Jump to content

Tasos.cz-Η δικη μου δορυφορική εγκατάσταση

Αξιολογήστε το θέμα


tasos.cz

Recommended Posts

  • Μέλος
1 ωρα πριν , Ο Δημητρης έγραψε

Τασο βλέπω το ΑΜΙΚΟ X-FINDER να σου δείχνει περίεργες στάθμες. Δεν ειναι δυνατών σε 19 δορυφόρους, η στάθμη του σήματος των συχνοτήτων μεταξύ τους να έχουν διαφορά το πολύ 0,2 0.3 db.Σίγουρα το οργανάκι αυτό δεν μετράει σωστά. Αν βάλεις έναν δορυφορικό δέκτη θα δεις είμαι σίγουρος μεγάλες διαφορές στο σήμα. 

Κανένας απο τους δορυφορικούς μου δέκτες (έχω πολλούς) δεν εχει την δυνατότητα να μετρά το σήμα σε db, όλοι μετράνε την στάθμη μόνο σε Q (ποιότητα σήματος) και S (ισχύς σήματος). Μόνο το το ΑΜΙΚΟ X-FINDER μετρα σε db.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

:captain:

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

to ioanis:           Εγω δεν μετανοιωσα που αγορασα το ΑΜΙΚΟ X-FINDER με βοηθησε πολυ στις δορυφορικες μου εγκαστασεις ακομη και σαν φορητος δεκτης στο τροχοσπιτο μου. Κριμα που δεν εχει dvbt/t2 αλλα μονο το παλιο dvbt
 

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Έχω αυτό ΕΔΩ    Τασούλη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Μέλος

85άρι κάτοπτρο FUBA 85AL

Για να βγάλω μεγαλύτερο και καλύτερο δορυφορικό τόξο, σκέφτομαι στην δορυφορική μου εγκατάσταση  να  ξηλώσω το μικρό ορθογώνιο κάτοπτρο PRO 67 APP Panorama και στην θέση του στο μοτέρ να βάλω το 85άρι κάτοπτρο FUBA 85AL. Το γνωρίζει κανείς σας αυτό το κάτοπτρο?  Πόσο καλό είναι? Εδώ στην Τσεχία λένε τα καλύτερα λόγια για αυτό. Είναι αυτό εδώ:
https://satelity.ellano.sk/fuba-85-al---grey_37348.html

Τα χαρακτηριστικά του 85άρι κατόπτρου FUBA 85AL είναι αυτά εδώ:

Τεχνικές προδιαγραφές:
Διαστάσεις ανακλαστήρα - 85 x 85 cm
Εύρος συχνοτήτων - 10,75 - 12, 75 GHz
Κέρδος - 38,12 ... 39,53 dB
FWHM - <2,2 °
Μέγιστο φορτίο ανέμου - 20 m / s - 21,3 kg
40 m / s - 85,4 kg
60 m / s - 192,1 kg
Γωνία ανύψωσης - 0 ° ... 90 °
Διάμετρος ιστού - 32 - 80 mm
Υλικό ανακλαστήρα - αλουμίνιο
Υλικό από λαβές Az / El και βραχίονα στήριξης - γαλβανισμένο ατσάλι με πλαστικά σύνθετα
Συνδετήρες - από ανοξείδωτο χάλυβα
Βάρος προϊόντος: 7 κιλά

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ναί κυκλοφορεί και εδώ στην Γερμανία αλλά για σταθερές λήψεις όμως  όχι για κινητές  και ο λόγος είναι ότι τα μοτέρ φτύνουν  τα γραναζάκια σε μικρό χρονικό διάστημα  από το βάρος του κατόπτρου......η απόφαση δικιά σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αυτο σκεφτομαι και εγω Γιαννη. Το νεο 85αρι κατοπτρο FUBA 85AL που σκεφτομαι να βαλω εχει βαρος 7κιλα. Το τωρινο κατοπτρο που εχω  PRO 67 APP Panorama εχει απολαβη σαν 70αρι και  βαρος μολις 1,7 κιλα δηλαδη μολις το ενα τεταρτο του βαρους απο το 85άρι κάτοπτρο FUBA 85AL. Για αυτο στα δεκα χρονια  που εχω το μοτερ με το μικρο κατοπτρο δουλευει το συστημα  σαν σκυλι χωρις κανενα προβλημα, επειδη ειναι αναλαφρο το PRO 67 APP Panorama  με βαρος ουτε δυο κιλα. Οταν θα ανοιξει ο καιρος θα δοκιμασω πρωτα αν δουλευει ενα δευτερο μοτερ που εχω και αν δουλευει τοτε θα αγορασω το FUBA 85AL και θα το συνδεσω με το δευτερο μοτερ και οσο με βγαλει

