Jump to content

Επισκευή LED τηλεόρασης | Η LG ζήτησε 250 ευρώ, και επισκευάστηκε με μόλις 60 ευρώ!

Αξιολογήστε το θέμα


ioanis

Recommended Posts

  • Μέλος
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Τι παρουσίαζε? είχε ήχο και όχι εικόνα προφανώς! Καμένο - καμένα led καθημερινός σχεδόν εχω τέτοιες επισκευές. Οχι μόνο η lg αλλα όλες σχεδων οι εταιρίες το κάνουν αυτό. Δεν υπάρχει υποστήριξη μετά το πέρας της εγγύησης γιατί δεν τους συμφέρει λόγο που δεν θα μπορουν να πουλήσουν νέες. 

Η επισκευή αυτού του είδους εχει 3 εκδοχές και ειναι ανάλογα τι πληρώνει ο πελάτης.

1 Αλλάζεις ολόκληρη την λεντόμπαρα 1-2 ανάλογα πόσες έχουν καεί.

2 Αλλάζεις όλες της λεντόμπαρες ανεξάρτητα πόσες έχουν καεί. (αυτό ειναι το σωστότερο).

3 Με πατέντα βγάζεις το καμένο led και σε αυτή την θέση τοποθετηθείς ένα άλλο.

Στην περίπτωση 1 ειναι σχετικά ακριβή. Υπάρχουν παράγοντες που δεν μπορουν να τους γνωριζουν όσοι δεν ειναι τεχνικοί. Τα led έχουν διάρκεια ζωής σε ωρες. Οταν εμείς θέλουμε η tv να εχει πολυ φωτεινότητα ανοίγουμε σχεδων τερμα την φωτεινότητα καθώς και τον οπίσθιο φωτισμό. Αυτό εχει σαν αποτέλεσμα την ταλαιπωρία των leds (μειωνετε η διάρκεια της ζωής τους) γιατί δουλεύουν στο full. 

2 Η ποιο ακριβή και σωστή λύση καθώς έχεις tv για αρκετά χρόνια ακόμα χωρείς να παρουσιάσει ξανά σύντομα βλάβη στα leds.

3 Αλλάζεις μόνο το led - led που έχουν καεί πάνω στην ίδια λεντομπαρα. Η ποιο φτηνή επισκευή που επιλέγουν όλοι σχεδων λόγο κόστους!. Μπορεί σύντομα να καεί άλλο led από τα παλιά με αποτέλεσμα ξανά βλάβη στην εικόνα.

Στην περίπτωσή σου Ιωάννη με τα χρήματα που αναφέρεις χωρείς να ξέρω τι είχε καεί ακριβως εικάζω ότι άλλαξαν μια λεντομπαρα. Ενημερωτικά να ξέρεις το εξης. Όλες οι μπάρες στην tv ειναι συνδεδεμένες εν σειρά που λέμε. Αυτό σημαίνει οτι πχ το τροφοδοτικό της tv βγαζει πχ 100v και αν πχ όλα τα led ειναι 50 το κάθε ένα παίρνει τάση 2 volt περιπου. Αυτό εχει σαν αποτέλεσμα ότι αν σου καεί ένα led από μια αλλη παλιά μπάρα λόγο παλαιότητας όλα τα led θα σβήσουν!

Εγώ πάντα εξηγώ στον πελάτη της ποιο πάνω περιπτώσεις για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Δέν πρόκειται για δική μου περίπτωση δεν έχω κάποια τηλεόραση χαλασμένη απλά σκαλίζοντας στο you Tube έπεσε το μάτι μου πάνω στο βιντεάκι και είπα να το ανεβάσω ίσως κάποιος να θέλει να μάθει κάτι περισσότερο για τις επισκευές, απ,'οτι είδα στο βίντεο άλλαξε μόνος του τις led  ταινίες και η συσκευή ξαναζωντάνεψε.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Οπα. Τι βλεπω Γιαννακη, εφτιαξες την tv σου? Μπραβο αγορι μου. Βλεπω Γιαννακη ακολουθεις τα αχναρια μου:k05164: . Η με άλλα λογια το  ενα καλο φερνει το αλλο:k05164:. Μολις εμαθες οτι εφτιαξα την δικη μου tv Samsung εφτιαξες και εσυ την δικη σου led tv:k05164:. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑΑΑΑΑΑ :k05215:

