Jump to content

Αναφορά λήψης στον 45W

Αξιολογήστε το θέμα


Δημητρης

Recommended Posts

  • Super Συντονιστής

Με αφορμή το στήσιμο του κινητού μου και με μια πρόχειρη ρύθμιση που έκανα σήμερα, θέλω να αναφέρω μια λήψη. Ποτέ μέχρι σήμερα στα 15 περίπου χρόνια που εχω κινητό κάτοπτρο, δεν είχα καταφέρει να βγάλω σήμα εδώ στην Αθήνα από 45W. 

Κατεβάζω την συχνότητα 11605 Η 990 2/3 που μεταφέρει 5 ραδιόφωνα.

Στην 11638 H δεν εχω καθόλου σήμα.

Η λήψη ειναι με dreambox 800hd se.

Ανεβάζω και 2 φώτος από την λήψη.

Αύριο θα ανεβάσω και μια φώτο από το κάτοπτρο να δείτε πόσο εχει γυρίσει δυτικά και κοιτάζει σχεδόν το δάπεδο!!! :classic_biggrin:

 

45w.png

 

45w2.png
 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • Μέλος

Τον δορυφόρο αυτόν τον έχω ως δυτικότερο σημείο αναφοράς για το  πιάτο μου μιά και η δέσμη του καλύπτει και την Ευρώπη στην KU  band.

IS14-315-UEFKH.thumb.jpg.ab97e4318460410a34d022a3bd257139.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Με τι είδους εξοπλισμό τον κατεβάζεις? Για βάλε και καμία αναφορά από τα σήματα να κάνουμε καμιά σύγκριση. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μόλις φτιάξει λίγο ο καιρός θα το κάνω....αυτή την στιγμή ρίχνει,,,,καρεκλοπόδαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Έπεσε λίγο η βροχή και είπα να δοκιμάσω τι ψάρια θα πιάσω με το 90αρι κάτοπτρο και με δέκτη  PICCOLLINO S2  (H.265/HEVC) και με lnb απο το καλάθι κατάφερα και κατέβασα μια συχνότητα DATA. Θα ξαναδοκιμάσω όταν φτιάξει πάλι ο καιρός.

20210202_120309.thumb.jpg.82482ff6d66f0359b073da33f4f76296.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

To κινητο μου από τον αέρα εχει αλλάξει θέση. Αυτές της μέρες που θα εχει καλό καιρό αν βρω χρόνο θα το ρυθμίσω. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ναί πράγματι με την πάροδο του χρόνου αρχίζουν και ...τζογάρουν και θέλουν  επαναρύθμιση.... συνήθως  κρεμάνε από το ίδιο τους το βάρος.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Το gibetrini εχει υπερβολικά βάρος για μοτερ, οχι ότι δεν το γνωριζα δηλαδή. Το εχω σχεδων 20 χρονια και αλλαξα 3 μοτερ. Σκέφτομαι να το βάλω κάπου σταθερό και να να βαλω στο μοτέρ άλλης μάρκας ελαφρύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Μέλος

Δεν ξέρω αν ο φίλος Kypros_Pambou κατεβάζει κάτι από αυτή την τροχιακή θέση....μιας και διαθέτει ένα τόσο μεγάλο κάτοπτρο αλλά από την άλλη πάλι είναι γεωγραφικά  πιο ανατολικά από εμάς  και δεν νομίζω να έχει οπτική επαφή με τον δορυφόρο.

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...