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Η  FUBA 85AL έχει συμπαγή κατασκευή, θεωρείται αθάνατη, όμως είναι βαριά (7 κιλά) επομένως ισχύει αυτό που είπες Γιάννη ότι ενδείκνεται για σταθερή τοποθέτηση . Οπότε σκέφτομαι να πάρω την 85άρα Emme Esse AL που ειναι 2 κιλά πιο ελαφριά, έχει βάρος 4,7 κιλά άρα το μοτέρ δεν θα ζορίζεται τόσο.  Έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά και στοιχίζει 1474 κορόνες (59 ευρώ).

https://www.nej-ceny.cz/473929/satelitni-parabola-83x90-al-emme-esse-bila.html
Frekvence: 10-13 GHz
Zisk (12 GHz): 39.5 dB
Průměr paraboly: 85 cm
Průměr stožáru: 30-60 mm
Průměr LNB: 23-40 mm
Barva: bílá
Materiál: hliník
Hmotnost (včetně držáku): 4,7 kg
 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Το μοτεράκι θα δουλεύει πιό ξεκούραστα με τα 4,7 κιλά και κατ  επέκταση θα ζήσει και περισσότερο αλλά  η μακροζωία του εξαρτάται και από το γεγονός όμως πόσο συχνά ταξιδεύει το κάτοπτρο από την ανατολή μέχρι την δύση. Για σκέψου Τασούλη να σε φορτώσω με ένα τσουβάλι τσιμέντο και να σε βάλω να τρέχεις στο γήπεδο γύρω...γύρω θα τα φτύσεις στα 10 μέτρα και άλλο πράγμα είναι να τρέχεις ανάλαφρος χωρίς μεγάλο βάρος αγόρι μου :aetsch:.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Θα σου πρότεινα να ψάξεις και να βρείς ένα κάτοπτρο σαν αυτό  στην εικόνα που στο πίσω  μέρος του να έχει όσο γίνεται λιγότερο υλικό  για να είναι ελαφρύτερο.

s-l1600.thumb.jpg.df143bef622e42e9a89329fb71b476e1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εδώ και δέκα χρόνια  το ανάλαφρο κατοπτράκι των 1,7 κιλών δουλεύει ασταμάτητα πολλές φορές κάθε μέρα και ταξιδεύει σχεδόν 40 μοίρες , από 3,1Ε της DIGEA μέχρι 39Ε του HELLASAT. Το κάτοπτρο το ζώνουνε από παντού πολύ δυνατοί αέρηδες από κάθε κατεύθυνση, δέχεται πολλές δυνατές βροχές και πολλά χιόνια και όμως κρατιέται ακούραστα σε καλή κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ναί αλλά .... αυτό είναι μικρούλικο ...εκτός και αν του βάλεις ...φτερά και το μεγαλώσεις λίγο.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Θα του βάλω φτερά 85 εκατοστών. 

Ποιο LNB μου συνιστάς Γιάννη? Στο κατοπτρακι εδώ και 22 χρόνια έχω το LNB Smart της OXID XS Single 0,1dB και είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτό.

Δυστυχώς τώρα δεν βρίσκω LNB Smart της OXID, νομίζω η εταιρία OXID έχει κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τελικά δεν θα βάλω την κεραία FUBA 85AL. Παρόλο που είναι  αθάνατη κεραία λόγω της συμπαγής κατασκευής είναι ιδανική για σταθερή τοποθέτηση, σαν κινητό πιάτο όμως το μοτέρ θα ζορίζεται λόγω βάρους. Χώρια που σήμερα ανέβηκα στην σκεπή και είδα ότι τα 85 εκατοστά σε περιστροφή δεν τα παίρνει ο χώρος. Έτσι αναγκαστικά κατέβηκα σε επιλογή 80αριου πιάτου. Συγκεκριμένα παρήγγειλα τα εξής:

