Jump to content

Σε τυπική ευκρίνεια το ERT News


ioanis

Recommended Posts

  • Μέλος

Σε τυπική ευκρίνεια το ERT News

28/09/2022

logo_ert_news-1-1384x420-1.thumb.jpeg.26c0fbf36550ff0398e63949d49f8973.jpeg

Ο στόχος για το νέο κανάλι ενημέρωσης της ΕΡΤ, το ERT News, δεν επιτεύχθηκε. Βγήκε στον αέρα στις 20 Σεπτεμβρίου, αλλά όχι με σήμα υψηλής ευκρίνειας (HD), όπως είχε ανακοινωθεί, αλλά σε τυπική ευκρίνεια (SD), με κακή ποιότητα εικόνας. Η μεταφορά του στην πρώτη ψηφιακή πλατφόρμα της ΕΡΤ δεν άλλαξε ουσιαστικά τίποτε, δεν μπορεί να βρεθεί στην πρώτη θέση του κοντρόλ γιατί δεν είναι σε υψηλή ευκρίνεια.

Σύμφωνα με εκτιμήσεις, γιατί η ΕΡΤ δεν έδωσε κάποια τεχνική εξήγηση, δεν χωράνε όλα τα κανάλια και οι ραδιοφωνικοί σταθμοί που έχει στην πρώτη πλατφόρμα της. Για να χωρέσουν θα πρέπει η ΕΡΤ να προχωρήσει στην επόμενη τεχνολογία ψηφιακού σήματος, το DVB-T2, την οποία δεν έχει επιλέξει ως τώρα ούτε η Digea, παρά τις ηχηρές διακηρύξεις την περίοδο της τηλεοπτικής αδειοδότησης. Ενδεικτικό είναι ότι τις πρώτες ώρες της εκπομπής του παρουσιάστηκαν σοβαρά προβλήματα με τους ραδιοφωνικούς σταθμούς. Εκπέμπει πάντως με ελεύθερο σήμα στον Hellas Sat.

typologies.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Εδω που τα λέμε, τα ραδιόφωνα δεν θα έπρεπε να υπάρχουν. Ποιος εκτός ελάχιστων περιπτώσεων θα ανοίξει την tv του να ακούσει ραδιόφωνο απ την στιγμή που υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές πχ internet? 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
38 λεπτά πριν, Ο Δημητρης έγραψε

Εδω που τα λέμε, τα ραδιόφωνα δεν θα έπρεπε να υπάρχουν. Ποιος εκτός ελάχιστων περιπτώσεων θα ανοίξει την tv του να ακούσει ραδιόφωνο απ την στιγμή που υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές πχ internet? 

Εγω ακουω πολυ τα δορυφορικα ραδιοφωνα της ΕΡΤ στις 39Ε, ειδικα το δευτερο με τα λαικα (Deftero Laika) που εχει απιθανα πανεμορφα λαικα με τα οποια μεγαλωσαν γενεες Ελληνων 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Οταν ειμαι στον υπολογιστη ακουω το δευτερο με τα λαικα (Deftero Laika) απο την ΕΡΤ στην παρακατω ιστοσελιδα 

https://www.ertecho.gr/radio/deytero-laika/

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε το Zeppelin να καταργηθεί και να μπει στη θέση του η ΕΡΤ news HD.

Link to comment
Share on other sites

6 ωρες πριν , Ο Δημητρης έγραψε

Εδω που τα λέμε, τα ραδιόφωνα δεν θα έπρεπε να υπάρχουν. Ποιος εκτός ελάχιστων περιπτώσεων θα ανοίξει την tv του να ακούσει ραδιόφωνο απ την στιγμή που υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές πχ internet? 

