Jump to content

Ψηφιακή λήψη,στην Άνω Βούταινα Μεσσηνίας

Αξιολογήστε το θέμα


Michaeldx

Recommended Posts

  • Μέλος

Αν και η περιοχή είναι λευκή,εκτός ψηφιακής κάλυψης,έχω κάποια λήψη,από Αετό,η κεραία είναι televes dat 75 μεγάλη πορτοκαλί 19 db.Και ο ενισχυτής ιστού είναι fraccaro 36 db.Λοιπόν πιάνω 100% ποιότητα την συχνότητα της Ερτ 1mux στην συχνότητα 25 ερτ1 από τον τοπικό πομπό.Το απίθανο είναι πως πιάνω πάλι την ερτ 1Mux συχνότητα 21 από Σμέρνα,με ποιότητα 70%.

Από Αετό οι συχνότητες είναι 31  ερτ 1 MUX,με ποιότητα 75%.

32 Ant1 hd,AHD,OPENHD και SkaiHD με ποιότητα 30%,με πολλά σπασίματα στην εικόνα.

35 Mega hd,maktvhd,starhd,άφαντη 0% ποιότητα.

39 ant1,mega,star,skai,maktv,open,alpha .SD DIGEA με ποιότητα 60 % χωρίς σπασίματα.

44 Πελοπονησσιακά,με ποιότητα 76%.

48 Πελοπονησιακά,με ποιότητα 75%.   

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Κάτι από Βόρεια Αφρική φτάνει ως εκεί ; Από Λιβύη ή από Αίγυπτο ....και γενικά Αραβικές χώρες;

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Ψηφιακά δεν πιάνει η Μέση Ανατολή.Ούτε αναλογικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Η λήψη γινετε με tv η μέσω αποκ/ποιητή? Είναι εύκολο να ανεβάσεις και καμιά φώτο?

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Με ψηφιακό δέκτη,F&U MPF3574HU τον  αγόρασα το 2020,η κεραία είναι 15 χρόνια,και ο ενισχυτής ιστού 10 χρόνια.Ο ψηφιακός δέκτης είναι high definition.Οι φωτογραφίες,είναι από το ίντερνετ95638828_.jpg.e4b67b493f21e07f09a07249d2fbc0d8.jpg189755-l.thumb.jpg.cdd53564496fc9230f4d1ad42c0268ee.jpg.2113944692_(1).jpg.f97aaccc9b2bbce8d23d3a0c1eb352cf.jpg   

Επεξεργάστηκε από Michaeldx
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Ναι η κεραία αυτή ειναι σκυλί! Εχω την ιδια αλλά την μικρή με το ενεργό διπολο.12 χρόνια περιπου και δεν εχει πάθει το παραμικρό. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Έχει,την καλύτερη,λήψη από όλες τις κεραίες Δημήτρη να ξέρεις,και σταθερό σήμα,και καλή κατεύθυνση,την είχα αγοράσει 100 ευρώ τότε.Λέω να δοκιμάσω,τον ενισχυτή ιστού fraccaro 42 db τι λες Δημήτρη;.Γιατί όπως φαίνεται,θα έχω θέματα με την κατάργηση των sd,στις λήψεις,αλλά φοβάμαι μήπως μπουκώνει το σήμα,και δεν πιάνει τίποτα.Μάλλον δεν δοκιμάζω,να αλλάξω ενισχυτή ιστού,στην πορεία θα δούμε,αλλά και τα 36 db δεν είναι και λίγα db.Το καλώδιο,είναι καλό 20 χρονών χωρίς φθορές.

Επεξεργάστηκε από Michaeldx
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
2 ωρες πριν , Ο Michaeldx έγραψε

Με ψηφιακό δέκτη,F&U MPF3574HU τον  αγόρασα το 2020,η κεραία είναι 15 χρόνια,και ο ενισχυτής ιστού 10 χρόνια.Ο ψηφιακός δέκτης είναι high definition.Οι φωτογραφίες,είναι από το ίντερνετ95638828_.jpg.e4b67b493f21e07f09a07249d2fbc0d8.jpg189755-l.thumb.jpg.cdd53564496fc9230f4d1ad42c0268ee.jpg.2113944692_(1).jpg.f97aaccc9b2bbce8d23d3a0c1eb352cf.jpg   

