Jump to content

BulgariaSat-1 Balkan Beam

Αξιολογήστε το θέμα


ioanis

Recommended Posts

  • Μέλος

Δοκίμασα να κατεβάσω την δέσμη   BulgariaSat-1 Balkan Beam εδώ στο wuppertal  αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Απο την παραπάνω δέσμη εκπέμπει   το ελεύθερο στην λήψη Βουλγάρικο κανάλι  BNT 1 που αρκετές φορές μεταδίδει ποδοσφαιρικούς αγώνες , αλλά εγώ είμαι αρκετά βορειότερα με αποτέλασμα να μην λαμβάνω ούτε ψίχουλα απο το σήμα της,ίσως ο φίλος μας ο Τασος που είναι νοτιότερα να λαμβάνει κάτι απο αυτή την δέσμη  μια αναφορά του θα ήταν χρήσιμη.  

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
48 λεπτά ago, Ο ioanis έγραψε

Δοκίμασα να κατεβάσω την δέσμη   BulgariaSat-1 Balkan Beam εδώ στο wuppertal  αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Απο την παραπάνω δέσμη εκπέμπει   το ελεύθερο στην λήψη Βουλγάρικο κανάλι  BNT 1 που αρκετές φορές μεταδίδει ποδοσφαιρικούς αγώνες , αλλά εγώ είμαι αρκετά βορειότερα με αποτέλασμα να μην λαμβάνω ούτε ψίχουλα απο το σήμα της,ίσως ο φίλος μας ο Τασος που είναι νοτιότερα να λαμβάνει κάτι απο αυτή την δέσμη  μια αναφορά του θα ήταν χρήσιμη.  

Γιάννη θα το δώ και θα απαντήσω εδω φίλε μου άν λαμβάνω την δέσμη αυτή

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Οκ Τασούλη.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Γιαννη την πιανω αυτην δέσμη   BulgariaSat-1 Balkan Beam με L=98% και  Q=22%. Η δεσμη εβγαλε δυο καναλια το ΒΝΤ 1 και το μουσικό κανάλι  THE VOICE. Η εικονα και στα δυο καναλια ειναι πολυ καλη χωρις σπασιματα. Και να φανταστεις οτι εχω το μικρο κατοπτρο PANORAMA και εξω εχει βαρια συνεφια. Μαλιστα το ΒΝΤ 1 εδειξε στιγμιοτυπα απο τον αγωνα της Βουλγαριας με την Σλοβενια (1-1). Προηγηθηκαν οι Βούλγαροι και ισοφάρισαν οι Σλοβενοι. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Στον δορυφόρο BulgariaSat-1 πιάνω τα Arena Sport1, 2,3 και 4,  με S=98% και Q=86%

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
44 λεπτά ago, Ο tasos.cz έγραψε

Στον δορυφόρο BulgariaSat-1 πιάνω τα Arena Sport1, 2,3 και 4,  με S=98% και Q=86%

Αυτά τα κανάλια εκπέμπουν απο την Ευρωπαίκή δέσμη και είναι ευκολα στην λήψη τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
2 ωρες πριν , Ο tasos.cz έγραψε

Γιαννη την πιανω αυτην δέσμη   BulgariaSat-1 Balkan Beam με L=98% και  Q=22%. Η δεσμη εβγαλε δυο καναλια το ΒΝΤ 1 και το μουσικό κανάλι  THE VOICE. Η εικονα και στα δυο καναλια ειναι πολυ καλη χωρις σπασιματα. Και να φανταστεις οτι εχω το μικρο κατοπτρο PANORAMA και εξω εχει βαρια συνεφια. Μαλιστα το ΒΝΤ 1 εδειξε στιγμιοτυπα απο τον αγωνα της Βουλγαριας με την Σλοβενια (1-1). Προηγηθηκαν οι Βούλγαροι και ισοφάρισαν οι Σλοβενοι. 

Χε Χε ,,,μόλις κατάφερα και κατέβασα την  Balkan Beam με L=92% και   Q=58%

Κανάλι BNT 1 και The Voice.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αν και βρίσκομαι εκτός Balkan Beam το σήμα είναι αρκετά καλό !!!!
Λήψη με 2.1μ

1.9E - 12525 Hor with 2.1m pic2.png

1.9E - 12525 Hor with 2.1m.png

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Aν μπορείς βάλε και καμιά φώτο φίλε Ιωάννη από τα κανάλια! 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Για να προσθέσω και εγώ κάτι τις στο θεμα που ξεκινησε  ο φιλος Γιάννης  για αυτόν τον βουλγαρικό δορυφόρο όπως το αναφέρει εδώ στην Τσεχία η parabola.cz βλέπε παρακάτω την μετάφραση και επιμέλεια που σας παρουσιάζω:


Δορυφόρος BulgariaSat 1 (στις 1,9°E)

Bulgariasat1_SSL-879x485.jpg

 

Τον Ιούνιο του 2017 η αμερικανική διαστημική εταιρία SpaceX μετέφερε στο διάστημα  το πρώτο βουλγαρικό τηλεπικοινωνιακό δορυφόρο BulgariaSat 1 για τον Βούλγαρο πάροχο  Bulsatcom.


Για την εκτόξευση του πυραύλου φορέα Falcon 9 χρησιμοποιήθηκε επανειλημμένα το πρώτο στάδιο του πυραύλου, μειώνοντας έτσι το συνολικό κόστος της εκτόξευσης του δορυφόρου καθώς και μείωση του κόστους  λειτουργίας του δορυφόρου.


