Jump to content

Λήψη ψηφιακών ραδιοφώνων στην Λυκόβρυση

Αξιολογήστε το θέμα


Dimitris1

Recommended Posts

Ο DigitalRadio473 που τον ακούω τέλεια έχει 14 ράδια άριστη ποιότητα ήχου και πολύ ενδιαφέροντα προγράμματα και ελληνικά και ξένα, συντονιστείτε στο κανάλι 8Β και θα με θυμηθείτε. Με κάθετα την κεραία μου έρχετε καλλύτερα. Καλές Ακροάσεις.

DAB_473_RECEPTION.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αν μπορείς Δημήτρη ανέβασε ένα  λίνκ  να δούμε περί τίνος πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Ναι και εγω θα ήθελα να μας γράψει περισσότερες πληροφορίες. Οπως πχ ειναι πειρατικός ο σταθμός αυτός? Tα 14 ραδιόφωνα που αναφέρεις δημήτρη, τι ακριβώς θες να πείς?

Εγω πάντως μέχρι στιγμής δεν εχω στην κατοχή μου κανέναν DAB δέκτη. Ίσως κάποια στιγμη αργότερα να αγοράσω έναν.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μήπως.....Ο DigitalRadio473  είναι μια πλατφόρμα και μεταφέρει 14 ραδιόφωνα DAB ;

Μήπως.... Ο DigitalRadio473 είναι μάρκα κάποιου DAB δέκτη και ο φίλος μας έχει την δυνατότητα να λαμβάνει 14 ψηφιακούς ραδιοσταθμούς ;  ομολογώ ότι δεν πολυκατάλαβα την ανάρτηση του φίλου μας αν θέλει ας μας το κάνει λίγο πιο ....λιανά.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που δεν ήμουν σαφής. Ο DigitalRadio473 εκπέμπει στο κανάλι 8Β σε DAB+. Εγώ τον έχω λάβει στην Λυκόβρυση και σε όλα Τα βόρεια προάστεια των Αθηνών. Θέλει ειδικό δέκτη DAB+ όπως αυτός της προηγούμενης φωτογραφίας. Αυτή την στιγμή εκπέμπει, και απο ότι έχω παρατηρήσει κάθε απόγευμα μέχρι της 2 τα ξημερώματα.

Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, Ο Dimitris1 έγραψε

Συγνώμη που δεν ήμουν σαφής. Ο DigitalRadio473 εκπέμπει στο κανάλι 8Β σε DAB+. Εγώ τον έχω λάβει στην Λυκόβρυση και σε όλα Τα βόρεια προάστεια των Αθηνών. Θέλει ειδικό δέκτη DAB+ όπως αυτός της προηγούμενης φωτογραφίας. Αυτή την στιγμή εκπέμπει, και απο ότι έχω παρατηρήσει κάθε απόγευμα μέχρι της 2 τα ξημερώματα.

 

dr473.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Φιλε συνονόματε Δημήτρη, αν μπορείς απήντησε μου. Ο τίτλος αναφέρει (Ο DigitalRadio473 που τον ακούω τέλεια έχει 14 ράδια άριστη ποιότητα ήχου.) Αυτό με τα 14 ραδιόφωνα που αναφέρεις τι ακριβώς σημαίνει? Τα 14 ραδιόφωνα αυτά που εκπέμπουν?

Link to comment
Share on other sites

11 ωρες πριν , Ο Pd1 έγραψε

Φιλε συνονόματε Δημήτρη, αν μπορείς απήντησε μου. Ο τίτλος αναφέρει (Ο DigitalRadio473 που τον ακούω τέλεια έχει 14 ράδια άριστη ποιότητα ήχου.) Αυτό με τα 14 ραδιόφωνα που αναφέρεις τι ακριβώς σημαίνει? Τα 14 ραδιόφωνα αυτά που εκπέμπουν?

