Jump to content

Λήψη των Eutelsat 12 West B / WGS 3, 12.5 ° δυτικά

Αξιολογήστε το θέμα


tasos.cz

Recommended Posts

  • Μέλος

12,5W - αναφορά λήψης

Περιοχή: Τσεχία
Πιάτο: περιστρεφόμενο ορθογώνιο 600x400 PRO.67.APP.Panorama
LNB :  OXID Smart XS Single 0,1dB 
Μοτέρ: STRONG SRT DM2100

--------------------------
με τον Δέκτη AMIKO 8265+ (DVB-S2/T2/C combo HD)

Βρήκα 6 συχνότητες τις εξής:

11009-V-2140    S=82   Q=90
11391-V-27500  S=80   Q=78
11633-H-2222    S=78   Q=63
12518-H-2154    S=78   Q=75
12555-V-8209    S=78   Q=82
12638-H-13979  S=75   Q=67

Σύνολο τηλεοπτικών καναλιών 27, κανένα ραδιοφωνικό κανάλι

TV=27 , RADIO=0  

--------------------------------  
με το  ΠΕΔΙΟΜΕΤΡΟ ΑΜΙΚΟ X FINDER

Βρήκα τις ίδιες συχνότητες με τα παρακάτω db και RF 

11009-V-2140   S=90   Q=49     MER=8.6db , RF Level=-66dbm 
11392-V-27500  S=90   Q=44    MER=7.2db , RF Level=-66dbm  
11633-H-2222   S=90   Q=37     MER=7.2db , RF Level=-72dbm  
12517-H-2154   S=78   Q=75     MER=9.8db , RF Level=-72dbm 
12555-V-8209   S=90   Q=63     MER=9.1db , RF Level=-72dbm
12638-H-13979  S=90   Q=37    MER=8.2db , RF Level=-76dbm 

TV=27 , RADIO=0  

--------------------------------   
Σχετικές φώτο 

ΔΕΚΤΗΣ  AMIKO 8265+   (4 foto)
1-amiko-DSC00123.jpg

2-amiko-DSC00122.jpg

3-amiko-DSC00129.jpg

4-amiko-DSC00131.jpg


 

ΠΕΔΙΟΜΕΤΡΟ ΑΜΙΚΟ X FINDER  (8 foto)

1-xfinder-DSC00559.jpg

2-xfinder-DSC00565.jpg

3-xfinder-DSC00567.jpg

4-xfinder-DSC00569.jpg

5-xfinder-DSC00133-ok.jpg

6-xfinder-DSC00150.jpg

7-xfinder-DSC00563.jpg

8-xfinder-DSC00571.jpg

 

Συνταξη-Επιμέλεια: Tasos.cz
 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Όπως πάντα είσαι .....αρχηγόπουλο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μπράβο Τάσο !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

 

12 λεπτά πριν, Ο Kypros_Pambou έγραψε

Μπράβο Τάσο !!!!

Ευχαριστω Κύπρο. Με  ενδιεφερε  πολύ να μετρησω την λήψη με το πεδιόμετρο για πιο ακριβη αποτελεσματα, οποτε τωρα παντα θα δινω αναφορα εκτος της λήψης με τον  δέκτη και με το το πεδιομετρο που θα ειναι και η βασική αναφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ευχαριστώ Τάσο που λες σωστά το όνομα μου !!!!!! :k05164:
Μια γρήγορη λήψη του Persidera Network με 2.1μ και βροχή
 

12.5W - 12640 Hor ( Heavy Rain ) with 2.1m.png

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Βλέπω Κύπρο ότι παρά την βροχή βγάζεις ισχυρό SNR 13,2db. Η διάμετρος 2.1μ του κατόπτρου σου βλέπω ότι κάνει πολύ καλά την δουλειά της :SFGSFGSF:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Σε ένα τυφλό σκανάρισμα του δορυφόρου  μου κατάβασε   32 TV:classic_smile:   κανάλια ....κάτι παραπάνω απο εσένα Τασούλη και αυτό ωφείλεται  στην διαφορά  μεγέθους του κατόπτρου. ¨οταν με το καλό τοποθετήσεις το μεγάλο ταψί τότε θα δείς την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
6 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Σε ένα τυφλό σκανάρισμα του δορυφόρου  μου κατάβασε   32 TV:classic_smile:   κανάλια ....κάτι παραπάνω απο εσένα Τασούλη και αυτό ωφείλεται  στην διαφορά  μεγέθους του κατόπτρου. ¨οταν με το καλό τοποθετήσεις το μεγάλο ταψί τότε θα δείς την διαφορά.

