Jump to content

Προστατέψτε τις συσκευές σας

Αξιολογήστε το θέμα


Δημητρης

Recommended Posts

  • Super Συντονιστής
Δημοσιεύτηκε (επεξεργασμένο)

Οσοι θελετε να προστατέψετε της ηλεκτρονικές συσκευές σας, καλό ειναι να βάλετε είτε σταθεροποιητή τάσης servo είτε ένα καλό ups είτε έναν επιτηρητή τάσης στον κεντρικά ηλεκτρικό πίνακα αν δεν θελετε να σας πάθουν ζημιά. Ακόμα και σε μι προβληματικές περιοχές μπορεί κάποια στιγμή να συμβεί το κακό.

Εδω και 2 μέρες εχω σοβαρό θέμα στο σπίτι μου με υπέρταση στο δύκτιο. Υπέρταση σημαίνει οτι εχει αυξηθεί η τάση του ρεύματος πάνω από το όριο που μπορούν να αντέξουν οι συσκευές. Οι ηλεκτρονικές συσκευές έχουν συνήθως ένα εύρος τάσης λειτουργείας από 100- 240v μαχ περίπου. Η υπόταση πχ κάτω από τα 100v συνήθως δεν κάνει ζημιά, μόνο υπολειτουργεί η συσκευή, η μπορεί και να μην δουλεύει καθόλου. Ομως η υπέρταση μπορεί να εχει καταστροφικά αποτελέσματα οπως πχ να καεί η πλακέτα να σκάσουν πυκνωτές και γενικά να καταστρέψει την συσκευή.

Εδω και 2 ημέρες αντί 230 εχω από 250v έως και 280v τα βράδια. Ευτυχώς στο εργαστήριο μου εχω σταθεροποιητή τάσης και δεν εχω πρόβλημα. Ομως και αυτός οπως θα δείτε στην φώτο, έκοψε την τάση στα 277v λόγο που δεν μπορούσε να την διορθώσει για να μην καούν οι συσκευές. Το εχω δώσει βλάβη από εχθές και ακόμα περιμένω τον ΔΕΔΗΕ.

Μεγάλη προσοχη λοιπόν. 

 

 

sta1.jpg

sta2.jpg

Επεξεργάστηκε από Michaeldx
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εννοείς αυτόν εδώ που τοποθετείται   σε ράγα ωμέγα.

xlarge_20220112171250_elmark_mn4.jpeg.be21922c6a1abea82cfc82f6ce134d10.jpeg

Δηλαδή ο επιτηρητής τάσης αντιλαμβάνεται όταν στην παροχή του πίνακά έχουμε υπέρταση και κόβει το κύκλωμα ή έχει την δυνατότητα να ρίχνει την τάση ?

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Πάντος είναι εύκολος στη τοποθέτηση αφού μπαίνει μετά τον γενικό διακόπτη και πριν τον ρελέ διαφυγής.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ενημέρωση της ΔΕΗ για τις διακυμάνσεις της τάσης και τι να κάνουμε για αυτό

Σε έντυπο της στο διαδίκτυο, η ΔΕΗ μας ενημερώνει ότι μπορούμε να εγκαταστήσουμε ηλεκτρικές συσκευές για την προστασία από τις υπερτάσεις. Συγκεκριμένα:

“Σας ενημερώνουμε ότι για τη διασφάλιση σας πρέπει να προμηθεύεστε και να εγκαθίσταται ειδικές διατάξεις προστασίας στην ηλεκτρική σας εγκατάσταση (π.χ. επιτηρητές τάσης, σταθεροποιητές τάσης, συστήματα αδιάλειπτης τροφοδοσίας ισχύος (ups),  αν ο ευαίσθητης εξοπλισμό σας δεν διαθέτει επαρκή ενσωματωμένη προστασία έναντι διαταραχών της τάσης. Η εγκατάσταση διατάξεων προστασίας στις εσωτερικές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις προβλέπεται στο Ελληνικό πρότυπο ΕΛΟΤ HD 384 “Απαιτήσεις για ηλεκτρικές εγκαταστάσεις” και στην υπουργική απόφαση Φ.7.5/1816/88 (ΦΕΚ 470/Β/5.3.04) που καθιέρωσε το πρότυπο αυτό.

