Jump to content

Κινήστε το πιάτο σας με μοτερ USALS - Diseqc


Satellite

Recommended Posts

Το σύστημα USALS (και όχι πρωτόκολλο USALS) είναι μία επιπλέον εφαρμογή, η οποία εκμεταλλευόμενη το στίγμα της περιοχής του χρήστη (γεωγραφικό μήκος και πλάτος), καταφέρνει

να υπολογίζει τις θέσεις των δορυφόρων επάνω στο τόξο.

Κάθε φορά λοιπόν που ο τηλεθεατής ζητά ένα κανάλι από κάποιο δορυφόρο, ο δέκτης «στέλνει» άμεσα το κάτοπτρο στο κατάλληλο σημείο που βρίσκεται ο δορυφόρος αυτός, με τη μέθοδο USALS. Στη μνήμη του δέκτη δεν υπάρχει καμία πληροφορία για τις θέσεις των δορυφόρων (συγκεκριμένα βήματα

δεξιά ή αριστερά του μηδενός). Η εφαρμογή αναπτύχθηκε από την ιταλική εταιρεία STAB, με

τη συνεργασία της Eutelsat. Οι κατασκευαστές που αγοράζουν τα δικαιώματα του νέου αυτού συστήματος, ενσωματώνουν την εφαρμογή στο κυρίως firmware, στο οποίο εμφανίζεται με το χαρακτηρισμό USALS ή DiSEqC 1.3 (ο δεύτερος χαρακτηρισμός ήταν λάθος και για το λόγο αυτό δεν επικράτησε τελικά).

USALS … η εξέλιξη του DiSEqC1.2

To πρωτόκολλο DiSEqC 1.2 διαθέτει ένα set εντολών, το οποίο είναι ικανό να κινήσει το moter αριστερά ή δεξιά (ανατολικά ή δυτικά), να το στείλει στην αρχή (θέση μηδέν – go to 0), να αποθηκεύσει μία θέση ενός δορυφόρου και να καθαρίσει όλες τις θέσεις αν χρειαστεί. Αν κάνουμε ακόμα ένα βήμα μπροστά και επιλέξουμε το moter της STAB σε συνδυασμό με ένα δέκτη που να το

υποστηρίζει, τότε έχουμε το πλεονέκτημα της κίνησης USALS. Ποιο είναι το πλεονέκτημα αυτο ?

Η απάντηση είναι προφανής.

 

Δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να αναζητησουμε κανενα δορυφορο μονοι μας παρα μονο να δηλωσουμε

το γεωγραφικό μήκος και πλάτος στο software του δέκτη. Ο δέκτης από τη στιγμή αυτή και μετά γνωρίζει» πού βρίσκεται ο κάθε δορυφόρος επάνω στο τόξο. Στην περίπτωση δε, που μπορούμε να

ανεβάσουμε» στο δέκτη έτοιμα settings από το internet, τότε η προετοιμασία της εγκατάστασης τελειώνει εύκολα και το σύστημα είναι έτοιμο για λήψη μέσα σε λίγα λεπτά της ώρας. Σε κάθε μελλοντική αλλαγή firmware στον υπάρχοντα δέκτη αλλά και πιθανή αλλαγή ολόκληρου του δέκτη και

αντικατάστασή του με ένα άλλο μοντέλο το οποίο να υποστηρίζει το σύστημα USALS, δεν υπάρχει ο «πονοκέφαλος» της εγκατάστασης εκ του μηδενός όλων των δορυφόρων, αλλά με μια απλήρύθμιση του στίγματος είμαστε και πάλι έτοιμοι για λήψεις. To μοτέρ της STAB είναι το μοναδικό μέχρι στιγμής που υποστηρίζει σωστά το USALS και για αυτό δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με κανένα άλλο μοτέρ που μπορεί να προσπαθεί να «μιμηθεί» (μάλλον όχι και τόσο επίσημα) τη λειτουργία αυτή. Η διαφορά με

τα άλλα μοτέρ της αγοράς βρίσκεται στη μικρότερη ταχύτητα και συνεπώς στην «αναλυτικότερη» κίνηση του μοτέρ.

Ενώ όλα τα DiSEqC 1.2 μοτέρ της αγοράς κινούνται με 2,5 μοίρες ανά δευτερόλεπτο, το μοτέρ της STAB κινείται με 0.9 με 1,2 μοίρες ανά δευτερόλεπτο.