Πολυ καλη κεραια, εχω την ιδια και εγω 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Μέλος

Off η 25  ψηφιακή συχνότητα της ΕΡΤ mux 1 από το τοπικό κέντρο της Άνω Βουταινα Μακρενα εδώ και 2 μέρες.Μαλλον διακοπή ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Μέλος

Έχει επανέλθει εδώ και καιρό η ερτ στην συχνότητα 25 σύμφωνα με πληροφορίες συγγενών μου,όταν πάω στο χωριό θα σας πω,και για την 25 και για τις άλλες συχνότητες πως τις λαμβάνω με τι ποιότητα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Μέλος

Και ναι έχει επανέλθει η 25 συχνότητα της ΕΡΤ.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Χθές γύρισα την κεραία την τρίαινα televes και βελτίωσα αρκετά την λήψη της τηλεόρασης ψηφιακά από Αετό που είναι το κέντρο εκπομπής.Βγάζω την 25 συχνότητα της ΕΡΤ mux 1 με ποιότητα 100 τα μεγάλα ιδιωτικά 75 ποιότητα χωρίς σπασίματα στην συχνότητα 39,44 συχνότητα περιφερειακά Πελοπονήσου ποιότητα 80 και 48 συχνότητα περιφερειακά Πελοπονήσου ποιότητα 80.Θα την αφήσω εκεί για πάντα την κεραία παρότι που είναι λευκή η περιοχή Άνω Βούταινα έχω καλό σήμα.

Επεξεργάστηκε από Michaeldx
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Μέλος

Λοιπόν προχτές γύρισα ξανά την κεραία προς Αετό Μεσσηνίας,στην Άνω Βούταινα στο χωριό μου,γιατί μάλλον χαμήλωσε ισχύ η digea ή άλλαξε κατεύθυνση.Πιάνω 27 κανάλια ευτυχώς. Συχνότητα 25 ΕΡΤ ποιότητα 100%,συχνότητα 35 hd digea χωρίς εικόνα με διακεκομμένο ήχο 20% ποιότητα,39 συχνότητα sd digea μεγάλα ιδιωτικά κανάλια 50% ποιότητα χωρίς σπασίματα,44 συχνότητα περιφερειακά Πελοποννήσου 80% ποιότητα,48 συχνότητα περιφερειακά Πελοποννήσου με ποιότητα 85%.Πάντως η 32 συχνότητα digea hd άφαντη 0%,και της ΕΡΤ 31 συχνότητα με πολλά σπασίματα στην εικόνα 25% ποιότητα.Πάντως η κεραία ο ενισχυτής ιστού και το καλώδιο είναι σε καλή κατάσταση που κοίταξα προχτές.Η περιοχή μου είναι λευκή και το σήμα είναι οριακό γίνεται με αντανάκλαση στα βουνά.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εχτές κατάφερα και έβγαλα με λίγα σπασίματα την 35 ψηφιακή από Αετό δηλαδή mega hd,mak.hd,και star hd με ποιότητα 40%.Άφαντες τελείως οι συχνότητες 31 ΕΡΤ και 32 digea hd.Το όριο του δέκτη χωρίς σπασίματα είναι 45% ποιότητα.Σήμερα την έχασα την 35 συχνότητα δηλαδή 20% ποιότητα,οι άλλες συχνότητες παίζουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Μέλος

Πριν λίγες μέρες στο χωριό μου Άνω Βούταινα έβγαλα την 21 συχνότητα της ΕΡΤ mux 1 από Σμέρνα με ποιότητα 45% και μετά χάθηκε τελείως.Επίσης μάλλον αύξησε ισχύ η ΕΡΤ από Αετό στην συχνότητα μόνο 31 με ποιότητα 60 %.Κατάφερα και έβγαλα την digea στην συχνότητα ξανά 35 από Αετό με ποιότητα 45% το mega hd ,star hd και maktv hd χωρίς σπασίματα για λίγο τώρα λαμβάνω με ποιότητα 20% με διακεκομμένο ήχο χωρίς εικόνα μαύρη.Η 32 με τα hd digea άφαντη 0 %.Οι υπόλοιπες συχνότητες 25 ΕΡΤ,digea 39,44,48 παίζουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Μέλος

