Jump to content

Η δική μου εγκατασταση

Αξιολογήστε το θέμα


giorgos77

Recommended Posts

IMG_20210208_221324.thumb.jpg.0387884c69f9308b60fb4c254fc7ba10.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αν θέλεις δώσε περισσότερα στοιχεία για την εγκατάσταση σου π.χ μέγεθος κατόπτρου  ε'ιναι Τ90 ή Τ 125 τί διακόπτες χρησιμοποιείς ποιόν δέκτη έχεις και γενικά ποίο είναι το γεώτοξο  που σαρώνεις και από ποιότητα σήματος στα άκρα τί λέει....φυσικά μειωμένο έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

9 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Αν θέλεις δώσε περισσότερα στοιχεία για την εγκατάσταση σου π.χ μέγεθος κατόπτρου  ε'ιναι Τ90 ή Τ 125 τί διακόπτες χρησιμοποιείς ποιόν δέκτη έχεις και γενικά ποίο είναι το γεώτοξο  που σαρώνεις και από ποιότητα σήματος στα άκρα τί λέει....φυσικά μειωμένο έτσι ;

Ναι είναι το Τ90 ( 98.7 x 108.6 ).  Δεν έχω υποψην μου εδώ στην Ελλαδα αν υπαρχει Τ125. Υπάρχει; Αν ναι τι διαστασεις εχει; Δέκτη έχω τον edision primo ip s2 και χρησιμοποιω διακοπτες edision 8 τετραπλα diseqc 1.0 και έναν οκταπλό edision 1.1. Ολους τους διακοπτες τους έχω μεσα σε εναν μεγαλο πινακα- κουτί διακλαδωσης. Δυστυχως δεν μπορω να στειλω φωτογραφιες ειναι ολες 3.50 με 4.00mb και εδω αφήνει μόνο 2.44. Το τόξο ειναι από 5W - 46E. Ολους εκτος τον 40E. Οσο για το σήμα στα άκρα βγαζω απο 2 δορυφορους. Τον 4W και 5W με εναν lnb και απ την αλλη μερια τον 45 και 46 μαζι. Ο 45 και 46 ειναι πολύ εξω απ τη ραγα παρόλα αυτα ο 45 βγαινει ολοκληρος ικανοποιητικα ενω ο 46 οριακα και με μερικα σπασιματα στην 11095 που υπαρχουν τα γεωργιανικα. Αυτα παντως τα πιανω ικανοποιητικα στον 36E.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Εχω ανεβάσει προσωρινά το όριο στα 5mb.Μπορείς να ανεβάσεις της φώτο που θες. Στειλε μου ένα pm όταν το κάνεις ώστε να το επαναφέρω. :eek:

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, Ο WebMaster έγραψε

Εχω ανεβάσει προσωρινά το όριο στα 5mb.Μπορείς να ανεβάσεις της φώτο που θες. Στειλε μου ένα pm όταν το κάνεις ώστε να το επαναφέρω. :eek:

 

20210208_223955.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Ο giorgos77 έγραψε

 

20210208_223955.jpg

 

20210208_224237.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Ο giorgos77 έγραψε

 

20210208_224237.jpg

 

20191001_185238.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ωραιος :a0210:. Μπραβο για το μερακι σου στα δορυφορικα:SFGSFGSF:. Στις 40Ε δεν βγαζεις τον Τουρκο γιατι δεν εχεις χωρο για να βαλεις lnb η επειδη δεν γουσταρεις να βλεπεις τον Τουρκο οπως και εγω?:captain:

Link to comment
Share on other sites

Τούρκο εννοεις τον 42E? Τον βγάζω ολοκληρο ακριβώς δίπλα. Για τον 40E οχι δεν εχει χώρο θα επρεπε να τραβήξω τον hellas sat ανατολικότερα οπότε δε ξέρω αν θα έβγαινε ο turksat.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
13 ωρες πριν , Ο giorgos77 έγραψε

