Jump to content

Wavefrontier Toroidal 90 - 16 δορυφόροι στο πιάτο σας!

Αξιολογήστε το θέμα


tasos.cz

Recommended Posts

  • Μέλος

Είμαι περίεργος παιδια πως θα πάει το στήσιμο της Τ90, πρώτη φορά στήνω τέτοιο κάτοπτρο. Θα χρησιμοποιησω ασφαλως των πινακα  https://satlex.de/en/wavefrontier_calc.html. Ένα είναι σίγουρο, ότι για αρχη θα βαλω σαν κέντρο τις 39Ε για να εχω πανισχυρη ληψη των ελληνικων που με ενδιαφερει πανω απολα. Θα κανω ομως δοκιμη και με κεντρο τις 23Ε. Το άλλο σίγουρο είναι ότι δεν θα πάει στην σκεπή η Τ90, είναι βαριά και ογκώδης και δεν εχω χωρο εκει. Ουτε στον τοιχο του σπιτιου δεν θα παει, δεν βολευει για διαφορους λογους. Θα την βάλω στον κήπο μπροστα στο σπίτι. Θα προμηθευτώ σωλήνα 2-3μετρων με διαμέτρο 6 εκατοστών, θα ανοίξω λάκκο όπου θα μπήξω τον σωλήνα, θα το τσιμεντάρω και θα αλφαδιάσω τον σωλήνα από όλες τις μεριές να ειναι τελείως κάθετος, όπως συμβαίνει και στο περιστρεφόμενο κάτοπτρο. Ειμαι τωρα σε αναμονη της μεταχειρισμενης Τ90 που μου στοιχισε μαζι με τα μεταφορικα 4000 κορονες (160ευρω). Στην τιμη της Τ90 περιλαμβανονται 5 LNB που ειναι μονταρισμενα πανω στην Τ90 και ένα switche Amiko για 10 LNB. Μολις ερθει η κεραια θα ποσταρω εδω σχετικες φωτο. 

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Αν δεν έχεις πεδιόμετρο θα σε παιδέψει. Εκτός από της γνωστές ρυθμισεις πάνω κάτω δεξιά αριστερα, εχει και ρύθμιση περιστροφής. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Πεδιομετρο εχω. Με οθονη μαλιστα για να βλεπω την εικονα του καναλιου σαν μικρη φορητη τηλεοραση. Αυτο που με προβληματιζει ειναι ενα τεραστιο πευκο υψους 20 μετρων που ειναι σε αποσταση μολις 25μετρων απο το σπιτι μου. Το καταραμενο αυτο πευκο βρισκεται σχεδον πανω στην στοχευση του Hellasat στις 39 μοιρες ανατολικα. 

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μηπως για αυτο το 60αρι κατοπτρο εχει μειωμενο σημα στις 39Ε? Αλλα παλι με την καμιναδα του σπιτιου το κατοπτρο βρισκεται σε υψος 12μετρων οποτε μετριαζεται η επιδραση της σκιας του πευκου των 20 μετρων

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Για να ψαρέψεις έστω και το ελάχιστο δορυφορικό σήμα που πετάει πάνω από τον Τσέχικο ουρανό φίλε Τασούλη και να πετύχεις τις τέλειες ρυθμίσεις στο Τ 90 θα σου βγεί το .....λάδι , αλλά δεν σε φοβάμαι γιατί είσαι σε αυτά expert.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ti είναι αυτά ...Πολωνέζικα ή Τσέχικα ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
7 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Για να ψαρέψεις έστω και το ελάχιστο δορυφορικό σήμα που πετάει πάνω από τον Τσέχικο ουρανό φίλε Τασούλη και να πετύχεις τις τέλειες ρυθμίσεις στο Τ 90 θα σου βγεί το .....λάδι , αλλά δεν σε φοβάμαι γιατί είσαι σε αυτά expert.


Λες Γιαννακη να μου βγει το λαδι οπως στην φωτο? Και καλα να μου βγαλει το λαδι η κουκλαρα στην φωτο που δεν φαινεται, αλλα να μου βγαλει το λαδι η κεραια Τ-90? Δεν θα το βαλω κατω ομως, θα το παλεψω :classic_cool:

3464795.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
4 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Ti είναι αυτά ...Πολωνέζικα ή Τσέχικα ?

