Jump to content

99/100 χάνουν: Μπορείς να λύσεις τον γρίφο που καίει το μυαλό σου;

Αξιολογήστε το θέμα


ioanis

Recommended Posts

  • Μέλος

test1-700x700.thumb.jpg.746dc95d1544dd64d73984b8191e299b.jpg

99/100 χάνουν: Μπορείς να λύσεις τον γρίφο που καίει το μυαλό σου;

 

Ένα τεστ που θα δείξει πόσο ευφυής είσαι. Ένας γρίφος που ελάχιστοι έχουν καταφέρει να λύσουν. Αν είσαι ένας από αυτούς τόσο το IQ σου είναι πάνω από 140 (και μπράβο σου).

 

Και τώρα που τα μιλήσαμε και τα συμφωνήσαμε πάμε στον γρίφο. Δες με προσοχή την φωτογραφία, σκέψου λογικά, σκέψου πονηρά, σκέψου όπως και όσο θες και προσπάθησε να δώσεις την απάντηση στο ερώτημα: Ποιο από τα 7 δοχεία θα γεμίσει πρώτο;

 

 Την απάντηση  θα την δώσω .......αργότερα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Σιγά το δύσκολο! απλά πραγματα φυσικής. Ξεκινώντας από το δοχείο 1 που ειναι η βρύση εχει 2 εξόδους μια δεξιά και μια αριστερα, η αριστερή ειναι χαμηλότερη της δεξιάς άρα το νερό πάει πρώτα αριστερα. Συνεχίζουμε στο δοχείο 3 που και αυτό εχει 2 εξόδους η δεξιά ειναι υψηλότερη της αριστερής άρα πάμε ξανά αριστερα. Και τέλος καταλήγουμε στο δοχείο 4 που δεν εχει άλλη έξοδο και που ειναι και η απάντηση στον γρίφο! 

 

Το ποιο δυσκολότερο θα ήταν αν η ερώτηση ήταν του τύπου (ποιο δοχείο θα γεμίσει τελευταίο η με ποια σειρά θα γεμίσουν και τα 7 δοχεία?)  Εδω σε θέλω!! 

Επεξεργάστηκε από Pd1
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Νομίζεις πως έδωσες σωστή απάντηση ; όχι φίλε μου ......λάθος...ψάξε καλύτερα. Την απάντηση θα την δώσω αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Δεν εχω κάνει κανένα λάθος η απάντηση ειναι το 4, αν το έχεις διαβάσει από αλλού, σιγουρα σου έχουν δώσει λάθος απάντηση για το σωστό. 

Ασε αυτό που σου είπαν η που διάβασες και σκέψου την σειρά που περιέγραψα στο σχήμα. 

Επεξεργάστηκε από Pd1
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Επιμένω απαντάς λάθος....δώσε περισσότερη προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Κοίτα...απο αλλού το πήρα και γώ έσπασα το κεφάλι  μου μέχρι να βρώ την σωστή απάντηση....που είναι μπροστά....μπροστά και  όμως την παραβλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Πανευκολο. Το πρωτο δοχειο που θα γεμισει ειναι το δοχειο 3 :k05164:

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Ξέρεις πόσα κουιζ τετοιου τύπου εχω δει να κυκλοφορούν? πάρα πολλά και ολα λένε οτι το 99% κάνει λάθος και μονο ένας γνωρίζει την σωστή απάντηση, τυχαίο? δεν νομιζω γιατί ολοι αυτοι προσπαθουν να μας βγάλουν τρελούς. Δεν ξερω τι απάντηση έχεις αλλα σε προκαλώ να ρωτήσεις ενα φυσικό γοα να σου δώσει την σωστή απάντηση και οχι αυτά που διαβάζεις απο άσχετους!  

Δώσε την απάντηση αν θες αλλα οχι μόνο αυτό, εγω θέλω να μου αναλύσεις το νερό απο την αρχή απο που ξεκινάει και που καταλήγει στο να γεμίσει πρώτα το τάδε δοχείο οπως το ανάλυσα εγω και οχι μια αόριστη απάντηση! 

Εγω μπορώ να σας πω και το ποιο δοχείο θα γεμίσει τελευταιο καθώς και με ποια σειρά! 

Επεξεργάστηκε από Pd1
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Δημητρη ηρεμησε. Το ολο τεστ συνισταται στο οτι πρεπει να δεις τα κλειστα τοιχωματα των δοχειων. Το δοχειο 3 εχει κλειστη την ροη προς τα δοχεια 4 καΙ 5. Το δοχειο 2 εχει κλειστη την ροη προς το δοχειο 6. Και επειδη η εκροη απο το δοχειο 1 προς το δοχειο 3 βρισκεται πιο χαμηλα απο την εκροη του 1 προς το δοχειο 2 για αυτο το δοχειο 3 θα γεμισει πρωτο.:k05164:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αααα ρε professor Τασούλη....είσαι ένας μικρός Einstein.... μπορεί και ένας ολόκληρος Αρχημίδης.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Σωστή απάντηση:

Οι βρύσες 4,5 και 6 είναι μπλοκαρισμένες οπότε δεν θα γεμίσουν ποτέ με ούτε μια σταγόνα νερό. Το 7 είναι τρύπιο, οπότε δεν θα γεμίσει ποτέ, το ίδιο και τα 1,2 (αφού τροφοδοτούν το τρύπιο 7). Το πρώτο δοχείο που θα γεμίσει θα είναι το 3.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Στής 11/6/2019 καί ώρα 1:39 ΜΜ, Ο ioanis έγραψε

Αααα ρε professor Τασούλη....είσαι ένας μικρός Einstein.... μπορεί και ένας ολόκληρος Αρχημίδης.

ο Αρχιμήδης η αλλοιως ο Αρχιμήδης ὁ Συρακόσιος ο περιφημος αρχαίος Έλληνας μαθηματικός, μηχανικός, φυσικός, εφευρέτης και αστρονόμος, γραφεται Γιαννάκη σωστα Αρχιμηδης και οχι Αρχημιδης που μοιαζει σαν Ορχη-ς-μίδης ... Μπουγαγααααα :k05164:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Όπως και να γράφεται εσύ είσαι .......γατόνι :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Και εσυ αγόρι μου εισαι άπιαστο γατόνι στα δορυφορικά :animals1_66:

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...