Jump to content

Wave Frontier T90 mit Upgrade Kit, 20 Satpositionen von 5Grad West bis 52Grad Ost!

Αξιολογήστε το θέμα


ioanis

Recommended Posts

  • Μέλος

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Στής 2/2/2022 καί ώρα 11:19 ΠΜ, Ο ioanis έγραψε

 

20210208_223955.thumb.jpg.4d186c1b7dd2d4ef2ff53b31c6393395.jpg20210927_190254.thumb.jpg.248916f7f8f7c9cb1c78dcc27b7c21ba.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή σαν εγκατάσταση αλλά θεωρώ υπάρχει τσαπατσουλια (ας μου επιτραπεί η λέξη) με τα καλωδια. Και γω κανω ληψη από 20 δορυφόρους σε τόξο 50 μοιρων αλλά τους διακοπτες τους έχω όμορφα μέσα σε κυτίο διακλάδωσης και θα τους έχω καινούργιους για μια ζωή. Τα καλώδια όμορφα και τακτοποιημενα. Επιπλέον υπάρχει και το θέμα αισθητικής.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Σωστά τα λες .....έλα όμως που δεν είναι όλοι τόσο καλά μαστόρια όπως εσύ. Και εγώ βλέπω στο video πολύ χύμα καλώδιο  και δεν μου αρέσει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Tο δικό μου τόξο ξεκινάει από 68,5 ανατολικά και φτάνει μέχρι 45 δυτικά φυσικά  με μοτεράκι....δηλαδή ένα τόξο από 113,5 μοίρες.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Σωστά τα λες .....έλα όμως που δεν είναι όλοι τόσο καλά μαστόρια όπως εσύ. Και εγώ βλέπω στο video πολύ χύμα καλώδιο  και δεν μου αρέσει καθόλου.

Ευχαριστώ αλλά δε θα έλεγα ότι είμαι μάστορας απλώς έχω μεράκι. Αυτοί οι διακοπτες σε 10 χρονια θα δουλεύουν μεν αλλά θα είναι σκουριασμενοι. Το λέω από προσωπική εμπειρία. Τους είχα για 13 χρόνια τους spaun έτσι χύμα και τους πέταξα. Τώρα εδώ και 3 χρόνια άνοιξα πρόσφατα τον πίνακα και οι διακοπτες είναι ολοκαινουριοι όπως την πρώτη μέρα!!!! 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Tο δικό μου τόξο ξεκινάει από 68,5 ανατολικά και φτάνει μέχρι 45 δυτικά φυσικά  με μοτεράκι....δηλαδή ένα τόξο από 113,5 μοίρες.

Στο wavefrontier έχω τόξο από 5W μέχρι 46E. 20 lnb 23 δορυφόρους. 4W και 5W, 9W και 10W, 45W και 46W με 1 lnb. Aν και τον τελευταίο καιρό στον 46Ε πιάνω μόνο το γεωργιανικα γιατί όλα τα υπόλοιπα έφυγαν και πήγαν σε δύσκολες δέσμες που δεν χτυπάνε Ευρώπη. Επισις δίπλα έχω ένα Engel 110×120cm με 3 lnb. 22W κέντρο 15W και 30W παρακεντρα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αααα!!! βλέπω  Γιώργο  έχεις κολλήσει και εσύ το μικρόβιο  της  γνωστής δορυφορικής ασθένειας  που έχουμε όλοι οι τρελοί εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Εν ολιγης κάνω ταυτόχρονη λήψη 26 δορυφόρων σε τόξο 75 μοιρών από 30 δυτικά μέχρι 45 ανατολικά των περισσοτερων δορυφόρων δηλαδή με πολύ καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Να υποθέσω ότι τα εργαλεία τα πήρες από τον Σωκράτη Βυζαρέλη  στα Διαβατά ;

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
2 λεπτά πριν, Ο giorgos77 έγραψε

Εν ολιγης κάνω ταυτόχρονη λήψη 26 δορυφόρων σε τόξο 75 μοιρών από 30 δυτικά μέχρι 45 ανατολικά των περισσοτερων δορυφόρων δηλαδή με πολύ καλά αποτελέσματα.