Ναι είναι το Τ90 ( 98.7 x 108.6 ).  Δεν έχω υποψην μου εδώ στην Ελλαδα αν υπαρχει Τ125. Υπάρχει; Αν ναι τι διαστασεις εχει; Δέκτη έχω τον edision primo ip s2 και χρησιμοποιω διακοπτες edision 8 τετραπλα diseqc 1.0 και έναν οκταπλό edision 1.1. Ολους τους διακοπτες τους έχω μεσα σε εναν μεγαλο πινακα- κουτί διακλαδωσης. Δυστυχως δεν μπορω να στειλω φωτογραφιες ειναι ολες 3.50 με 4.00mb και εδω αφήνει μόνο 2.44. Το τόξο ειναι από 5W - 46E. Ολους εκτος τον 40E. Οσο για το σήμα στα άκρα βγαζω απο 2 δορυφορους. Τον 4W και 5W με εναν lnb και απ την αλλη μερια τον 45 και 46 μαζι. Ο 45 και 46 ειναι πολύ εξω απ τη ραγα παρόλα αυτα ο 45 βγαινει ολοκληρος ικανοποιητικα ενω ο 46 οριακα και με μερικα σπασιματα στην 11095 που υπαρχουν τα γεωργιανικα. Αυτα παντως τα πιανω ικανοποιητικα στον 36E.

Nαί υπάρχει Τ125 το έχω δεί παλιότερα σε μαγαζί εδώ στην Γερμανία στην τιμή των 189 ευρώ και όταν ξαναρώτησα μου είπε ότι το έδωσε και δεν ξαναφέρνει ..δεν γνωρίζω διαστάσεις. Πάντος εγώ στο χωριό στην Ελλάδα χρησιμοποιώ έναν διακόπτη  10αρι  σαν τους πατακάτω  για γρήγορο ζαπινκ.Εδώ στην Γερμανία έχω ένα κάτοπτρο 90αρι με μοτέρ 36 V και σαρώνω απο 68,5 ανατολικά μέχρι 45 δυτικά.

s-l1600.thumb.png.641c84c1194d5fc8bb9f563bb89aed50.png

s-l1600.thumb.jpg.c39a5ae34e46f81e5b19a0aceebcd55f.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Δεν ηξερα οτι υπηρχε το κατοπτρο Τ125. 

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
5 ωρες πριν , Ο giorgos77 έγραψε

Τούρκο εννοεις τον 42E? Τον βγάζω ολοκληρο ακριβώς δίπλα. Για τον 40E οχι δεν εχει χώρο θα επρεπε να τραβήξω τον hellas sat ανατολικότερα οπότε δε ξέρω αν θα έβγαινε ο turksat.

Ναι εχεις δικιο ο Τουρκος ειναι στις 42Ε. Αν και εχω περιστρεφομενο κατοπτρο ελαχιστες φορες  τον παρακολουθω  παρολο που τον πιανω με αρκετα ισχυρο σημα

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Γιωργο77 θα ήθελα και μια φώτο και μέσα από το κουτί με τα diseqc αν ειναι δυνατών. 

Link to comment
Share on other sites

7 ωρες πριν , Ο Δημητρης67 έγραψε

Γιωργο77 θα ήθελα και μια φώτο και μέσα από το κουτί με τα diseqc αν ειναι δυνατών. 

Φίλε Δημήτρη δεν εχω φωτογραφια πάντως θα φροντισω να βγάλω μια αν και δε χάνεις και τίποτα ενα μάτσο καλώδια ειναι. Χρησιμοποιω αυτα τα 8 diseqc 4x1 https://www.edision.gr/el/detail/edision-diseqc-4x1 και 1 diseqc 1.1 edision 8x1. Με αυτο τον τρόπο μπορω να δω 32 δορυφόρους με 1 καλωδιο καθόδου ή πιο σωστα αν θέλεις 32 θεσεις. Αν και γω χρησιμοποιω μόνο 20 απ αυτες και βλεπω 23 δορυφορους. 

