Jump to content

Βοήθεια για ΑΜΙΚΟ ΜΙRA HD


savvas70

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να αλλάξω χειροκίνητα το κλειδί του MEGA σε δέκτη AMIKO MIRA HD; Έχω αποταθεί στον αντιπρόσωπο αλλά μου είπε ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη νέα αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αυτός είναι ο δέκτης σου ;

s-l1600.thumb.jpg.bf26f2b28a226cc073d304f77c2cae77.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Σαββα αν γνωρίζεις να μπείς στο κρυφό μενού του EMU ίσως να μπορέσουμε να βρούμε τι αλλαγες χρειάζεται να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

AMIKO_Mira2_wifi_1.2.35_mcas.zip

Είναι πρόσφατο λογισμικό και αν δεν ταιριάζει στον  δέκτης σου τότε  θα σου βγάλει μήνυμα ότι δεν .......ταιριάζει.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλημέρα σε όλους! Έχω μιλήσει σήμερα με τεχνικό της εταιρείας που εισάγει τους δέκτες ΑΜΙΚΟ σε Ελλάδα και Κύπρο (AstraSat) και μου είπε ότι ο λόγος που δεν ανοίγουν τα HD κανάλια της ΕΡΤ στη συχνότητα 12243Η είναι το ότι παρουσιάζονται ως ελεύθερα, και έτσι δεν τα αναγνωρίζει ως κωδικοποιημένα ο δέκτης για τα ανοίξει. Περιμένουν νέο λογισμικό σε 2 βδομάδες που θα λύσει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα το ίδιο πρόβλημα είχαμε και εμείς οι κάτοχοι των δεκτών  EDISION  και   λύθηκε  με την έλευση νέου λογισμικού.....κάνε λίγο υπομονή μέχρι να έρθει το νέο λογισμικό για τον δέκτη σου και τότε θα δεις......φως.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Μέλος

AMIKO_Mira_1.1.89_conax.rar

AMIKO_Mira_1.1.88_conax.rar

Λογισμικά για AMIKO  MIRA.....δεν γνωρίζω βέβαια το πόσο παλιά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω επικοινωνήσει με το τεχνικό τμήμα της AstraSat στη Θεσσαλονίκη, και παρά τις διαβεβαιώσεις δυστυχώς ακόμα δεν έχουν ακόμα αλλάξει λογισμικό. Το τελευταίο λογισμικό για τους -κατά τα άλλα- εξαιρετικούς δέκτες AMIKO MIRA είναι από το 2020 και έτσι δεν ανοίγουν τα κανάλια ERT2 HD και  ERT3 HD στη δεύτερη συχνότητα της ΕΡΤ 12243Η. (Ανοίγουν κανονικά ΕΡΤ1 HD και  EPT2 SD, καθώς και όλα τα κανάλια της DIGEA στη συχνότητα 12737Η του Eutelsat 3B).

Επεξεργάστηκε από savvas70
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Πάρε έναν Edision Piccollino με 38 ευρώ και να δείς φώς ...παντού. Τα μηχανάκια  AMIKO δεν ξέρω για πιό λόγο δεν καλύπτουν γρήγορα με νέα λογισμικά....ίσως χρειαστεί να περιμένεις λίγο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

9 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Πάρε έναν Edision Piccollino με 38 ευρώ και να δείς φώς ...παντού. Τα μηχανάκια  AMIKO δεν ξέρω για πιό λόγο δεν καλύπτουν γρήγορα με νέα λογισμικά....ίσως χρειαστεί να περιμένεις λίγο ακόμα.

΄Εχω και έναν Edision Proton HD που ελάχιστα δούλεψε. Κολλάει συνεχώς, δεν ξέρω αν είναι θέμα λογισμικού. Είναι με το επίσημο λογισμικό, δεν γνωρίζω αν δέχεται ανεπίσημο που ανοίγει τα κανάλια BISS. Επίσης η ποιότητα εικόνας του είναι κατώτερη του ΑΜΙΚΟ...

