Jump to content

Covid-19

Αξιολογήστε το θέμα


ioanis

Recommended Posts

  • Μέλος

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα Τασούλη ποίος ξέρει τι σόι εμβόλια ήταν αυτά που μας κάνανε και τι επίπτωση θα έχει αργότερα στην υγεία μας....πάντος είναι χονδρό ζόρι να υποφέρει κάποιος από αυτή την νόσο.  Εγώ νόμισα ότι δεν θα το αντέξω και ότι θα τινάξω τα ....πέταλα που λέν και στο χωριό μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Έτσι άσχημα ένοιωθα και εγώ Γιάννη. Στο νοσοκομείο όταν βρήκαν ότι μολύνθηκα με το μικρόβιο Covid-19 διαπίστωσαν οι γιατροί ότι έχω καθαρά τα πνευμόνια και για αυτό δεν χρειάστηκε να με κρατήσουνε στο νοσοκομείο , έκανα την ανάρρωση στο σπίτι.  Υπέφερα τότε πολύ από την αρρώστια του Covid-19, νόμισα ότι θα τα τινάξω. Καμία όρεξη για φαγητό, έτρωγα με το ζόρι 2-3 κουταλιές σούπας. Έπινα πολλά υγρά, νερό, τσάι, χυμούς. Μετά από 10 ημέρες άρχισα να νοιώθω καλύτερα μέχρι που έφυγαν οι πόνοι τελείως. Σε αυτές τις 2 εβδομάδες αδυνάτισα 11 ολόκληρα κιλά!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τασούλη νοιώθω μεγάλη αδυναμία καθώς και πόνο στα κόκαλα....τέτοια κόπωση δεν την είχα ποτέ...ούτε να περπατήσω δεν μπορώ .....σέρνομαι φίλε μου. Τα ίδια χάλια και η σύζυγος.....άστα να πάνε.

Link to comment
Share on other sites

8 ωρες πριν , Ο tasos.cz έγραψε

Έτσι άσχημα ένοιωθα και εγώ Γιάννη. Στο νοσοκομείο όταν βρήκαν ότι μολύνθηκα με το μικρόβιο Covid-19 διαπίστωσαν οι γιατροί ότι έχω καθαρά τα πνευμόνια και για αυτό δεν χρειάστηκε να με κρατήσουνε στο νοσοκομείο , έκανα την ανάρρωση στο σπίτι.  Υπέφερα τότε πολύ από την αρρώστια του Covid-19, νόμισα ότι θα τα τινάξω. Καμία όρεξη για φαγητό, έτρωγα με το ζόρι 2-3 κουταλιές σούπας. Έπινα πολλά υγρά, νερό, τσάι, χυμούς. Μετά από 10 ημέρες άρχισα να νοιώθω καλύτερα μέχρι που έφυγαν οι πόνοι τελείως. Σε αυτές τις 2 εβδομάδες αδυνάτισα 11 ολόκληρα κιλά!!! 

Και εγώ τα ίδια συμπώματα ακριβώς πριν 2 χρόνια με παράλλαξη Δέλτα. Μπορεί να μην έχασα 11 κιλά αλλά σίγουρα 4-5 κιλά σε δυο εβδομάδες τα έχασα... Είμουν και διπλοεμβολιασμένος. Από τοτέ προσέχω, φοράω πάντα μάσκα σε εσωτερικούς χώρους με συγχρωτισμό, και το Σεπτέβρη έκαμα και την 4η επικαιροποιημένη δόση του εμβολίου (Pfizer). Υ.Γ. Συνάδελφοι που κόλλησαν την  ίδια περιόδο με εμένα και ήταν ανεμβολίαστοι, έπαθαν πνευμονία και χρειάστηκαν νοσηλεία. Άλλος γνωστός μου ανεμβολίαστος, λόγω κορωνοϊού έπαθε έφραγμα και ήταν 1 μήνα στην εντατική, τι γλύτωσε από θαύμα... Για να μην κατηγορούμε τα εμβόλια άδικα.

Επεξεργάστηκε από savvas70
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Κουράγιο φίλε Γιάννη, θα γίνεις καλά εσύ και η γυναίκα σου. Ας όψονται οι δολοφόνοι από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού που σκόπιμα δημιούργησαν το καταραμένο αυτόν ιό.

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά Γιάννη και γρήγορη ανάρρωση! Καλά θα ήταν μετά τους 4 μήνες να κάμεις και την 4η επικαιροποιημένη δόση (αν δεν την έκαμες ήδη).

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Έχω κάνει 3 δώσεις  μέχρι τώρα ή τέταρτη θα πάει αρκετά πίσω περίπου ένα εξάμηνο μου είπε ο γιατρός......αλλά και πάλι τι νόημα έχει να κάνουμε εμβόλιο και από την άλλη να κολλάμε την νόσο ? Θα κάνω ότι μου πεί ο γιατρός παιδιά και ο θεός βοηθός.

Link to comment
Share on other sites

9 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Έχω κάνει 3 δώσεις  μέχρι τώρα ή τέταρτη θα πάει αρκετά πίσω περίπου ένα εξάμηνο μου είπε ο γιατρός......αλλά και πάλι τι νόημα έχει να κάνουμε εμβόλιο και από την άλλη να κολλάμε την νόσο ? Θα κάνω ότι μου πεί ο γιατρός παιδιά και ο θεός βοηθός.

Το εμβόλιο δεν το κάνουμε για να μην κολλάμε αλλά για να αποφεύγεται βαριά νόσηση, νοσηλείες στην εντατική και θάνατοι. Και αυτό ισχύει ακόμα παραπάνω για  τους άνω των 60 και τις ευάλωτες ομάδες αναξαρτήτου ηλικίας. Για να μην κολλήσουμε, σημαντικό ρόλο παίζει η σωστή χρήση μάσκας, και είναι μεγάλο λάθος που σταμάτησε να είναι υποχρεωτική η χρήση της σε κλειστούς χώρους (πλυν νοσοκομείων και μέσων μαζικής μεταφοράς). Μάλλον όμως με την αλματώδη αύξηση των κρουσμάτων θα ξαναεπιστρέψει...

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Περαστικά φίλε Γιάννη !!!!! Πάντα με υγεία φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

10 μέρες τώρα με Covid και νοιώθω τόσο χάλια που δεν μπορώ ούτε τα χέρια μου να κουνήσω  και να γράψω στο πληκτρολόγιο ήθελα να ,ξερα πότε στο καλό θα επανέλθω....άσε που ότι τρώω και πίνω όλα έχουν την ίδια γεύση.......μάλλον δεν έχω καν γεύση και είμαι και 3 φορές εμβολιασμένος.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Κουράγιο φίλε θα γίνεις καλά. Να τρως ελαφρά, κυρίως σούπες και φρούτα και να πίνεις πολλά υγρά, τσάι, νερό, χυμούς. Υπομονή παλικάρι μου, να ξέρεις ότι σε σκέφτομαι στην ανάρρωση σου και ας είμαι εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά :action-smiley-069:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Περαστικά Γιάννη σε σένα και στην γυναίκα σου σας εύχομαι, γρήγορα να γίνετε πάλι καλά

4619991e1bd233a1eaaad5beb280dd61.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...