήσω, αν ο ενισχυτής που θα προτιμήσω, έχει συχνότητα αποκοπής
την 59 και πάνω (LTE 1 - 4G), θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω εξωτερικό φίλτρο LTE 2 - 5G;
Ποιο θα είναι το αποτέλεσμα -πιθανό πρόβλημα στην λήψη ή απώλειες- σ' αυτή την περίπτωση;
 

Καλημέρα! Θέλω να ρωτήσω ποιο το σκεπτικό των 2 κεραιών? Θα κοιτάζει η κάθε μια στην ίδια η σε διαφορετική κατεύθυνση? Εχεις κάνει μετρήσεις με πεδιόμετρο και κατέληξες σε αυτά τα συμπεράσματα? Γενικά βλεπω λάθος στο σκεπτικό σου.

Στο ψηφιακό σήμα έχουμε κάποιες παραμέτρους που πρέπει να να λάβουμε υπ όψη μας όταν κάνουμε μια εγκατάσταση.

MER (η ποιο βασική μέτρηση στο ψηφιακό σήμα) πρέπει να ειναι μεγαλύτερο από 25DB

C/N 30-35 DB

Τέλος το Power που ειναι το σήμα που πρέπει να φτάσει σε κάθε πρίζα μας πρέπει να ειναι μεταξύ 55 εως και 85DB.

Εχοντας αυτές της παραμέτρους και βάση της τοποθεσίας μας, αν εχουμε οπτική επαφή με το κέντρο εκπομπής πχ, πόσο μακριιά είμαστε από αυτό, υπολογίζουμε τι είδους κεραία και πόσα db θα χρειαστούμε, της απώλειες από τα συνολικά μέτρα του καλωδίου που θα βάλουμε, την απώλεια διέλευσης από τυχόν spliter και πρίζες, και τέλος αν θα χρειαστούμε ενισχυτή και πόση στάθμη εξόδου πρέπει να έχει πχ 107 dB/μV

Oλα αυτά αν θέλουμε να εχουμε σωστή εγκατάσταση χωρίς προβλήματα και μωσαικα στα κανάλια. Εχει τύχη και εχω πάει και εχω ξηλώσει σε εγκαταστάσεις ενισχυτή που δεν χρειαζόταν γιατί εκτός που ήταν αρκετά μεγάλος σε db, μπούκωνε το σήμα στην tv. 

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 
  • 0

Χαιρετώ και πάλι την παρέα.
Θα ήθελα να ρωτήσω -μια κι έχω καταλήξει σε τρείς (3) περιπτώσεις- για το τί γνώμη 
υπάρχει σχετικά με τα δύο ομοαξονικά καλώδια, 
που έχουν την ίδια περίπου τιμή!

1. TELEVES 215501 T100plus (Λίγο πιό ακριβό, αλλά έχει αρκετά καλές κριτικές)
2. Venton RG6F-KU
και
3. Lokmann 1951-BC
 

Επεξεργάστηκε από neoktistos

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 
  • 0

Επίσης, σαν δεύτερη επιλογή και βάσει οικονομικών προϋποθέσεων, για Televes καλώδιο, βρήκα αυτό (212501 ΚΑΛΩΔΙΟ Coaxial T-100 Cu CuSn/AL FCA PE BLACK TELEVES)!

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 
  • 0
1 ωρα πριν , Ο neoktistos έγραψε

Επίσης, σαν δεύτερη επιλογή και βάσει οικονομικών προϋποθέσεων, για Televes καλώδιο, βρήκα αυτό (212501 ΚΑΛΩΔΙΟ Coaxial T-100 Cu CuSn/AL FCA PE BLACK TELEVES)!

