Jump to content

Κατασκευή ηλεκτροπόντας για μπαταρίες

Αξιολογήστε το θέμα


Δημητρης

Recommended Posts

  • Super Συντονιστής

Λοιπόν κατά καιρούς εχω χρειαστεί να φτιάξω σετ μπαταριών η να αντικαταστήσω τύπου 18650. Της πήγαινα Αθήνα. Ειδα στο Youtube διάφορα video πήρα μια ιδεα και είπα να φταίξω την δική μου ηλεκτροπόντα.

Τα υλικά τα γνωστά τα είχα ολα. Κουτί από τροφ/κο pc, rele, καλώδιο nyaf 16αρι, μπουτόν, 2 κλέμες, ένα κομμάτι ξύλο, ενα ροοστάτη 2500 watt από παλαιά ηλεκτρική σκούπα, ενα πακ 12v-500ma και τέλος έναν μετ/τη από παλιό φούρνο μικροκυμάτων στον οποίο τύλιξα 3 σπείρες από το 16αρι και μου έδωσε τάση περίπου 2,30v και ρεύμα πάνω από 800amper.

Της μύτες της έφτιαξα από καλώδιο μονόκλωνο 10αρι. Στα video είδα ολοι να βάζουν ένα timer για να ρυθμίζουν τον χρόνο που θα ποντάρει. Αυτο απ οτι είδα στης δοκιμές που έκανα δεν χρειάζεται καθώς μπορείς να το κανονίσεις ο ίδιος από το μπουτόν. Αντί αυτού εγω έβαλα το dimmer στο πρωτεύων ώστε να ελέγχω την τάση - ρεύμα εξόδου ανάλογα την μπαταρία.

Εκανα διάφορες δοκιμές σε παλιές μπαταρίες μέχρι να καταλήξω στην σωστή ρύθμιση τάσης. Για την 18650 χρειάζεται περίπου 1,8v. Αν είναι ποιο χαμηλή, δεν κολλάει ενώ αν ειναι υψηλή, ζεσταίνεται και στράβωνε ο πόλος της μπαταρίας αρα την αχρηστεύει.

Μερικές φώτο ακολουθούν από την κατασκευή. Λογο που εχω άλλον ένα μετ/τη η επόμενη κατασκευή θα είναι μια με μεγάλο ρεύμα εξόδου (μάλλον 35αρι καλώδιο) για ποντάρισμα σε λαμαρίνες!

 

IMG-20231104-182529.jpg

IMG-20231105-214344.jpg

IMG-20231105-215531-1.jpg
 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Να καταχωρήσεις την ευρεσιτεχνία στο υπουργείο βιομηχανίας   αφού πρώτα την τελειοποιήσεις ....πιός ξέρει μπορεί κάποτε να σου φέρει και φράγκα ....κάπως έτσι ξεκινάνε οι μεγάλες εφευρέσεις. Πάντος η προσπάθεια μετράει!! :k0507:

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής
2 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Να καταχωρήσεις την ευρεσιτεχνία στο υπουργείο βιομηχανίας   αφού πρώτα την τελειοποιήσεις ....πιός ξέρει μπορεί κάποτε να σου φέρει και φράγκα ....κάπως έτσι ξεκινάνε οι μεγάλες εφευρέσεις. Πάντος η προσπάθεια μετράει!! :k0507:

Eιναι αντιγραφή από αλλού από το youtube, αρα δύσκολο να κανω αυτό που λες! 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αν είναι έτσι αλλάζουν τα πράγματα...πρόκειται για ξένη πνευματική ιδιοκτησία  οπότε δεν μπορείς να την καταχωρήσεις νόμιμα στον εαυτό σου  .

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Ναι δεν ειναι εξ ολοκλήρου δική μου έμπνευση! 

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...