Εγκατάσταση και ρύθμιση του κατόπτρου

Η εγκατάσταση ενός STAB μοτέρ γίνεται ακριβώς όπως ενός οποιουδήποτε άλλου DiSEqC 1.2 μοτέρ. Αρχικά, δείχνουμε προσοχή ώστε το «κάθετο» της βάσης εδάφους να είναι εγγυημένο.

Μπορεί να χρειαστεί να αφιερώσουμε αρκετό χρόνο να το επιτύχουμε αυτό, αλλά πραγματικά

είναι ίσως το σπουδαιότερο πράγμα στην εγκατάσταση ενός κινητού κατόπτρου. Η βάση εδάφους

πρέπει να έχει διάμετρο κεντρικού σωλήνα 1-1,5 ίντσες αν πρόκειται για το μοντέλο HH90 (μοτέρ κίνησης κατόπτρου έως 90εκ.) και 2 ίντσες αν πρόκειται για τα μοντέλα ΗΗ100 και ΗΗ120 (για κίνηση κατόπτρων 100 και 120 εκ.αντίστοιχα). Τοποθετούμε το μοτέρ επάνω στη βάση εδάφους κατά τρόπο που αναφέρει το manual (προσοχή το νέο μοντέλο HH90 τοποθετείται ανάποδα σε σχέση με τα ήδη υπάρχοντα ΗΗ100 και HH120,δηλαδή με τη βάση στήριξης του κατόπτρου προς τα κάτω). Τοποθετούμε επάνω στο μοτέρ το κάτοπτρο έτσι ώστε να υπάρχει μία νοητή ευθεία βάση εδάφους – μοτέρ – LNB όπως το βλέπουμε από πίσω.

Η ρύθμιση του συστήματος είναι σχετικά απλή διαδικασία, αν ακολουθήσουμε πιστά τις οδηγίες του κατασκευαστή. Αρχικά εφαρμόζουμε απευθείας το γεωγραφικό πλάτος της περιοχής μαςσαν ανύψωση του μοτέρ. Για παράδειγμα, η Αλεξανδρούπολη που είναι από τις πιο βόρειες περιοχές της Ελλάδας, έχει γεωγραφικό πλάτος 40.852 βόρεια. Δεν υπάρχει τόσο μεγάλη ανάλυση στηνκλίμακα του μοτέρ, για αυτό και εφαρμόζουμε την τιμή 41.

Στη συνέχεια μένει να ρυθμίσουμε την ανύψωση του κατόπτρου και την οριζόντια γωνία (το λεγόμενο μεταξύ τεχνικών «νότο»). Αν είμαστε τυχεροί και το κάτοπτρο που διαθέτουμε είναι ανάμεσα στα EMME ESSE, GIBERTINI, NOKIA, NORMAD OTEX, SEDEA, SINUTA, TELESYSTEM ή και TRIAX, τότε πολύ απλά

πηγαίνουμε στο site της εταιρείας που αφορά στα moter STAB, στη διεύθυνση www.usals.info και στην περιοχή «installation» δίνουμε τα στοιχεία του δέκτη μας, του κατόπτρου μας, της πόλης στην οποία ζούμε και της χώρας μας, ώστε να έχουμε σε λίγες ώρες απάντηση για τα γεωγραφικά στοιχεία που

θα δηλώσουμε στο firmware του δέκτη (στην περιοχή USALS) καθώς και τη γωνία ανύψωσης που θα εφαρμόσουμε στο κάτοπτρο. Αυτά τα βοηθητικά στοιχεία τα προσφέρει η STAB δωρεάν, σε όποιον αποφασίσει να τοποθετήσει ένα δικό της μοτέρ κίνησης.

Από τη στιγμή που εφαρμόσουμε τη γωνία ανύψωσης στο κάτοπτρο και τα γεωγραφικά στοιχεία στο δέκτη, είναι πολύ εύκολο να βρούμε την οριζόντια γωνία ώστε να κινείται το σύστημα επάνω στο

γεωστατικό τόξο. Ζητάμε από το δέκτη να «στείλει» το κάτοπτρο σε ένα δορυφόρο λίγο μακριά

από το νότο μας (π.χ. Hellas Sat) και στρέφουμε όλο το σύστημα από τη βάση του μοτέρ οριζόντια, μέχρι να πάρουμε μέγιστο σήμα από το δορυφόρο της επιλογής μας.

Σφίγγουμε καλά τη βάση του μοτέρ και ελέγχουμε για άλλη μία φορά όλες τις γωνίες να είναι σφιγμένες.

