Jump to content

Ψάχνω να αγοράσω δέκτη

Αξιολογήστε το θέμα


ioanis

Recommended Posts

  • Μέλος

Λοιπόν Φίλοι μου.

Ψάχνω να αγοράσω  δέκτη  (  όχι  Linux) με τα παρακάτω τεχνικά χαρακτηριστικά.

1 ) Να υποστηρίζει πρωτόκολλο συμπίεσης σήματος HEVC - H 265

2) Nα διαθέτει οπωσδήποτε δεύτερη έξοδο - lnb in.....lnb loop για τροφοδοσία  δεύτερου δέκτη.

3) Να υπάρχει διαθέσιμο λογισμικό για θέαση των Ελληνικών καναλιών.

4) Δεν αποκλείω την αγορά και μεταχειρισμένου δέκτη αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση.

Ακούω ....προτάσεις φίλοι μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Θα σου συνιστουσα Γιαννη να αγορασεις δεκτη με ANDROID επειδη πληρορηθηκα οτι κανει πολλα περισσοτερα απο δεκτη Ε2 και δεν απαιτει δορυφορικο κατοπτρο μια και ολα τα "καλουδια" τα κατεβαζει απο το Ιντερνετ 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Τον έχω δοκιμάσει και δεν έμεινα ικανοποιημένος άλλωστε δεν διαθέτει δεύτερη έξοδο οπότε......πάπαλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Μου άρεσε η έκφρασή σου Γιάννη .... πάπαλα :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Αν ειχα φραγκα σήμερα θα αγόραζα αυτόν. Τον εχει φίλος μου και ειναι τζαμι.Ειναι android combo 4κ E2 και Android Dual Boot παίζει και kodi άψογα. Στα 100 εύρω νομιζω δεν θα βρεις αλλο με τέτοια χαρακτηριστικά. 

Δέκτης

s-l1600.md.jpg

 

Technische Daten und Features des Axas His 4K Combo+:
- Betriebssysteme: Enigma 2, Android 7.0 (Dual Boot)
- 1x DVB-S2 Tuner
- 1x DVB-C/T2 Tuner
- Prozessor: ARM Cortex A53, Quad core 64 bit @ 1.6 GHz (15000 DMIPS) Hi3798MV200
- Grafikprozessor: High-Performance Multi Core Mali 450
- 8 GB eMMC Flashspeicher
- 2 GB DDR 4 SDRam
- Videoauflösung: 4K bei 10bit, bis zu 3840 x 2160 (60 FPS)
- Bluetooth-Unterstützung (optional)
- PVR-Unterstützung
- Miracast-fähig
- YouTube-fähig
- Time Shift-Unterstützung
- HDR 10 Unterstützung (optional)
- Smartphone- PC- und Tablet-Mirroring möglich
- Web-Server-, NAS-, Samba- und UPNP-Anbindung möglich
- Elektronischer Programmguide (EPG)
- Teletext
- Untertitel
- Kompatibel zu kabelgebundenen Mäusen und Tastaturen (2.4 G)
- Abmessungen (B x T x H): 195mm X 115mm X 20mm

Anschlüsse & Schnittstellen:
1x LNB In
1x RF In
1x CA-Cardreader
1x USB 3.0
2x USB 2.0
1x microSD-Slot
1x AV-Buchse
1x S/PDIF Optical
1x COM-Port (RS232)
1x HDMI 2.0a, HDCP 2.2, HDCP1.4
1x RJ-45 Lan-Buchse 10/100 Mbps
2x 2.5 GHz / 5.8 GHz Dual Band-Antenne
1x 12 V, 2A Stromanschluss

Lieferumfang:
1x Axas His 4K Combo+ Linux E2 & Android Dual-Boot Receiver
1x Antennenpaar
1x HDMI-Kabel
1x AV-Kabel
1x Netzteil
1x Fernbedienung
1x Bedienungsanleitung