Link to comment
Share on other sites

7 ωρες πριν , Ο Δημητρης67 έγραψε

Γιωργο77 θα ήθελα και μια φώτο και μέσα από το κουτί με τα diseqc αν ειναι δυνατών. 

https://www.edision.gr/el/detail/edision-diseqc-8x1 Αυτος είναι ο 1.1 Μόλις πριν 1,5 χρόνο ανανεωσα την εγκατασταση. Παλαιοτερα ειχα spaun διακοπτες μέσα σε μπλε θηκη. Ειχανε σκουριάσει αν και δούλευαν βέβαια. Γι αυτο και αποφασισα να βαλω πίνακα!

Link to comment
Share on other sites

10 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Nαί υπάρχει Τ125 το έχω δεί παλιότερα σε μαγαζί εδώ στην Γερμανία στην τιμή των 189 ευρώ και όταν ξαναρώτησα μου είπε ότι το έδωσε και δεν ξαναφέρνει ..δεν γνωρίζω διαστάσεις. Πάντος εγώ στο χωριό στην Ελλάδα χρησιμοποιώ έναν διακόπτη  10αρι  σαν τους πατακάτω  για γρήγορο ζαπινκ.Εδώ στην Γερμανία έχω ένα κάτοπτρο 90αρι με μοτέρ 36 V και σαρώνω απο 68,5 ανατολικά μέχρι 45 δυτικά.

s-l1600.thumb.png.641c84c1194d5fc8bb9f563bb89aed50.png

s-l1600.thumb.jpg.c39a5ae34e46f81e5b19a0aceebcd55f.jpg

 

Δεν γνώριζα τίποτα για Τ125 και δεν έχω δει ουτε 1 φωτογραφια στο διαδυκτιο σε αντιθεση με το Τ90 που εχω δει πολλές. Αν υπάρχει πάντως και λάβουμε υποψην μας οτι το Τ90 ειναι 98.7×108.6 το Τ125 θα ειναι 134×144cm δηλαδη εντυπωσιακο!

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Οσο και να εψαξα δεν βρηκα στο Ιντερνετ Τοροινταλ 125. Μαλλον  η Τ125 δεν κατασκευαζεται λογω μεγαλου βαρους, μεγαλου κοστους και για αυτο μικρης ζητησης

Link to comment
Share on other sites

Αυτο είπα και γω προηγουμένως. Είναι δυνατον να μην εχω δει τοσα χρόνια ούτε μια φωτογραφία; Μεγάλο βάρος γιατι; Νομιζω 14 κιλα ζυγιζει η Τ90. Ας ζύγιζε 20 αυτη! Τωρα για το κόστος ας ειναι λίγο πιο ακριβη. Εγώ προσωπικα αν υπηρχε η Τ125 θα την έπαιρνα όπως πιστεύω και πολλοί αλλοι! 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Και εγω θα την επαιρνα. Το ερωτημα ομως προκυπτει για πιο λογο δεν κατασκευαζεται η  Τ125 αφου σιγουρα πολλοι θα την ηθελαν να την αγορασουν? Σιγουρα καποιος η καποιοι λογοι θα υπαρχουν που δεν υπαρχει η Τ125 στην αγορα. Οι κατασκευαστικες εταιριες που κατασκευαζουνε τα κατοπρα Toroidal δεν ειναι χαζες να χανουνε πελατες. Για αυτο εκτος την Τ90 κατασκευαζουνε και την μικροτερη Τ55.  Την Τ125 γιατι ομως οχι? :captain:

instalacia-toroidnej-paraboly-wavefronti

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Την είχα δει πριν 8 εως 10 χρόνια μπορεί και λίγο παραπάνω καθόμουν και την χάζεβα...μιλάμε για πολύ σιδερικό ...τι 25 κιλά σίγουρα πολύ παραπάνω με έναν τεράστιο ανακλαστήρα, το μαγαζί βέβαια δεν υπάρχει έχει κλείσει. Γιά να στίσει  κάποιος μια τέτοια κεραία θέλει αρκετό χώρο και εδώ στα κλουβιά που ζούμε αυτό είναι πολυτέλεια....δεν βλέπετε εμένα που το δεύτερο κάτοπτρο το έχω μέσα από το παράθυρο ;

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...