Jump to content

Επιλογή ομοαξονικού καλωδίου


neoktistos

Recommended Posts

Καλησπέρα, στην παρέα.

Σκοπεύω -εδώ κι αρκετό καιρό είν' αλήθεια- ν' ανανεώσω τα υλικά της εγκατάστασης, των τηλεοπτικών λήψεων στο πατρικό μου, που είναι μονοκατοικία και παλιό (σχεδόν... 50 χρονών).

Πρώτα θα ξεκινήσω φυσικά, από το ομοαξονικό καλώδιο. Να σημειώσω πως, το μήκος πιθανόν να ξεπεράσει και τα 50μ.

Επειδή υπάρχει καί η δορυφορική εγκατάσταση ξεχωριστά, θα ήθελα να θέσω μερικά ερωτήματα, όπως:

α) Έχει σημασία το χρώμα του καλωδίου, όσον αφορά τα τεχνικά τους, χαρακτηριστικά (όπως π.χ. άσπρο ή μαύρο κ.λ.π.) ;

β) Επειδή παρατηρώ κάποιες διαφορές σε κάποια τεχνικά στοιχεία, για καλύτερη λήψη (π.χ. ασθενή σήματα), πρέπει να είναι λ.χ. πάνω από 90dΒ;

γ) Λόγω ύπαρξης καί δορυφορικού σήματος, χρειάζεται να είναι αντίστοιχα διαφορετικό καλώδιο ή λόγω... οικονομίας επιλέγω ένα με τα καλύτερα χαρακτηριστικά (στην πράξη) ; 

δ) Έχετε να μου προτείνετε μια αξιόπιστη εταιρία, όσον αφορά την ποιότητα του υλικού (π.χ. διαχρονικότητα, αντοχή κ.α.) και με βάση την τιμή ανά μέτρο (το πολύ π.χ. 0,50€/ την κουλούρα 100μ) ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Νεοκτιστος καιρό είχαμε να σε δούμε στο forum.

Γράφεις οτι ειναι μονοκατοικία και λες οτι θα χρειαστείς 50 μετρα? Γιατι τόσο πολυ? η απόσταση ειναι αρκετά μεγαλη και θα έχεις απώλειες οτι καλώδιο και να βάλεις. 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπει εξωτερικά το μεγαλύτερο μέρος συν την ανεξάρτητη σύνδεση με το δορυφορικό δέκτη.

Αναφέρομαι σ' εγκατάσταση σε παλιό σπίτι, χωρίς σωληνώσεις που έχουν σ' αυτές τις περιπτώσεις οι σύγχρονες εγκαταστάσεις και που δεν μπορώ ν' αλλάξω κάτι λόγω παλαιότητας των τοίχων.

Το σπίτι έχει ταράτσα και τα περισσότερα μέτρα θα είναι για τα επιπλέον δωμάτια με πρώτη την κουζίνα, όπου θα μπει το τροφοδοτικό του ενισχυτή.

Για τον ενισχυτή, στην συνέχεια είμαι σε δίλημμα, καθώς είμαι είτε για είσοδο κεραίας να έχει 2 UHF, είτε να έχει 2 εξόδους προς τις τηλεοράσεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Σύνολο οι tv που θα συνδέσεις πόσες θα ειναι? Και το δορυφορικό επισης σε ένα δεκτη θα πάει? 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, υπάρχουν 2 που ήδη έχουν ενσωματωμένο δορυφορικό δέκτη, συν μια μελλοντική για κάθε ενδεχόμενο (π.χ. υπνοδωμάτιο).

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, έχουμε 3 θέσεις σύνολο που και οι τρεις θα έχουν επιγειο σήμα + δορυφορικό? Απο θέμα δορυφόρου τι κατοπτρο θα βάλεις? Ενα σε κάποιο δορυφόρο και θα βλέπουν και οι 3 tv τον ιδιο? Τέλος θες η κάθε μια tv να μπορεί να δει και το δικό της κανάλι - συχνότητα? η οτι βλέπει η μια θα βλέπουν και οι άλλες?