Ο δορυφόρος  BulgariaSat 1 έχει σχεδιαστεί για να παρέχει DTH υπηρεσίες και υπηρεσίες data  στη Νότια Ευρώπη και σε άλλες περιοχές της Ευρώπης. Ο δορυφόρος είναι σταθμευμένος στις 1,9 μοίρες ανατολικά (1.9 ° E.)


bulgariasat-1-europe-ku-band.jpg
Χάρτης 1 - Δορυφορική κάλυψη του Bulgariasat 1 στις 1.9 ° E, δέσμη  Ευρώπης, Ku-band (χάρτης: Bulsatcom).


Ο δορυφόρος είναι εξοπλισμένος  συνολικά με 32 αναμεταδότες στη ζώνη Ku, 30 από τους οποίους είναι στη ζώνη BSS και οι άλλοι δύο στη ζώνη  FSS. Ο  BulgariaSat 1 έχει δύο δέσμες κάλυψης - μια ευρεία δέσμη που καλύπτει ένα μεγάλο μέρος της Ευρώπης και την βαλκανική  δέσμη για τοπική  κάλυψη. Για τους θεατές στην Τσεχική Δημοκρατία και τη Σλοβακία, θα υπάρχουν προσιτά σήματα και από τις δυο δέσμες.


bulgariasat-1-balkan-ku-band.jpg
Χάρτης 2 - Δορυφορική κάλυψη του Bulgariasat 1 στις  1.9 ° E, Βαλκανική δέσμη, Ku-band (χάρτης: Bulsatcom).


Επιλεγμένες τεχνικές παράμετροι
Κάλυψη: Ευρώπη, Βαλκάνια
Πάροχος του δορυφόρου:  Space Systems Loral (SSL)
Πλατφόρμα: 1300
Ημερομηνία εκτόξευσης του δορυφόρου: 23.6.2017
Πύραυλος φορέας : Falcon 9
Εύρος ζώνης αναμεταδοτών στην Ku band: 33 και 36 MHz
Αριθμός των αναμεταδοτών  στην Ku band: 30 (ζώνη BSS) και 2 (ζώνη FSS)
Συχνότητα ζώνης  - downlink: 11,3 έως 12,6 GHz
Πόλωση - Ku band: γραμμική (οριζόντια, κάθετη)
Αναμενόμενη διάρκεια ζωής: πάνω από 15 χρόνια

Πηγή: parabola.cz,  Επιμέλεια:Tasos.cz 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
On 20/11/2018 at 1:46 ΜΜ, Ο Takis67 έγραψε

Aν μπορείς βάλε και καμιά φώτο φίλε Ιωάννη από τα κανάλια! 

 

003.jpg

1 λεπτό ago, Ο ioanis έγραψε

 

003.jpg

Λήψη της Βαλκανικής δέσμης στην Βορειοδυτική Γερμανία.

005.jpg

2 λεπτά ago, Ο ioanis έγραψε

 

003.jpg

Λήψη της Βαλκανικής δέσμης στην Βορειοδυτική Γερμανία.

005.jpg

Και μια ακόμα απο το κανάλι  THE VOICE.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Η Λήψη τις 12523, Η, από Αθήνα. 

12523, Η 1.9Ε.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Μέλος

Η αναφορά λήψης μου όλων των συχνοτήτων του BulgariaSat.1 είναι:


Κάτοπτρο: 70αρι περιστρεφόμενο PRO.67.APP.Panorama
LNB :  OXID Smart XS Single 0,1dB 
Μοτέρ: STRONG SRT DM2100
Δορυφορ. Δέκτης: Πεδιόμετρο - φορητός δέκτης ΑΜΙΚΟ Χ FINDER
Περιοχή: Βορειοανατολική Τσεχία
Καιρός: Κακός, βαριά συννεφιά, χιονόβροχο

ΑΝΑΦΟΡΑ ΛΗΨΗΣ
11967 H 13749  MER 9.2db, RF -68dbm, FEC  1/2    S=90% Q=49%  
12303 H 30000  MER 9.2db, RF -55dbm, FEC  1/2    S=90% Q=58%    
12380 H 30000  MER 9.2db, RF -54dbm, FEC  1/2    S=90% Q=60%  
12456 H 30000  MER 9.2db, RF -54dbm, FEC  1/2    S=90% Q=60%
12524 H 30000  MER 6.0db, RF -72dbm, FEC  1/2    S=90% Q=21%

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αναφορά λήψης με κάτοπτρο 2,40 αφού είναι πολύ οριακά στις 28,8 λόγω ότι δεν βόλευε στο wave frontier τοποθέτηση στις 1,9 ανατολικά να είμαστε έτοιμοι για 1 Ιουνίου σήμα σκοτώνει 99 % Νότιο Αιγαίο, Δωδεκάνησα.

Επεξεργάστηκε από HATTERS
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Κοίτα.....αυτό το σήμα που λαμβάνεις είναι από  την πανευρωπαική δέσμη   του δορυφόρου ( η βαλκανική δέσμη για την ώρα είναι άδεια)  που έτσι και αλλιώς κατεβαίνει και με 90αρι κάτοπτρο....θέλω να πώ ότι δεν είναι απαραίτητο ένα τόσο μεγάλο κάτοπτρο να το χαραμίσεις σε έναν τόσο εύκολο στην λήψη δορυφόρο ,προσπάθησε να το βάλεις σε μία ποίο ανατολική τροχιακή θέση πέρα από τις 45 μοίρες.Αν όμως θες οπωσδήποτε για τις 1,9 μοίρες τότε μπορείς να κατεβάσεις ταυτόχρονα και τα κανάλια της Digea αρκεί να κάνεις ένα ελαφρό κλίκ το κάτοπτρο προς τα ανατολικά.

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...