Έντυπο της ΔΕΗ για την προστασία από υπερτάσεις

Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε UPS, σταθεροποιητή τάσης, επιτηρητή τάσης και αντι-κεραυνικό ?

Με λίγα λόγια χωρίς πολύπλοκες επιστημονικές διατυπώσεις:

Το UPS είναι μια συσκευή που έχει μπαταρία. Είναι φορητή συσκευή. Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, έστω και στιγμιαίας λόγω διακύμανσης της τάσης, το UPS διατηρεί μια συσκευή με τάση από τις μπαταρίες του. Αυτό εξυπηρετεί κυρίως για συσκευές όπως υπολογιστές, ταμειακές, ιατρικά μηχανήματα μέχρι να κλείσουμε την συσκευή για να μην χάσουμε δεδομένα. Οι συσκευές UPS δεν έχουν απαραίτητα προστασία από υπερτάσεις.

Ο σταθεροποιητής τάσης είναι μια συσκευή που συνδέεται (σαν το UPS) ανάμεσα στην πρίζα και την συσκευή μας (πχ. ψυγείο ή υπολογιστή) και διατηρεί την τάση στα 230V. Σε περίπτωση μεγάλης απόκλισης, κόβει τελείως την τροφοδοσία και δεν επιτρέπει τις διακυμάνσεις να επηρεάσουν την συσκευή μας.

Ο επιτηρητής τάσης είναι μια συσκευή σε μέγεθος ασφάλειας που εγκαθίσταται στον πίνακα και “επιτηρεί” την τιμή της τάσης. Σε περίπτωση διακύμανσης πάνω και κάτω από ένα όριο (ιδανικά+- 8% από το 230V), κόβει την τροφοδοσία ρεύματος σε όλη την εγκατάσταση για να προστατέψει συσκευές. Δεν προστατεύει από κεραυνούς. Δεν μπορεί να προστατεύσει από “κρουστικές υπερτάσεις” που προκαλούν οι κεραυνοί για αυτό χρειάζεται το παρακάτω:

To αντι-κεραυνικό (ΔΕΝ είναι αλεξικέραυνο) είναι αντίστοιχα ένα ηλεκτρικό εξάρτημα σαν πολλές ασφάλειες που τοποθετείται στον πίνακα και μας προστατευτεί από απότομες, μεγάλης έντασης (κρουστικές υπερτάσεις) τάσεις που μπορεί να προκληθούν από κεραυνούς.

Προϋπόθεση για την σωστή λειτουργία του τελευταίου είναι η ύπαρξη γείωσης στην εγκατάσταση. Με απλά και λίγα λόγια, η γείωση είναι η διαφυγή του περίσσιου ρεύματος στην γη. Είναι υποχρεωτική σε όλες τις εγκαταστάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την υπέρταση θα βρείτε  ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Δημοσιεύτηκε (επεξεργασμένο)

Επιτηρητής τάσης μονοφασικός από την Ergo-tel στά 27 ευρώ.

703c2b34e8a547a8b2c1cad1d0ad0582-800x800h.thumb.jpg.c0c13cb2b869c16a7cc973b419b9b7c5.jpg

https://ergo-tel.gr/index.php?route=product/product&product_id=36490

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
12 ωρες πριν , Ο Δημητρης έγραψε

Οσοι θελετε να προστατέψετε της ηλεκτρονικές συσκευές σας, καλό ειναι να βάλετε είτε σταθεροποιητή τάσης servo είτε ένα καλό ups είτε έναν επιτηρητή τάσης στον κεντρικά ηλεκτρικό πίνακα αν δεν θελετε να σας πάθουν ζημιά. Ακόμα και σε μι προβληματικές περιοχές μπορεί κάποια στιγμή να συμβεί το κακό.