Αυτα ειναι πολωνεζικα :classic_cool:

 

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Βασιζομαι πολυ σε αυτο  το προγραμμα υπολογισμου για την  WF Toroidal, πιστευω οτι θα βοηθησει πολυ. Διαβαζω οτι ολοι οσοι εστησαν την Toroidal Τ-90 τους βοηθησε πολυ αυτο το προγραμματακι  της satlex

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Διάβασα επισης στην σχετική βιβλιογραφία  για έναν ακόμη οδηγό για το στήσιμο της Τ-90 με τον τίτλο " Λάβετε 9 θέσεις δορυφόρων σε 12 βήματα"  .  Ο οδηγός αυτός είναι τεχνικά καλά επεξεργασμένoς, χωρίς  να είναι  τελείως αναλυτικός και  παρέχεται από τον  γερμανικό ιστότοπο: http://satvision.de/ratgeber-und-workshops/multi-satelliten-antennen-ausrichten-969?showall=1 

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αναφέρω τούτη την αξιοσημείωτη επισήμανση από έναν Τσέχο τεχνικό στο στήσιμο της Toroidal T-90 που διάβασα στον τσέχικο δορυφορικό τύπο και την παρουσιάζω μεταφρασμένη στα ελληνικά :

1. Το κάτοπτρο Torodial  Τ-90 είναι κατασκευασμένο συμμετρικά, από το κέντρο το ανατολικό και το δυτικό μισό  του κατόπτρου παρουσιάζει την ίδια «πτώση» ανύψωσης.
2. Για το λόγο αυτό, η πιο εύκολη ρύθμιση του πιάτου T 90 είναι εάν το κέντρο του δείχνει προς το Νότο, που ισχύει στον τόπο εγκατάστασης του πιάτου.
3. Ο σωστός νότος μπορεί να προσδιοριστεί χρησιμοποιώντας το www.mapy.cz ορίζοντας γεωγραφικό μήκος GPS.
4. Το κέντρο του κατόπτρου Τ 90 μπορεί στη συνέχεια να στοχεύσει στον πλησιέστερο δορυφόρο.
5. Για παράδειγμα: Ο νότος μου είναι 18 μοίρες. Ο πλησιέστερος δορυφόρος είναι ο Astra 1 στις 19.2E. Οπότε θα βάλω το κεντρικό LNB όχι στο «μηδέν» της κλίμακας, αλλά 1,2 διαιρέσεις προς τα δεξιά κοιτάζοντας το πίσω μέρος του πιάτου και θα βρω την καλύτερη λήψη του Astra 1.


Τι συμβαίνει όμως εάν το κέντρο είναι εκτός του νότου, πχ στραμμένο στις  9E:
α) Καταρτίζεται πίνακας των απαιτούμενων δορυφόρων με τα σχετικά τους elevation
β) Γίνεται γραφική παράσταση των elevation ανάλογα με το γεωγραφικό μήκος των δορυφόρων.
γ) Στο γράφημα θα προκύψει η ασυμμετρία του ανατολικού και του δυτικού τμήματος από το κέντρο 9Ε.
Αυτό σημαίνει ότι εκτός από την «κανονική» ρύθμιση του LNB στην ράβδο του Τ90, θα χρειαστεί να δουλέψετε και με το «μήκος λαιμού» των στηριγμάτων LNB στο ανατολικό τμήμα.
 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Για το κάτοπτρο Maximum Toroidal T90 δίνονται τα παρακάτω manual:

οδηγός εγκατάστασης της Maximum  Toroidal T-90 στα τσέχικα 
Toroidal T90_CZ_manuál
https://drive.google.com/file/d/1wE5EunQD-5TFwsM3MijpfENZh6cdesZY/view

οδηγός V1 εγκατάστασης της Maximum Toroidal T-90 στα αγγλικά
Toroidal T90_ENG_V1_manual.pdf_
https://drive.google.com/file/d/1ivEuaK7ybgwBqmTX16opA1z46BvE5Tge/view

οδηγός V2 εγκατάστασης της Maximum Toroidal T-90 στα αγγλικά
Toroidal T90_ENG_V2_manual
https://drive.google.com/file/d/1CthfwFKnU1s4zZjbc0CAzXrkpvCQatvs/view
 

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Οπότε με τα παραπάνω Manual σαν οδηγό θα πετύχεις τον στόχο σου αφού όμως πρώτα τρέξει πολύ .....ιδρώτας φιλαράκο μου.:aetsch:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ήρθε η Τ90 ή ακόμα την περιμένεις ?

