Jump to content

Edision Progresive HDc+ nano plus LED

Αξιολογήστε το θέμα


tasos.cz

Recommended Posts

  • Μέλος

Αγόρασα μεταχειρισμένο δορυφορικό δέκτη, τον Edision Progresive HDc+ nano plus LED. Αν δεν κανω λαθος ο δεκτης αυτος παιζει την ΕΡΤ στον Hellasat 39E. Μπορει καποιο παλικαρι να μου πει την ιστοσελιδα που να εχει το λογιμικό του Edision nano plus LED που  παίζει την ΕΡΤ? Ο δεκτης ειναι αυτος εδω:

 

PROGRESSIV_HD_C_PLUS_LED_all.jpg

Η ιστοσελιδα ειναι αυτη εδω:  https://www.edision.gr/en/detail/progressiv-nano-plus-led

Το ελληνικο μάνιουλ ειναι αυτο εδω: file:///C:/Users/hp/Downloads/MINI_MANUAL_PROGRESSIV_HD_C_nano_plus_LED_GR.pdf

Η παραπανω ιστοσελιδα περιχει και την  φετεινη αναβαθμιση του δεκτη Progressiv NANO εκδοση v.1418 στις 19/3/2020. Λετε να περιεχει η αναβαθμιση αυτη και την ΕΡΤ στις 39Ε?

Ειναι παντως ωραιο που καποιοι λεβεντες ακομη και τωρα ασχολουνται με την αναβαθμιση του δεκτη αυτου. Κριμα που δεν συμβαινει το ιδιο και με τον edison Highspeed Plus

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Για δοκίμασε αυτό εδώ και πες μας τα αποτελέσματα.http://sat-soft.net/index.php/82-progressiv-nano .

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Δές και εδώ : http://ichliebe.tv/

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Στής 25/7/2020 καί ώρα 11:25 ΜΜ, Ο tasos.cz έγραψε

Αγόρασα μεταχειρισμένο δορυφορικό δέκτη, τον Edision Progresive HDc+ nano plus LED. Αν δεν κανω λαθος ο δεκτης αυτος παιζει την ΕΡΤ στον Hellasat 39E. Μπορει καποιο παλικαρι να μου πει την ιστοσελιδα που να εχει το λογιμικό του Edision nano plus LED που  παίζει την ΕΡΤ? Ο δεκτης ειναι αυτος εδω:

 

PROGRESSIV_HD_C_PLUS_LED_all.jpg

Η ιστοσελιδα ειναι αυτη εδω:  https://www.edision.gr/en/detail/progressiv-nano-plus-led

Το ελληνικο μάνιουλ ειναι αυτο εδω: file:///C:/Users/hp/Downloads/MINI_MANUAL_PROGRESSIV_HD_C_nano_plus_LED_GR.pdf

Η παραπανω ιστοσελιδα περιχει και την  φετεινη αναβαθμιση του δεκτη Progressiv NANO εκδοση v.1418 στις 19/3/2020. Λετε να περιεχει η αναβαθμιση αυτη και την ΕΡΤ στις 39Ε?

Ειναι παντως ωραιο που καποιοι λεβεντες ακομη και τωρα ασχολουνται με την αναβαθμιση του δεκτη αυτου. Κριμα που δεν συμβαινει το ιδιο και με τον edison Highspeed Plus

 

Ο δέκτης πρέπει να έχει ( αν δεν κάνω λάθος)  συμπίεση σήματος HEVC 264  και όχι την μεταγενέστερη έκδοση HEVC S-265.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ο δέκτης Edision Progresive HDc+ nano plus LED ήρθε. Του πέρασα την ανεπίσημη αναβάθμιση 1418 απο εδω:

http://sat-soft.net/?task=weblink.go&id=485

Έτσι τωρα ο δέκτης βλέπει τα ελληνικά κανάλια στις 3,1Ε και στις 39Ε. Δυστυχως ομως ο δεκτης  δεν διαβάζει  την κάρτα της  Skylink Irdeto ICe και έτσι δεν βλέπω τα τσέχικα κανάλια στις 23,5Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Ο δέκτης Edision Progresive HDc+ nano plus LED ήρθε. Του πέρασα την ανεπίσημη αναβάθμιση 1418 απο εδω:
http://sat-soft.net/?task=weblink.go&id=485
Έτσι τωρα ο δέκτης βλέπει τα ελληνικά κανάλια στις 3,1Ε και στις 39Ε. Δυστυχως ομως ο δεκτης  δεν διαβάζει  την κάρτα της  Skylink Irdeto ICe και έτσι δεν βλέπω τα τσέχικα κανάλια στις 23,5Ε.
Ο δέκτης τασούλη ειναι HEVC 264 ή 265?