Εδω και 2 μέρες εχω σοβαρό θέμα στο σπίτι μου με υπέρταση στο δύκτιο. Υπέρταση σημαίνει οτι εχει αυξηθεί η τάση του ρεύματος πάνω από το όριο που μπορούν να αντέξουν οι συσκευές. Οι ηλεκτρονικές συσκευές έχουν συνήθως ένα εύρος τάσης λειτουργείας από 100- 240v μαχ περίπου. Η υπόταση πχ κάτω από τα 100v συνήθως δεν κάνει ζημιά, μόνο υπολειτουργεί η συσκευή, η μπορεί και να μην δουλεύει καθόλου. Ομως η υπέρταση μπορεί να εχει καταστροφικά αποτελέσματα οπως πχ να καεί η πλακέτα να σκάσουν πυκνωτές και γενικά να καταστρέψει την συσκευή.

Εδω και 2 ημέρες αντί 230 εχω από 250v έως και 280v τα βράδια. Ευτυχώς στο εργαστήριο μου εχω σταθεροποιητή τάσης και δεν εχω πρόβλημα. Ομως και αυτός οπως θα δείτε στην φώτο, έκοψε την τάση στα 277v λόγο που δεν μπορούσε να την διορθώσει για να μην καούν οι συσκευές. Το εχω δώσει βλάβη από εχθές και ακόμα περιμένω τον ΔΕΔΗΕ.

Μεγάλη προσοχη λοιπόν. 

 

 

sta1.jpg

sta2.jpg

Ποιά είναι τα όρια που έχεις βάλει ανώτατο και κατώτατο ? 180 έως 250 volt ?

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Αποκατάσταση βλάβης του κ...λου θα την χαρακτήριζα. Ερχετε ο υπάλληλος του ανοίγω το ρολόι τον ρωτάω να του περιγράψω τι συμβαίνει, οχι εχω ενημερωθεί απαντά. Με φωνάζει σε λίγο, πες μου τι μετρήσεις έκανες εσυ γιατί δεν βλεπω και μεγάλη υπέρταση!? Του λεω από τα 250 πάει 280 και ξανά κάτω συνεχώς, τώρα ειναι στα 250v. του δείχνω και φωτο από το πολύμετρο. Α αν δεν είναι κάτι σταθερό δύσκολα θα βρούμε άκρη η απάντηση.. Λεει του άλλου να ανέβει στην κολόνα να μετρήσει, 255v η μια φάση (η δικη μου) 220v η δεύτερη 200v η τρίτη! (αυτό σε απόσταση 100 μετρων από τον υποσταθμό). Δώστο στην 220 του λέει. Αποτέλεσμα στο σπιτι να έρχετε κάπου 215-218. Θα δούμε μέχρι το βράδυ αν θα ανέβει ξανά η οχι.. Λυπάμαι αυτούς που παίρνουν απο την πρώτη φάση που ίσως τους καούν οι συσκευές και δεν θα το πάρουν είδηση.....

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής
4 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Εννοείς αυτόν εδώ που τοποθετείται   σε ράγα ωμέγα.

xlarge_20220112171250_elmark_mn4.jpeg.be21922c6a1abea82cfc82f6ce134d10.jpeg

Δηλαδή ο επιτηρητής τάσης αντιλαμβάνεται όταν στην παροχή του πίνακά έχουμε υπέρταση και κόβει το κύκλωμα ή έχει την δυνατότητα να ρίχνει την τάση ?

Yπαρχουν διάφοροι τρόποι προστασίας των συσκευών απο το ρεύμα, Ανάλογα τι θες να προστατέψεις, τι χρήματα διαθέτεις κ.τ.λ.π., θα γράψω αναλυτικά σε αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
18 ωρες πριν , Ο Δημητρης έγραψε

Αποκατάσταση βλάβης του κ...λου θα την χαρακτήριζα. Ερχετε ο υπάλληλος του ανοίγω το ρολόι τον ρωτάω να του περιγράψω τι συμβαίνει, οχι εχω ενημερωθεί απαντά. Με φωνάζει σε λίγο, πες μου τι μετρήσεις έκανες εσυ γιατί δεν βλεπω και μεγάλη υπέρταση!? Του λεω από τα 250 πάει 280 και ξανά κάτω συνεχώς, τώρα ειναι στα 250v. του δείχνω και φωτο από το πολύμετρο. Α αν δεν είναι κάτι σταθερό δύσκολα θα βρούμε άκρη η απάντηση.. Λεει του άλλου να ανέβει στην κολόνα να μετρήσει, 255v η μια φάση (η δικη μου) 220v η δεύτερη 200v η τρίτη! (αυτό σε απόσταση 100 μετρων από τον υποσταθμό). Δώστο στην 220 του λέει. Αποτέλεσμα στο σπιτι να έρχετε κάπου 215-218. Θα δούμε μέχρι το βράδυ αν θα ανέβει ξανά η οχι.. Λυπάμαι αυτούς που παίρνουν απο την πρώτη φάση που ίσως τους καούν οι συσκευές και δεν θα το πάρουν είδηση.....

