Jump to content

Ερώτηση

Αξιολογήστε το θέμα


ioanis

Recommended Posts

  • Μέλος

 Σε ηλιακό που δεν χρησιμοποιείται η αντίσταση, ζεσταίνει μόνο με ήλιο, το ανόδιο χρειάζεται αλλαγή??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Μέλος

Τελικά κανείς δεν γνωρίζει να μου απαντήσει στην ερώτηση που έκανα παραπάνω;  που είναι οι γνώστες του αντικειμένου.......περιμένω απάντηση παίδες.

Στής 31/12/2018 καί ώρα 2:47 ΜΜ, Ο ioanis έγραψε

 Σε ηλιακό που δεν χρησιμοποιείται η αντίσταση, ζεσταίνει μόνο με ήλιο, το ανόδιο χρειάζεται αλλαγή??

c10139922-1.thumb.jpg.54eb1d820502fd3c3d450f5dbc1410ce.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Φιλε μου οταν δεν γνωριζω τοτε δεν απαντω. Δυστυχως εγω προσωπικα δεν ειμαι ειδικος επι του θεματος. Ισως ειναι καποιος άλλος. Οπως λενε οι Τσεχοι "Hodne stesti" ( Καλη τύχη) :action-smiley-069:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

΄Κάπου διάβασα ότι κάθε 3ετια  ή το πολύ κάθε 5ετια  θέλει αλλαγή το ανόδιο καθώς και η αντίσταση διότι μαζεύει πολλά άλατα με αποτέλεσμα όταν κάποιος τον δουλεύει με ηλεκτρικό ρεύμα να έχει περισσότερη κατανάλωση  ενέργειας λόγω των αλάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Στο παλιο σπιτι στην Θεσσαλονικη που ειχαμε ηλιακο θερμοσιφωνα, το καλοκαιρι ειχαμε ζεστο νερο μονο απο τον ηλιο, τον χειμωνα  ειχαμε ζεστο νερο με ρευμα οταν δεν ειχε ηλιο. Μεχρι που φυγαμε δουλευε 15 χρονια χωρις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Το ίδιο και σε μένα στό χωρίο δουλεύει 17 χρόνια  χωρίς καν μια συντήρηση αλλά άμα ανοίξεις τον κάδο και δεις τι γίνεται μέσα δεν πρόκειται να ξανακάνεις μπάνιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μηπως ηρθε η ωρα να αλλαξεις θερμοσιφωνο Γιαννακη?

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μπαααα  θα το αφήσω μέχρι να παραδώσει το πνεύμα του.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια αναζήτηση στο google βρήκα το παρακάτω που αναφερετε στην συντήρηση του ηλιακού. Το ανόδιο δεν εχει σχέση με τα άλατα.

συντήρηση

160567264_.thumb.PNG.601fe88dae60cc15b583b709c9b69eb4.PNG

Επεξεργάστηκε από Dsat1
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Άρα σωστά υπέθεσα ότι θέλει αλλαγή στα δύο....τρία χρόνια  αλλά τον δικό μου θα τον αφήσω  χωρίς  συντήρηση μέχρι να τινάξει τα ....πέταλα.:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

thumb_fpgal_500_800x600_1327957000_0.thumb.jpg.cae4cbef87c521beab49896707f0489a.jpgΑνόδιο Θερμοσίφωνα - Ηλιακού 40cm

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αμάν και φοβήθηκα Γιαννάκη βλέποντας την φωτο :k0586:νόμισα ότι πρόκειται για ράβδους δυναμίτη για τρομοκρατικές επιθέσεις:k0561:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αφού ξέρεις είμαι φιλήσυχος άνθρωπος .....ασχολούμαι μόνο με την τεχνολογία ....αίντε και λίγο με τον ημερήσιο περίπατο και με κάτι ζόρικα ......κανάλια.

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...