Την νύχτα της Παρασκευής με την πολύ ζέστη κατάφερα και έβγαλα χωρίς εικόνα αλλά κατέβασε τα κανάλια ο ψηφιακός δέκτης στην συχνότητα 45 για λίγο το πακέτο της digea από Σμέρνα,που είναι το δεύτερο πακέτο των Πελοποννησιακών καναλιών με ποιότητα 20%,ενώ εκείνο το βράδυ έπαιζε και η συχνότητα για λίγα λεπτά με εικόνα της Ερτ στην συχνότητα 21 από Σμέρνα με ποιότητα 50%,και μετά χάθηκαν και οι δυο συχνότητες τελείως.Πάντως η digea έχει χαμηλώσει ισχύ το τελευταίο διάστημα για κέρδος ενώ η Ερτ έχει αυξήσει ισχύ και πιάνει καλύτερα από την πρώτη μετάβαση.Συχνότητες παίζουν κανονικά 25 Ερτ mux 1 με ποιότητα 100%, συχνότητα 31 Ερτ Mux 1 από Αετό με ποιότητα 90%, συχνότητα 32 digea hd άφαντη 0%,συχνότητα 35 digea hd με ποιότητα 47%,συχνότητα 39 digea sd ποιότητα 60%,συχνότητα 48 Πελοποννησιακά digea με ποιότητα 70%,και 48 συχνότητα digea Πελοποννησιακά με ποιότητα 75%.Οι μόνες συχνότητες που χάνονται και επανέρχονται είναι η 21,45,και 35,οι άλλες δεν χάνονται αλλά έχουν μικρές διακυμάνσεις στην ποιότητα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Μέλος

Με άλλο δέκτη στο σπίτι στο χωριό μου που τον δοκίμασα αυτές τις μέρες Edision picco T2 hd έχει λίγο καλύτερη εαυσθησία δέκτη από τον F&U,και έτσι έχει καλύτερο σήμα τον Edision χρησιμοποιώ.Ανοίγει πολύ γρήγορα και αλλάζει τα κανάλια γρήγορα.Στις συχνότητες από Αετό συχνότητα 31 επίπεδο 79% και ποιότητα 80%, συχνότητα 35 ποιότητα 60%, συχνότητα 39 ποιότητα 78% ,συχνότητα 44 ποιότητα 79% και συχνότητα 48 ποιότητα 80% τις ποιάνει χωρίς να χάνονται,η μόνη που χάνεται είναι η συχνότητα 35 μερικές φορές και επίσης έχω λίγο ίχνος σήματος στην συχνότητα 32 αλλά δεν κατεβάζει τα hd digea Επίπεδο 75% και ποιότητα 10%.Από το τοπικό κέντρο εκπομπής Βούταινα Μάκρενα συχνότητα 25 ERT MUX 1 με Επίπεδο 90% και ποιότητα 90% δηλαδή 100%.Και από Σμέρνα μερικές φορές χωρίς σπασίματα συχνότητα 21 ΕΡΤ Mux1 Επίπεδο 75% και ποιότητα 55%.Πάντως η digea συνεχίζει να παίζει με χαμηλή ισχύ εδώ και 11 μήνες,ενώ η ΕΡΤ από Αετό παίζει με φουλ ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Μέλος

Σήμερα τα σήματα είναι πολύ ανεβασμένα σε ποιότητα λόγο βροχής και καιρού στον δέκτη μου Edision hd picco T2.Έτσι κατάφερα και έβγαλα την συχνότητα 32 με το ποιό χαμηλό σήμα της digea hd alpha hd,open hd,skai hd και ant1 hd με Επίπεδο 76% και ποιότητα 50%, χωρίς σπασίματα στην εικόνα αλλά μετά θα χαθεί.21 συχνότητα από Σμέρνα Επίπεδο 75% και ποιότητα 55%,συχνότητα 31 ΕΡΤ Mux1 Επίπεδο 79% και ποιότητα 89%, συχνότητα 35 digea hd Επίπεδο 77% και ποιότητα 65%, συχνότητα 39 digea sd μεγάλα ιδιωτικά Επίπεδο 78% και ποιότητα 85%, συχνότητα 44 digea sd Πελοποννησιακά κανάλια Επίπεδο 78% και ποιότητα 87% και συχνότητα 48 digea sd Πελοποννησιακά κανάλια Επίπεδο 79% και ποιότητα 88%.Πάντως αυτές τις μέρες είχαμε μικροδιακοπές ρεύματος στον Αετό λόγω ισχυρών καταιγίδων για λίγα λεπτά,μετά επανήλθαν κανονικά.Και από το τοπικό κέντρο εκπομπής μεταξύ των χωριών συχνότητα 25 είχαμε χθες διακοπή ρεύματος για 5 ώρες λόγω ισχυρών καταιγίδων σήμερα εκπέμπει κανονικά η συχνότητα 25 ΕΡΤ mux 1 Επίπεδο 90% και ποιότητα 90%.Δεν ξαναγράφω για τις ίδιες συχνότητες θα ξαναγράψω όταν θα πάμε στο T2.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Μέλος

