Jump to content

Τι συμβαίνει με την COSMOTE; Καθημερινά τα προβλήματα, έξαλλοι οι συνδρομητές


Michaeldx

Recommended Posts

  • Μέλος

image.thumb.png.c45f87516b920affff2389181f337e5a.png

Σοβαρά προβλήματα φαίνεται πως αντιμετωπίζει το δίκτυο της COSMOTE με αποτέλεσμα χιλιάδες συνδρομητές να ταλαιπωρούνται καθημερινά.

Δεν είναι δυνατόν επιχειρήσεις που έχουν εμπιστευτεί την COSMOTE για την επικοινωνία τους να μένουν χωρίς τηλέφωνο και internet για αρκετές ώρες με ότι αυτό συνεπάγεται για την εύρυθμη λειτουργία μιας εταιρείας

Στην εποχή των υψηλών ταχυτήτων που οραματίζεται ο Ομιλός είναι αδιανόητο να αφήνει ξεκρέματους τους πελάτες του.

Τα προβλήματα είναι καθημερινά και οι χρήστες στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης κάνουν πάρτι καθημερινά.

Πηγή https://www.mikrometoxos.gr/ti-symvainei-me-tin-cosmote-kathimerina-ta-provlimata/

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Και εγώ εδώ και 10 μέρες,έχω μερικές φορές αποσυνδέσεις στην σταθερή cosmote στο ίντερνετ και στο τηλέφωνο voip,και η γραμμή μου είναι καλή,και τόσα χρόνια δεν είχα καμία αποσύνδεση,έχω γυρίσει όλους τους παρόχους εκτός από την wind,άρα είναι θέμα της εταιρίας cosmote.Πάντως η cosmote,έχει το καλύτερο δίκτυο στην Ελλάδα στην κινητή,και στην σταθερή,αλλά είναι λίγο ακριβή από τους άλλους παρόχους,δεύτερη είναι η vodafone,και τρίτη η wind.Έχω και καρτοκινητό cosmote στο κινητό μου.

Επεξεργάστηκε από Michaeldx
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Δεν θέλω να γίνω μάντης κακιών και εύχομαι να εχω άδικο. Ομως για τον διπλασιασμό της ταχύτητας που κάνει η cosmote σε όλους εχει γινει άραγε σε όλους τους πελάτες έλεγχος για το αν η γραμμή τους μπορεί να ανταπεξέρθει σε αυτό? Η αντε να δώσουμε σε όλους διπλάσια ταχύτητα να πούνε οτι η cosmote είναι καλή εταιρεία..

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Δίκιο έχεις Δημήτρη,δεν έχεις άδικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Μέλος

Τελείωσαν οι αποσυνδέσεις στην σταθερή με 50 mbps που έχω download στην cosmote.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Απο χθες μπηκα και εγω σε αυτο το παρτυ που λεγεται προβλημα γραμμης, εκει που ολα ηταν οκ απο 22-25 επεσα στα 2mbps πληρωνω 24αρα και εχω μονο 2, δεν ξερω αλλα κατι πρεπει να γινει με αυτο το θεμα, παντως σε τηλεφωνικη επικοινωνια με το τεχνικο τμημα μου λενε οτι φταιει το καλωδιο απο το καφαο μεχρι το σπιτι, 1 χρονο και κατι μηνες δεν ειχα θεμα και ξαφνικα τους φταιει το καλωδιο, εφοσον δεν μπορουν να προσφερουν αυτο που διαφημιζουν γιατι ανεβαζουν την ταχυτητα; Θα γινει καταγγελια στην ΕΕΤΤ μηπως και πετυχω μειωμενη τιμη δεν αξιζουν τα 30€ για 2αρα γραμμη.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής
13 ωρες πριν , Ο Red έγραψε

Απο χθες μπηκα και εγω σε αυτο το παρτυ που λεγεται προβλημα γραμμης, εκει που ολα ηταν οκ απο 22-25 επεσα στα 2mbps πληρωνω 24αρα και εχω μονο 2, δεν ξερω αλλα κατι πρεπει να γινει με αυτο το θεμα, παντως σε τηλεφωνικη επικοινωνια με το τεχνικο τμημα μου λενε οτι φταιει το καλωδιο απο το καφαο μεχρι το σπιτι, 1 χρονο και κατι μηνες δεν ειχα θεμα και ξαφνικα τους φταιει το καλωδιο, εφοσον δεν μπορουν να προσφερουν αυτο που διαφημιζουν γιατι ανεβαζουν την ταχυτητα; Θα γινει καταγγελια στην ΕΕΤΤ μηπως και πετυχω μειωμενη τιμη δεν αξιζουν τα 30€ για 2αρα γραμμη.