Δημήτρη στο κανάλι 8Β DAB+ (197mhz) θέλεις δέκτη ειδικό που να γράφει DAB+ ακούγετε στα Βόρεια Προάστεια των Αθηνών και συνήθως ανοίγει μετά τις 15:00 το απογευμα μέχρι τις 2 τα ξημερώματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

 Απ,ότι κατάφερα να καταλάβω ο Dimitris1 έχει στην κατοχή του κάποιον δέκτη  DAB+ „Digital Audio Broadcasting“ και ακούει ψηφιακούς ραδιοσταθμούς....ένας από αυτούς είναι και ο DigitalRadio473 καθώς και κάποιοι άλλοι ακόμα, οι δέκτες αυτοί διαθέτουν και την FM μπάντα.   Απλά ο τίτλος του νήματος είναι λίγο μπερδεμένος αλλά μπορεί κάποιος διαχειριστής να παρέμβει και να τον διορθώσει λίγο. Π.Χ λήψη ψηφιακών ραδιοφώνων στην Λυκόβρυση.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Έγινε μια μικρή αλλαγή στον τίτλο για να μην μας μπερδεύει.  Σε τι τιμή παίζουν αυτοί οι δέκτες? 

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, Ο WebMaster έγραψε

Έγινε μια μικρή αλλαγή στον τίτλο για να μην μας μπερδεύει.  Σε τι τιμή παίζουν αυτοί οι δέκτες? 

Καλημέρα και Καλό Σαββατοκύριακο, αρχίζουν όπως αυτός με 32 ευρώ https://www.e-shop.gr/eltra-radio-olga-dab-black-silver-p-PER.706519 και απο εκει και πέρα φτάνουν οι πάρα πολύ καλοί όπως αυτος https://www.skroutz.gr/s/14372934/Yamaha-R-N303D-Black.html τα 289 ευρώ ή  και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Γιά τιμές ρίξτε μια ματιά  ΕΔΩ .

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Απο ebay υπάρχει ποικιλία σε μάρκες και σιγουρα βγαίνει ποιο φτηνά. Σκέφτομαι να πάρω έναν αλλα από την αλλη τι να ακούω μόνο τα κρατικά? :classic_blink:

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά θα αναπτυχθούν και άλλοι σταθμοί όπως και ο DR473 στο κανάλι 8B. Μια καλή επιλογή και φτηνή είναι αυτή https://www.amazon.de/gp/product/B01BKL1IWQ/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A8KICS1PHF7ZO&psc=1

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κεραία VHF κάνει και για DAB + με κάθετη πόλωση με μόνο 8 ευρώ.

 https://www.supershopping.gr/index.php?act=viewProd&productId=594&ref=bestprice.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλό ΣαββατοΚυριακο και Καλές Γιορτές. Για Καλή Λύψη σε DAB σταθμούς φροντίστε καλλύτερα να βάλετε ειδική DAB κεραία οχι στο παμπριζ αλλα στην οροφη του αυτοκινητου. Ρωτηστε σχετικα τον τεχνικο που έκανε ή θα σας κανει την εγκατασταση για το ποια κεραια ταιριαζει ανάλογα με τον τυπο του δεκτη σας. Εάν δηλαδη ταιριάζουν τα βύσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλό Σαββατοκύριακο. Χρόνια Πολλά στους Αντώνηδες και στους Θανάσηδες. Μετά απο μία σάρωση στην μπάντα των DAB ξανακουσα βελτιωμένο το DigitalRadio 473 ΣΤΟ 8Β ΜΕ 14 ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ. ΚΑΛΕΣ ΑΚΡΟΑΣΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

5 ωρες πριν , Ο Dimitris1 έγραψε

Καλό Σαββατοκύριακο. Χρόνια Πολλά στους Αντώνηδες και στους Θανάσηδες. Μετά απο μία σάρωση στην μπάντα των DAB ξανακουσα βελτιωμένο το DigitalRadio 473 ΣΤΟ 8Β ΜΕ 14 ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ. ΚΑΛΕΣ ΑΚΡΟΑΣΕΙΣ.