Αγόρασα τον τελαυταίο δέκτη ψηφιακό και θα κάνω σύγκριση με τον edision picco T2,όταν πάω στο χωριό μου την Δευτέρα και θα σας πω εντυπώσεις.Πάντως χωρίς το βύσμα τις κεραίας κατέβασε τα λίγα κανάλια τις digea μόνο την συχνότητα 27 sd digea και 34 sd digea από Υμηττό,μόνο τις άλλες συχνότητες δεν τις κατέβασε.Ενώ με τον edision picco t2 κατέβαζε χωρίς κεραία μόνο την 34 συχνότητα,θα δούμε.Πάντως πρέπει να έχει πολύ καλή εαυσθησία σε οριακή λήψη όπως είναι η περιοχή μου στο χωριό και έχει το ίδιο μενού όπως είχα πρωτοπάρει τον FU  MPF3574HU.Και μια φωτογραφία που είναι δική μου από τον δέκτη που λέγεται NEW DIGITAL.

 001.thumb.jpg.7b37bd2f8237a08f10202343488abb2b.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Δημοσιεύτηκε (επεξεργασμένο)

Και ναι έχει πολύ καλύτερη εαυσθησία στο σήμα ο New Digital από τον edision picco t2.Και η digea μείωσε πάρα πολύ την ισχύ από το κέντρο Αετός.Οι συχνότητες που βγάζω είναι ΕΡΤ Mux1 25 συχνότητα με Ισχύ 100% και Ποιότητα 100%,συχνότητα 39 digea sd μεγάλα Ιδιωτικά κανάλια με Ισχύ 75% και ποιότητα 64%,συχνότητα 44 Πελοποννησιακά κανάλια άφαντη με Ισχύ 59% και ποιότητα 0% δεν τα βρίσκει πλέον στην αναζήτηση,και συχνότητα 48 Πελοποννησιακά κανάλια με Ισχύ 69% και ποιότητα 74%.Η κεραία μου δεν έχει γυρίσει που είδα από τον αέρα και το καλώδιο είναι σε καλή κατάσταση.Η εαυσθησία του δέκτη New Digital μοιάζει με τον Strong ψηφιακό δέκτη.

Επεξεργάστηκε από Michaeldx
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Δημοσιεύτηκε (επεξεργασμένο)

Από ότι φαίνεται δεν θα πάμε ποτέ σε T2 hd γιατί θα έχουμε προβλήματα λήψεις σε οριακές λήψεις.Πάντως η συχνότητα 21 από Σμέρνα ΕΡΤ Mux 1 με Ισχύς 68% και ποιότητα 40% χωρίς σπασίματα στην εικόνα αλλά χάνεται τελείως,συχνότητα 31 με πολλά σπασίματα ΕΡΤ Mux 1 με Ισχύς 68% και ποιότητα 35%.Και συχνότητα 35 digea hd Αετό με λίγα σπασίματα στην εικόνα με Ισχύς 69% και ποιότητα 38%.Η συχνότητα 44 άφαντη 0% ποιότητα.Οι συχνότητες που δεν χάνονται πλέον ποτέ είναι 25,39,48.Και τέλος έχω παρατηρήσει πως όταν έχει αστραπές κολάει στιγμιαία η εικόνα στις συχνότητες μόνο 39,και 48,ενώ η συχνότητα 25 και να κάνει κοντινές αστραπές συνεχόμενες δεν κολλάει η εικόνα,ούτε κολλάει η εικόνα,όταν χρεισιμοποιώ κλήση στο κινητό 39 και 48 συχνότητες.

Επεξεργάστηκε από Michaeldx
Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...