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Η κεραια ειναι πληρωμενη και τωρα περιμενω ποτε ο προηγουμενος ιδιοκτητης βρει χρονο και τροπο να την συσκευασει και να μου την στειλει. Ειναι ογκωδης κεραια, με την συσκευασια θα γινει ακομη πιο ογκωδης και λιγα πρακτορεα εδω στην Τσεχια μεταφερουνε ογκωδη κι μεγαλα αντικειμενα σε αποστολη κατ οικον

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Δες εδώ μεταχειρισμένη με 5 λνβ μόνο 59 ευρώ αλλά πρέπει να πάει κανείς εκεί να την πάρει....δεν μπορεί να την στείλει.

https://www.kleinanzeigen.de/s-anzeige/satellitenschuessel-wavefrontier-t90/2470793323-175-8354

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τρεχα να την παρεις Γιαννακη. Καθεσαι ακομη? Τρεχα μην σου την φανε. Τρεεεεεεχααααα

depositphotos_127404828-stock-illustrati

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
1 ώρα πριν, Ο ioanis έγραψε

Δες εδώ μεταχειρισμένη με 5 λνβ μόνο 59 ευρώ αλλά πρέπει να πάει κανείς εκεί να την πάρει....δεν μπορεί να την στείλει.

https://www.kleinanzeigen.de/s-anzeige/satellitenschuessel-wavefrontier-t90/2470793323-175-8354

Το κάτοπτρο αυτό με 59Ε εκτός του ότι δεν έχει μέσα κόστος για μεταφορικά, έχει στηρίγματα μόνο για 5 lnb, δεν έχει ούτε ένα lnb, όπως επίσης δεν έχει διακόπτη diseq για πολλούς δορυφόρους.

Στην δική μου περίπτωση μέσα στα 160 ευρω είναι η τιμή συσκευασίας και μεταφοράς, έχει στηρίγματα για 10 δορυφόρους, έχει 5 lnb όπως επίσης έχει και έναν διακόπτη diseq για 10 δορυφόρους

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Παραθέτω μια παρατήρηση μεταφρασμένη στα ελληνικά ενός Τσέχου τεχνικού σχετικά με το στήσιμο του κάτοπτρου T 90 με κέντρο πέραν του γεωγραφικού τόπου της περιοχής εγκ/σης κεραίας:

Το  κάτοπτρο T 90 είναι μια συμμετρική κεραία, είναι απόλυτα συμμετρική κατά μήκος του κατακόρυφου άξονα.

Εάν επιλέξετε ένα κέντρο εκτός του γεωγραφικού σας Νότου, η κεραία θα δημιουργήσει ξανά μια συμμετρική ιδανική καμπύλη λήψης στον ουρανό, αλλά δεν θα υπάρχουν δορυφόροι σε αυτήν!

Η γεωστατική έλλειψη στην οποία είναι σταθμευμένοι οι δορυφόροι είναι συμμετρική μόνο και μόνο σύμφωνα με τον γεωγραφικό σας Νότο.

Όταν γίνεται ένας πίνακας με τους επιθυμητούς δορυφόρους και τα υψόμετρά τους, βγαίνει μια καμπύλη που σαφώς δεν είναι συμμετρική σύμφωνα με ένα αυθαίρετα επιλεγμένο κέντρο. Από γεωμετρική άποψη, η κλίση του T 90 δεν μπορεί να ικανοποιήσει την ιδανική ρύθμιση όλων των δορυφόρων. Συνιστάται τη στερέωση των LNB με βάσεις με ρυθμιζόμενη απόσταση από το τόξο στήριξης του προφίλ U, τουλάχιστον σε 5 LNB στην πλευρά που με τη συμμετρία του αποκλίνει σημαντικά από την πορεία των ανυψώσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Για τον έλεγχο γωνιών στην εγκατάσταση μπορεί να χρησιμοποιηθεί το κινητό τηλεφωνο με το πρόγραμμα clinometer που μετράει γωνίες με ακρίβεια δεκάτου της μοίρας βλέπε Φώτο 1 και 2. Αν μπει το κινητό τηλεφωνο οριζόντια σε μια επιφάνεια ελέγχεται πόσο καλά είναι αλφαδιασμένη η επιφάνεια βλέπε Φώτο 3.