Link to comment
Share on other sites

Ήδη προϋπάρχει το κάτοπτρο.

Τώρα για το πόσες συσκευές θα κάνουν λήψη, προς το παρόν σκέφτομαι μέχρι δύο!

Γι' αυτό κοιτάω και LNB με διπλή έξοδο, αλλά... κολλάω στ' ότι θέλω να (ξανά)τοποθετήσω και Moter 1.2 (μου αρέσουν οι... "κινητές" λήψεις).

Σ' αυτή την περίπτωση, καταλαβαίνω ότι μόνο ένας δέκτης μπορεί να χειριστεί περιστρεφόμενο κάτοπτρο και μάλλον θα χρησιμοποιώ κατά διαστήματα τον Octagon. Χώρια που οι τηλεοράσεις, απ' ότι ήλεγξα, δεν διαθέτουν επιλογή για κίνηση κατόπτρου.

Το τελευταίο -για να κλείσω την παρένθεση με την δορυφορική- δίλλημα που έχω από την στιγμή που θέλω να κατεβάσω μικτή λήψη, είναι στην επιλογή του ενός ή δύο καλωδίων, για κάθε δωμάτιο, που όμως θα δείχνει φυσικά, άσχημα!!! 

Στην πρώτη (του ενός καλωδίου, έχει να κάνει με τον μίκτη που θα κατεβάσει το ένα καλώδιο για την περίπτωση της δεύτερης ή της μελλοντικής τρίτης τηλεόρασης, αλλά δεν είμαι σίγουρος στην επιλογή του LNB (ασφαλώς ξέρω ότι μόνο ο δέκτης θα περιστρέφει το κάτοπτρο), για το αν θα είναι διπλό ή τετραπλό (ξέρω ότι δεν... υπάρχουν στην αγορά "τριπλά" LNB) κι αυτό γιατί λόγω... της ανησυχίας μου για την καλύτερη δυνατή λήψη των αδύναμων σημάτων, καθώς γνωρίζω από αναφορές άλλων χρηστών, ότι η απόδοση το μονού με τα υπόλοιπα LNB's, διαφέρει, ως προς το σημείο που ανέφερα στην υπάρχουσα παράγραφο.

Αλλά καλύτερα, ας αναλωθεί η συζήτηση στο αρχικό θέμα, που για μένα είναι το "α" και το "ω" στην εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Εγγραψες οτι θα αλλάξεις τα καλώδια λόγο παλαιότητας γι αυτό οι ερωτήσεις μου σχετικά με την εγκατάσταση σου. Οκ απ οτι καταλαβαινω έχεις βρει μαλλιών τρόπο τι και πόσα καλώδια θα βάλεις πως θα τα συνδέσεις κ.τ.λ.π

Η διαφορά μεταξύ άσπρου και μαύρου καλωδίου ειναι ότι το μαύρο συνήθως ειναι με επένδυση PE η αλλιώς PET που ειναι για εξωτερική η υπόγεια χρήση και δεν χαλάει σχεδων ποτέ. Το λευκό ειναι το κοινό απλό καλώδιο pvc.

Oτι αφορα μάρκα απο τα φτηνά Ιkusi - και της ελληνικής βιοκαλ τα Vector. Αν ρωτάς για τα καλύτερα  Belden  - koka - Commscope.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι και σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Μια που πήγε η συζήτηση και στα μαύρα καλώδια, αυτό της Televes, έχει τις προδιαγραφές που ανέφερες (πιό ανθεκτικά κ.τ.λ.) ;

Το ρωτάω γιατί, το πρώτο καλώδια που είχε βάλει ο τεχνικός για την δορυφορική, μου είχε εμφανίσει πολύ καλές εντυπώσεις, όσον αφορά τις λήψεις (βλέπε οριακά σήματα) σε σχέση με το επόμενο που αντικαταστάθηκε, όμως ήταν λευκό το χρώμα του. 

 

* Επίσης, ψάχνοντας στο κατάστημα που έχει το εν λόγω καλώδιο, είδα και αυτό.