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Πάρε έναν δέκτη Edision Piccollo ή Edision Piccollino  και δεν θα χάσεις ...δεν έχει ούτε κολλήματα  ούτε .......ξεκολλήματα και από εικόνα.....τζάμι. και λογισμικά όσα θέλεις ......να φάνε και οι κότες που λένε.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Μέλος
Στής 8/11/2021 καί ώρα 5:45 ΜΜ, Ο savvas70 έγραψε

΄Εχω και έναν Edision Proton HD που ελάχιστα δούλεψε. Κολλάει συνεχώς, δεν ξέρω αν είναι θέμα λογισμικού. Είναι με το επίσημο λογισμικό, δεν γνωρίζω αν δέχεται ανεπίσημο που ανοίγει τα κανάλια BISS. Επίσης η ποιότητα εικόνας του είναι κατώτερη του ΑΜΙΚΟ...

PROTON_S2_v.1260.zip

Σάββα δοκίμασε αυτό το λογισμικό για τον δέκτη PROTON μια και λες ότι κολλάει και πες μας τα αποτελέσματα φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Eπικοινώνησα σήμερα με την αντιπροσωπεία της ΑΜΙΚΟ σε Ελλάδα και Κύπρο, την Astrasat και μου είπαν ότι πέραν της τελευταίας αναβάθμισης του περασμένου Φλεβάρη, δεν υπάρχει (και είναι αμφίβολο αν βγει πλέον) νέα αναβάθμιση που να ανοίγει τα HD κανάλια της Digea στις 39.Ε, ούτε για τους ΑΜΙΚΟ MIRA 1 αλλά ούτε και για τους MIRA 2, αφού οι δέκτες αυτοί πλέον δεν είναι στην αγορά. Νέα αναβάθμιση που ανοίγει όλα τα HD κανονικά υπάρχει για τον νεώτερο AMIKO MIRA 3 (ο συγκεκριμένος είναι Η.265/HEVC και υποστηρίζει θέαση καναλιών σε multistream) αλλά και για τα υπόλοιπα νέα μοντέλα δορυφορικών δεκτών ΑΜΙΚΟ που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Φίλε μου Σάββα αν θες να δεις ......θεού μέρα η μετακόμιση στους δέκτες  Edision είναι μονόδρομος...ούτε ακριβοί είναι.... και με λογισμικά υποστηρίζονται....σκέψου το λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Στής 8/11/2021 καί ώρα 6:45 ΜΜ, Ο savvas70 έγραψε

΄Εχω και έναν Edision Proton HD που ελάχιστα δούλεψε. Κολλάει συνεχώς, δεν ξέρω αν είναι θέμα λογισμικού. Είναι με το επίσημο λογισμικό, δεν γνωρίζω αν δέχεται ανεπίσημο που ανοίγει τα κανάλια BISS. Επίσης η ποιότητα εικόνας του είναι κατώτερη του ΑΜΙΚΟ...

Για δοκίμασε αυτό το λογισμικό στον Edision Proton HD  κάτι μου λέει ότι θα δεις ...φως.

PROTON_S2_v.1270.zip

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Ο ioanis έγραψε

Φίλε μου Σάββα αν θες να δεις ......θεού μέρα η μετακόμιση στους δέκτες  Edision είναι μονόδρομος...ούτε ακριβοί είναι.... και με λογισμικά υποστηρίζονται....σκέψου το λοιπόν.

Φίλε Γιάννη, σκέφτομαι σοβαρά για τον ΑΜΙΚΟ ΜΙRA 3 που προανέφερα πιο πάνω. Πιστεύω οι ΑΜΙΚΟ υπερτερούν σε ποιότητα εικόνας έναντι των Edision, ενώ ο συγκεκριμένος είναι H.264/HEVC και κάνει λήψη multistream, ενώ δεν είναι ούτε ακριβός στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...