 

dab473.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλό ΣαββατοΚύριακο,
Μετά απο ενημέρωση που είχα απο αυτόν που έχει τον DigitalRadio473 (Κανάλι 8Β) εκπομπές θα γίνονται καθημερινά απο τις 17:00 έως τις 24:00 όποτε είναι τεχνικά αυτό δυνατό. Η ισχύς είναι αρκετή ώστε να καλύψει μεγάλο μέρος του Λεκανοπεδίου Αττικής ειδικά για όσους έχουν εξωτερική κεραία ή βρίσκονται σε ψηλά σημεία με εσωτερική κεραία. Ηδη υπήρχαν αναφορές λήψεις ακόμα και απο την Ηλιούπολη και τον Αγιο Δημήτριο με εσωτερική κεραία σε ψηλά σημεία. Μεγάλο ρόλο παίζει η ποιότητα του δέκτη και της κεραίας λήψης. Απο ότι μου είπε η πόλωση είναι κάθετη και κέντρο εκπομπής στα Βόρεια Προάστεια Αττικής.
ΚΑΛΕΣ ΑΚΡΟΑΣΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο DigitalRadio473 όπως μου είπε λόγω του ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ θα εκπέμπει απο εδώ και πέρα σε 24ωρη βάση. Για να περάσουμε ευχάριστα αυτές τις ώρες.
Φτηνό δέκτη dab+ 24 ευρώ μπορείτε να βρείτε εδώ. Technisat

Link to comment
Share on other sites

7 ωρες πριν , Ο Dimitris1 έγραψε

Ο DigitalRadio473 όπως μου είπε λόγω του ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ θα εκπέμπει απο εδώ και πέρα σε 24ωρη βάση. Για να περάσουμε ευχάριστα αυτές τις ώρες.
Φτηνό δέκτη dab+ 24 ευρώ μπορείτε να βρείτε εδώ. Technisat

Και με ενχρωμη οθόνη με 52 ευρώ απο εδω. Technisat Color

Link to comment
Share on other sites

Καλή Ανάσταση με υγεία.

Χωρίς να θέλω να γίνομε βαρετός θα ήθελα να κάνω μια μικρή παρουσίαση του Digital Radio 473. Είναι μια προσπάθεια των φίλων του καλού και ποιοτικού ψηφιακού ραδιοφώνου που μετά από δοκιμές εκπέμπει σε 24ωρη βάση όποτε είναι αυτό τεχνικά δυνατό, από τα Βόρεια Προάστια της Αττικής με 14 ράδια στο κανάλι 8Β (197,6 Mhz) σε DAB+. Συγκεκριμένα μεταδίδει :

1) To 1st Greek New Age Radio με New Age κυρίως μουσική σε 128 kBit/s.

2) Το Classic Rock Florida με Rock μουσική σε 128 kBit/s.

3) Το Envy Radio με Pop μουσική σε 128 kBit/s.

4) To Radio Gold με Rock μουσική σε 64 kBit/s.

5) To Greek Oldies με παλιές Ελληνικές επιτυχίες σε 128 kBit/s.

6) To Soul Central με Soul μουσική σε 128 kBit/s.

7) To Melody Vintage με Γαλλική μουσική σε 128 kBit/s.

8) To More 103 με 80's επιτυχίες σε 128 kBit/s.

9) To Radio 2.0 με Ιταλική κυρίως μουσική σε 128 kBit/s High Quality.

10) To Radio Stad με Pop μουσική σε 128 kBit/s.

11) To Sok 104.8 με Ελληνική μουσική σε 128 kBit/s.

12) To Swiss Jazz με Jazz μουσική σε 128 kBit/s.

13) To Velvet Radio με Ξένες Oldies επιτυχίες σε 128 kBit/s.