Είναι καλές επιλογές (έστω... σχετικά) ;

Επεξεργάστηκε από neoktistos
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Το συγκεκριμένο πρώτο της televes ειναι με μόνωση pvc απλά ειναι μαύρο. Επισης εχει μεγάλες απώλειες και δεν το προτείνω. 

Τεχνικά χαρακτηριστικά:

– Εσωτερικός αγωγός O (mm) 1, CCS, Αντίστ. (Ω/Km) <120
– Διηλεκτρικό O (mm) 4,7 , Υλικό Foam Polyethylene
– Επικάλυψη αγωγών: Αλουμίνιο + Πολυεστέρας + Αλουμίνιο.
– Σώμα αντίστ. (Ω/Km) <30, Υλικό: Αλουμίνιο.
– Εξωτερικό περίβλημα O (mm) 6,7 , PVC
– Ελάχιστη ακτίνα καμπύλης (mm) 33,5
– Θωράκιση (dB) >75
– Αγωγιμότητα (pF/m) 54
– Αντίσταση (W) 75

Απώλειες ΜΗΖ-db/100m:
– 85-6,38
– 200-9,39
– 500-15,24
– 800-19,27
– 1000-20,00
– 1350-22,84
– 1750-27,5
– 2050-35,67
– 2150-36,87
– 2300-38,50

 

Το δεύτερο ειναι εξωτερικής χρήσης και καλύτερο με λιγότερες απώλειες.(6 db) λιγότερα από το πρώτο.

Τεχνικά Χαρακτηριστικά:

– Ιδανικό για οδεύσεις ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ (ΡΕ).
– Εσωτερικός αγωγός: διάμετρος 1.13 χιλιοστά, υλικό: 100% Χαλκός, αντίσταση (Ω/Km) <20.
– Διηλεκτρικό: διάμετρος 4,8 χιλιοστά, Υλικό Αφρός πολυαιθυλενίου.
– Εσωτερική επένδυση: υλικό Χαλκός (Cu) + Πολυεστέρας (PET).
– Μπλεντάζ: υλικό 100% Χαλκός,, Αντίσταση Ω/km < 13.
– Εξωτερικό περίβλημα: υλικό PE, διάμετρος: 6,6 χιλιοστά.
– Εσωτερική προστατευτική επίστρωση: Ναι.
– CPR Euro-class Fca
– Ακτίνα κάμψης (ελάχιστο): 33 χιλιοστά.
– Χρώμα: μαύρο.

Απώλειες στα ΜΗΖ σε db ανα 1 μέτρο:

– 5-30 / 0,01
– 30-50 / 0,04
– 200 / 0,08
– 400 / 0,12
– 500 / 0,13
– 800 / 0,16
– 860 / 0,17
– 1000 / 0,19
– 1350 / 0,22
– 1750 / 0,25
– 2050 / 0,28
– 2150 / 0,29

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για το δεύτερο πηγαίνω (τυχαία το έψαξα στο ίδιο κατάστημα), βλέποντας τα χαρακτηριστικά που παρέθεσες.

Για τις άλλες μάρκες, μου φάνηκαν λίγο... "τσιμπημένες" οι τιμές, όπως φυσικά και αυτό που συμφωνούμε.

Ωστόσο, μέχρι στιγμής, καταλήγω σ' αυτό (λόγω... προϊστορίας).

Είδα και άλλα καλώδια, με παρόμοια χαρακτηριστικά, αλλά πρώτα θα τα συγκρίνω βάσει θεωρίας των χαρακτηριστικών που παρουσιάζουν στις ιστοσελίδες και θα παραθέσω τις επόμενες ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Στην συνέχεια, βρήκα κι άλλες 3 περιπτώσεις (με... ποικιλία στις τιμές):

1. Venton RG6F-CCS (135dB) => Χωρίς τεχνικά στοιχεία, τουλάχιστον στην σελίδα που παρουσιάζεται.

2. 212501 - Televes 

3. POWERTECH (Kωδικός 10125483) => Μ' ελλιπή στοιχεία.

 

Ανάμεσα στο καλώδιο που συμφωνήσαμε στο προηγούμενο μήνυμα και σ' αυτά που παρέθεσα εδώ, πιό ξεκάθαρη περίπτωση φαίνεται -μάλλον κατά την γνώμη μου- της Televes, αν και απ' ό, τι θυμάμαι σε κάποιο άλλο θέμα, είχε σχολιαστεί και το "135dB" που συμπεριλαμβάνεται ως ένα από τα πλεονεκτήματα στα καλώδια που έχουν αυτό το χαρακτηριστικό.

