Jump to content

Φωτοβολταϊκά στην Ελλάδα - Βασικός Οδηγός

Αξιολογήστε το θέμα


ioanis

Recommended Posts

  • Μέλος

 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Έχω φωτοβ. στέγης από το έτος 2012... ισχύς του είναι 9,8 KW αποτελείται από 40 πάνελ των 245 Watt το κάθε ένα..παράγει κοντά στις 15000 Kwh τον χρόνο...την ημέρα με καλή ηλιοφάνεια η παραγωγή είναι κοντά στις 60 Kwh αλλά τον χειμώνα πέφτει πολύ κάτω και η μέση παραγωγή βγαίνει περίπου 40 Kwh ανά ημέρα. H τιμή ανα κιλοβατώρα ήταν σύμφωνα με την τότε σύμβαση στα 0,55 λεπτά για κάθε κιλοβατώρα που παρήγαγε το όλο σύστημα μετά ήρθε η απόφαση μονομερός της τότε κυβέρνησης Σαμαρά και η τιμή ανά κιλοβατώρα έπεσε στά 0,415 λεπτά. μου κόστισε τότε 32.000 ευρώ και στα δέκα χρόνια που λειτουργεί έχει αυτή την στιγμή μιά συνολική παραγωγή 145.000 Kwh έχω βγάλει τα λεφτά μου και έχει μείνει και αρκετό κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Γιαννη έχεις αυτόνομο με μπαταρίες η net metering πουλάς στην ΔΕΗ δηλαδή? 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Το πουλώ  όλο στην ΔΕΗ και κάθε μήνα έχω ένα έσοδο της τάξεις των 450 ευρώ καθαρά γιατί η κατανάλωση είναι μηδέν μια και εγώ ζώ στην Γερμανία. Το μόνο που πληρώνω είναι το πάγιο περίπου κανα 25 το δίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...