 ΥΓ.Σε λιγο θα ανοιξω και εγω θεμα με την δικη μου περιπτωση, οπως το ειχα γραψει στο αλλο φορουμ οταν το δικο μας ητανε για λιγες ημερες κλειστο.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τωρα διαβασα καλυτερα  Γιαννακη οτι δεν προκειται για την δικη σου τηλεοραση :k0562: 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Τωρα διαβασα καλυτερα  Γιαννακη οτι δεν προκειται για την δικη σου τηλεοραση :k0562: 
Οι δικές μου τηλεοράσεις δουλευουν ασταμάτητα η γυναίκα μου τους έχει πάρει τα......πέταλα αλλά σύγουρα κάποια στιγμή θα παραδώσουν το πνεύμα.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Μην νομίζεται οτι ειναι εύκολη διαδικασία και οτι μπορεί να γινει απο τον καθένα. Στο παραπάνω video εχει αφαιρεθεί το ποιο δύσκολο κομμάτι που ειναι η αποσυναρμολόγηση του panel.Το δυσκολότερο ειναι οταν τελειώσεις με της λεντομπαρες να την δέσεις ξανά. Το lcd panel ειναι τόσο λεπτό που με μια λάθος κίνηση μπορεί να σπάσει Την πρώτη που προσπάθεισα να ανοίξω και να την επισκευάσω, κατά το δέσιμο κάνει ένα κρακ σε μια μεριά στην άκρη και ραγίζει το panel. Πήγε για ανακύκλωση δυστυχώς. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Μην νομίζεται οτι ειναι εύκολη διαδικασία και οτι μπορεί να γινει απο τον καθένα. Στο παραπάνω video εχει αφαιρεθεί το ποιο δύσκολο κομμάτι που ειναι η αποσυναρμολόγηση του panel.Το δυσκολότερο ειναι οταν τελειώσεις με της λεντομπαρες να την δέσεις ξανά. Το lcd panel ειναι τόσο λεπτό που με μια λάθος κίνηση μπορεί να σπάσει Την πρώτη που προσπάθεισα να ανοίξω και να την επισκευάσω, κατά το δέσιμο κάνει ένα κρακ σε μια μεριά στην άκρη και ραγίζει το panel. Πήγε για ανακύκλωση δυστυχώς. 
Κάθε αρχή και ..δύσκολο την πρώτη φορά έτσι μπορεί να συμβεί αλλά μετά έγινες....αστέρι !!!

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Θέλω να ρωτήσω τον pd1...αυτές οι λεντοταινίες πόσες είναι σε μία οθόνη τρείς σειρές; και κάθε μοντέλο έχει τις δικιά του λεντοταινία Π.Χ η 32αρα  ταιριάζει σε μιά 40αρα ή όχι  ή  πρέπει να αγοράσει κάποιος για την αντίστοιχη οθόνη και που μπορεί να τις προμηθευτεί κάποιος  μόνο στην αντιπροσωπεία ;Λεντοταινία είναι αυτή εδώ ;

s-l1600.thumb.jpg.be0b74859e5b4cf3044ae4d936614cdb.jpg

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Ο σωστός όρος ειναι λεντομπαρα και οχι λεντοταινια, καθώς ταινία ειναι αυτή η εύκαμπτη αυτοκόλλητη. Ανάλογα της ινζες και ανάλογα την μάρκα δεν ειναι κάτι σταθερό, συνήθως οι 32αρες έχουν 2 σειρές. Παντως όσο μεγαλύτερη σε ινζες ειναι η tv, τόσο περισσότερες εχει. Έχουν τα ηλεκτρονικά καταστήματα αλλα όχι για όλες της μάρκες. Φέρνουν συνήθως αυτές που φοράνε οι samsung που ταιριάζουν και σε ορισμένες άλλες μάρκες. Πχ για JVC δεν εχω βρει πoτέ όσο εχω ψάξει.