Το πρόβλημα δεν είναι τα ραδιόφωνα αλλά oι SD εκδόσεις των καναλιών της που εκπέμπουν χωρίς λόγο. Ακόμα και τα ξενόγλωσσα δορυφορικά αναμεταδίδονται άσκοπα (πλυν του ΡΙΚ που υπάρχει διακρατική συμφωνία από το 1990) αφού όλα εκπέμπουν ελεύθερα στις 13Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μπορεί κάποιος να  μου πει  τι στο καλό εξυπηρετούν  τα ξενόγλωσσα δορυφορικά ...ποίος τα κάνει θέαση...κανένας....εκτός και αν έχει υπογράψει κάποια σύμβαση η ΕΡΤ και δεν μπορεί να τα κατεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
6 ωρες πριν , Ο tasos.cz έγραψε

Εγω ακουω πολυ τα δορυφορικα ραδιοφωνα της ΕΡΤ στις 39Ε, ειδικα το δευτερο με τα λαικα (Deftero Laika) που εχει απιθανα πανεμορφα λαικα με τα οποια μεγαλωσαν γενεες Ελληνων 

Και το RIK Trito είναι πολύ καλό ραδιόφωνο...το ακούω συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι μεταξύ τών «κανένας» που βλέπουν τα ξενόγλωσσα δορυφορικά

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Για τα δορυφορικά δεν γνωρίζω. Τα επίγεια ξένα που εχει η ΕΡΤ ΤV5 EUROPE, BBC WORLD, τα εχει απο πριν ανοίξουν ακόμα τα ιδιωτικά καναλια. Τότε είχε αρκετά κανάλια που τα κατέβαζε από δορυφόρο και τα έκπεμπε επίγεια. Απ οτι εχω διαβάσει υπάρχει σύμβαση για να κανάλια αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • Μέλος
Δημοσιεύτηκε (επεξεργασμένο)

6a39c43dc5fb4074ae2256772823ef70.thumb.jpg.7cc122d4236225a533e5532a8346d141.jpg

Επιτέλους έχουμε και την ERT News να εκπέμπει σε HD από τον δορυφόρο Hellas Sat

381764445_2023-05-31080434.thumb.png.be83b6cc608a41637bd3a89824292324.png

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Πριν λίγο που είδα στην tv μεγαλη διαφορά απο το sd που ηταν πριν στην digea.Πολυ ποιο καθαρή εικόνα. :default_post_thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Πραγματικά όταν η εκπομπή ήταν σε sd η εικόνα ήταν .....λάσπη,τώρα είναι αρκετά καλή.:k05215:

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Oμως πριν λιγο διαπίστωσα οτι στο δορυφορικό δεν ειναι σε full hd.... η ανάλυση του video ειναι 1440 χ 1080. Πιθανόν δεν υπαρχει διαθέσιμο bandwidth για 1920. Για το επίγειο δεν ξέρω αν ειναι σε 1920χ1080.

Οι 2 φωτο ειναι από hellas sat. . 

 

 

 

sat ert.PNG

ert hd1.PNG

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Επιτελους καλη εικονα στο  ERT News 

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής
4 ωρες πριν , Ο tasos.cz έγραψε

Επιτελους καλη εικονα στο  ERT News 

Θα μπορούσε να ειναι καλύτερη πάντως. Δεν επιτρέπετε η δημόσια τηλεόραση να εχει υποδεέστερη εικόνα απο τα ιδιωτικά.    

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Πάντως σε σχέση με την παλιά εικόνα της  ERT News είναι καλύτερα. Αυτό που εμένα προσωπικά με στενοχωρεί εδώ στην Τσεχία είναι το μικρό κάτοπτρο. Όταν είναι καλός καιρός δεν έχω πρόβλημα στην λήψη των ελληνικών καναλιών στις 39Ε. Μόλις όμως αρχίζει να χαλάει ο καιρός ακόμη και με μια ψιλό βροχούλα το σήμα χάνεται στα τάρταρα. Με τσατίζει το γεγονός ότι δεν μπορώ να βάλω στην σκεπή το 100αρι κάτοπτρο  Gibertini 100 Al που το εχω παροπλισμένο στο υπόγειο :k05115:

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τους περασμένους μήνες που ήμουν στην Ελλάδα δηλαδή όλον τον χειμώνα σπανίως  είχα πρόβλημα στην λήψη των ελληνικών καναλιών με το 60άρι κάτοπτρο που έβλεπε τον HellasSat είχα πάντα σταθερή εικόνα.....θέλει πάρα πολύ καλή στόχευση και καλό skew στο lnb.

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...