Τότε και κάτω από αυτές τις προύποθέσεις ο επιτηρητής τάσης είναι φαντάζομαι μονόδρομος

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Στής 18/3/2024 καί ώρα 2:55 ΜΜ, Ο Δημητρης έγραψε

Αποκατάσταση βλάβης του κ...λου θα την χαρακτήριζα. Ερχετε ο υπάλληλος του ανοίγω το ρολόι τον ρωτάω να του περιγράψω τι συμβαίνει, οχι εχω ενημερωθεί απαντά. Με φωνάζει σε λίγο, πες μου τι μετρήσεις έκανες εσυ γιατί δεν βλεπω και μεγάλη υπέρταση!? Του λεω από τα 250 πάει 280 και ξανά κάτω συνεχώς, τώρα ειναι στα 250v. του δείχνω και φωτο από το πολύμετρο. Α αν δεν είναι κάτι σταθερό δύσκολα θα βρούμε άκρη η απάντηση.. Λεει του άλλου να ανέβει στην κολόνα να μετρήσει, 255v η μια φάση (η δικη μου) 220v η δεύτερη 200v η τρίτη! (αυτό σε απόσταση 100 μετρων από τον υποσταθμό). Δώστο στην 220 του λέει. Αποτέλεσμα στο σπιτι να έρχετε κάπου 215-218. Θα δούμε μέχρι το βράδυ αν θα ανέβει ξανά η οχι.. Λυπάμαι αυτούς που παίρνουν απο την πρώτη φάση που ίσως τους καούν οι συσκευές και δεν θα το πάρουν είδηση.....

Τελικά το βράδυ λύθηκε το πρόβλημα με την υπέρταση,Δημήτρη;.Χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος δεν ασχολούμε με το ρεύμα γιατί σκοτώνει,μου είχε κάψει 2 φορές μόνο την αντίσταση της σόμπας πέλλετ από υπέρταση,και την άλλαξε ο τεχνικός της σόμπας.Και είπε να βάλουμε στον πίνακα του σπιτιού μας επιτηρητή τάσης.Ρωτήσαμε τον καλό μας τον ηλεκτρολόγο που είναι καλός στο επαγγελμά του μας έβαλε όλα τα καλώδια του ρεύματος στις πρίζες και στους διακόπτες,και καλώδια τηλεφώνου,αν γίνεται να τον εγκαταστήσει και μας είπε οτι δεν χρειάζεται να βάλουμε,είτανε λέει τυχαίο με την Δεή,που κάηκε 2 φορές η αντίσταση από μονοφασικό παίρνω ρεύμα από την φθηνή Προτέργια,ενώ η Δεη είναι ποιό ακριβή. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
16 ωρες πριν , Ο Michaeldx έγραψε

Τελικά το βράδυ λύθηκε το πρόβλημα με την υπέρταση,Δημήτρη;.Χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος δεν ασχολούμε με το ρεύμα γιατί σκοτώνει,μου είχε κάψει 2 φορές μόνο την αντίσταση της σόμπας πέλλετ από υπέρταση,και την άλλαξε ο τεχνικός της σόμπας.Και είπε να βάλουμε στον πίνακα του σπιτιού μας επιτηρητή τάσης.Ρωτήσαμε τον καλό μας τον ηλεκτρολόγο που είναι καλός στο επαγγελμά του μας έβαλε όλα τα καλώδια του ρεύματος στις πρίζες και στους διακόπτες,και καλώδια τηλεφώνου,αν γίνεται να τον εγκαταστήσει και μας είπε οτι δεν χρειάζεται να βάλουμε,είτανε λέει τυχαίο με την Δεή,που κάηκε 2 φορές η αντίσταση από μονοφασικό παίρνω ρεύμα από την φθηνή Προτέργια,ενώ η Δεη είναι ποιό ακριβή. 