Ουσιαστικά, εδώ τελειώνει η εγκατάσταση και η ρύθμιση του συστήματος λήψης.

Σε περίπτωση που δεν έχουμε στη διάθεσή μας κάτοπτρο ενός εκ των εταιρειών παραπάνω (τα οποία έχει πιστοποιήσει και δοκιμάσει η STAB), τότε πρέπει να βρούμε μόνοι μας τη γωνία ανύψωσης που

πρέπει να δώσουμε στο κάτοπτρο. Ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος για να γίνει αυτό είναι να ελέγξουμε αρχικάαν επάνω στο «νότο» μας έχουμε δορυφόρο. Αν επάνω στο γεωγραφικό μας μήκος έχει δορυφόρο, τότε έχοντας το μοτέρ στη θέση μηδέν, απλά κινούμε την κάθετη γωνία (στη βάση

του κατόπτρου) και την οριζόντια γωνία (στη βάση του μοτέρ), κατά τέτοιο τρόπο ώστε να λάβουμε το

βέλτιστο σήμα από το δορυφόρο αυτό.

Στην περίπτωση που δεν υπάρχει δορυφόρος επάνω ακριβώς στο γεωγραφικό μήκος,τότε στέλνουμε το μοτέρ σε ένα δορυφόρο ακραίο (αλλά λίγο δυνατό, για παράδειγμα το δικό μας Hellas Sat) και

σαρώνουμε με την οριζόντια γωνία, μεταβάλλοντας ταυτόχρονα και την κάθετη ανύψωση του κατόπτρου μέχρι να λάβουμε σήμα από το δορυφόρο αυτό. Στην περίπτωση που εντοπίσουμε το δορυφόρο, τότε κάνουμε τις μικρομετρικές ρυθμίσεις και στις δύο γωνίες και στη συνέχεια σφίγγουμε αρκετά όλες τις βίδες, ώστε να μην έχουμε μεταβολές τους σε περιπτώσεις κακοκαιρίας.

 

 

Ρύθμιση του δέκτη για το σύστημα USALS

To firmware του δέκτη για την κίνηση μέσω συστήματος USALS είναι πάντα στον τομέα της «εγκατάστασης» και «ρύθμισης του κατόπτρου». Συνήθως είναι σε ξεχωριστά submenus, αλλά πιθανό να είναι μέσα στο menu κίνησης DiSEqC 1.2 ως ξεχωριστή επιλογή που θα ξεκλειδώνει τα πεδία

Longitude και Latitude. Εμείς το μόνο που έχουμε να κάνουμε ως ρύθμιση τουδέκτη είναι να εισάγουμε τις τιμές αυτές στα ανάλογα πεδία.

Έστω λοιπόν ότι βρισκόμαστε στο δημαρχείο της Αλεξανδρούπολης και θέλουμε να εγκαταστήσουμε εκεί ένα κινητό σύστημα USALS. Για αυτούς που διαθέτουν GPS τα πράγματα είναι πολύ απλά,

καθώς είναι πολύ εύκολο να πάρουν ένα στίγμα από την ταράτσα του κτηρίου και να εισάγουν απευθείας τις τιμές στο δέκτη. Αν όμως δεν υπάρχει διαθέσιμο GPS, θα πρέπεινα βρούμε το στίγμα μας από το internet. Στη διεύθυνση www.maporama.com εισάγουμε τη χώρα, τον ταχυδρομικό

κώδικα και την πόλη διαμονής μας και στη συνέχεια μέσω του χάρτη εντοπίζουμε το σημείο που βρισκόμαστε (στην περίπτωσή μας το δημαρχείο) και κάτω αριστερά εμφανίζονται οι δύο τιμές που χρειαζόμαστε. Παίρνουμε τις δεκαδικές τιμές (και όχι τις τιμές με μοίρες, πρώτα και δεύτερα) και τις

εισάγουμε στα ανάλογα πεδία του δέκτη. Από τη στιγμή αυτή και μετά, ο δέκτης ουσιαστικά «γνωρίζει» πού θα στείλει το μοτέρ αν του ζητηθεί κάποιος δορυφόρος. Αν πρωτίστως έχουμε κάνει σωστά τη ρύθμιση του κατόπτρου-μοτέρ, τότε μπορούμε να ξεκινήσουμε τις λήψεις και απομνημονεύσεις των προγραμμάτων σε κάθε δορυφόρο. Αν δούμε ότι υπάρχουν μικρές αποκλίσεις από το κέντρο των