Το αλφάδιασμα μπορεί να ελεγχθεί  με το κινητό τηλεφωνο με το πρόγραμμα bubble level βλέπε Φώτο 4 και  5

clinometer-0.jpg

clinometer-83.5.jpg

clinometer-alfadi.jpg

alfadi-1.jpg

alfadi-2.jpg

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Για την επιλογή του μηδενικού σημείου στην Toroidal T - 90, δηλαδή του Νότου μου θα χρησιμοποιήσω τον δορυφόρο  Eutelsat 16A στις 16,0 ° E. Ο νότος μου είναι στις 17 μοίρες ανατολικά. Ο πλησιέστερος δορυφόρος είναι ο Eutelsat 16A στις 16,0 ° E.  Οπότε θα βάλω το κεντρικό LNB όχι στο «μηδέν» της κλίμακας, αλλά 1 διαίρεση στην μπάρα προς τα αριστερά κοιτάζοντας το πίσω μέρος του πιάτου  και θα βρω την καλύτερη λήψη του Eutelsat 16A. Για την λήψη θα χρησιμοποιήσω το κροατικό κανάλι Ζ1 (11595-Η-30000) που έχει αρκετά δυνατό σήμα.  Με το μικρό μου περιστρεφόμενο 60αρι κάτοπτρο  το κροατικό κανάλι Ζ1 το λαμβάνω αυτήν την στιγμή με  L=65%, S=100% με καιρό τελειως συννεφιασμένο, πέφτουν που και που μερικές σταγόνες βροχής.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Για λίγο που έψαξα σχετικά με την εγκατάσταση της Τ90 κατάλαβα τα εξεις. Είναι πολυ ποιο εύκολη η εγκατάσταση ενός παράκεντρου lnb σε κανονικό κάτοπτρο παρα στην Τ90. Στην Τ90 υπαρχει μια μπάρα lnb που εχει μια ορισμένη κλήση τόξου που ειναι ανάλογη αυτη που έχουν οι δορυφόροι και ειναι σταθερή. Αν εχουμε δορυφόρο που συμπίπτει ακριβώς στον νοτο μας, τοτε βάζουμε κέντρο (στο 0) το lnb την περιστροφή και αυτή στο 0 και τον βρίσκουμε εύκολα.

Τα πραγματα δυσκολεύουν αν ο νότος δεν συμπίπτει ακριβως σε δορυφόρο που εκτός απ το lnb που χρειάζεται ανάλογη μετατόπιση, χρειάζεται και περιστροφή του κατόπτρου.

Τασουλι αυτή την ρύθμιση (την περιστροφή) την έχεις βρει και ξέρεις πόσο χρειάζεται να την γυρίσεις? Εγώ έψαξα google και δεν βρήκα πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Δημήτρη μην τον φοβάσαι τον.....γερόλυκο  θα τα καταφέρει είναι γνωστό άλλωστε ότι είναι ο γκουρού στις δορυφορικές λήψεις. :k05215:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ήρθε η δορυφορική κεραία Τ90 βλέπε σχετικές Φώτο. Ψάχνω τώρα για στήριγμα-τρίποδα για το δορυφορικό πιάτο Toroidal T-90, που προορίζεται για οριζόντια οροφή ή κάθετο τοίχο. Είναι αυτός εδώ ο τρίποδας https://peruvision.ro/produs/suport-ant-toridala-t90/

Ήθελα αυτόν τον τρίποδα να τον στερεώσω σε μια μεγάλη ξύλινη οριζόντια αλφαδιασμένη βάση που έχω, να τοποθετήσω την Τ90 στον τρίποδα και να κάνω όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις μέχρι να βρω το τέλειο δορυφορικό μου τόξο.

Μετά όταν  πια κεραία Τ90 ήταν πλήρως συντονισμένη θα την έβαζα είτε σε οριζόντια σκεπή είτε σε κάθετο ιστό μπηγμένο σε έδαφος περιστρεφοντας το Αζιμούθιο της κεραιας μεχρι να παρω το σημα στον δορυφορο αναφορας. Δεν μπορώ όμως να βρω αυτό το στήριγμα-τρίποδα για το πιάτο Toroidal T-90 στην αγορά εδώ στην Τσεχική Δημοκρατία, έπαψαν πια να το φέρνουνε.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

stojan parabola T-90.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αυτο Γιαννη εχει διαμετρο σωληνα μονο 42mm , εγω ψαχνω για διαμετρο 60mm

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αυτο εδω το βλεπω καλυτερο https://cosmomarket.gr/index.php?p=4&item_id=365435 αλλα δεν βλεπω να το στελνουν στο εξωτερικο

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Πάρε τηλέφωνο και ρώτα τους σήμερα Σάββατο είναι πρέπει να είναι ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...