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Καλός είναι και η τιμή του καλή είναι (  129 euro)  αλλά δεν με βολεύει γιατί δεν μπορώ να δώσω σήμα σε δεύτερο δέκτη.....δεν έχει δεύτερη έξοδο lnb out.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Το lnb out εχει αρνητικά. Σε περιορίζει στο οτι στον δέκτη οτι μπάντα και πόλωση εχει ο δέκτης, στήν έξοδο του δινει αυτή. Δεν μπορεί να δει άλλα ο πρώτος και αλλα ο δεύτερος. Εκτός αυτού δεν κόβουν ολοι οι δορυφορικοί δέκτες την τάση του lnb σε κατάσταση standby.

Με ενα διακόπτη προτεραιότητας κάνεις την δουλεια σου με 8-10 ευρώ και καλυτέρα. Οχι ταυτόχρονη λειτουργια αλλα μια ο ενας μια ο άλλος.

Εσυ τι από τα 2 θες να έχεις? 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Με ενδιαφέρει η πρώτη περίπτωση, γνωρίζω ότι δεν μπορώ να βλέπω ότι θέλω στον δεύτερο δέκτη μπορώ όμως να βλέπω κανάλια της ίδιας συχνότητας και της ίδιας φυσικά πόλωσης.Π.Χ στον πρώτο δέκτη βλέπω ant1 και στον δεύτερο mega. Η περίπτωση με τον διακόπτη προτεραιότητας δεν με βοηθάει γιατί και οι δύο δέκτες πρέπει να παίζουν ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
5 ωρες πριν , Ο Δημητρης67 έγραψε

Το lnb out εχει αρνητικά. Σε περιορίζει στο οτι στον δέκτη οτι μπάντα και πόλωση εχει ο δέκτης, στήν έξοδο του δινει αυτή. Δεν μπορεί να δει άλλα ο πρώτος και αλλα ο δεύτερος. Εκτός αυτού δεν κόβουν ολοι οι δορυφορικοί δέκτες την τάση του lnb σε κατάσταση standby.

Με ενα διακόπτη προτεραιότητας κάνεις την δουλεια σου με 8-10 ευρώ και καλυτέρα. Οχι ταυτόχρονη λειτουργια αλλα μια ο ενας μια ο άλλος.

Εσυ τι από τα 2 θες να έχεις? 

Εμενα Δημητρη με ενδιαφερει η περιπτωση με τον διακόπτη προτεραιότητας. Πεστε μου Δημητρη και Γιαννη  λιγα πραγματα για αυτον τον διακοπτη , περιγραφη με φωτογραφιες και πως τον συνδεω για να επιλεγω 2 δεκτες σε 2 δωματια?

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Τοτε υπάρχει η λύση με ένα απλο spliter δορυφορικά και κάνεις την δουλεια χωρείς lnb out.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εννοείς αυτόν εδώ Δημήτρη...έτσι ;

s-l1600.thumb.jpg.17b0e8823a1e0ae8a83cfd9836f06044.jpg

Και εδώ ο διακόπτης προτεραιότητας.

012105-600x600.thumb.jpg.38d2ccbbf33ebe4176b5813312591dc8.jpg

 

 

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Το αρνητικό με αυτούς τους διακόπτες  είναι το γεγονός ότι κατά την διέλευση  του σήματος έχουν απώλειες έως και 2 db. με αποτέλεσμα χαμηλά σήματα να χάνονται τελείως.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

2db απωλεια ειναι μεγαλη. Για το δικο μου μικρο περιστρεφομενο κατοπτρο ισοδυναμο σε αποδοση με 70 εκ κατοπτρο θα εχω προβληματα με χαμηλα σηματα, ειδικα οταν εξω θα βρεχει η θα εχει βαρυα συνεφια η χιονι τοτε θα χανω καναλια

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Στής 2/10/2020 καί ώρα 8:06 ΜΜ, Ο Δημητρης67 έγραψε

Αν ειχα φραγκα σήμερα θα αγόραζα αυτόν. Τον εχει φίλος μου και ειναι τζαμι.Ειναι android combo 4κ E2 και Android Dual Boot παίζει και kodi άψογα. Στα 100 εύρω νομιζω δεν θα βρεις αλλο με τέτοια χαρακτηριστικά. 