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αν ειναι 265...έχει καλώς.Α ν όμως ειναι 264 τότε αν θυμάμαι καλά 2 ή 3 συχνότητες δσν μπορεί να τις διαβάσει στον Hellas Sat και τις αποθηκευει στα ραδιόφωνα.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Γιαννη ο δεκτης αυτος δεν ειναι combo, ειναι μονο δορυφορικος δεκτης DVB-S2, οχι επιγειος. HEVC 264 ή 265 ηξερα οτι ισχυει μονο για επιγειους δεκτες DVB-T2 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ισχύει τασούλη και για τους δορυφορικούς δέκτες.Να κάνεις σάρρωση τον Hellas Sat εκει όπως εχω ξανα πει έχει 2-3 συχνότητες σε HEVC265 πιθανοτατα αν ο δέκτης είναι 264 τότε τα κανάλια απο αυτες τις συχνότητες τα αποθηκευει στη λιστα με τα ραδιόφωνα. Κάνα σάρρωση και πές μου.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Κοιταξα στα ραδιοφωνικα καναλια στις 39Ε, δεν συμβαινει αυτο που ανεφερες, υπαρχουνε μονο καποια ραδιοφωνικα καναλια, 

Μια πολύ καλή δυνατότητα που έχει ο Edision Progresive HDc+ nano plus LED  είναι το ενσωματωμένο WI-FI. Δεν χρειάζεται να τραβάς καλώδια δικτύου ο δέκτης βρίσκει αμέσως το ασύρματο ρουτερ και συνδέεται στο ιντερνετ. Με βολευει αυτη η δυνατοτητα, θα βαλω τον δεκτη αυτον στο κατω οροφο χωρις να αναγκαζομαι να τραβηξω καλωδια δικτυου προς τον κατω οροφο.   .
 
Δυστυχώς η λίστα WebTV list που περιεχει η ανεπίσημη αναβάθμιση  v.1418 παίζει μόνο λίγα περιφερειακά κανάλια, τα πανελλαδικής εμβέλειας κανάλια δεν τα βλέπει καθόλου. Έκανα εισαγωγή της WebTV List  από εδώ  https://github.com/free-greek-iptv/greek-iptv/blob/master/android.m3u χωρίς όμως αποτέλεσμα, τα μεγάλα κανάλια μεσω διαδικτύου πάλι δεν παίζουν, μόνο κάποια περιφειακά . Που άραγε να είναι το πρόβλημα?  

 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Καλέ μου φίλε Τασούλη αν μπορείς ανέβασε την web liste  σε αυτή την μορφή   WebTV List.zip    θέλω να την δοκιμάσω ΕΔΩ 

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Γιαννη σου στελνω συνημμενα ζιπαρισμενο το αρχειο με την WebTV List. Αποσυμπιεσε το και μετα την αποσυμπιεση θα παρεις το αρχειο  WebTV List.txt  Το αρχειο WebTV List.txt βαλτο σε στικακι, μετα στην θυρα USB του δεκτη σου. Πας στο μενου του δεκτη, πατας WebTV και κανεις την εισαγωγη της λιστας. Εχε υποψη οτι με την εισαγωγη της λιστας WebTv List στον δεκτη χανεις την προηγουμενη λιστα που ειχες περασμενη στον δεκτη

WebTV List.rar

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Λοιπόν Τασούλη απο την λίστα δεν παίζουν δυστυχώς τα κρατικά κανάλια καθώς και το Sigma tv απο την Κύπρο , το ΑΡΤ του Καρατζαφέρη και κάποια από τα πανελλήνιας  εμβέλειας  θα ήταν ευχής έργον αν τα κατάφερνες να την βελτίωνες  παρά ταύτα όμως σε ευχαριστώ για την δουλειά που έκανες.:k0512:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

1412928669_Screenshot_2020-08-05EdisionProgresiveHDcnanoplusLED(1).thumb.png.fee6a649373da501b3e92132aa7df72a.png

 

Ο δέκτης σου έχει την ικανότητα να διαβάζει και σήματα σε συμπίεση HEVC    πρωτοπορία φίλε μου.....πρωτοπορία και με 8 ευρώπουλα κόστος....άρχοντας!!!