δορυφόρων και είναι όλες προς μία φορά (δεξιά ή αριστερά από το κέντρο), τότε καλό είναι

να διορθώσουμε ανάλογα το στίγμα που δώσαμε πριν στο menu USALS. Αν για παράδειγμα, το κάτοπτρο πηγαίνει προς το Hellas Sat στις 39 μοίρες ανατολικά και σταματά 0.2 μοίρες ανατολικότερα (επίσης το ίδιο γίνεται σε όλους τους δορυφόρους) τότε δηλώνουμε στο longitude 0.2 μοίρες δυτικότερη τιμή και έτσι διορθώνουμε κάπως την κατάσταση. Βέβαια, ρόλο παίζει και το Latitude, αλλά αυτό δεν μπορούμε να το πειράξουμε με θετικά αποτελέσματα.

Το βέλτιστο είναι να λάβουμε το στίγμα από συσκευή GPS.

Το μεγάλο πλεονέκτημα του συστήματος USALS είναι ότι από τη στιγμή που ο τεχνικός ρυθμίσει το τόξο, δεν υπάρχει η ανάγκη να επέμβει ξανά στο σύστημα, αφού όλες οι άλλες λειτουργίες μπορούν

να πραγματοποιηθούν από το χρήστη. Αρκεί βέβαια ο τεχνικός να ενημερώσει το χρήστη για το στίγμα της οικίας του.

Κερδίζουμε λοιπόν το χρόνο της χειροκίνητης αναζήτησης των δορυφόρων. Εγώ προσωπικά, σε

σύστημα DiSEqC 1.2 κάνω την ανεύρεση όλων των δορυφόρων που ζητά ο χρήστης και απομνημονεύω

μία συχνότητα από τον καθένα, για να μείνει στη μνήμη του δέκτη ο κάθε δορυφόρος και να μη χάσω συνολικά πολύ χρόνο. Στη συνέχεια, ο χρήστης μετακινείται στον κάθε δορυφόρο και κάνει ολική αναζήτηση, η οποία διαρκεί αρκετά.

Στο σύστημα USALS δεν υπάρχει η ανάγκη να γίνει σάρωση για αναζήτηση των δορυφόρων, αφού ο δέκτης όπως είπαμε παραπάνω αναλαμβάνει τη δουλειά αυτή. Ο χρήστης, το μόνο που κάνει μόνος του

είναι να επιλέγει ένα δορυφόρο από τα menu και να ζητά ολική αναζήτηση καναλιών.

Επίσης, στην περίπτωση που χαλάσει ο δέκτης (ή crash-άρει το firmware) και χαθούν τα data των καναλιών, η διαδικασία είναι πολύ πιο απλή από εκείνη σε DiSEqC 1.2.

doriforikanea.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ευχαριστουμε Dsat1:SFGSFGSF:που αναφερεις τοσα χρησιμα πραγματα για τα κατοπτρα, μοτερ, το στησιμο τους και αλλα χρησιμα πραγματα. Ολα αυτα ειναι πολυτιμες πληροφοριες που βοηθουνε ολους οσοι ασχολουνται με τις δορυφορικες εγκαταστασεις και στους νεους αλλα και στους παλιους για να μας φρεσκαρουν την μνημη  μας στο στησιμο του δορυφορικουτ συστηματος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Μέλος

Εδώ και καιρό δεν χρησιμοποιώ το μοτέρ με εντολές USALS - Diseqc. Και ο λόγος είναι ότι δεν πάει σωστά στο κέντρο, και δεν βρίσκει σήμα. Είμαι αναγκασμένος να το κινώ πολλά βήματα Ανατολικά η Δυτικά για να βρω σήμα στον Δορυφόρο που έχω επιλέξει. Ευτυχώς όσο καιρό το έχω, έχω καταλάβει προς τα που πρέπει να μετακινήσω το κάτοπτρο για βρω σήμα από τον όποιο δορυφόρο θέλω. 
Χρησιμοποιώ τις εντολές του μοτέρ Diseqc 1.2 τις αποθηκεύω, και όλα μέλι Γάλα που λένε!!

