Jump to content

My SatWorld !!

Αξιολογήστε το θέμα


transporter245

Recommended Posts

  • Μέλος

Η Δική μου εγκατάσταση είναι, ένα κινητό κάτοπτρο 1.20 Μάρκας Gibertini, με Μοτέρ DiSEqC από 62 Ανατολικά ( East ) μέχρι 24.5 Δυτικά ( West ) αν και δεν έχω εδώ και καιρό σήμα από τις 24.5 Δυτικά ( West ).  Έχω και κάποια άλλα κάτοπτρα μικρότερα, τα οποία τα έχω στην Αποθήκη. 

Ο Δέκτης μου είναι μία Δορυφορική κάρτα Υπολογιστή TBS 6983. 

21616159_1999497136993541_3537928928425143954_n.jpg

2018-11-21 16.08.34.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ώραίος μια χαρά σε βρήσκω......αλλά αυτά που έχεις στην αποθήκη πότε σκοπεύεις να τα δεί ο ήλιος;  βάλτα σε λειτουργία μην τα αφήνεις ανεκμετάλευτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τα είχα στην ταράτσα σταθερά, σε διάφορους δορυφόρους. Λόγο ότι η ταράτσα μου έχει κάποια εμπόδια, και προσπαθώ να  την αδειάσω από τα εμπόδια, μόλις το κάνω θα τα ξανά στίσω άμεσα. 

Στην φώτο βλέπετε όπως τα είχα παλιότερα!! Φαίνονται τα 2 κάτοπτρα PENTA FRACARRO από τα 3 που έχω. Το τρίτο έχει θέμα με την δαγκάνα του εδώ και καιρό. 

Έχω 3 κάτοπτρα 90άρια PENTA FRACARRO, ένα TRIAX του μέτρου ( και όχι 1.20 όπως μου το πούλησε ο μαγαζάτορας ) και το Gibertini που το έχω κινητό. 

υτυτττ1490).jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

 Αυτές τις φωτογραφίες έχω την εντύπωση ότι τις έχω ξαναδεί σε άλλο φορουμ  ή κάνω λάθος.transporter245

 

Τασούλη είσαι συνεργάτης της .......ΝΑΣΑ  !!!!!!

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ναι Ιωάννης! Υπάρχουν και αλλού! 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
4 ωρες πριν , Ο transporter245 έγραψε

Τα είχα στην ταράτσα σταθερά, σε διάφορους δορυφόρους. Λόγο ότι η ταράτσα μου έχει κάποια εμπόδια, και προσπαθώ να  την αδειάσω από τα εμπόδια, μόλις το κάνω θα τα ξανά στίσω άμεσα. 

Στην φώτο βλέπετε όπως τα είχα παλιότερα!! Φαίνονται τα 2 κάτοπτρα PENTA FRACARRO από τα 3 που έχω. Το τρίτο έχει θέμα με την δαγκάνα του εδώ και καιρό. 

Έχω 3 κάτοπτρα 90άρια PENTA FRACARRO, ένα TRIAX του μέτρου ( και όχι 1.20 όπως μου το πούλησε ο μαγαζάτορας ) και το Gibertini που το έχω κινητό. 

υτυτττ1490).jpg

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟ..... ΒΡΗΚΑ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΦΙΛΟ ΓΙΑΝΝΗ !!!

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΕ !!!

Γιάννη χάρηκα πάρα πολυ που είσαι εδώ παρέα μαζι μας. Ούτε μπορείς να φανταστείς το μέγεθος της χαράς μου βλέποντας την παραπάνω φωτο με τα κάτοπρα σου. Αμέσως σε θυμήθηκα γιατί η καλή δουλειά με τα κατοπτρα σου και προπαντος οι καλοι φίλοι ποτε δεν ξεχνιουνται.  

Σου αφιερωνω για την ανταμωση μαζι σου μετα απο τοσα χρονια το τραγουδι "Φίλε μου καλέ" του Στελιου Καζαντζίδη που και οι δυο αγαπάμε.

 

ΥΓ. Φυσικα δεν προκειται να αποκαλυψω το  παλιο σου nickname, ουτε σε ποιο φορουμ ησουνα,  μου φτανει οτι εισαι εδω παρέα μαζι μας να κανουμε αυτο το φορουμ μεγαλο και τρανο.