Θα το βαλω Γιαννακη το μεγαλο ταψι, αλλα μέχρι να  μπει  "θα μου ψήσει το ψαρι στα χείλη". Ετσι ειναι τα μεγαλα ταψια, μεχρι να μπουνε μας "ψηνουνε" κανονικοτατα. Μετα ομως το σημα ειναι τοσο ισχυρο που οι μπαρες του σηματος θα πεταχθουνε εξω απο την τηλεοραση Χαχαχα

Το πηρα  αποφαση του χρόνου ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΨΙ ΘΑ ΜΠΕΙ.  Υπαρχουνε 2 τινά, η θα κατορθωσω με αιλουροειδέις κινησεις μπαλαντζαροντας στην σκεπη  να τοποθετησω την Gibertini OP100 ή το άλλο είναι να τσακιστώ απο την σκεπη και να με μαζευουνε τσακισμενο καταγης με το κουταλακι. Στην δευτερη περιπτωση θα το μαθετε απο τις εφημεριδες, απεδω οχι, γιατι θα ειμαι κατω απο τα ραδικια, Χαχαχαα ....κτυπα  ξυλο...

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αν προσέξεις κατά την διάρκεια της τοποθέτησης....τίποτα απολύτος δεν θα συμβεί....αν είναι να πάς τόσο άδοξα και τόσο νέος  (παλικαράκι θα έλεγα) για ένα κάτοπτρο...τότε κάτσε όπως είσαι  ...σε θέλουμε κοντά μας νεαρέ.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
18 ωρες πριν , Ο tasos.cz έγραψε

Βλέπω Κύπρο ότι παρά την βροχή βγάζεις ισχυρό SNR 13,2db. Η διάμετρος 2.1μ του κατόπτρου σου βλέπω ότι κάνει πολύ καλά την δουλειά της :SFGSFGSF:

Το ξέρω Τάσο γιατί και σε ένα Γερμανικό Φόρουμ όπου είμαι μέλος και έχουμε λήψεις από αρκετά σημεία όλης της Ευρώπης μου το ανέφεραν ότι με βάσει το μέγεθος της τα σήματα της είναι πολύ ικανοποιητικά. Ας  είναι καλά ο μεγαλός Τίτος ( Titosat ) που μου παράγγειλε και μου έφερε τη συγκεκριμένη κεραία !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
21 ωρες πριν , Ο Kypros_Pambou έγραψε

Ευχαριστώ Τάσο που λες σωστά το όνομα μου !!!!!! :k05164:
.....
 

 

Το όνομα σου Κύπρο το λεω σωστά γιατι πάντα  θυμάμαι πως κάποιος θέλει να τον προσφωνούνε :k05103:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μετα την παρακληση του φίλου Νεοκτιστου  να αναφερω στην δορυφορικη ληψη  σε καθε τροχιακη θεση την ισχυροτερη και ασθενεστερη συχνοτα αναφερω για την θεση 12,5W :

Ισχυροτερη συχνοτητα    στις 12,5W:      12517-H-2154   S=78   Q=75     MER=9.8db , RF Level=-72dbm 
Ασθενεστερη συχνοτητα στις 12.5W:     11633-H-2222   S=90   Q=37     MER=7.2db , RF Level=-72dbm                                                  Συνολο ληφθεντων συχνοτητων = 6

Τετοια αναφορα θα δινω σε καθε τροχιακη θεση. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
10 ωρες πριν , Ο Kypros_Pambou έγραψε

Το ξέρω Τάσο γιατί και σε ένα Γερμανικό Φόρουμ όπου είμαι μέλος και έχουμε λήψεις από αρκετά σημεία όλης της Ευρώπης μου το ανέφεραν ότι με βάσει το μέγεθος της τα σήματα της είναι πολύ ικανοποιητικά. Ας  είναι καλά ο μεγαλός Τίτος ( Titosat ) που μου παράγγειλε και μου έφερε τη συγκεκριμένη κεραία !!!!

Ειδα Κύπρο απο την ιστοσελιδα http://www.titosat.com/home  οτι  Titosat  ειναι Κυπριακη εταιρια και εγκαθιστα και μεγαλα κατοπτρα. Δηλαδη οι λεβεντες απο την   Titosat  μαλλον σου προμηθευσαν και εγκατεστησαν το Titosat 2.1m με το κλειδι στο χερι. Ειναι ετσι? Επισης διαβασα απο την ιδια ιστοσελιδα ότι οι δορυφόροι που είναι ορατοί από την Κύπρο είναι από 105 E έως 40 W. Εβγαλες Κυπρο με τα κατοπτρα σου τα ακρα 105 E και 40 W?

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Στής 11/12/2018 καί ώρα 2:06 ΜΜ, Ο ioanis έγραψε

Αν προσέξεις κατά την διάρκεια της τοποθέτησης....τίποτα απολύτος δεν θα συμβεί....αν είναι να πάς τόσο άδοξα και τόσο νέος  (παλικαράκι θα έλεγα) για ένα κάτοπτρο...τότε κάτσε όπως είσαι  ...σε θέλουμε κοντά μας νεαρέ.