Μια χαρά είσαι.....άρχοντας της Δυτικής Θεσσαλονίκης.

Link to comment
Share on other sites

Ταυτόχρονη λήψη γιατί τα θελω όλα στην οθόνη μου αυτόματα! Γιατί τι να το κάνω ακόμα και το 3μετρο το κάτοπτρο στην ταράτσα μου όταν είμαι καταδικασμενος να βλέπω κανάλια από 1 δορυφόρο;

Link to comment
Share on other sites

Σε παραδέχομαι. Δυστυχώς τώρα στο ταμπλετ δεν έχω φώτο. Θα σου στείλω αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
4 λεπτά πριν, Ο ioanis έγραψε

Να υποθέσω ότι τα εργαλεία τα πήρες από τον Σωκράτη Βυζαρέλη  στα Διαβατά ;

Έχω πάρει και γω μπόλικα πράγματα από κει.

Link to comment
Share on other sites

Το παλικάρι ο Αλβανός που έχει μέσα είναι ωραίο μαστορακι. Απ αυτόν πήρα τα lnb τα inverto Black ultra. 20% πάνω το σήμα. Όπως και τα slim.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ο βυζαρέλης είναι κορυφή στην Θεσσαλονίκη με 3 καταστήματα  ένα στα Διαβατά άλλο ένα στο κέντρο ( στην Πατριάρχη Ιωακείμ) και ένα τρίτο Ανατολικά  ( στην Λεωφ. Καραμανλή).

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Εντάξει δεν ειναι και τόσο χύμα τα καλώδια. Οτι αφορα τα diseqc ειναι  μέσα στην ενσωματωμένη θήκη τους. Τώρα αν τα βάλεις και σε εξτρα κουτί σίγουρα έχουν μεγαλύτερη προστασία. Εμένα δεν μου άρεσε οι ταινίες που βλέπω στα καλώδια για να τα αναγνωρίζει ενώ υπάρχουν ειδικά νούμερα γι αυτόν τον λόγο. Ισως να μην το γνωρίζει ο φίλος.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Ο Δημητρης έγραψε

Εντάξει δεν ειναι και τόσο χύμα τα καλώδια. Οτι αφορα τα diseqc ειναι  μέσα στην ενσωματωμένη θήκη τους. Τώρα αν τα βάλεις και σε εξτρα κουτί σιγουρα έχουν μεγαλύτερη προστασία. Εμένα δεν μου άρεσε η ταινίες που βλεπω στα καλώδια για να τα αναγνωρίζει ενώ υπαρχουν ειδικά νούμερα γι αυτόν τον λόγο. Ισως να μην το γνωρίζει ο φίλος.

Για τα καλώδια θεωρώ ότι δεν είναι τόσο καλής ποιότητας σαν τα δικά μου. Χρησιμοποιώ commscope 2004 ετσι γράφει πανω (18 ετων δηλαδη) και για να το κόψεις με την πένσα πρέπει να βάλεις δύναμη και με τα δυο τα χερια. Δεν υπάρχει καλύτερο καλωδιο. Τώρα για τα diseqc επιμένω ότι έχουν φθορά. Εγώ για 13 χρόνια είχα spaun με τη μπλε θηκη τους δεμενα όλα μεταξύ τους και ήταν σκουριασμενα από την υγρασία και βρήκα ακόμα και μπιμπικια σαν ψείρες. Βέβαια δούλευαν αλλά τα πέταξα. Από κάτω είναι ανοιχτά. Βέβαια δε βρέχονται αλλά σκουριαζουν γιατί από κάτω μπαίνει υγρασία, ομίχλη. Τώρα εδώ και 3 χρόνια έχω 8 τετραπλόυς diseqc 1.0 και ενα 8απλο diseqc 1.1 edision τα οποία μου κόστισαν μόλις 40 ευρο και σε πληροφορώ πως άνοιξα τον πινακα προσφατα από περιέργεια και ήταν ολοκαίνουρια! Ούτε υγρασία ούτε σκόνη!  Έτσι θα είναι και στα 13 χρόνια!!!! Αυτά τα αναφέρω γιατί πιστεύω ότι όταν κάνεις ένα τέτοιο εγχείρημα πρέπει να το κάνεις άριστα.