Καλημέρα. Κατ αρχήν διάγνωση τηλεφωνικός οτι φταίει το καλώδιο δεν γινετε. Το έχεις δώσει βλάβη για χαμηλό συγχρονισμό? Εχει έρθει τεχνικός του ΟΤΕ στον χώρο σου να κάνει τον απαραίτητο έλεγχο? Πάντως η πρώτη κίνηση που κάνουμε σε αυτές της περιπτώσεις είναι έλεγχος στον χώρο μας (καλωδιώσεις και ολα τα σχετικά).Το οτι δούλευε σωστά για 1 χρονο δεν λέει κάτι γιατί από την μια μέρα στην άλλη μπορεί να αλλάξουν πολλοί παράγοντες σε σχέση με την σύνδεση. Η περιοχή σου δεν υποστηρίζει vdsl? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Οταν ξεκινησε το προβλημα απλα το λεντ του ιντερνετ στο ρουτερ ηταν κοκκινο, εκανα reset αλλα εξακολουθουσε να εχω προβλημα, μιλησα με το τεχνικο τμημα μου ειπαν θα το δουν αυτη απο αποσταση και την επομενη μερα μου λενε οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα αλλο γιατι φταιει το καλωδιο απο το καφαο μεχρι το σπιτι. Δεν ηρθε τεχνικος εδω περα, ειχε ερθει ομως πριν κατι μηνες που ξανα ειχα προβλημα με την ταχυτητα κατι εκανε και την ανεβασε, μετα δεν ξανα ηρθε. Σε επικοινωνια μαζι τους μου επαναλαμβαν αυτο που γραφω ποιο πανω οτι δεν γινεται τιποτα. Εκανα ομως εγω καποιους ελεγχους στο καλωδιο δεν φαινεται να κανει βραχυκυκλωμα αλλα η ταση του ειναι μεταξυ 1-3 βολτ που αν δεν κανω λαθος θα επρεπε να ειναι 40 εως 50 βολτ. Ζω σε επαρχια και οχι σε πολη και εδω καποια τμηματα υποστηριζουν vdsl και αλλα σε adsl στο δευτερο ειμαι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να διορθωσω το προηγουμενο μηνυμα, οποτε θα συμπληρωσω εδω πριν λιγο που το ξανα δοκιμασα για την ταση το πολυμετρο μετραει μεταξυ 18-20 βολτ στο προηγουμενο που γραφω μαλλον δεν εκανε σωστα επαφη καθως το κρατουσα στον αερα. Και παλι η ταση δεν θα επρεπε να ειναι μεταξυ 40-50;

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Ναι οντως η τάση ειναι αρκετά χαμηλή, 45-50 ειναι το όριο. Πρέπει να τα πάρουμε απο την αρχή. Μπορείς να κάνεις μια περιγραφή την εγκατάστασή σου? Δηλαδή πως έρχεται το καλώδιο του οτε και με ποιο τρόπο συνδέεται στο σπιτι σου. Aν ξέρεις τι τύπου καλώδιο ειναι?  Είναι σε πρίζα η πάει απ ευθείας στο router? Μάρκα και μοντέλο του router?

Η επεξεργασία post νομιζω εχει χρονικό όριο τα 10 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω τι τυπου καλωδιο ειναι αλλα ειναι απο αυτα που βαζει ο οτε σε εξωτερικες εγκαταστασης δηλ απο μεσα εχει 4 καλωδια κοκκινο, μαυρο, κιτρινο, ασπρο, και απο πανω ενα πλεγμα συρμα υποψιαζομαι οτι παιζει των ρολο για την στερεωση στην κολωνα του οτε μεχρι το σπιτι. Στο σπιτι συνδεεται με μια πριζα του οτε αλλα το μεσημερι την καταργησα και εβαλα μια απλη απο αυτες που δεν εχουν μεσα πλακετες πυκνωτες κτλ και ειδα οτι με την απλη πριζα αυξηθηκε η ταχυτητα κατα περιπου 500, το ρουτερ ειναι αυτο που δινει τελευταια το ΖΤΕ Η1600. Τωρα που σου γραφω το εχω κουμπωση με την απλη πριζα κατευθειαν στο ρουτερ χωρις spliter κτλ. Και πριν με την πριζα οτε ετσι ηταν συνδεμενο κατευθειαν στο ρουτερ χωρις spliter κτλ αλλα με χαμηλοτερη ταχυτητα απο την απλη πριζα.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Το πρώτο πραγμα που πρέπει να γινει ειναι να αποκλειστεί η πιθανότητα να υπάρχει πρόβλημα στην εγκατάστασή σου. Γι αυτό προτείνω το router με ένα καλώδιο και μια μπαλαντέζα να το συνδέσεις στο κουτί του σπιτιού σου πάνω στο καλώδιο του ΟΤΕ αφού αφαιρέσεις από πάνω του το καλώδιο που έρχεται μέσα. Μπες μετά με το laptop και τσέκαρε πόσο συγχρονίζει το router. 