 

 

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Στής 5/8/2020 καί ώρα 8:15 ΠΜ, Ο tasos.cz έγραψε

Γιαννη σου στελνω συνημμενα ζιπαρισμενο το αρχειο με την WebTV List. Αποσυμπιεσε το και μετα την αποσυμπιεση θα παρεις το αρχειο  WebTV List.txt  Το αρχειο WebTV List.txt βαλτο σε στικακι, μετα στην θυρα USB του δεκτη σου. Πας στο μενου του δεκτη, πατας WebTV και κανεις την εισαγωγη της λιστας. Εχε υποψη οτι με την εισαγωγη της λιστας WebTv List στον δεκτη χανεις την προηγουμενη λιστα που ειχες περασμενη στον δεκτη

WebTV List.rar 3 kB · 9 downloads

Καλή η λίστα που έκανες αν μπορούσες να την εμπλουτίσεις  με τα κρατικά και το Sigma Kyprou θα ήταν ακόμα καλύτερη.Αααα μην ξεχάσω και το αρτ του καρατζαφέρη.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Γιάννη η λίστα που σου έστειλα περιέχει και τα κρατικά και το Sigma Kyprou και το ART και πολλά άλλα κανάλια. Το πρόβλημα που δεν εμφανίζονται αυτα τα κανάλια της λίστας στον δικό σου δέκτη ούτε στον δικό μου δέκτη είναι γιατί και οι δυο δέκτες μας δεν έχουνε την δυνατότητα που έχουνε οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές όταν συνδέονται στο Ιντερνετ.

Για αυτό εγώ τις περισσότερες φορές βλέπω τα κανάλια της πολύ καλής λίστας https://github.com/free-greek-iptv/greek-iptv/blob/master/android.m3u

από υπολογιστή που τον συνδέω μέσω θύρας HDMI με την τηλεόραση.

Σου στέλνω μερικά στιγμιότυπα από την λήψη των κρατικών  και άλλων καναλιών της λίστας μέσω Η/Υ και του προγράμματος VLC βλέπε συνημμένες εικόνες.

ΕΡΤ-1.jpg

ERT2.jpg

EPT-SPORTS-HD.jpg

ERT WORLD.jpg

ANT1 HD.jpg

ALPHA HD.jpg

SKAI.jpg

SIGMA CY.jpg

ART.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τασούλη  για έχε τον νους σου μήπως  βρείς και για μένα κανα φτηνιάρικο δέκτη σαν τον δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

OK Γιαννακη, ολα για τον καλο μου φιλο απο την διπλανη Γερμανια :action-smiley-069:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μήπως ξέρει κάποιος φίλος τον τρόπο πως να διαβάσει ο πολύ καλός δέκτης Edision Progresive HDc+ nano plus LED την κάρτα της Skylink Irdeto ICe για να μπορώ να δώ τα τσέχικα κανάλια στις 23,5Ε ?
 

550

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Χλωμό το βλέπω τασούλη μιά και ο δέκτης σου έχει Conax card reader  και όχι irdeto.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Γιαννη τωρα αρχισα να εχω προβλημα ναναγνωσης της καρτας Skylink και απο τον δεκτη Linux τον  AMIKO 8900 ALIEN βλεπε το ερωτημα μου εδω:

https://www.newsat.gr/forum/topic/650-ερτ-στις-39ε-στον-amiko-alien-2-και-amiko-alien-shd-8900/page/5/?tab=comments#comment-18625

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Στής 5/8/2020 καί ώρα 8:15 ΠΜ, Ο tasos.cz έγραψε