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, Ο giorgos77 έγραψε

 

Για τα καλώδια θεωρώ ότι δεν είναι τόσο καλής ποιότητας σαν τα δικά μου. Χρησιμοποιώ commscope 2004 ετσι γράφει πανω (18 ετων δηλαδη) και για να το κόψεις με την πένσα πρέπει να βάλεις δύναμη και με τα δυο τα χερια. Δεν υπάρχει καλύτερο καλωδιο. Τώρα για τα diseqc επιμένω ότι έχουν φθορά. Εγώ για 13 χρόνια είχα spaun με τη μπλε θηκη τους δεμενα όλα μεταξύ τους και ήταν σκουριασμενα από την υγρασία και βρήκα ακόμα και μπιμπικια σαν ψείρες. Βέβαια δούλευαν αλλά τα πέταξα. Από κάτω είναι ανοιχτά. Βέβαια δε βρέχονται αλλά σκουριαζουν γιατί από κάτω μπαίνει υγρασία, ομίχλη. Τώρα εδώ και 3 χρόνια έχω 8 τετραπλόυς diseqc 1.0 και ενα 8απλο diseqc 1.1 edision τα οποία μου κόστισαν μόλις 40 ευρο και σε πληροφορώ πως άνοιξα τον πινακα προσφατα από περιέργεια και ήταν ολοκαίνουρια! Ούτε υγρασία ούτε σκόνη!  Έτσι θα είναι και στα 13 χρόνια!!!! Αυτά τα αναφέρω γιατί πιστεύω ότι όταν κάνεις ένα τέτοιο εγχείρημα πρέπει να το κάνεις άριστα.

Να συμπληρώσω τώρα όσο αναφορά για τις ταινίες που λες ( εγώ δεν το προσεξα) δεν χρειαζόταν να το κάνει. Γιατι; Ειναι απλό. Τον πρώτο δορυφόρο με τη σειρά o 5W θα τον στείλει στο 1.1 τον 4ο δορυφορο στο 4.1 τον 5ο στο 1.2 τον 8ο στο 2.2 τον 16ο στον 4.4 και τον 20ο Τον 52Ε  δηλαδή στο 4.5. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τα βάλει ταινία για να τα αναγνωρισει; 

Επεξεργάστηκε από giorgos77
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ 23 θέσεις. Τις 9 που μου περισσεύουν τις έχω σημαδεμενες για να ξέρω ποιο είναι το 4.6 το 24 δηλαδη ποιο είναι το 1.7 το 25 δηλαδη και ποιο το 4.8 το 32 δηλαδη. Βέβαια σ αυτή την περίπτωση υπάρχει ένα μειονέκτημα ότι αν αποφασίσω να κάνω και άλλη επέκταση θα πρέπει να χρησιμοποιήσω μουφα τύπου f. 

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Oτι αφορα τα καλώδια, οντως ειναι κοινά αυτά που εχει βάλει. Ποιο ταλαιπωρημένα βλεπω αυτά που είναι στης εξόδους πάντως προς τον δέκτη, εχει αλλάξει χρώμα. Το καλώδιο που δεν χαλάει ποτέ για εξωτερική χρήση ειναι τύπου PET, το γνωστό μαύρο. Τα κοινά καλώδια με pvc περίβλημα στα 3-4 χρόνια λόγο ηλίου αλλά και βροχής, εχει χαλάσει. 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Ο Δημητρης έγραψε

Oτι αφορα τα καλώδια, οντως ειναι κοινά αυτά που εχει βάλει. Ποιο ταλαιπωρημένα βλεπω αυτά που είναι στης εξόδους πάντως προς τον δέκτη, εχει αλλάξει χρώμα. Το καλώδιο που δεν χαλάει ποτέ για εξωτερική χρήση ειναι τύπου PET, το γνωστό μαύρο. Τα κοινά καλώδια με pvc περίβλημα στα 3-4 χρόνια λόγο ηλίου αλλά και βροχής, εχει χαλάσει. 

