Jump to content

H βουλγαρική FTA πλατφόρμα NURTS στην θέση 33E

Αξιολογήστε το θέμα


tasos.cz

Recommended Posts

  • Μέλος

H βουλγαρική FTA πλατφόρμα NURTS στην θέση 33E


Η πλατφόρμα διανομής NURTS Bulgaria (Vivacom), διανεμημένη μέσω δορυφόρου για τις ανάγκες των επίγειων πομπών στη Βουλγαρία, εμφανίστηκε σε μια νέα δορυφορική και τροχιακή θέση. Πρόσφατα, το πακέτο σε λειτουργία multistream  εκπέμπεται από τον δορυφόρο  Eutelsat 33E στην θέση 33 ° Ε.
 
Η NURTS Βουλγαρία χρησιμοποιεί τώρα τη χωρητικότητα στον δορυφόρο Eutelsat 33E σε ισχυρή μεγάλη δέσμη. Η λήψη εξακολουθεί να είναι απρόσκοπτη με μικρού μεγέθους παραβολικά κάτοπτρα στην Κεντρική Ευρώπη. Το πακέτο μεταδίδεται σε λειτουργία multistream . Για την λήψη είναι απαραίτητος  δέκτης που να υποστηρίζει αυτή τη λειτουργία.


157.jpg
BNT1 – στιγμιότυπο από τη λήψη του καναλιού


Στο πλαίσιο αυτής της πλατφόρμας διανομής μεταδίδονται τα προγράμματα του βουλγαρικού δημόσιου ραδιοτηλεοπτικού οργανισμού BNT - συγκεκριμένα το πρώτο, το δεύτερο και το τρίτο κύκλωμα, καθώς και οι ιδιωτικοί ραδιοτηλεοπτικοί σταθμοί - bTV, Nova TV και BG on Air. Τα προγράμματα εκπέμπονται ελεύθερα FTA  σε ποιότητα με την οποία διανέμονται μέσω βουλγαρικών επίγειων πομπών.


158.jpg
bTV - στιγμιότυπο από τη λήψη του καναλιού


Είναι ενδιαφέρον ότι αυτός ο πολυπλέκτης διανομής έχει ήδη μετακινηθεί αρκετές φορές. Αρχικά μεταδόθηκε στις 45 ° Ε, αργότερα στις 60 ° Ε (και τις δύο θέσεις χρησιμοποιούνται από τον Intelsat) και τώρα παρέχεται στη θέση 39 ° E (Hellas Sat 3). Αν θα τερματίσει στις 39 ° Ε και θα συνεχίσει στις 33 ° Ε θα φανεί  τις επόμενες ημέρες .


159.jpg
Nova TV Bulgaria - στιγμιότυπο από τη λήψη του καναλιού


Τεχνικές Παράμετροι - NURTS:
Eutelsat 33E (33°E), freq. 12,645 GHz, pol. H, SR 13910, FEC 3/4, DVB-S2/8PSK, multistream, FTA


εκπεμπόμενα κανάλια:
- BNT1
- BNT2
- BNT3
- bTV
- Nova TV
- BG on Air
   
πηγή: vl info + flysat, παρουσίαση: parabola.cz, επιμέλεια: Tasos.cz

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ποίος θα μπορούσε  να είναι ο δέκτης που θα μας έφερνε φώς σε αυτά τα κανάλια ; μήπως κάποιος ιδιοκτησιακός της πλατφόρμας NURTS ;

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τον καταλληλο δεκτη για ληψη multistream τον εχεις στα χερια σου Γιαννάκη :k05164:. Ειναι ο AMIKO ALIEN SHD-8900 που φορα τον επεξεργαστη 7111. Με καποιο "φτιαγμενο" enigma2  μπορει ο AMIKO ALIEN SHD-8900 να κανει και ληψη multistream. Αν σε ενδιαφερει πολυ να βλεπεις τα καναλια multistream ψαξε το θεμα με το καταλληλο Ε2 (νομιζω ειναι το openpli by taapat) και γραψε σχετικα εδω να δουμε και εμεις οι αομματοι τα multistream καναλια :k05164:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ο ΑΜΙΚΟ δεν υπάρχει πιά ...έφυγε για την  Ελλάδα Τασούλη, έχω μόνο τους  edision εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ωραια τοτε στην Ελλαδα οταν θα ξαναεχεις τον AMIKO ALIEN SHD-8900 ψαξε το θεμα :classic_biggrin:.  Εκτος αν δεν ειναι πια δικος σου ο δεκτης αλλα τον πουλησες :default_cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

 Όχι δεν είναι πλέον στην κατοχή μου....απέκτησε καινούργιο ιδιοκτήτη....τον είχα αγοράσει απο το Γερμανικό ebay .

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Βεβαια το θυμαμαι οτι τον αγορασες με Γερμανικό ebay και μαλιστα με καλη τιμη . Αρα  αγαπημενε μου φιλε απεμεινα εγω  ολομοναχος στο φορουμ :classic_rolleyes: με τα τα δυο μου AMIKO ALIEN SHD-8900 :cool::cool: και τον τριτο linux δεκτη μου AMIKO ALIEN 2+  :classic_cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Έτσι φαίνεται φίλε μου....είσαι ο μοναδικός.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Σαν τον  Τελευταίο των Μοϊκανών  :k0561:

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...