Τί άποψη υπάρχει στο τελευταίο σημείο;

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Τα db ειναι ο βαθμός της θωράκισης του καλώδιού. Δηλαδή πόσο ανθεκτικό ειναι πχ σε παρεμβολές κ.τ.λ.π. Αυτό ειναι 135db σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα σχεδων που ειναι στα 75. Σε ενα ξένο site βρηκα ορισμένες τεχνικές πληροφορίες για το συγκεκριμένο καλώδιο. 

Αν στην περιοχή σου κοντά υπάρχουν πυλώνες κινητής τηλεφωνίας και ειδικά τώρα με την έλευση του 5G σε όλη την χώρα, ειναι μια καλή επιλογη αυτού του καλωδίου πάντως. 

Περιγραφή

Ο αριθμός των πιθανών πηγών παρεμβολών, όπως τα κινητά τηλέφωνα, αυξάνεται συνεχώς. Είναι ακόμη πιο σημαντικό τα καλώδια όλων των τύπων να είναι βέλτιστα θωρακισμένα. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο δεν είμαστε ικανοποιημένοι με τη σημερινή τυπική θωράκιση 75 dB. Με τα καλώδια Venton, είναι ένα τεράστιο 135 dB, το οποίο διασφαλίζει ότι το λαμβανόμενο σήμα φτάνει στον δέκτη χωρίς απώλεια, ακόμη και σε μεγάλες αποστάσεις. Για απόλαυση ψηφιακής τηλεόρασης χωρίς παρεμβολές.

 

Τεχνικές προδιαγραφές:

Καρούλι 100 μέτρων, καρούλι συσκευασμένο, 5 διαμερίσματα θωρακισμένα

Εσωτερικός αγωγός 1.02 ± 0.01mm, Staku

Μόνωση 4,6 mm ± 0,05, PE αφρώδες

1. Θωρακισμένο φύλλο Al / PE κολλημένο

2. Συρματόπλεγμα θωράκισης, κράμα Alu-Mg, 16x2x0.12 (25%)

3. Θωράκιση Μη κολλημένη μεμβράνη AI / PE

4. Συρματόπλεγμα θωράκισης, κράμα Al-Mg 16x4x0.12 (45%)

5. Θωράκιση Μη κολλημένο φύλλο Al / PE

Εξωτερικό περίβλημα 7mm ø, PVC (ROHS), λευκό

Αντίσταση (10MHz) 75? ± 3

 

Ονομαστική εξασθένηση @ 20dB / 100m:

μέγιστη ανοχή + 5% της ονομαστικής απόσβεσης

55 MHz 4,54 dB

150 MHz 7,12 dB

450 MHz 12,80 dB

750 MHz 16,86 dB

1000 MHz 20,02 dB

2250 MHz 30,05 dB

2700 MHz 31,95 dB

3000 MHz 40,02 dB

Επίπεδο θωράκισης 135 dB

Σήμανση μετρητ

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το Venton καλώδιο απ' όπου παρέθεσες τα στοιχεία, βρήκα κι άλλο -ας το πούμε μοντέλο- της ίδιας εταιρίας, μ' επίπεδο θωράκισης τα 140 dB!!! 

Άντε να βγάλει κάποιος άκρη, μετά... Το προϊόν είν' αυτό.