Ναι φυσικα ειμαι εχμ ..εχμ.... παλικαρακι :k05164:οπως και εσυ νεαρούλη μου:k05164:

Ας χαρουμε λοιπον τα νιατα μας φιλε Γιαννακη   :ADFADF1:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
42 λεπτά πριν, Ο tasos.cz έγραψε

Ειδα Κύπρο απο την ιστοσελιδα http://www.titosat.com/home  οτι  Titosat  ειναι Κυπριακη εταιρια και εγκαθιστα και μεγαλα κατοπτρα. Δηλαδη οι λεβεντες απο την   Titosat  μαλλον σου προμηθευσαν και εγκατεστησαν το Titosat 2.1m με το κλειδι στο χερι. Ειναι ετσι? Επισης διαβασα απο την ιδια ιστοσελιδα ότι οι δορυφόροι που είναι ορατοί από την Κύπρο είναι από 105 E έως 40 W. Εβγαλες Κυπρο με τα κατοπτρα σου τα ακρα 105 E και 40 W?

Δεν είναι λεβέντες αλλά ένας και μοναδικός που κάνει τις εγκαταστάσεις ή καλύτερα που έκανε τις εγκαταστάσεις μαζί με την σύζηγο του !!!!
Για τις λήψεις ανατολικά θα κάνω αναβάθμιση τον ερχόμενο Απρίλιο πάλι με τον μεγάλο Τιτο αλλά θα είναι σε 2ο ρόλο γιατί τον 1ο τον πήρα εγώ με τον μεγάλο του γιο !!!! :k0518:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
6 λεπτά πριν, Ο Kypros_Pambou έγραψε

Δεν είναι λεβέντες αλλά ένας και μοναδικός που κάνει τις εγκαταστάσεις ή καλύτερα που έκανε τις εγκαταστάσεις μαζί με την σύζηγο του !!!!
Για τις λήψεις ανατολικά θα κάνω αναβάθμιση τον ερχόμενο Απρίλιο πάλι με τον μεγάλο Τιτο αλλά θα είναι σε 2ο ρόλο γιατί τον 1ο τον πήρα εγώ με τον μεγάλο του γιο !!!! :k0518:

Μπραβο  στην συζυγο του Τιτου :SFGSFGSF:που εκανε εγκαταστασεις με τον αντρα της τον μεγαλο Τιτο .

Για να καταλαβω τωρα πια ο μεγαλος Τιτος δεν κανει εγκαταστασεις, γερασε, ειναι παπους?

Τωρα τις εγκαταστασεις του titosat τις κανεις εσυ με τον μεγαλο του γιο? 

Νομιζα οτι εισαι γιατρος. Η μηπως εισαι γιατρος αλλα σαν χομπιστας στηνεις και δορυφορικες εγκαταστασεις στην Κυπρο με την titosat?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ιατρός είμαι και μακάρι να προλαμβαίνω τους ασθενείς μου αλλά όταν πρόκειται για δικές μου εγκαταστάσεις τότε αναλαμβάνω δράση. Ουτε ο γιος του δεν ασχολείται επαγγελματικά με τοποθέτηση κεραιών αλλά αυτά που κατέχουμε περί δορυφορικών δεν τα γνωρίζουν αυτοί που το έχουν σαν επάγγελμα ...:k0514:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τελικά αποδεικνύεται και στην πράξη οτι οι χομπιστες απο το μερακι τους οπως εσυ Κύπρο  πολλες φορες ξεπερνουνε μερικους επαγγελματιες ή αυτους που θελουν να αποκαλουνται επαγγελματιες.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Γιατρέ  μπράβο σου που τα προλαμβάνεις όλα, μπράβο που τα καταφέρνεις μόνος σου.......γιατί ο δικός μου ο γιατρός που καταγεται απο την ΑΡΤΑ  στα δορυφορικά ....είναι στούρνος.  Δεν ξέρει που πάν τα τέσσερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
23 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Γιατρέ  μπράβο σου που τα προλαμβάνεις όλα, μπράβο που τα καταφέρνεις μόνος σου.......γιατί ο δικός μου ο γιατρός που καταγεται απο την ΑΡΤΑ  στα δορυφορικά ....είναι στούρνος.  Δεν ξέρει που πάν τα τέσσερα.

Μπορεί Γιάννη ο ιατρός σας από την Αρτα να έχει άλλα ενδιαφέροντα στον ελεύθερο του χρόνο.
Φτάνει ότι κάνεις να γίνεται από αγάπη , είτε είναι hobbies είτε στον επαγγελματικό τομέα

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...