Δέκτης

s-l1600.md.jpg

 

Technische Daten und Features des Axas His 4K Combo+:
- Betriebssysteme: Enigma 2, Android 7.0 (Dual Boot)
- 1x DVB-S2 Tuner
- 1x DVB-C/T2 Tuner
- Prozessor: ARM Cortex A53, Quad core 64 bit @ 1.6 GHz (15000 DMIPS) Hi3798MV200
- Grafikprozessor: High-Performance Multi Core Mali 450
- 8 GB eMMC Flashspeicher
- 2 GB DDR 4 SDRam
- Videoauflösung: 4K bei 10bit, bis zu 3840 x 2160 (60 FPS)
- Bluetooth-Unterstützung (optional)
- PVR-Unterstützung
- Miracast-fähig
- YouTube-fähig
- Time Shift-Unterstützung
- HDR 10 Unterstützung (optional)
- Smartphone- PC- und Tablet-Mirroring möglich
- Web-Server-, NAS-, Samba- und UPNP-Anbindung möglich
- Elektronischer Programmguide (EPG)
- Teletext
- Untertitel
- Kompatibel zu kabelgebundenen Mäusen und Tastaturen (2.4 G)
- Abmessungen (B x T x H): 195mm X 115mm X 20mm

Anschlüsse & Schnittstellen:
1x LNB In
1x RF In
1x CA-Cardreader
1x USB 3.0
2x USB 2.0
1x microSD-Slot
1x AV-Buchse
1x S/PDIF Optical
1x COM-Port (RS232)
1x HDMI 2.0a, HDCP 2.2, HDCP1.4
1x RJ-45 Lan-Buchse 10/100 Mbps
2x 2.5 GHz / 5.8 GHz Dual Band-Antenne
1x 12 V, 2A Stromanschluss

Lieferumfang:
1x Axas His 4K Combo+ Linux E2 & Android Dual-Boot Receiver
1x Antennenpaar
1x HDMI-Kabel
1x AV-Kabel
1x Netzteil
1x Fernbedienung
1x Bedienungsanleitung

Τι υποστηριξη εχει αυτος ο δεκτης? Μπορει να πιανω τα ελληνικα καναλια στις 3,1Ε και 39Ε? Το KODI που με ενδιαφερει δεν το εχω δουλεψει, δεν το ξερω αν και ακουσα πολλα καλα για αυτο. Δεν θελω να ειμαι συνδρομητης κανενος πακετου στο διαδικτυο. Σε αυτην την περιπτωση θα μου ειναι χρησιμο το KODI η θα ειναι πεταμενα λεφτα, που ειναι πολλα. Τι Ε2 επισης δεν το ξερω οποτε θα μου ειναι ανεκμεταλευτος ο δεκτης ως προς το enigma

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
6 λεπτά πριν, Ο tasos.cz έγραψε

2db απωλεια ειναι μεγαλη. Για το δικο μου μικρο περιστρεφομενο κατοπτρο ισοδυναμο σε αποδοση με 70 εκ κατοπτρο θα εχω προβληματα με χαμηλα σηματα, ειδικα οταν εξω θα βρεχει η θα εχει βαρυα συνεφια η χιονι τοτε θα χανω καναλια

Δυστυχώς Τασούλη έτσι είναι.... κάθε διακοπτικό  υλικό ανάμεσα στον δέκτη και στο lnb φέρνει απώλειες σήματος...πότε λιγότερες πότε περισσότρερες.......ταδε εφει ioanis.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
17 λεπτά πριν, Ο tasos.cz έγραψε