14) Viva Radio με Ελληνικά Λαικά κυρίως τραγούδια σε 128 kBit/s.

Όπως μου είπαν οι διαχειριστές αυτού του εγχειρήματος ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΚΤΗ DAB+ να δώσουν αναφορές λήψης απαντώντας σε αυτό το μήνυμα.

Καλό Πάσχα και ΚΑΛΗ ΑΚΡΟΑΣΗ.

 

DigitalRadio473.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στής 16/4/2020 καί ώρα 3:10 ΜΜ, Ο Dimitris1 έγραψε

Καλή Ανάσταση με υγεία.

Χωρίς να θέλω να γίνομε βαρετός θα ήθελα να κάνω μια μικρή παρουσίαση του Digital Radio 473. Είναι μια προσπάθεια των φίλων του καλού και ποιοτικού ψηφιακού ραδιοφώνου που μετά από δοκιμές εκπέμπει σε 24ωρη βάση όποτε είναι αυτό τεχνικά δυνατό, από τα Βόρεια Προάστια της Αττικής με 14 ράδια στο κανάλι 8Β (197,6 Mhz) σε DAB+. Συγκεκριμένα μεταδίδει :

1) To 1st Greek New Age Radio με New Age κυρίως μουσική σε 128 kBit/s.

2) Το Classic Rock Florida με Rock μουσική σε 128 kBit/s.

3) Το Envy Radio με Pop μουσική σε 128 kBit/s.

4) To Radio Gold με Rock μουσική σε 64 kBit/s.

5) To Greek Oldies με παλιές Ελληνικές επιτυχίες σε 128 kBit/s.

6) To Soul Central με Soul μουσική σε 128 kBit/s.

7) To Melody Vintage με Γαλλική μουσική σε 128 kBit/s.

8) To More 103 με 80's επιτυχίες σε 128 kBit/s.

9) To Radio 2.0 με Ιταλική κυρίως μουσική σε 128 kBit/s High Quality.

10) To Radio Stad με Pop μουσική σε 128 kBit/s.

11) To Sok 104.8 με Ελληνική μουσική σε 128 kBit/s.

12) To Swiss Jazz με Jazz μουσική σε 128 kBit/s.

13) To Velvet Radio με Ξένες Oldies επιτυχίες σε 128 kBit/s.

14) Viva Radio με Ελληνικά Λαικά κυρίως τραγούδια σε 128 kBit/s.

Όπως μου είπαν οι διαχειριστές αυτού του εγχειρήματος ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΚΤΗ DAB+ να δώσουν αναφορές λήψης απαντώντας σε αυτό το μήνυμα.

Καλό Πάσχα και ΚΑΛΗ ΑΚΡΟΑΣΗ.

 

DigitalRadio473.jpg

Ακούστε τον Radio 2.0 ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΕ 192kBit/sec καταπληκτική ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Και μια κεραία 6 στοιχείων με 10 ευρώ για όσους θέλουν να βάλουν εξωτερική κεραία που την συνιστώ.

Yagi Dab+ 6 στοιχείων.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ευχαριστούμε  Δημήτρη για την ενημέρωση. :aktion033:

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

Τελικά από ότι είδα στον DigitalRadio 473 μπήκαν 9 ράδια όλα στα 192 kBit/s DAB+. Με καλλίτερο σε ποιότητα τον JB-RADIO 2. Όσοι μένετε κυρίως στα Βόρεια Προάστια ακούστε τον έχει φοβερή ποιότητα. Περιμένω τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ανάλυση γιατί είναι καλλίτερο το Dab+ και οικολογικό για όσους διαφωνούν.

DAB+ vs FM

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα για Πολύ Καλή Κεραία DAB+ για όσους ενδιαφέρονται οι άλλοι ας γελάσουν.

Dab+ Radar

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η ΕΡΤ DAB+ έβαλε εικόνες (slides) στην πολυπλεξία της. Για όσους έχουν έγχρωμους δέκτες.

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...