 

Tasos.cz

 

 

 

 

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
1 ωρα πριν , Ο tasos.cz έγραψε

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟ..... ΒΡΗΚΑ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΦΙΛΟ ΓΙΑΝΝΗ !!!

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΕ !!!

Γιάννη χάρηκα πάρα πολυ που είσαι εδώ παρέα μαζι μας. Ούτε μπορείς να φανταστείς το μέγεθος της χαράς μου βλέποντας την παραπάνω φωτο με τα κάτοπρα σου. Αμέσως σε θυμήθηκα γιατί η καλή δουλειά με τα κατοπτρα σου και προπαντος οι καλοι φίλοι ποτε δεν ξεχνιουνται.  

Σου αφιερωνω για την ανταμωση μαζι σου μετα απο τοσα χρονια το τραγουδι "Φίλε μου καλέ" του Στελιου Καζαντζίδη που και οι δυο αγαπάμε.

 

ΥΓ. Φυσικα δεν προκειται να αποκαλυψω το  παλιο σου nickname, ουτε σε ποιο φορουμ ησουνα,  μου φτανει οτι εισαι εδω παρέα μαζι μας να κανουμε αυτο το φορουμ μεγαλο και τρανο.

 

Tasos.cz

 

 

 

 

Να είσαι Καλά Φίλε μου Τάσο από την Τσεχία! Σε Ευχαριστώ για το Υπέροχο τραγούδι από τον Μεγάλο Στελλάρα!  

Χαίρομαι πολύ που είμαστε εδώ όλοι μαζί! Το nickname είναι διαφορετικό διότι... προσπαθώ να μείνω μακριά από κάποιους, προσπαθώ να έχω την ηρεμία μου και την ησυχία μου! 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
4 λεπτά ago, Ο transporter245 έγραψε

Να είσαι Καλά Φίλε μου Τάσο από την Τσεχία! Σε Ευχαριστώ για το Υπέροχο τραγούδι από τον Μεγάλο Στελλάρα!  

Χαίρομαι πολύ που είμαστε εδώ όλοι μαζί! Το nickname είναι διαφορετικό διότι... προσπαθώ να μείνω μακριά από κάποιους, προσπαθώ να έχω την ηρεμία μου και την ησυχία μου! 

Πολυ καλα κάνεις Γιάννη, σε καταλαβαίνω απόλυτα :k0512:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
8 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

 Αυτές τις φωτογραφίες έχω την εντύπωση ότι τις έχω ξαναδεί σε άλλο φορουμ  ή κάνω λάθος.transporter245

 

Τασούλη είσαι συνεργάτης της .......ΝΑΣΑ  !!!!!!

Αν ημουνα συνεργατης της ΝΑΣΑ Ιωάννη θα είχα τεραστιο κάτοπτρο οπως οι φίλοι Giorgos.M και Kypros.χαχαχα :k05215:.  

ΥΓ. Για να σας ξεχωρισω εσας τους δύο Γιάννηδες  εσενα θα σε λεω Ιωάννη ή Γιάννη απο την Γερμανία :k0507: και τον  άλλο Γιάννη απο την Ελλάδα ή απλά Γιάννη :k0507:

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Γιάννη έχεις συνδέσει κάποια tv στο pc σου και βλέπεις? Εμένα βασικά όταν είχα κάρτα δεν με βόλευε καθόλου να βλέπω και να παρακολουθώ ένα κανάλι απο την οθόνη του υπολογιστή.  :classic_happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μπράβο Γιάννη για την πολύ καλή εγκατάσταση που έχεις !!!!! Χαίρομαι να βλεπω άτομα που να αγαπάνε πραγματικά τις δορυφορικές εγκαταστάσεις-λήψεις και να το κάνουν με μεράκι !!!! Και εις ανώτερα !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
On 23/11/2018 at 10:04 ΜΜ, Ο Takis67 έγραψε

Γιάννη έχεις συνδέσει κάποια tv στο pc σου και βλέπεις? Εμένα βασικά όταν είχα κάρτα δεν με βόλευε καθόλου να βλέπω και να παρακολουθώ ένα κανάλι απο την οθόνη του υπολογιστή.  :classic_happy:

Έχω μια μικρή οθόνη 20 ιντσών περίπου. Είχα μία 32άρα, αλλά μας άφησε χρόνια. Βασικά με βολεύει διότι μπορώ να βλέπω ποδόσφαιρο, και να ασχολούμαι και στο internet. Με βολεύει, διότι το σήμα είναι στο πραγματικό και αξιόπιστο τρόπο μέτρησης σήματος σε db !!! 