Αν μπορείς ανέβασε μια φώτο μέσα από το router στα στατιστικά της γραμμής.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν γινεται γιατι το κουτι του οτε ειναι πανω στην κολονα και απο οσα γνωριζω απαγορευεται να το ανοιξει καποιος που δεν ειναι τεχνικος, και περα απο αυτο η κολονα ειναι σε ξενο χωραφι που δεν εχω προσβαση αν και μικρη η αποσταση μεταξυ κολονας και σπιτιου δηλ λιγοτερο απο 50μ. Αλλα και παλι και να μπορουσα θα ειχα αλλα θεματα μετα. εχω καλους γειτονες που θα με εστελναν αυτοφωρο αν με εβλεπαν (καταλαβαινεις τι θελω να πω).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι περα απο το προβλημα που εχω η ταση που ειπες οτι ειναι μικρη παιζει καποιο ρολο ως προς την ταχυτητα του ιντερνετ; ρωταω να ξερω τι να πω τοσο στην ΕΕΤΤ τοσο και στην ιδια την κοσμοτε πριν στειλω μηνυμα στην ΕΕΤΤ.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Ναι όλα παιζουν ρόλο. Δεν εννοούσα το κουτί στην κολόνα του ΟΤΕ. Καλά στο σπιτι σου το καλώδιο του ΟΤΕ δεν πάει σε κάποιο κουτί? Πάει απ ευθείας δηλαδή μέσα στο σπίτι σε πρίζα?.  

Ξέρεις αν παίρνεις από ΑΚ (αστικό κέντρο) η απευθείας από καμπίνα? 

Στα στατιστικά dsl του router σου φαίνεται η κατάσταση της γραμμής πόσο καλή η χάλια ειναι, πόσα μέτρα καλώδιο έχεις μέχρι το σπίτι σου (κατά προσέγγιση) και πολλά ακόμα. Αν δεν ξέρεις να τα διαβάσεις, ανέβασε μια φώτο να τα δούμε. 

Αν ειναι βλάβη σε καλώδιο τι να σου κάνει η ΕΕΤΤ? Ζητάνε να προσκομίσεις αποδεικτικά, εμαιλ, και όλα τα σχετικά. Τι θα του πεις οτι μίλησες τηλεφωνικώς μαζί τους? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο την κολονα κατευθειαν μεσα στο σπιτι παει, κοιτα αυτη την στιγμη που σου γραφω δεν εχω ιντερνετ τηλ γιατι το εχει κοψει ο οτε σε ελεγχο που εκανα βλεπω οτι γινονται καποιες εργασιες για αποκατασταση βλαβης γενικη οπως λεει στο cosmote app, θα περιμενω μεχρι να ξανα ερθει η γραμμη και θα σου ανεβασω φωτο μονο αν δω οτι το προβλημα υπαρχει ακομα η το αποκαταστησαν.

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι ως προς την ενημερωση, δεν εχει γινει ακομα η αποκατασταση της ζημιας η γραμμη ειναι νεκρη, βεβαια οχι μονο εγω αλλα και αρκετοι γειτονες που συνδεονται απο το συγκεκριμενο καφαο, ειδα πριν ενα οχημα εργολαβου με καρουλι απο καλωδια μαλλον μισες δουλιες εκανε και το αφησε για την  επομενη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και απο χθες εβλεπα τα λαμπακια αναμενα αλλα δεν ειχα προσβαση ουτε στο ρουερ, μετα απο hard reset επανηλθε

cos1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη ποιο πανω μου λες για τα στατιστικα της γραμμης, μπορεις να μου πεις και να συγκρινεις την πρωτη φωτο με την τελευταια, απο χθες το βραδυ ξανα αρχισε τα προβληματα αν και ημουν κοντα στα 10 απο το πρωι ξανα παλι κοντα στα 2.

cos3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Καλημέρα. Στην δεύτερη εικόνα βλέeπω το περίεργο οτι δεν υπάρχει το προφίλ γραμμής. Ενώ έπρεπε να λέει 17a, βγαζει N/A, αυτό δεν το εχω ξαναδεί. Αλλα και το οτι επανερχεται μετά από hard reset ειναι ύποπτο για προβλημα στο router. Έχεις άλλο router να δοκιμάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Ρουτερ εχω αλλα για την ωρα δεν υπαρχει λογος να κανω δοκιμες ασε που ειναι και παλιο και δειχνει λιγοτερες ταχυτητες απο αυτο που δινει η κοσμοτε, ναι οντως το προφιλ το ειχαν αλλαξει αλλα απο τοτε μεχρι και τωρα που ξανα γραφω επανηλθε κανονικα η ταχυτητα χωρις μεχρι στιγμης προβληματα (με το προηγουμενο προφιλ), για την ωρα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...