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Προφανώς το μοτεράκι τζογάρι και γι,αυτό σου κάνει νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μηπως ηρθε η ωρα Γιαννη να αλλάξεις μοτέρ? Πόσα χρόνια το έχεις? Αν και τα χρονια ενιοτε δεν εχουν σημασια. Το δικο μου που ειναι το STRONG SRT DM2100 το εχω ηδη 14 χρονια και δεν τζογαρει ουτε εκατοστο της μοιρας. Τα 7 πρωτα χρονια κινουσε την 100αρα Gibertini, τα επομενα 7 χρονια κινει το 70αρι κατοπτρο μου. Και εχει συχνους και μεγαλους  αερηδες εδω στην Τσεχια. Βεβαια εσυ κινεις μεγαλυτερο κατοπτρο, ειναι 120αρα Gibertini, έτσι δεν ειναι Γιάννη? 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Το έχω γύρω στους 16 μήνες περίπου. Μου έκανε και πριν το ίδιο κόλπο, αλλά τώρα έχει γίνει περισσότερο. Ο Άνθρωπος που μου το τοποθέτησε, μου είπε ότι έχει να κάνει με τις ακριβής συντεταγμένες τοποθεσίας που βάζω, το Γεωγραφικό Μήκος, και το Γεωγραφικό Πλάτος δηλαδή. Όσο ποιο ακριβής είναι, τόσο ποιο καλά θα στοχεύει το κάτοπτρο! Ναι έχω την 120άρα Gibertini Τάσο. Με το Diseqc 1.2 δεν έχω θέμα, είναι ακριβές, και το πάω μόνο 1-2 βήματα Ανατολικά Δυτικά ανάλογα! Έχω φτιάξει ένα αρχείο κειμένου με τους δορυφόρους που έχω αποθηκεύσει στο Diseqc 1.2 και με διευκολύνει πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αυτό είναι το αρχείο μου που έχω φτιάξει με τους δορυφόρους για το Diseqc 1.2 που χρησιμοποιώ. Έχω λίγους δορυφόρους ακόμα, αλλά μόλις επιστρέψω από την Πόλη θα βάλω και άλλους δορυφόρους. 

Γιάννη, θέλει αλλαγή λες το μοτέρ ; Αν θέλει αλλαγή, να πάω καλύτερα σε Actuator και V Box Positioner ! 

το αρχείο μου.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ωραια Γιαννη που σε βοηθαει το αρχειο κειμενου με τους δορυφορους. Εγω οταν αποθηκευω    καποιον  δορυφορο του δορυφορικου μου τοξου  για περισσοτερη ακριβεια με το μοτερ στο  Diseqc 1.2 και μετα απο καιρο τον δορυφορο τον χανω, παντα με βοηθαει η θεση Usals, παντα το κατοπτρο με ακριβεια βρισκει τον δορυφορο.

Τωρα βρισκω και αποθηκευω στην μνημη εναν δορυφορο  με το μοτερ  πάντα στο usalls και έτσι δεν χανω πια κανεναν δορυφορο ποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Γιαννη εγω βρηκα το φως μου στη ευρεση των δορυφορων με το καινουργιο δεκτη μου τον ΑΜΙΚΟ 8265+ με τον οποιο ειμαι κατενθουσιασμενος. Ενα μεγαλο προσον που εχει ο δεκτης αυτος ειναι οτι βρισκει πανευκολα οποιοδηποτε δορυφορο παλαιο η νεο σε οποιαδηποτε τροχιακη θεση και να ειναι, φτανει να ξερεις σε ποιες μοιρες ο δορυφορος βρισκεται. 

Για παραδειγμα ο δορυφορος BulgariaSat.1 στις 1.9°E που δεν ητανε περασμενος στην μνημη του δεκτη απο τον κατασκευαστη, εγω απλα πηγα στο μενου, εγραψα το ονομα του δορυφορου  και σε ποιες μοιρες βρισκεται και το κατοπτρο με το usals και τις δικες μου γεωγραφικες συντεταγμενες του τοπου μου  που απο την αρχη ορισα στον δεκτη,  πηγε και βρηκε αμεσως τον δορυφορο BulgariaSat.1. 

Ετσι αν προκυψει καποιος νεος δορυφορος πχ στην θεση 2,5Ε αρκει να γραψω 2,5Ε και ο δεκτης θα γυρισει αμεσως το κατοπτρο να βλεπει την τροχιακη θεση 2,5Ε. Μαλιστα  για ευκολια εσβησα ολα τα ονοματα των δορυφορων, στην θεση τους εγραψα τις μοιρες του καθε δορυφορου και ανετα βρισκω οποιοδηποτε δορυφορο θελω, οποια στιγμη θελω. 

Βλεπε σχετικα εδω:

https://www.newsat.gr/topic/213-δέκτης-amiko-8265-dvb-s2-t2-c -combo-hd/?tab=comments#comment-932

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...