Υπάρχουν και 1-2 πράγματα που δεν με πολύ βολεύουν, αλλά ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
On 22/11/2018 at 4:51 ΜΜ, Ο transporter245 έγραψε

Η Δική μου εγκατάσταση είναι, ένα κινητό κάτοπτρο 1.20 Μάρκας Gibertini, με Μοτέρ DiSEqC από 62 Ανατολικά ( East ) μέχρι 24.5 Δυτικά ( West ) αν και δεν έχω εδώ και καιρό σήμα από τις 24.5 Δυτικά ( West ).  Έχω και κάποια άλλα κάτοπτρα μικρότερα, τα οποία τα έχω στην Αποθήκη. 

Ο Δέκτης μου είναι μία Δορυφορική κάρτα Υπολογιστή TBS 6983. 

21616159_1999497136993541_3537928928425143954_n.jpg

2018-11-21 16.08.34.jpg

Πολυ καλα εκανες Γιάννη οτι εβαλες για κινητο την μεγαλυτερη και την καλλιτερη κεραια που εχεις την Gibertini 1,20μ. Εχω και εγω  την Gibertini  1.0μ , τωρα εινα παροπλισμενη στο υπογειο αλλα θυμαμαι την περιοδο που την χρησιμοποιουσα εμφανιστηκαν δορυφοροι και ισχυρα σηματα στο δορυφορικο μου τοξο που ουτε καν μπορουσα να φανταστώ. Τελικα τον πιο βασικο ρολο για καλυτερη ληψη στην δορυφορικη εγκατασταση την παιζει το μεγεθος του κατοπτρου.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Είχα ποιο πρίν, και σε άλλο σημείο, μια άλλη κινητή κεραία, μια TRIAX του μέτρου. Αλλά αφού είδα ότι σηκώνει την 1.20 ΟΡ το μοτέρ DiSEqC την έβαλα. Χρειάστηκε βέβαια να την κόψω σε ένα σημείο για να μην βρίσκει το μοτέρ DiSEqC αλλά οκ! 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Οταν καποιος ειναι μαστορας πάντα βρισκει την λύση :award:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μεβαλες σε σκεψη Γιάννη να κάνω και εγω κάποια πατεντα στην σκεπη για να μπορω να βάλω την 100αρα Gibertini μου, γιαστί τώρα δεν χωράει, είναι μικρός ο χώρος μεταξυ καμινάδας, φεγγίτη και της ιδιας της σκεπής.

Είτε θα κόψω και θα κάνω μετατροπή στον φεγγίτη,  είτε θα ανοιξω μια τρυπα στα κεραμιδια και θα στηριξω ενα σιδερενιο κονταρι στο πατωμα κατω απο την σκεπη που θα βγαίνει απο τα κεραμίδια και εκει να βιδωσω την Giberini.

Όπως και να το κανω  δεν ειναι ευκολη η λύση γιατι πρεπει ναν λάβω υπόψη και άλλα πράγματα, επειδη εκει βρίσκεται και η κεραια για το ασύρματο ιντερνετ και η κεραια για τα επιγεια ψηφιακα DVBT/T2.

Αξιζει φίλοι μου πράγματι τον κόπο να κανω ολα αυτα για να βγαλω κάποιους  αλλους δορυφορους και  καποια άλλα κανάλια?

Όταν μάλιστα τα FTA κανάλια γίνονται όλο και πιο λίγα και τα περισσοτερα κανάλια ειναι κλειδωμένα

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αξίζει και παρα αξίζει...θα δείς ότι με μεγαλύτερο κάτοπτρο θα κατεβάσεις συχνότητες που ποτέ δεν τις ξανα  είχες ....ασε που τα υπάρχοντα σήματα θα εκτοξευτούν...οι μπάρες θα βγούς εξω απο την τηλεόραση. Προχώρα  λέμεεεεεεε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μπράβο Γιαννάκη:SFGSFGSF: που μέκανες και γέλασα , με την φράση σου "..οι μπάρες θα βγουνε έξω απο την τηλεόραση.." :classic_biggrin:

Και το ειχα ανάγκη σημερα να γελασει το πικραμμενο μου χείλι :action-smiley-069:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

 Εχεις πρόσβαση στο  PLANETA  HD  Βουλγάρικο   στον Ηellas Sat ; Δές κάτι 2μετρες που τραγουδάνε.

