Jump to content

Βύθιση σήματος


ioanis

Recommended Posts

  • Μέλος

3f97478a9aa127d5a5f193a704abd95a_XL.thumb.jpg.43e0b03f09b1c6ff91fc50b309f1436c.jpgΠαρατήρησε κανείς το φαινόμενο που λαμβάνει χώρα κάθε μεσημέρι στόν δορυφόρο Eutelsat 3B και   στα κανάλια της Digea; καθώς έχουμε βύθιση σήματος έως και εξαφάνιση του κατά το μεσημέρι στις 13.00 ώρα Κεντρικής Ευρώπης;    Αυτό το φαινόμενο εμφανίζεται την Άνοιξη και το φθινόπωρο και κρατάει γύρω στα 5 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Οχι δεν το εχω προσεξει. Βεβαια απο τοτε που εφυγε η ΕΡΤ απο τις 3,1Ε περισσοτερο μπαινω στον Hellasat στις 39Ε και λιγοτερο στα καναλια της Digea. Το καλλιτερο απολα θα ητανε  να τα μαζεψει και η Digea και να μεταφερει και αυτη τα καναλια της στον Hellasat στις 39Ε οπως εκανε η ΕΡΤ. Αυτην την αρχικη επιλογη της Digea να επιλεξει τις 3,1Ε ποτε δεν την καταλαβα.

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ηταν απόφαση καθαρά....κόστους.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Και την αποφαση του κοστους της Digea την πληρωνουμε τωρα  εμεις με τα περιστρεφομενα κατοπτρα. Κανοντας ζαπιγκ μεταξυ των καναλιων της ΕΡΤ στις 39Ε και της Digea στις 3,1Ε μεσολαβει χρονος 14 δευτερολεπτων που ειναι πολυς χρονος. Ετσι μου ερχεται να βαλω μια Wavefrontier T90 και να ησυχασω. Οχι μονο για τα καναλια της ΕΡΤ και της Digea αλλά και για τα άλλα καναλια του δορυφορικου μου τοξου

597947.jpg

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Κοίτα να δείς....δεδομένου ότι η Wavefrontier T9 καλύπτει ένα γεώτοξο 40 μοιρών  και η απόσταση απο τις 3 μοίρες μέχρι τις 39 έχουν μια διαφορά 36 μοιρών  θα πρέπει να τοποθετήσεις αυτούς τους δύο δορυφόρους (  Digea  και  Hellas Sat ) στα άκρα τής Wavefrontier T9   οπότε τα σήματα θα είναι πολύ χαμηλά   γιατί απλά δεν αξιοποιείται όλοι η επιφάνεια του κατόπτρου  γι,αυτό  δεν στο συνιστώ να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
15 ωρες πριν , Ο tasos.cz έγραψε

Οχι δεν το εχω προσεξει. Βεβαια απο τοτε που εφυγε η ΕΡΤ απο τις 3,1Ε περισσοτερο μπαινω στον Hellasat στις 39Ε και λιγοτερο στα καναλια της Digea. Το καλλιτερο απολα θα ητανε  να τα μαζεψει και η Digea και να μεταφερει και αυτη τα καναλια της στον Hellasat στις 39Ε οπως εκανε η ΕΡΤ. Αυτην την αρχικη επιλογη της Digea να επιλεξει τις 3,1Ε ποτε δεν την καταλαβα.

Δέν πιστεύω ότι η Digea θα έκανε μια τέτοια κίνηση νε μεταφερθεί στον Hellas Sat γιατί απλά είναι πιό ακριβός ....πιό εμπορικός  δορυφόρος σε σχέση με τον Eutelsat 3B @ 3.1° East  καί από ότι ξέρω έχει υπογράψει συμβόλαιο για μια 15ετια στον Eutelsat 3B @ 3.1° East. Αλλωστε η Digea  δεν απευθύνεται στο   εμπορικό κοινό αλλά απλά μεταφέρει το σήμα της για τις επίγειες ανάγκες της.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Η λυση με το μοτερ ειναι καλυτερη με ισχυροτερη απολαβη σε καθε θεση δορυφορου και επιπλεον και πολυ  φτηνοτερη, με κοστος σχεδον στο ενα τριτο της Wavefrontier T90 , χαλαλι στα 14 δευτερολεπτα αναμονης.

Με κινητο κατοπτρο GIBERTINI OP 100L  (κοστος 1.420 Kč ), μοτερ DIGIPOWER SG2100A  (κοστος 1.479 Kč) και  LNB Inverto Black Ultra Single HGLN   (κοστος 239 Kč) το συνολικο κοστος της κινητης εγκαταστασης ειναι 3.138 Kč, δηλαδη 123 ευρω

Ενω με την  σταθερη εγκατασταση  το κοστος ειναι Wavefrontier T90 2ης γενεας (κοστος 3.490 Kč), DiSEqC EMP CENTAURI S16/1PCP-W3   (κοστος 1.550 Kč) και 16 LNB (Inverto Black Ultra Single HGLN (κοστος16x239= 3.824 Kč), επομενως το συνολικο κοστος της  σταθερης εγκαταστασης ειναι   8.864 kc,δηλαδη 346 ευρω.

Επισης στην σταθερη εγκατασταση  με την Wavefrontier T90 το δορυφορικο τοξο ειναι το πολυ 40 μοιρες με την απολαβη στα ακρα να μειωνεται αισθητα, ενω το κινητο κατοπτρο  ανετα μπορει να βγαλει δορυφορικο τοξο πανω απο 70 μοιρες απο τον δορυφορο TurkSat  στις 42 E μέχρι και τον δορυφορο HispaSat στις 30 W.

 

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Κάτω απο κανονικές συνθήκες( ελεύθερο πεδίο όρασης του κατόπτρου) είναι σε θέση ένα κινητό κεραιοσύστημα να διαγράψει ενα τόξο σάρωσης 120 μοιρών....ίσως και παραπάνω, το δικό μου κάτοπτρο κάνει την βόλτα του απο 68,5 Ανατολικά μέχρι 45 Δυτικά μέ παρα πολύ καλά σήματα σε όλους τους δορυφόρους.

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...