Jump to content

Limelight: "Οι τηλεοράσεις 8Κ δεν έχουν νόημα, αν δεν υπάρχουν υπηρεσίες 8Κ"

Αξιολογήστε το θέμα


ioanis

Recommended Posts

  • Μέλος

328785f48947add915955da6ee55a595_XL.thumb.jpg.fd67a235cbadaff8969d41cac4fce191.jpg

Limelight: "Οι τηλεοράσεις 8Κ δεν έχουν νόημα, αν δεν υπάρχουν υπηρεσίες 8Κ"

 

 

Με όλη την υπερβολή που αφορά την προώθηση της τεχνολογίας και των τηλεοράσεων 8K TV στην CES 2019, ο Andrew Gray, Διευθυντής Marketing EMEA της Limelight Networks, θέτει επί τάπητος το γεγονός ότι δεν υπάρχουν υπηρεσίες που να συνοδεύουν όλο αυτό το νέο υλικό.

"Στην CES 2019, ο ελέφαντας στο δωμάτιο είναι εκεί και τον βλέπουν όλοι, με την ανάλυση 8K. Οι ανακοινώσεις νέων τηλεοράσεων 8K μεγέθους jumbo έρχονται η μία μετά την άλλη στην έκθεση, με τη σειρά Master Z9G της Sony να αξιώνει το μεγαλύτερο μέγεθος τηλεόρασης 8K μέχρι στιγμής. Όμως, τα προβλήματα ξεκινούν εκεί που τελειώνουν οι λαμπρές παρουσιάσεις και επιδείξεις. Με άλλα λόγια, δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να εκμεταλλευθεί τις δυνατότητες των 8K στον πραγματικό κόσμο. Παρόλο που τέτοιες υπηρεσίες ενδέχεται να παρουσιαστούν στο άμεσο μέλλον, θα απαιτήσουν από τις υπηρεσίες online streaming να επανεξετάσουν σοβαρά τις ανάγκες τους για την παροχή περιεχομένου και να επενδύσουν σε μια σοβαρή στρατηγική, ικανή να ανταποκριθεί στις προσδοκίες των καταναλωτών", λέει ο Gray.

"Σε έναν κόσμο 8K streaming, οι υπηρεσίες παράδοσης περιεχομένου δεν μπορούν να ανατεθούν στον χαμηλότερο πλειοδότη. Η ύπαρξη μιας ισχυρής στρατηγικής που θα περιλαμβάνει φορείς εκμετάλλευσης με ιδιόκτητη υποδομή θα είναι κρίσιμη για να παραμείνουν ανταγωνιστικοί στη νέα αυτή εποχή υψηλής ευκρίνειας και υψηλών απαίτησεων. Οι καταναλωτές δεν θα περιμένουν τίποτα λιγότερο όταν επενδύουν τόσο σημαντικά χρήματα στην τηλεόρασή τους", συμπλήρωσε ο Gray.

Πηγή : digitaltvinfo

 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τελικα να περιμενουμε να βγει η 8Κ τηλεόραση ή να αγορασουμε 4Κ?

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Γιά την ώρα πάρε 4Κ και αργότερα......έχει ο θεός.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ουτε 4Κ δεν υπαρχει μια

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
9 λεπτά πριν, Ο scottis έγραψε

Σύντροφε σε crt απολαμβάνεις την Preslava;

 

Οχι σε crt tv αλλα σε 16αρα led οθονη του λαπτοπ μου αυτην την στιγμη απολαμβανω την Preslava. Μαρεσει το τραγουδι, thanks:Banane0:

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Η Ανέλια ειναι όμως καλύτερη 

 

5 λεπτά πριν, Ο scottis έγραψε

Γέρος άνθρωπος,που βρίσκεις άκρη σε 16αρα οθόνη laptop;

Γέρος άνθρωπος? Μάλλον γερός άνθρωπος ήθελες να πεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ειμαι γερός, νεος, ακμαιος, αγωνιστικος, δηλαδη σύντροφος Τσε σε ολη την νιοτη του:k05164:. Σε αντιθεση με εκεινο τον πατατα της φωτο που επελεξες να σε καμουφλαρει:k0562:

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
6 λεπτά πριν, Ο scottis έγραψε

Ποια Ανέλια σύντροφε; Εγω μεγάλωσα με Alisia.Την εποχή που η Alisia γινόταν όνομα, τις Ανέλιες και τις Καμέλιες δεν την ήξεραν ούτε οι μανάδες τους

Εγω μεγαλωσα με αλλες υπεροχες φωνες οπως πχ του Καρελ Γκοτ

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

 

 

Η την φωνη της Lucie Vondráčková

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μια και περι οθονης ο λογος αυτην την στιγμη βλεπω σε φανταστικη ποιοτητα στην 42αρα led tv μου το Nat Geo Wild σε hd αναλυση την μαχη μεταξυ λεοπαρδαλις και κροκοδειλου. Νικητης εστεφθη ..... η λεοπαρδαλις

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μεγαλωσα και με ελληνικες φωνες, μην εχεις ενδοιασμο. Εμεις οι Ελληνες του εξωτερικου ειμαστε δυο φορες Ελληνες απο τους γηγενεις