Specifications:
100 meter spool packing, 5 compartment shielded
Inner conductor 1.0 ± 0.01 CU - Copper Blank
Isolation 4.6 ± 0.05, PE expanded, red
First Shielding Al / PE film bonded
Second Shield wire, aluminum magnesium alloy, 16x2x0.12 (25%)
Third Shield bonded non AI / PE film
4th Shield wire, Al-Mg alloy 16x4x0.12 (45%)
5th Shielding Non-bonded Al / PE film
Sheath 7mm diameter, PVC (ROHS), white
Impedance (10MHz) 75? ± 3

Nominal Attenuation @ 20dB/100m:
max. Tolerance +5% of the nominal attenuation
55 MHz 4.54 dB
150 MHz 7.12 dB
450 MHz 12.80 dB
750 MHz 16.86 dB
1000 MHz 20.02 dB
2250 MHz 30.05 dB
2700 MHz 31.95 dB
3000 MHz dB 40.02
Screening 140 dB
meter marking

 

* Επομένως, καλή η θωράκιση, όμως, όπως ανέφερες για το είδος της θωράκισης (το PVC), είναι πιό αξιόπιστο από την θωράκιση των μαύρων καλωδίων ή είναι το ίδιο υλικό με την διαφορά στ' ότι η επίστρωση των σκούρων (βλ. μαύρα) είναι τουλάχιστον διπλή;

Δεν καταλαβαίνω. Ποια, πιστεύεις ότι θα ήταν η ιδανική επιλογή;

Να σημειώσω ότι η εγκατάσταση, πέρα απ' ότι η κεραία βρίσκεται σε ταράτσα, βρίσκεται σε χωριό, όπου βρίσκεται ανάμεσα σε όχι ιδιαίτερα υψηλά βουνά (ημιορεινή περιοχή) και η λήψη ή καλύτερα η κεραία θα κοιτάει αναγκαστικά προς Ανατολικά ή κατά ένα μικρό ποσοστό ΝΑ κι αυτό γιατί τα βουνά "κρύβουν" τον Βορρά (δεν επιδιώκω τίποτα προς τα 'κεί) και τον Νότο, όπου "κρύβει" κατά τεράστιο ποσοστό (πιστεύω) και την Έδεσσα καί τον Χορτιάτη, ωστόσο και πάλι γίνεται απόλυτη λήψη του τελευταίου (Χορτιάτης), λόγω -πιθανόν- αντανάκλασης.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Οι κανόνες επιλογής καλωδίου κατά την γνώμη μου ειναι 3.

1 Η θωράκισή του σε DB

2 Το εξωτερικό περίβλημά του αν ειναι PVC κοινό η PE (PET) για αντοχή σε δύσκολες συνθήκες

3 Και τέλος η απώλειες ανά 100 μέτρα που έχει στης συχνότητες που θα το χρησιμοποιήσουμε.

Ζυγίζεις αυτά τα 3 και επιλέγεις.

Τώρα αν κάποιος ενδιαφέρετε για οριακές δορυφορικές λήψεις η και επίγειες και τον ενδιαφέρει ακόμα και και το 0,1 db απώλειας, τότε κοιτάζουμε την τρίτη περίπτωση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σας!

Μετά από αρκετό καιρό, είμαι -θέλω να πιστεύω- πιό κοντά στην σωστή επιλογή ομοαξονικού καλωδίου!
Προσπάθησα να εξαντλήσω τις ελάχιστες πιθανότητες αποτυχίας, επιλογής 
του κατάλληλου καλωδίου.
Μου έχει μείνει μια λεπτομέρεια σχετικά με το είδος εσωτερικής μόνωσης και την θωράκιση
στις ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές, λόγω των νεότερων -πλέον- δικτύων
της κινητής τηλεφωνίας.

Πρώτα επέλεξα την όσο το καλύτερο δυνατή αντοχή του υλικού, κάτι που με οδήγησε
σαν επιλογή το καλώδιο της Televes (212501 ΚΑΛΩΔΙΟ Coaxial T-100 Cu CuSn/AL Fca PE Black 100m)
ή το Televes [2]
και σαν... αντίβαρο, για την θωράκιση από τις παρεμβολές,
το Venton (Venton RG6F-KU Δορυφορικό Καλώδιο Coaxial Cable140dB HQ 100m)!