Τι υποστηριξη εχει αυτος ο δεκτης? Μπορει να πιανω τα ελληνικα καναλια στις 3,1Ε και 39Ε? Το KODI που με ενδιαφερει δεν το εχω δουλεψει, δεν το ξερω αν και ακουσα πολλα καλα για αυτο. Δεν θελω να ειμαι συνδρομητης κανενος πακετου στο διαδικτυο. Σε αυτην την περιπτωση θα μου ειναι χρησιμο το KODI η θα ειναι πεταμενα λεφτα, που ειναι πολλα. Τι Ε2 επισης δεν το ξερω οποτε θα μου ειναι ανεκμεταλευτος ο δεκτης ως προς το enigma

Μπορείς να δείς τα κανάλια που λές αλλά πρέπει να κάνεις συνδρομή δια της πλαγίας οδού.Το KODI είναι μια εφαρμογή που σου κατεβάζει κανάλια απ,όλο τον κόσμο ( σε μένα κατέβαζε αν θυμάμαι καλά  κάπου 22.000 κανάλια που άνοιγαν τα μισά) την εφαρμογή αυτή την έχουν και δίαφορες άλλες συσκεύες π.χ tv box.Εγώ είχα αυτό  αλλά το ξεφορτώθηκα .ΑΥΤΟ

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Συνδρομη δια της πλαγιας οδου την αποκλειω. Για το KODI απο τα 22.000 καναλια τα μισα οπως λες ανοιγαν, δηλαδη 11.000 καναλια  ειναι πάρα πολλά. Γιατι το ξεφορτωθηκες Γιαννακη? Δεν σου εκανε?

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
17 ωρες πριν , Ο tasos.cz έγραψε

Συνδρομη δια της πλαγιας οδου την αποκλειω. Για το KODI απο τα 22.000 καναλια τα μισα οπως λες ανοιγαν, δηλαδη 11.000 καναλια  ειναι πάρα πολλά. Γιατι το ξεφορτωθηκες Γιαννακη? Δεν σου εκανε?

Το έστειλα σε δικό μου άνθρωπο στην Θεσσαλονίκη προκειμένου να βλέπει αγώνες της F1 χωρίς διαφημίσεις  (  άλλος τρελός και αυτός σαν εμένα).

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αυτες οι τρέλλες χρειαζονται Γιαννακη, τι θα καναμε χωρις αυτες :k05164:

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

O δέκτης βουταρει σε Ε2 για το δορυφορικο κομμάτι. Στο Android μπορείς να είχες kodi,netflix,youtube και γενικά εφαρμογές από play store. Οτι αφορα το kodi υπαρχουν χιλιάδες αναφορές και οδηγίες στο google σχετικά με το τι ειναι και τι μπορείς να βλέπεις.

Οτι μεσολαβεί στην κάθοδο του καλωδίου εχει απώλειες. Και το multiswitch εχει, το diseqc εχει οπως εχει και το lnb out του δέκτη, αυτό ίσως να εχει της λιγότερες.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αφου ο δεκτης μπουταρει σε Ε2  το οποιο δεν ξερω για μενα ειναι αχρηστος.  Για καποιον αλλον που ξερει το Ε2 ο δεκτης πάλι μπορει να ειναι διαμαντι

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Στής 4/10/2020 καί ώρα 12:25 ΠΜ, Ο Δημητρης67 έγραψε

Τοτε υπάρχει η λύση με ένα απλο spliter δορυφορικά και κάνεις την δουλεια χωρείς lnb out.

Σήμερα ήρθε το spliter το τοποθέτησα στην θέση του και τώρα ποιά δουλεύουν και οι δύο δέκτες με μία γραμμή φτάνει να είναι τα κανάλια από την ίδια πόλωση και από την ίδια συχνότητα.

s-l1600.thumb.jpg.fedeba4598d4eb09fb40451ff0a1828f.jpg

Αυτόν εδώ αγόρασα από Γερμανικό ebay στην τιμή των 4,99 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...