 Ή στο PLANETA TV ;

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Δίμετρες? Ούτε κατά διάνοια.

Σκέφτομε όμως την εξής λύση. Αντί της Gibertini OP100 να αγοράσω και βάλω σαν περιστρεφόμενη την Μultibeam-t85.

Η  Gibertini OP100 έχει διαστάσεις 104x97 cm (υψος χ πλατος) και η Μultibeam-t85  εχει 71x91 cm (υψος χ πλατος).

Ισως η διαφορα 104-71=33cm μου επιτρέψει να μην κανω καμμια μετατροπη, πρέπει ομως να το μετρησω στον πόντο

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Θα μετρησω και θα δω αν μπορω να βαλω την Μultibeam-t85  που εχει 71x91 cm, στην θεση της PANORAMA PRO 67 APP που εχω τωρα και που εχει διαστασεις 46χ60 cm.

Σιγουρα θα εχω πολύ καλύτερο σημα. 

Το προβλημα που εχω τωρα ειναι στο υψος, δεν μπορω να βάλω κατοπτρο με μεγαλο υψος γιατι μετα δεν ανοιγει ο φεγγιτης, οπως πχ με την Gibertini OP100

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εγώ Τάσο στην θέση σου ( εφόσον είναι δικό μου το σπίτι ) θα έκανα μετατροπή, πατέντα, για να βάλω την Gibertini OP100 !! 

Στο σημείο που έχω την Gibertini OP 120 είναι λίγο περίεργη η  πλάκα στην ταράτσα. Ευτυχώς που μένω μόνος μου και το σπίτι είναι δικό μου, κάνω ότι θέλω!! 

Στην φώτο είναι η κεραία TRIAX του μέτρου που είχα, και στην παλιά τις θέση. 

TRIAX BEFORE 22222038.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εχεις δίκιο Γιάννη, το ξερω, όλα συνηγορούν στο να προσπαθησω να καταφέρω να βάλω την Gibertini  που εχω. Εχει την καλυτερη απολαβη απο ολες τις αλλες λυσεις και δεν θα πληρωσω αλλα χρηματα για αγορα άλλου κατοπτρου

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Να φανταστεις Γιαννη ειναι τοσο μεγαλη η Gibertini που δεν χωραει απο τον φεγγιτη, πρεπει να την τραβηξω και να την ανεβασω με σχοινια απο την σκεπη απο εξω και να προσεχω οταν θα την ανεβαζω να μην την στραβωσω η την γρατσουνισω. Δηλαδη δουλεια με φουντες. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τασούλη........αν δεν βρέξεις κώλο ψάρια δεν πιάνεις....αν θές δυνατά σήματα βάλε μαγάλο κάτοπτρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
5 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Τασούλη........αν δεν βρέξεις κώλο ψάρια δεν πιάνεις....αν θές δυνατά σήματα βάλε μαγάλο κάτοπτρο.

Σωστόοοοςςςςς ο Ιωάννης!!!

Προσπαθώ να βρω λύση στο θέμα του μεγαλύτερου κατόπτρου. Ψάχνω τρόπο να τοποθετήσω μια γερή βάση, για να ρίξω μεγαλύτερο κάτοπτρο. 

Το παρών κάτοπτρο, και με την κίνηση του DiSEqC δεν μου είναι αρκετό. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Προς το παρων δεν θα βρεξω τον κωλο, ειναι χειμωνας, εξω κανει ψοφοκρυο, κατω απο το μηδεν. Την επιχειρηση Gibertini την βλεπω για την ανοιξη η το καλοκαιρι 2019.

Δηλαδη Γιαννη ποσο μεγαλο κατοπτρο ονειρευεσαι να βαλεις? Μηπως κανενα τριμετρο θηρίο? :k05164:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Το μικρότερο που σκέφτομαι να βάλω είναι 2.40 ! Από εκεί και πάνω, αν είναι εφικτό, μπορεί 3μετρο! 

Πάντως αν είχα λεφτά, θα έβαζα άνετα ένα 3μετρο σταθερό η και μεγαλύτερο για τις 28.2 !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μπράβο βρε Γιάννη, αυτο πάει να πει μεράκι :SFGSFGSF:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Προσπαθώ με κάθε τρόπο, να διορθώσω ένα τεράστιο λάθος που έχω κάνει Αγαπητέ Τάσο! 

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...