Μαλακία του ηλεκτολόγου.......τι θα πεί  ήταν τυχαίο....για αυτό το τυχαίο βάζουμε επιτηρητή και το γεγονός δεν έχει καμία σχέση αν εσύ είσαι πελάτης της ΔΕΗ ή της προτέργια ή όποιας άλλης εταιρείας όλες χρησιμοποιούν  το ίδιο δίκτυο  αυτό της ....ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Το ξέρω Γιάννη ότι όποια εταιρεία και να βάλω την ίδια τάση έχει το ρεύμα.Όσο για αυτό που λες στην αρχή δίκιο έχεις,σου έχει βάλει επιτηρητή στο σπίτι σου ηλεκτρολόγος στην Γερμανία;.Στο μέλλον ίσως βάλει ο ηλεκτρολόγος στο σπίτι μου επιτηρητή στον πίνακα,για να μην κάψει καμιά συσκευή,πάντως δεν έχει κάψει κάποια συσκευή η υψηλή τάση μόνο της σόμπας πέλλετ 2 φορές την αντίσταση.Τυχεροί είναι οι Αμερικάνοι που έχουν 110 volt ποιό χαμηλή τάση που δεν κάνει ζημιές στις συσκευές.Εμείς η Ελλάδα και όλη η Ευρώπη έχουν 220 volt υψηλή τάση που μερικές φορές κάνει ζημιές στις συσκευές μας. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εδώ στην Γερμανία δεν έχουμε τέτοια προβλήματα η τάση είναι σταθερή....τόσα χρόνια που ζω στην Γερμανία το ηλεκτ.ρεύμα δεν έχει κοπεί ποτέ αλλά στό σπίτι μου στην Ελλάδα έχω βάλει μόνο ρελέ διαφυγής  τώρα που θα επιστρέψω θα βάλω και επιτηρητή τάσης για να προστατέψω τις συσκευές...εννοείται ότι θα τον βάλω μόνος μου μια και έχω γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
2 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Εδώ στην Γερμανία δεν έχουμε τέτοια προβλήματα η τάση είναι σταθερή....τόσα χρόνια που ζω στην Γερμανία το ηλεκτ.ρεύμα δεν έχει κοπεί ποτέ αλλά στό σπίτι μου στην Ελλάδα έχω βάλει μόνο ρελέ διαφυγής  τώρα που θα επιστρέψω θα βάλω και επιτηρητή τάσης για να προστατέψω τις συσκευές...εννοείται ότι θα τον βάλω μόνος μου μια και έχω γνώσεις.

Εγώ πάντως και να είχα γνώσεις του ρεύματος χωρίς να έχω σπουδάσει ηλεκτρολόγος δεν θα ασχολιόμουνα με το ρεύμα γιατί δεν είναι το αντικείμενό μου,στην θέση σου τώρα θα φώναζα ηλεκτρολόγο να βάλει επιτηρητή τάσης στον πίνακα,γιατί με το ρεύμα δεν παίζουμε σκοτώνει αμέσως Γιάννη,αν έχεις σπουδάσει ηλεκτρολόγος όπως ο Δημήτρης αλλάζει το θέμα.Η προσθήκη επιτηρητή τάσης είναι επικίνδυνη διαδικασία μόνο ηλεκτρολόγοι πρέπει να το κάνουνε.Εδώ έχουνε σκοτωθεί κάποιοι ηλεκτρολόγοι που ξέρουνε από ρεύμα που είναι το αντικειμενό τους.Αν γίνει κάποια στραβή ούτε ο Θεός δεν σε σώζει Γιάννη για αυτό πρόσεχε,αυτά από εμένα για καλό σου τα έγραψα αυτά εσύ κρίνεις αν θες να βάλεις επιτηρητή τάσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Καλέ μου Μιχάλη ας μείνουμε σε αυτό που είπα παραπάνω......Έχω γνώσεις.:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...