Κάτοπτρο GIBERTINI 80L AL             46.28 EUR     
LNB Inverto Twin Black Ultra 0,2 dB   24.10 EUR
Μεταφορικά                            14,50 EUR
Σύνολο 84.88 EUR

Όταν θα έρθουνε τα υλικά πρώτα θα αλλάξω το είκοσι χρόνων παλιό LNB Smart της OXID XS Single 0,1dB που βγήκε πολύ καλό μέχρι σήμερα για να δω αν θα έχω καλύτερη απολαβή με το νέο LNB μαζι με το παλιό 60αρι κάτοπτρο. Μετά θα βάλω την 80αρα Gibertini και πιστεύω ότι θα έχω πολύ καλύτερο σήμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

2022-2008=14. Αρα το  παλιό LNB Smart της OXID XS Single 0,1dB ειναι 14 χρόνων

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Επισης το κατοπτρακι PRO 67 APP Panorama  που εχω διαπιστωνω οτι εχει βαρος 2,7 κιλα και οχι 1,7 κιλα οπως εγραφε λαθος καποιο σαιτ

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
18 ωρες πριν , Ο tasos.cz έγραψε

Θα του βάλω φτερά 85 εκατοστών. 

Ποιο LNB μου συνιστάς Γιάννη? Στο κατοπτρακι εδώ και 22 χρόνια έχω το LNB Smart της OXID XS Single 0,1dB και είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτό.

Δυστυχώς τώρα δεν βρίσκω LNB Smart της OXID, νομίζω η εταιρία OXID έχει κλείσει.

Αυτό δουλεύω εγώ. https://www.ebay.de/itm/233202156370?hash=item364bee8352:g:RW4AAOSwPb1cuIcy

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τελικά δεν θα βάλω την κεραία FUBA 85AL. Παρόλο που είναι αθάνατη κεραία λόγω της συμπαγούς κατασκευής είναι ιδανική για σταθερή τοποθέτηση, σαν κινητό πιάτο όμως το μοτέρ θα ζορίζεται λόγω βάρους. Χώρια που σήμερα ανέβηκα στην σκεπή και είδα ότι τα 85 εκατοστά σε περιστροφή δεν τα παίρνει ο χώρος. Έτσι αναγκαστικά κατέβηκα σε επιλογή 80αριου πιάτου. Συγκεκριμένα χθες παρήγγειλα τα εξής:

Κάτοπτρο GIBERTINI 80L AL 46.28 EUR
LNB Inverto Twin Black Ultra 0,2 dB 24.10 EUR
Μεταφορικά 14,50 EUR
Σύνολο 84.88 EUR

Όταν θα έρθουνε τα υλικά πρώτα θα αλλάξω το 14 χρόνων παλιό LNB Smart της OXID XS Single 0,1dB που βγήκε πολύ καλό μέχρι σήμερα, για να δω αν θα έχω καλύτερη απολαβή με το νέο LNB μαζι με το παλιό 60αρι κάτοπτρο. Μετά θα βάλω την 80 άρα Gibertini και πιστεύω ότι θα έχω πολύ καλύτερο σήμα

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Πολύ καλύτερο σήμα ; Μην  περιμένεις θεαματικά αποτελέσματα η διαφορά των δύο κατόπτρων δεν είναι τεράστια....αν ανέβαινες από 60 cm σε 90 ή 100 cm τότε θα έβλεπες μεγάλη διαφορά....αλλά βάλε πρώτα την 80αρα και πες μας τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Με ενδιαφερει να μην κοβεται σε ψιλοβροχη και σε συνεφια  η ληψη των ελληνικων καναλιων της Digea του Hellasat οπως συμβαινει τωρα με το εξηνταρι κατοπτρο. Πιστευω με το 80αρι θα βελτιωθει η κατασταση. Αυτος ειναι ο λογος που θα βαλω το 80αρι κατοπτρο

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Πιστεύω οτι η διαφορά θα ειναι ελάχιστη Τασο. Αν μιλούσαμε από 60αρι σε 1 μετρο εκεί θα είχες ικανοποιητικά αποτελέσματα οπως ειπε και ο Ιωάννης. Ψάχτο για καλύτερο lnb και καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...