Υσ καλό ειναι να αλλάξουμε τον τίτλο μια και οπως τον έχεις γράψει κάποιος καταλαβαίνει ότι πρόκειτε για δική σου tv! 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

 Ασφαλώς να τον αλλάξεις....κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, έχω μια lg 50αρα τηλεόραση η οποία ξαφνικά παίζει μαύρο η οθόνη της ενώ έχει ήχο κ γίνονται κ αλλαγές προγράμματος..ενώ έχω ακόμα εγγύηση μου είπαν ότι βγαίνει εκτός λόγω κακής χρήσης λόγω του οξιδωθηκε κ θέλουν 540€ για να φτιαχτεί..προφανώς λόγω του ότι την καθάρισα με αζαξ περασε το υγρό μέσα.. Αυτό ξέρετε αν φτιάχνετε???? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Στής 16/2/2020 καί ώρα 9:39 ΠΜ, Ο Κλαούντια έγραψε

Καλησπέρα, έχω μια lg 50αρα τηλεόραση η οποία ξαφνικά παίζει μαύρο η οθόνη της ενώ έχει ήχο κ γίνονται κ αλλαγές προγράμματος..ενώ έχω ακόμα εγγύηση μου είπαν ότι βγαίνει εκτός λόγω κακής χρήσης λόγω του οξιδωθηκε κ θέλουν 540€ για να φτιαχτεί..προφανώς λόγω του ότι την καθάρισα με αζαξ περασε το υγρό μέσα.. Αυτό ξέρετε αν φτιάχνετε???? 

 

Την απάντηση στην ερώτηση σου θα μας την δώσει ο καλός μας φίλος.... pd1 μια και είναι της δουλειάς .....είναι  επαγγελματίας τεχνικός.Υπομονή μέχρι να μας απαντήσει λοιπόν......αλλά όπως μόνη σου λες θέλουν 540 ευρώ για να την φτιάξουν άρα......φτιάχνεται, το θέμα είναι αν αξίζει αν συμφέρει να την φτιάξεις γιατί με τόσα χρήματα αγοράζεις καινούργια.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Καλησπερα καλώς ήρθες. Διάγνωση από μακριά σε tv δεν μπορεί να γινει! θα σου πω τι μου περναει από το μυαλό. Αν έλεγες οτι ξαφνικά σταμάτησε και παίζει μαύρο ενώ εχει ήχο και αλλάζει και κανάλια, θα σου ελεγα οτι ειναι θέμα led οπως και το θέμα αυτό εδώ με την lg.

Η tv μετά το καθάρισμα δούλεψε καθόλου? Να ξέρεις οτι ποτέ της tv δεν της καθαρίζουμε με azax.Υπάρχουν ειδικά καθαριστικά γι αυτόν τον σκοπό.

Ομως ευ όσων την καθάρισες και το παρουσίασε μετά, τότε σωστά σου είπαν οτι πέρασε υγρασία μέσα κάπου είτε στο panel, είτε στης συνδέσεις να το πω με άπλα λογία μεταξύ panel με μια πλακέτα που υπάρχει εσωτερικά. Τώρα το πόσο μεγαλη ειναι η ζημιά, αν χρειάζεται απλά ένα καθάρισμα επαφών δηλαδή η χρειάζεται αντικατάσταση του panel δεν μπορώ να το γνωρίζω.

Αν δεν έμπαινε στην πρίζα μετά το καθάρισμα, θα μπορούσε να είχε σωθεί η tv με ενα άνοιγμα από τεχνικό και καθάρισμα από τα υποτιμήματα του υγρού. Αλλα το υγρό όταν πηρε ρεύμα η tv και άνοιξε το panel δημιούργησε βραχυκύκλωμα και εγινε η ζημιά. Ολα τα manual (οι οδηγίες χρήσης) αναφέρουν αυτό που λεω σχετικά με το καθάρισμα και οτι χρειάζεται προσοχή μεγάλη. Αλλα δυστυχώς πολλοί δεν τα διαβάζουν!

Τα χρήματα που σου είπαν ειναι πιθανόν αντικατάσταση panel με την εργασία. Τα χρήματα φαίνονται πολλά αλλα δυστυχώς όλες οι εταιρίες τα panel τα χτυπάνε στην τιμή επίτηδες για να αναγκαστείς να αγοράσεις αλλη tv. 

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...