Jump to content
sat3x1

sat3x1 Η δική μου εγκατάσταση.

Αξιολογήστε το θέμα

Recommended Posts

Στην πόλη: Α. Σταθερό gibertini 125cm με 3 lnb inverto twin κεντρική στόχευση 19Ε, παράκεντρα 16Ε και 13Ε.

Β. Κινητό gibertini 100 cm (110X100) lnb inverto quad τόξο 72Ε μέχρι 15W λόγω θέσης.  2 τετραπλά diseq spaun.

Στο Χωριό Toroidal Τ90 αρχικά με 4 lnb 9Ε κέντρο , 13Ε 19Ε 3.1Ε  με πολυδιακόπτη emp centauri 17/8  και αργότερα 16Ε low Κάθετη και οριζόντια πόλωση και 1W high κάθετη πόλωση. Δέκτες dm8000, edision underline 3 in 1, edision os mio 4K, edision os mio 4K+, edision argus mini 2 in 1, edision mini 2 in 1 plus (highspeed), piccolino s2 t2/c, piccolo s2 t2/c (CI) Όργανο στόχευσης κεραίας DrHD 1000 combo.

screens1.jpg

screens2.jpg

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 

Είσαι ωραίος.....είσαι και συ ένας από μας (  τρελός με τα δορυφορικά) :classic_biggrin::classic_biggrin:  και από δέκτες Edision βλέπω ....μπόλικους ....να φάνε και οι κότες .:classic_biggrin::classic_biggrin:.

 

Εγώ στο χωριό διαθέτω gibertini 1,55 χ  1,55  και πλήθος από άλλα μικρότερα που αν τα ήξερε όλα η γυναίκα μου θα είχε ξεσπάσει.....πόλεμος.

Επεξεργάστηκε από ioanis

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 

     Μετά την εκπομπή τον καναλιών της ντίτζεα από τον Ελλάς σατ μαζί με τα κανάλια της ερτ, προσπάθησα να ξανά ρυθμίσω το Τ90 στο χωριό για να διευρύνω το τόξο. Αλλά τσάμπα  ο κόπος και ο χρόνος που αφιέρωσα. έβγαζα τούρκ σατ αλλά με τίποτα τις 39 μοίρες! Ο λόγος  λίγα ψηλά δέντρα στην νοητή ευθεία δορυφόρου κατόπτρου! Πράγμα το οποίο επιβεβαίωνε και η ανάλογη εφαρμογή που είχα στο κινητό την οποία έπρεπε να είχα συμβουλευτεί πριν πειράξω το Τ90. Τι να πω φαίνεται με κυνηγάνε τα δέντρα!!! Έτσι επανάφερα το Τ90 στην προηγούμενη του θέση και για τις 39 εγκατέστησα ένα 80άρι σε άλλο σημείο του σπιτιού.

Επίσης στην πόλη άλλαξα το LNB κινητού πιάτου με ένα ινβέρτο. Το παλιό το είχα αρκετά χρόνια και τώρα τελευταία άρχισε να μου κάνει νερά. Έχανε ο τοπικός ταλαντωτής και κάποιες δυνατές συχνότητες δεν τις λόκαρε. Ήθελα να το αλλάξω λόγω παλαιότητας από πέρυσι αλλά μία το ένα μία το άλλο δεν έβρισκα χρόνο. Τώρα όλα οκ, και τα σήματα απογειώθηκαν ειδικά η 10938 Η, του πακέτου τρίνγκ αν δεν κάνω λάθος, στις 39 μου βγάζει c/n και mer 19db!

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 

Είσαι.....αρχηγός.   Δε μου λές ...με το Τ90 τι τόξο κατεβάζεις ; κανονικά κατεβαίνει τόξο που  καλύπτει  40 μοίρες  εσύ πoίους δορυφόρους κατεβάζεις; Τον HellasSat τον κατέβασα εδώ στο χωριό μου με 60αρι κάτοπτρο και ποιότητα σήματος 90% είναι εύκολος αλλά και δυνατός δορυφόρος.

Επεξεργάστηκε από ioanis

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 

Γιάννη τώρα είδα και ξαναδιάβασα τα προηγούμενα μηνύματα σου και είδα τι κατεβάζεις είσαι και συ ολίγον.....  τρελάρας:classic_biggrin: με την καλή βέβαια έννοια  όπως και εμείς.

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 

825903508_2022-10-09094830.thumb.png.ae2a43c21c40d452af7236676c1a7e9c.png

Κανονικά θα έπρεπε με το κινητό σου κάτοπτρο να ξεπεράσει τις 100 μοίρες ανατολικά.....να φανταστείς ότι εγώ στην Γερμανία βγάζω με 90αρι κάτοπτρο ένα γεώτοξο από 45 μοίρες δυτικά μέχρι 68,2 ανατολικά......εσύ που ζεις στην Μυτιλήνη και είσαι πολύ ανατολικότερα από μένα πρέπει να βγάζεις μεγαλύτερο τόξο.

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 
5 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Είσαι.....αρχηγός.   Δε μου λές ...με το Τ90 τι τόξο κατεβάζεις ; κανονικά κατεβαίνει τόξο που  καλύπτει  40 μοίρες  εσύ πoίους δορυφόρους κατεβάζεις; Τον HellasSat τον κατέβασα εδώ στο χωριό μου με 60αρι κάτοπτρο και ποιότητα σήματος 90% είναι εύκολος αλλά και δυνατός δορυφόρος.

To T90 το έχω κέντρο 9 Ε  ώστε οι θέσεις που με ενδιαφέρουν με ενδιαφέρουν  να είναι σχετικά κοντά στο κέντρο για να έχω δυνατότερο σήμα  μην ξεχνάμε έχω πολύ διακόπτη Γιατί όπως προανέφερα με κυνηγάνε τα εμπόδια…

screenshot1.jpg

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 
5 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

825903508_2022-10-09094830.thumb.png.ae2a43c21c40d452af7236676c1a7e9c.png

Κανονικά θα έπρεπε με το κινητό σου κάτοπτρο να ξεπεράσει τις 100 μοίρες ανατολικά.....να φανταστείς ότι εγώ στην Γερμανία βγάζω με 90αρι κάτοπτρο ένα γεώτοξο από 45 μοίρες δυτικά μέχρι 68,2 ανατολικά......εσύ που ζεις στην Μυτιλήνη και είσαι πολύ ανατολικότερα από μένα πρέπει να βγάζεις μεγαλύτερο τόξο.

Το κινητό στην πόλη μου το ρύθμισε ένας φίλος πριν από χρόνια τρελάρας και αυτός όπως εγώ αλλά είναι η θέση μου τέτοια που πάλι λόγω εμποδίων δεν καλύπτω μεγάλο τόξο, από 15W πάω μέχρι 72 Ε. Ο φίλος έχει και αυτός κινητό, δεν ασχολείται πια, αν θυμάμαι καλά κάλυπτε τόξο από 42 W μέχρι 90 Ε.

 

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 
Παρακαλώ Σχολιάστε Εποικοδομητικά

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
  • Δημιουργία νέου...