Καλύτερα πάρε το 212501 της Televes είναι καλό καλώδιο και καλής ποιότητας,και ποιό φθηνό είναι από τα άλλα που ανέφερες ποιό πάνω.Η Έδεσσα πιάνει από δυο κέντρα εκπομπής τον Χορτιάτη και το Φιλίππειο.Έχεις οπτική επαφή με τα κέντρα εκπομπής ή είσαι σε δύσκολη περιοχή  δηλαδή χωρίς οπτική επαφή εμπόδια βουνά;.Μεγάλο ρόλο παίζει που κοιτάει η κεραία και αν έχεις καλό ομοαξονικό καλώδιο για να πετύχεις καλή ποιότητα στην λήψη της digea και της Ερτ.Στο ομοαξονικό βύσμα να συνδέεις πάντα την γείωση και τον χαλκό ξεχωριστά για να μην έχεις απώλειες στο σήμα.Αν είναι πολύ παλιό το καλώδιο σου χωρίς φθορές και καλής ποιότητας μην το αλλάζεις,αν φαίνονται φθορές δηλαδή  λίγο η γείωση στο καλώδιο τότε άλλαξε όλο το καλώδιο σε καινούργιο.Εγώ που το χωριό μου στην Πελοπόννησο είναι σε δύσκολη περιοχή,χωρίς οπτική επαφή βουνά με κεραία Televes Dat 75 την πορτοκαλί με ενισχυτή ιστού 36 db fraccaro,και καλώδιο ομοαξονικό καλώδιο 20 χρονών χωρίς φθορές έχω μέτριο προς καλό σήμα σε ποιότητα σταθερά χωρίς να χάνω τα κανάλια.Ποιό δυνατά βέβαια η Ερτ και μετά η Digea. 

Επεξεργάστηκε από Michaeldx

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 
  • 0

Καλημέρα και σ' ευχαριστώ, για την απάντησή σου!
Παρόμοια, είναι και η κατάσταση, στο πατρικό μου!
Παρότι το χωριό βρίσκεται ανάμεσα σε δύο βουνά (Βορρά-Νότο),
με καλύτερη "οπτική επαφή" προς Ανατολικά-Νοτιοανατολικά,
καθώς καί στην αντίθετη κατεύθυνση και θεωρείται -βάσει DIGEA- στις
"λευκές περιοχές" για λήψη από Χορτιάτη, εν τούτοις,
λαμβάνει και τώρα -ακόμη καί με την καινούρια μικρή (~12dB) κεραία, τα κανάλια,
από το κέντρο της Κεντρικής Μακεδονίας, με τέλειο σήμα,
ενώ η παλιά και μεγάλη (που θα την αντικαταστήσω),
παρότι... σπασμένη, λόγω πτώσης από αέρα
πριν από δύο μήνες, έχει λήψη καί από πίσω (!!!) 
κι ας "κοιτάζει" προς τ' ανατολικά (αντίθετα), δηλαδή,
λόγω μικρού αναμεταδότη από δυτικά, λαμβάνει καί
από κέντρο Δυτικής Μακεδονίας!

Εγώ, θέλω ν' αξιοποιήσω αυτή την συγκυρία,
καθώς, όταν ήταν σε καλή κατάσταση η μεγάλη κεραία (~19dB),
είχα σχετικά σταθερό σήμα (πιθανόν με καλύτερο συντονισμό)
καί από ανατολικά, στα κανάλια από Ανατολική Μακεδονία/Θράκη,
συν αυτά που προανέφερα!

* Κι εγώ προς Televes (το πιό ακριβό), τείνω καί λόγω ποιότητας,
αλλά καί λόγω χρησιμοποίησης καλωδίου της ίδιας
εταιρίας (σε άσπρο χρώμα), για την δορυφορική μου, εγκατάσταση,
που με είχε αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο και...
είχε αποπειραθεί να μου το αντικαταστήσει ανεπιτυχώς
ένας τεχνικός (για... να πουλήσει, φυσικά),
μ' ένα άλλο, που στην πράξη, αποδείχθηκε χειρότερο!

Επεξεργάστηκε από neoktistos
Συμπλήρωση

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 
Παρακαλώ Σχολιάστε Εποικοδομητικά

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτή την ερώτηση...

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
  • Δημιουργία νέου...