Jump to content

Τα θετικά και τα αρνητικά μεταξύ multi feed εγκατάστασης και κινητού κατόπτρου


Satellite

Recommended Posts

Πολλοί φίλοι αναρωτιούνται της διαφορές (τα + και τα -) ανάμεσα στα multi feed κάτοπτρα και στα κινητά.Ποιο κάτω θα αναφέρω αυτές που μου έρχονται τώρα στο μυαλό.

 

Multi feed κάτοπτρα τα θετικά.

1 Άμεσο ζάπινγκ στης αλλαγές δορυφόρων χωρείς καθυστερήσεις.

2 Σταθερή κατασκευή χωρείς κινούμενα μέρη και χωρείς να χρειάζεται συντήρηση.

3 Αρκετά ποιο εύκολη εγκατάσταση απ ότι στο κινητό.

 

 

Τα αρνητικά στα multi feed

1 Για κάθε δορυφόρο που θέλουμε να προσθέσουμε χρειαζόμαστε και έξτρα lnb και πόρτα στο diseqc.

2 Σε κοντινούς δορυφόρους με απόσταση πχ 1 μοιρών, της κατεβάζουμε αναγκαστικά με το ιδιο lnb.Αποτέλεσμα αυτού είναι ένα σχετικά χαμηλότερο σήμα απ ότι το lnb θα κοιτούσε ακριβώς κέντρο.

3 Όσο απομακρυνόμαστε από το κέντρο εστίασης το σήμα μειώνετε (αυτό για να απλα κάτοπτρα που βάζουμε έξτρα βάσεις lnb και τα κανουμε multu feed.Γι αυτά που είναι φτιαγμένα για αυτόν τον λόγο πχ Τ90 η απόδοση είναι σε όλο το τόξο σχεδόν η ίδια.

 

Θετικά του κινητού κατόπτρου.

1 Οτι δορυφόρο υπάρχει στον ορίζοντα και έχουμε οπτική επαφή με αυτόν και η διάμετρος του κατόπτρου είναι η ιδανική, μπορούμε να τον κατεβάσουμε.

2 Δεν χρειαζόμαστε κανένα έξτρα lnb ούτε και πόρτα σε diseqc για να προσθέσουμε έναν δορυφόρο στην λίστα.

 

 

Αρνητικά στο κινητό κάτοπτρο.

1 Ευπαθείς εγκατάσταση στα καιρικά φαινόμενα πχ αέρα.

2 Σχετικά δύσκολη εγκατάσταση για έναν που θα το κάνει για πρώτη φορά σε σχέση με ένα multu feed κάτοπτρο.

3 Αργό ζάπινγκ (αλλαγη δορυφόρων) λόγο ότι πρέπει να κινηθεί το μοτέρ απ την μια θέση στην άλλη.

4 Με πολύ ησυχία κατά την περιστροφή του μπορεί πχ αν κάτω απ την βάση υπάρχει ένα δωμάτιο να ακούγετε το μοτέρ.

Αυτά μου ήρθαν τώρα στο μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Μέλος

Καί αν τα γρανάζια του είναι πλαστικά θα παραδώσει το πνεύμα του μια ώρα γρηγορότερα.:k05164:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Σ' εμένα το Motek SG2100A (αν το θυμάμαι σωστά), μου κράτησε 11 χρόνια με μια επισκευή.

Επεξεργάστηκε από neoktistos
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής
Στής 11/2/2019 καί ώρα 3:20 ΜΜ, Ο ioanis έγραψε

Καί αν τα γρανάζια του είναι πλαστικά θα παραδώσει το πνεύμα του μια ώρα γρηγορότερα.:k05164:

Διαφωνώ, δεν σπάνε τόσο εύκολα. Στην δικη μου εγκατάσταση με το ιδιο κάτοπτρο gibertini 1,25 πάνω από 10 χρόνια εχω αλλάξει 3 μοτέρ μέχρι στιγμής με νορμαλ χρήση. Αυτό λόγο του μεγάλου βάρους που εχει το gibertini.

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...