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Συνδρομητικό  το Nat Geo Wild με τσεχικη καρτα. Περισσοτερο ομως βλέπω τα ελευθερα ελληνικα IPTV καναλια της παρακατω ιστοσελιδας. Και ας εχουνε πολλα απο αυτα μετρια εως κακη εικονα

https://raw.githubusercontent.com/free-greek-iptv/greek-iptv/master/android.m3u


 

 

Περισσοτερα για τα ελευθερα ελληνικα IPTV καναλια εδω:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Διαβαζε καλα τι γραφω σερ Πατάτα, εγραψα οτι περισοτερο απο τα συνδρομητικα κοιταζω τα μη συνδρομητικα ελευθερα IPTV ελληνικα καναλια και ας εχουνε πολλακις κακιστη ποιοτητα εικονας

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μίστερ Πατάτα διακρίνω οτι μερικες φορες είσαι τελειως ξεκομένος απο την πραγματικοτητα και ζεις στον δικο σου  φανταστικο κοσμο. Φυσικα και παρακολουθω τα ελληνικα καναλια απο την αγαπη μου προς την Πατριδα. Τι δουλεια εχω να κοιταζω αραβικα η μουσουλμανικα καναλια που δεν καταλαβαινω γρι αποσα λενε? Επισης οτι ζεις εκτος πραγματικοτηας φαινεται απο το γεγονος οτι αγνοεις πως τα ελευθερα καναλια που τοσο αγαπας τεινουν στους δορυφορους να γινουνε ειδος υπο εξαφανιση.

ceb5cebbcebbceb1ceb4ceb1-cebaceb1cf81ceb

Επίσης ακούω πάρα πολύ ελληνικα ραδιοφωνικα καναλια βλέπε σχετικά εδω:

 

ελληνικα ραδιοφωνικά κανάλια

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Θα σου συνιστοιυσα να πρόσεχεις τις ειρωνειες σου και τις ύβρεις, αλλοιώς οδευεις ακομη μια φορα προς την έξοδο.  Χαρη σου κανω που σου απαντω, οχι για πολυ ομως.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τασούλη φίλε μου ....έχεις απόθεμα υπομονής βλέπω, πως καταφέρνεις και αντέχεις αυτόν τον τύπο τον .........Τιτανομεγιστοτεράστιο;

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εχω πραγματι Γιαννάκη τιτανομεγιστοτεραστια υπομονη :k05164:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ο φίλος μας ...scottis πρέπει να είναι λίγο πιο προσεκτικός στις εκφράσεις του, δεν βοηθάνε οι εντάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αν εμενε μονο στα φωτοστιγμιότυπα απο τα feeds τοτε ολα καλα, τοτε δεν θα υπηρε κανενα προβλημα. Δυστυχως ο ανθρωπος εχει μεγαλο ψυχικο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Απολαύστε ένα όμορφο βίντεο γυρισμένο στο μακρινό Περού σε 8K,  HDR 60FPS (FUHD)

 

 

Περισσότερα βίντεο σε 8Κ μπορείτε να βάζετε στο θέμα που δημιουργησα εδω

 

 

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Και σε 4Κ μαζι με τα 8Κ στην ίδια στήλη βλέπε εδώ: Όμορφα βίντεο σε 8Κ και σε 4Κ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Μέλος

Χθες είχα και την ευκαιρία να δω από κοντά και την νέα 8Κ τηλεόραση της Samsung.

Samsung 8K.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Και οι εντυπωσεις σου απο την τηλεθεαση ποιες ηταν? Ποσες ιντζες ειχε η τηλεοραση αυτην των 8κ?

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
12 ωρες πριν , Ο tasos.cz έγραψε

Και οι εντυπωσεις σου απο την τηλεθεαση ποιες ηταν? Ποσες ιντζες ειχε η τηλεοραση αυτην των 8κ?

Οι εντυπώσεις μου ήταν πολύ καλές. Το μέγεθος της ήταν 75 ίντζες και η τιμή της στις 7000 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

8κ  τηλεοράσεις .......καλές είναι.........αλλά για την ώρα δεν υπάρχουν και οι αντίστοιχες εκπομπές παρα μονο  έκει στον Türksat στις 42 και 50 μοίρες.....ασε που η τιμή της είναι απλησίαστη, να υποθέσω ότι δεν είναι ακόμα σε εμπορική διάθεση.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Για μενα καλυτερα να περιμενω νε μπουνε στους δορυφορους πολλα καναλια εκπομπης 4Κ και μερικα 8Κ και να πεσουνε οι τιμες των τηλεορασεων 8Κ. Τοτε θα αγορασω μια TV 8K  για να μπω στην αγορα της ULTRA-HD κατεθειαν απο TV 8K. Δεν θα αγορασω τωρα μια 4Κ τηλεοραση η οποια σε 2 χρονια θα μου ειναι αχρηστη  γιατι θα εχει μπει για τα καλα στην αγορα η ULTRA-HD σε 8Κ

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Καί πολύ καλά θα κάνεις.....το ίδιο θα κάνα και γώ.....θα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ετσι ειναι Γιαννακη. Γιατι η τηλεοραση 8Κ θα μπορει να βλεπει ανετα και τα καναλια ULTRA HD 4K ενω η φτωχη τηλεοραση 4Κ στην ληψη των καναλιων ULTRA HD 8K  θα μας δειχνει μαυρο, οπως την εποχη του μαυρου της ΕΡΤ  μπουγαγααααα :joker:

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...