Μέχρι εδώ, καλά.
Στην μεν, πρώτη περίπτωση (των Televes, καλωδίων), θα ήθελα 
να γνωρίζω, ποια η διαφορά, στην απόδοσή τους, εκτός από την τιμή.
Επίσης, δεν αναφέρεται η ηλεκτρομαγνητική του, θωράκιση,
σε σχέση με της Venton!

Εν κατακλείδι,

Ποια πιστεύετε, από τις παραπάνω επιλογές, πληροί τα "στάνταρ" μου,
με το καλύτερο δυνατό τρόπο, όπως:


α) Καλύτερη μόνωση (και ποιότητα κατασκευής, άρα αντοχή στους εξωγενείς παράγοντες)  
και
β) Ηλεκτρομαγνητική θωράκιση (που αναφέρει στα χαρακτηριστικά του,
το Venton, αλλά δεν κάνει το ίδιο, η Televes,
οπότε, ποιο πιστεύετε ότι είναι προτιμητέο;  
* Το Venton, λόγω της ηλεκτρομαγνητικής του, θωράκισης,
που όμως είναι λευκού χρώματος, αν παίζει τελικά κάποιο ρόλο
ή ενός εκ των Televes καλωδίων;
 

Επεξεργάστηκε από neoktistos
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μου προέκυψε κι άλλη μία επιλογή!
Δεν ξέρω την γνώμη σας!
Είναι αυτό (ARLI).
Σε... σύγκριση με τα παραπάνω και με βάση το κόστος του,
αξίζει η επιλογή του;
Δεν βγάζω άκρη, είν' αλήθεια!
 

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

 

18 ωρες πριν , Ο neoktistos έγραψε

Τελικά, μου προέκυψε κι άλλη μία επιλογή!
Δεν ξέρω την γνώμη σας!
Είναι αυτό (ARLI).
Σε... σύγκριση με τα παραπάνω και με βάση το κόστος του,
αξίζει η επιλογή του;
Δεν βγάζω άκρη, είν' αλήθεια!
 

Τα 135db ειναι ο βαθμός θωράκισης του καλωδίου. Το βασικό πόσα db ανα μέτρο σε MHZ απώλεια εχει δεν το αναφέρει. Κοίτα μην το ψάχνεις τόσο πολυ με τα καλώδια γιατί δεν θα βγάλεις άκρη με τόσους τύπους που υπάρχουν. Νομιζω απαντήσεις σου έχουμε δώσει ποιο πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Να επιλέξω, ένα εκ των Televes ή Venton, δηλαδή, 
σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Αν σε ενδιαφέρει η αντοχή στο χρόνο και της καιρικές συνθήκες τότε πας σε τύπου (PE PET) με μαύρη μόνωση.

Αν κοντά σου έχεις ιστό κινητής για αποφυγή τυχόν παρεμβολών διαλέγεις καλώδιο με καλή θωράκιση.

Τέλος αν κυνηγάς δορυφορικά feeds, διαλέγεις καλώδιο με όσο το δυνατών λιγότερα db απώλειας στης δορυφορικές συχνότητες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό, το κατάλαβα!
Το Televes καλώδιο (212501) και με βάση το κόστος,
αξίζει ως... την ελάχιστη δυνατή επιλογή;
Δεν μου αναφέρει την προστασία από τις παρεμβολές (π.χ. 135dB),
όπως λ.χ. της VENTON (RG6F-KU 140dB HQ 100m),
γι' αυτό έχω... πέσει σε δίλημμα!

 

Link to comment
Share on other sites

5 ωρες πριν , Ο Δημητρης έγραψε

Αν σ' ενδιαφέρει η αντοχή στο χρόνο και τις καιρικές συνθήκες,
τότε πας σε τύπου (PE ή PET) με μαύρη μόνωση.

 

 

Πρέπει να είναι απαραίτητα, σε μαύρο χρώμα;
Δεν υπάρχουν άσπρα;

* Προσπαθώ να συνδυάσω καί τα τρία χαρακτηριστικά
που αναφέρεις, γι' αυτό ρωτάω!

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...