Αυτό το καλώδιο τύπου PET δεν το γνωρίζω. Γνωριζω Το COMMSCOPE που έχω 17 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα. Και σου επαναλαμβάνω δεν κόβεται εύκολα!!!

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Ο Δημητρης έγραψε

Oτι αφορα τα καλώδια, οντως ειναι κοινά αυτά που εχει βάλει. Ποιο ταλαιπωρημένα βλεπω αυτά που είναι στης εξόδους πάντως προς τον δέκτη, εχει αλλάξει χρώμα. Το καλώδιο που δεν χαλάει ποτέ για εξωτερική χρήση ειναι τύπου PET, το γνωστό μαύρο. Τα κοινά καλώδια με pvc περίβλημα στα 3-4 χρόνια λόγο ηλίου αλλά και βροχής, εχει χαλάσει. 

Αυτό το καλώδιο τύπου PET δεν το γνωρίζω. Γνωριζω Το COMMSCOPE που έχω 17 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα. Και σου επαναλαμβάνω δεν κόβεται εύκολα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Αυτο ειναι της Cosmofone pet.

 

PET.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα , Ο giorgos77 έγραψε

Αυτό το καλώδιο τύπου PET δεν το γνωρίζω. Γνωριζω Το COMMSCOPE που έχω 17 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα. Και σου επαναλαμβάνω δεν κόβεται εύκολα!!!

 

1 λεπτό πριν, Ο Δημητρης έγραψε

Αυτο ειναι της Cosmofone pet.

 

PET.png

Ναι βιοκαλ. Ναι είναι πολύ καλό. Το ξερω και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Ο giorgos77 έγραψε

 

Ναι βιοκαλ. Ναι είναι πολύ καλό. Το ξερω και αυτό.

 

20220226_235844.jpg

20220226_235819.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό χρησιμοποιώ εγώ commscope. Του κάπου γράφει 2004 και κάτι άλλα στοιχεία. Δεν ξέρω και αν το βρίσκεις σήμερα. Ο αγωγός είναι τόσο χοντρός που ίσα ίσα χωράει στο lnb.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Ναι αυτή η μόνωση που εχει ειναι αντοχής, δεν χαλάει σχεδων ποτέ, ισως ειναι pet δεν μπορώ να ξεχωρίσω. Αυτου του τύπου τα καλώδια μπαινουν και υπόγεια να σκεφτείς. 

Link to comment
Share on other sites

https://www.radioelektron.gr/el/cnt400-cnt-400-andrew-helium-hnt.html

Δεν ξέρω αν είναι pet. Δεν είμαι ειδικός και δε γνωρίζω προδιαγραφές κτλ. Χωρις να είμαι ειδικός από καλώδια τολμάω να πω ότι αυτό είναι κορυφή. Κυριολεκτικά άφθαρτο. Σου λέω για 3η φορά ότι για να το κόψεις με το κοφτακι πρέπει να βαλεις όλη σου τη δύναμη. Το μαγαζί αυτο έχει καλώδια commscope. Και μόνο που κάνει 2,80 ευρο το μέτρο τα λέει όλα. Εγώ το πήρα το 2005 όχι βέβαια απ αυτό το μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

 

Καλημέρα σε όλους Γεια, είμαι νέος στο φόρουμ. Απλώς ψάχνω να αγοράσω το κιτ αναβάθμισης θέσης δορυφόρου βίντεο 20 στο wavefrontier t90. Ξέρετε που μπορώ να το αγοράσω ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Kaliméra se ólous Geia, eímai néos sto fóroum. Aplós psáchno na agoráso to kit anaváthmisis thésis doryfórou vínteo 20 sto wavefrontier t90. Xérete pou boró na to agoráso efcharistó ek ton protéron.

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...