Γιαννη σου στελνω συνημμενα ζιπαρισμενο το αρχειο με την WebTV List. Αποσυμπιεσε το και μετα την αποσυμπιεση θα παρεις το αρχειο  WebTV List.txt  Το αρχειο WebTV List.txt βαλτο σε στικακι, μετα στην θυρα USB του δεκτη σου. Πας στο μενου του δεκτη, πατας WebTV και κανεις την εισαγωγη της λιστας. Εχε υποψη οτι με την εισαγωγη της λιστας WebTv List στον δεκτη χανεις την προηγουμενη λιστα που ειχες περασμενη στον δεκτη

WebTV List.rar 3 kB · 10 downloads

Να ρωτήσω κάτι άλλο Τασούλη : είναι εφικτό  ....υπάρχει δηλαδή  η δυνατότητα μέσα σε αυτή την λίστα να μπούν εκτός από tv κανάλια και radio κανάλια ;

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αν μετατρεψω σε WebTV List τα ελληνικα ραδιοφωνικα καναλια τοτε με την εισαγωφη της ραδιοφωνικης λιστας στον δεκτη θα χαθουνε τα τηλεοπτικα καναλια. Θα προσπαθησω να παντρεψω τις δυο λιστες σε μια λιστα TV+RADIO αλλα θα ειναι λιγο μανικι ενα τετοια παντρεμα. Δωσε μου λιγο χρονο Γιαννακη, ΟΚ? :action-smiley-069:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Πάρε τον χρόνο σου σοφέ γέροντα  :grandpa:....είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις :grinning-smiley-043:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ο σοφός γέροντας εκ Τσεχίας :grandpa:θα τα καταφέρει για χάρη του  σοφού γέροντα εκ Γερμανίας :grandpa: άν και εκείνος τα καταφέρει με τα επιπλέον καλούδια  :k05164:βλέπε σχετικά εδώ:

 

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Μέλος
Στής 18/8/2020 καί ώρα 1:13 ΜΜ, Ο tasos.cz έγραψε

Αν μετατρεψω σε WebTV List τα ελληνικα ραδιοφωνικα καναλια τοτε με την εισαγωφη της ραδιοφωνικης λιστας στον δεκτη θα χαθουνε τα τηλεοπτικα καναλια. Θα προσπαθησω να παντρεψω τις δυο λιστες σε μια λιστα TV+RADIO αλλα θα ειναι λιγο μανικι ενα τετοια παντρεμα. Δωσε μου λιγο χρονο Γιαννακη, ΟΚ? :action-smiley-069:

Τελικά τις πάντρεψες τις λίστες ; έφερες κάποιο αποτέλεσμα ;.... με ξέχασες .......περιμένω φίλε.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Δεν σε ξεχασα Γιαννάκη, εχω πολλα τρεχαματα τωρα τελευταια αλλα τους φιλους μου οπως εσυ δεν τους ξεχνω :action-smiley-069:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
7 ωρες πριν , Ο tasos.cz έγραψε

Δεν σε ξεχασα Γιαννάκη, εχω πολλα τρεχαματα τωρα τελευταια αλλα τους φιλους μου οπως εσυ δεν τους ξεχνω :action-smiley-069:

Η πολύ δουλειά τρώει τον αφέντη λένε στο χωριό μου ...γι,αυτό  με το μαλακό φίλε μου ....κοίτα και λίγο τον Τασούλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Μέλος

Σταμάτησαν εδώ και κάποιες μέρες να παίζουν τα κρατικά κανάλια απο την λίστα :bigcry::bigcry:  ....κάνε ένα φρεσκάρισμα στην λίστα σοφέ γέροντα χρειάζομαι τα κανάλια  ΤΩΡΑ.

Κάνε σε παρακαλώ το θαύμα σου.:priest:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Γιαννακη αγαπημενε μου φιλε, δεν ειναι θεμα επεμβασης και αλλαγης της λιστας. Αποτι βλεπω  μπαινοντας πριν λιγο με τον υπολογιστη στο Ιντερνετ τα κρατικα της λιστας δεν εκπεμπουνε προγραμμα, εχουν μοναχα το λογοτυπο του καθε καναλιου σε ακινητη εικονα

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...