Jump to content

Hispasat 30W-5/30W-6

Αξιολογήστε το θέμα


ioanis

Recommended Posts

  • Μέλος

1238353168_.jpeg.543f637788d213655b26ee58d5c8b782.jpegΜέτα από πολύ καιρό είπα σήμερα να σκανάρω  τυφλά το σύμπλεγμα των δορυφόρων  Hispasat 30W-5/30W-6.

Σε σύνολο 102 συχνοτήτων  μεταφέρουν οι δορυφόροι 404 τηλεοπτικά κανάλια και 66 ραδιοφωνικοί σταθμοί .....τα περισσότερα tv κανάλια είναι δυστυχώς  κλειδωμένα.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αυτο ειναι το κακο με ολους τους δορυφορους, τα ελευθερα καναλια τεινουνε να γινουνε ειδος υπο εξαφανιση. Σπανια πια βρισκεις στους δορυφορους ελευθερα καναλια, παντου μπηκανε λουκετα. Τον συγκεκριμενο δουφορο στις 30΄W δεν τον βγαζω ειναι εκτος του δορυφορικου μου τοξου.

p_medium_423_1279898316.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει πολλά ελεύθερα κανάλια αλλά αξίζει κανείς να κάνει λήψη αυτού του δορυφόρου. Τάσο  κατεβαίνει και  με  60αρι κάτοπτρο ....απλά πρέπει να ρυθμίσεις καλύτερα  το μοτεράκι σου  θέλει υπομονή στην ρυθμίσεις φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Βάσει των λήψεων που κάνω για τον συγκεκριμένο δορυφόρο παρατήρησα ότι μετά την αλλαγή των δορυφόρων έχω αύξηση σήματος μέχρι και 2dB

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Κατεβάζεις αυτόν τον δορυφόρο απο την Κύπρο; Ααααα!!!!! γιατρέ είσαι ....άρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
2 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Κατεβάζεις αυτόν τον δορυφόρο απο την Κύπρο; Ααααα!!!!! γιατρέ είσαι ....άρχοντας.

O 30W-6 με καλύπτει στα 49dBW ο 30W-5 στα 47 και ο πιο δύσκολος ο 30W-4 στα 35dBW

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Κατεβαίνει Κύπρο ο ίδιος αριθμός καναλιών που κατεβάζω και εγώ εδώ στην Γερμανία ;

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
19 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Κατεβαίνει Κύπρο ο ίδιος αριθμός καναλιών που κατεβάζω και εγώ εδώ στην Γερμανία ;

Πρέπει να σκανάρω και να σου πω Γιάννη.
Πάντως η 12360 Η (30W-5 ) που την έχω σαν σημείο αναφοράς του δορυφόρου θυμάμαι ότι κατεβαίνει στα 18.6dB

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ισχυρες ληψεις εχεις Κυπρο με ισχυρα κατοπτρα, μπραβο. Στις δορυφορικες ληψεις εισαι YOU ARE NUMBER ONE  :award:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Oί  ισχυρές λήψεις δεν είναι έκπληξη αφου διαθέτει μεγάλα κάτοπτρα   εμένα μου κάνει εντύπωση που οι 30 μοίρες  κατεβαίνουν στην Κύπρο....τόσο ανατολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
11 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Oί  ισχυρές λήψεις δεν είναι έκπληξη αφου διαθέτει μεγάλα κάτοπτρα   εμένα μου κάνει εντύπωση που οι 30 μοίρες  κατεβαίνουν στην Κύπρο....τόσο ανατολικά.

Γιάννη έχω βάλει και λήψεις στο φόρουμ και πιο δυτικά από τις 30W. Οσο για τα κάτοπτρα μου τα πήρα από τον Σκλαβενίτη :)

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
8 λεπτά πριν, Ο Kypros_Pambou έγραψε

Γιάννη έχω βάλει και λήψεις στο φόρουμ και πιο δυτικά από τις 30W. Οσο για τα κάτοπτρα μου τα πήρα από τον Σκλαβενίτη :)

Σσσσσσσουτ μην μας ακουσει ο scottis και παει και αυτος να αγορασει κατοπτρα απο τον Σκλαβενίτη :k05164:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Γιά να καταλάβω......το γεώτοξο που σαρώνεις από που και μέχρι που εκτείνεται ;

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Θα προλαβω τον γιατρο το τοξο του ειναι απο 0 - 360 :award:

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
9 λεπτά πριν, Ο tasos.cz έγραψε

Σσσσσσσουτ μην μας ακουσει ο scottis και παει και αυτος να αγορασει κατοπτρα απο τον Σκλαβενίτη :k05164:

Μπάαααα αυτός θα πάει ....Μασούτη .

8 λεπτά πριν, Ο tasos.cz έγραψε

Θα προλαβω τον γιατρο το τοξο του ειναι απο 0 - 360 :award:

Υποθέτω το τόξο του  γιατρού θα είναι απο 103 μοίρες ανατολικά και τό πολύ  πολύ μέχρι 36 δυτικά  και να δούμε αν έπεσα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Κατάφερα την 3.4μ και την πήγα μέχρι 90Ε. Μετά λόγω μεγέθους υπάρχει τοίχος και σταματάμε εκεί. Δυτικά μέχρι 35W γιατί μετά δεν έχει κάτι το ενδιαφέρον σε Ku Band

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αν δεν υπήρχε ο τοίχος, θα μπορούσες να το κατεβάσεις στις 100east ή θα έβρισκε στο τσιμέντο ?

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
36 λεπτά πριν, Ο GEORGE M. έγραψε

Αν δεν υπήρχε ο τοίχος, θα μπορούσες να το κατεβάσεις στις 100east ή θα έβρισκε στο τσιμέντο ?

Σιγουρα θα τον επιανα

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
1 ώρα πριν, Ο Kypros_Pambou έγραψε

Σιγουρα θα τον επιανα

Τότε να ρίξεις τον......τοίχο.....γκρεμισέ τοννννν.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Νέο MIS-ku στον δορυφόρο

30W - 10810 H ( MIS 21 ) with 3.4m.png

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...